Dane CKE · termin główny 2026 · dolnośląskie

Edukacja w powiecie trzebnickim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu trzebnickiego napisali polski na 62,4%, rok wcześniej na 55,3%. Z polskiego powiat jest 10. na Dolnym Śląsku, rok wcześniej był 29. Polski poszedł w górę w każdej z sześciu gmin.

  • 822ósmoklasistów
  • 420maturzystów
  • 6gmin w powiecie
  • 3 + 2licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Polski ósmoklasistów w górę

Polskiegzamin ósmoklasisty, 823 os.−2,4
Powiat62,4%
Województwo63,2%
Polska64,8%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 822 os.−3,2
Powiat51,5%
Województwo52,8%
Polska54,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 829 os.−1,8
Powiat70,8%
Województwo72,6%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie trzebnickim

Powiat trzebnicki na tle województwa i Polski

Matematyka822 os. w 2026−3,2
Powiat51,5%
Województwo52,8%
Polska54,8%
w 2025: 45,3% · 8. miejsce na 30 w województwie
Polski823 os. w 2026−2,4
Powiat62,4%
Województwo63,2%
Polska64,8%
w 2025: 55,3% · 10. miejsce na 30 w województwie
Angielski829 os. w 2026−1,8
Powiat70,8%
Województwo72,6%
Polska72,6%
w 2025: 68,1% · 10. miejsce na 30 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu trzebnickiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Wisznia Małagmina wiejska, 102 os.58,5%66,8%80,1%+1,5
Oborniki Śląskiegmina miejsko-wiejska, 182 os.57,5%65,6%75,0%+15,6
Trzebnicagmina miejsko-wiejska, 276 os.53,3%63,7%72,8%+2,4
Prusicegmina miejsko-wiejska, 68 os.45,8%56,8%63,5%+5,9
Żmigródgmina miejsko-wiejska, 141 os.44,0%57,5%60,5%+7,1
Zawoniagmina wiejska, 53 os.35,8%55,9%62,0%−3,6
Powiat trzebnicki51,5%62,4%70,8%+6,2
Województwo52,8%63,2%72,6%+5,2
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie trzebnickim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 13, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP im. Jana Pawła IIPsary, gmina Wisznia Mała58,9%70,2%78,3%69,1%40
SP im. Małego KsięciaWisznia Mała58,2%68,7%78,5%68,5%26
SP nr 3 im. Marii Skłodowskiej-CurieTrzebnica59,7%68,9%75,8%68,1%61
Publiczna SP nr 3 im. Jana Pawła IIOborniki Śląskie61,8%66,3%74,0%67,4%51
SP im. Adama MickiewiczaPęgów, gmina Oborniki Śląskie54,2%64,9%76,0%65,0%42
SP nr 1 im. Księcia Henryka BrodategoTrzebnica50,8%64,7%78,3%64,6%64
SP nr 2 im. gen. Leopolda Okulickiego NiedźwiadkaTrzebnica57,3%63,1%73,1%64,5%92
SP nr 1 im. Polskich Laureatów Nagrody NoblaOborniki Śląskie50,7%58,3%71,5%60,2%27
SP im. Bolesława ChrobregoŻmigród50,5%60,3%66,7%59,1%73
SP im. Henryka SienkiewiczaPrusice50,5%58,7%64,6%57,9%35
Średnia powiatu trzebnickiego, wszystkie szkoły51,5%62,4%70,8%61,6%822

Licea i technika w powiecie trzebnickim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie trzebnickim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (116 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (100 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
LO im. II Armii Wojska Polskiegoliceum, Trzebnica15563,5%64,5%86,7%24,7%67 os.71,6%2025: 70,1%40. w woj.721. w Polsce
LO im. Karola Holteialiceum, Oborniki Śląskie6954,9%44,2%74,0%–57,7%2025: 64,7%90. w woj.1401. w Polsce
Technikum w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Piotra Włostowicatechnikum, Trzebnica10347,4%39,8%71,9%11,1%21 os.53,0%2025: 51,2%53. w woj.827. w Polsce
LO w Powiatowym Zespole Szkółliceum, Żmigród4045,9%40,1%69,4%–51,8%2025: 51,0%99. w woj.1592. w Polsce
Technikum w Powiatowym Zespole Szkół im. Jana Pawła IItechnikum, Żmigród2842,9%47,9%64,1%–51,6%2025: 51,5%62. w woj.912. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (2)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu trzebnickiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Prywatne LO dla Dorosłychliceum, Oborniki Śląskie13
Technikum w Powiatowym Zespole Szkółtechnikum, Oborniki Śląskie12

