Dane CKE · termin główny 2026 · małopolskie

Edukacja w powiecie wadowickim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu wadowickiego napisali matematykę na 61,5%, a rok wcześniej na 57,2% (w Polsce wzrost z 50,1% do 54,8%). Z polskiego wynik spadł z 69,6% do 67,4% i z tego egzaminu powiat jest 12. w Małopolsce, a w 2025 roku był 4. Z dziesięciu gmin powiatu matematyka poprawiła się w ośmiu, a polski osłabł w dziewięciu.

  • 1617ósmoklasistów
  • 1322maturzystów
  • 10gmin w powiecie
  • 6 + 7licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matematyka w górę, polski w dół

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1617 os.+6,8
Powiat61,5%
Województwo60,7%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 1617 os.+2,6
Powiat67,4%
Województwo69,3%
Polska64,8%
Polskimatura podstawowa, 1322 os.+2,9
Powiat61,8%
Województwo61,8%
Polska58,9%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie wadowickim

Powiat wadowicki na tle województwa i Polski

Matematyka1617 os. w 2026+6,8
Powiat61,5%
Województwo60,7%
Polska54,8%
w 2025: 57,2% · 5. miejsce na 22 w województwie
Polski1617 os. w 2026+2,6
Powiat67,4%
Województwo69,3%
Polska64,8%
w 2025: 69,6% · 12. miejsce na 22 w województwie
Angielski1633 os. w 2026+1,8
Powiat74,5%
Województwo75,4%
Polska72,6%
w 2025: 72,8% · 9. miejsce na 22 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu wadowickiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Andrychówgmina miejsko-wiejska, 469 os.65,5%69,9%77,4%+5,2
Wadowicegmina miejsko-wiejska, 359 os.64,0%67,6%77,5%+4,4
Brzeźnicagmina wiejska, 108 os.62,1%70,3%75,2%+5,7
Wieprzgmina wiejska, 136 os.60,9%67,5%76,6%+7,2
Mucharzgmina wiejska, 45 os.59,8%68,0%77,0%+8,6
Stryszówgmina wiejska, 68 os.59,2%65,8%65,6%−0,4
Kalwaria Zebrzydowskagmina miejsko-wiejska, 171 os.59,0%66,2%70,1%+4,3
Tomicegmina wiejska, 100 os.59,0%65,7%70,7%+0,9
Lanckoronagmina wiejska, 69 os.52,9%56,5%66,9%−4,8
Spytkowicegmina wiejska, 92 os.48,8%63,6%67,3%+3,3
Powiat wadowicki61,5%67,4%74,5%+4,3
Województwo60,7%69,3%75,4%+4,4
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie wadowickim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 24, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP im. ks. Leona BemkeKlecza Dolna, gmina Wadowice72,2%74,3%94,0%80,2%37