Powiat trzebnicki na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu trzebnickiego, województwa dolnośląskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty51,5%45,3%+6,252,8%54,8%−3,28. z 30822
Polski, egzamin ósmoklasisty62,4%55,3%+7,163,2%64,8%−2,410. z 30823
Angielski, egzamin ósmoklasisty70,8%68,1%+2,872,6%72,6%−1,810. z 30829
Polski, matura podstawowa53,9%57,3%−3,556,6%58,9%−5,017. z 30420
Matematyka, matura podstawowa49,1%46,2%+3,057,9%59,0%−9,921. z 30420
Angielski, matura podstawowa75,9%73,3%+2,779,8%78,4%−2,415. z 30416
Matematyka, matura rozszerzona18,8%11,9%+6,935,2%37,1%−18,322. z 28107
Angielski, matura rozszerzona62,9%52,5%+10,470,0%69,2%−6,322. z 30303
Polski, matura rozszerzona31,8%30,7%+1,136,6%43,9%−12,116. z 3074
Biologia, matura rozszerzona35,4%46,9%−11,539,4%40,7%−5,415. z 3060
Fizyka, matura rozszerzona36,3%47,2%−10,938,4%41,8%−5,46. z 2532
Geografia, matura rozszerzona31,7%32,7%−0,939,3%40,6%−8,818. z 29168
Historia, matura rozszerzona36,7%36,9%−0,245,5%47,2%−10,520. z 2930
WOS, matura rozszerzona36,5%––39,0%44,0%−7,511. z 2521

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu trzebnickiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat trzebnicki · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: polski w powiecie trzebnickim w górę o 7,1 punktu, w każdej gminie

Ósmoklasiści z powiatu trzebnickiego napisali w tym roku egzamin z polskiego średnio na 62,4%. Rok wcześniej mieli 55,3%, więc wynik wzrósł o 7,1 punktu. W całej Polsce polski poszedł w górę dużo mniej, z 63,6% do 64,8%.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Egzamin z polskiego pisało w powiecie 823 uczniów. Wśród 30 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie dolnośląskim powiat trzebnicki jest z polskiego 10., a rok wcześniej był 29. Średnia województwa wyniosła z polskiego 63,2%.

Każda gmina w górę

Polski poprawił się we wszystkich sześciu gminach powiatu. Najwyżej są szkoły z gminy Wisznia Mała: 66,8%, rok wcześniej 62,7%. Oborniki Śląskie mają 65,6% (2025: 55,5%), a gmina Trzebnica 63,7% (2025: 58,1%).

W gminie Prusice polski wyszedł na 56,8%, a rok wcześniej na 47,1%. W Żmigrodzie wynik wzrósł z 51,1% do 57,5%, a w Zawoni z 52,5% do 55,9%.

Matematyka i angielski

Z matematyki powiat ma 51,5%, o 6,2 punktu więcej niż rok wcześniej (45,3%). W Polsce matematyka poszła w górę z 50,1% do 54,8%. Powiat jest z matematyki 8. w województwie, tak samo jak rok temu. Angielski wyszedł na 70,8% (Polska 72,6%), a z angielskiego powiat jest 10.

Najwyższy wynik z matematyki ma gmina Wisznia Mała, 58,5%. Oborniki Śląskie są tuż za nią, z 57,5% przy 41,9% rok wcześniej. W Wiszni Małej najlepiej wypadł też angielski: 80,1%.

Szkoły podstawowe

Najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP im. Jana Pawła II w Psarach w gminie Wisznia Mała: 69,1%. Za nią są SP im. Małego Księcia w Wiszni Małej (68,5%) i SP nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Trzebnicy (68,1%). Publiczna SP nr 3 im. Jana Pawła II w Obornikach Śląskich ma 67,4%, a z matematyki 61,8%.

Najwięcej uczniów pisało egzamin w gminie Trzebnica: 276, ze średnią z matematyki 53,3%. W gminie Żmigród, gdzie egzamin pisało 141 uczniów, matematyka wzrosła z 36,9% do 44,0%, a w gminie Prusice z 39,9% do 45,8%.

W samej Trzebnicy SP nr 1 im. Księcia Henryka Brodatego ma 64,6%, a SP nr 2 im. gen. Leopolda Okulickiego Niedźwiadka, w której egzamin pisało 92 uczniów, 64,5%. W zestawieniu jest 13 szkół, w których egzamin pisało co najmniej 25 uczniów.

Matura

Na maturze najwyżej w powiecie jest LO im. II Armii Wojska Polskiego w Trzebnicy. Średnia trzech matur obowiązkowych wyniosła tam 71,6%, rok wcześniej 70,1%. W rankingu liceów 2026 LO im. II Armii Wojska Polskiego jest 40. w województwie i 721. w Polsce. Rok wcześniej było 50. w województwie i 834. w Polsce.

Cały powiat napisał maturę z polskiego na 53,9%, z matematyki na 49,1%, a z angielskiego na 75,9%. Średnie Polski to 58,9%, 59,0% i 78,4%. Maturę z polskiego pisało w powiecie 420 osób.

Z rozszerzonych przedmiotów najlepiej wypadła chemia: 49,7%, pierwszy wynik w województwie, choć pisało ją tylko 18 osób. Angielski rozszerzony poszedł w górę z 52,5% do 62,9%, a w Polsce z 64,1% do 69,2%. Rozszerzoną matematykę pisało w powiecie 107 osób, ze średnią 18,8%, przy średniej Polski 37,1%. Biologię rozszerzoną wybrało 60 osób.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu trzebnickiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.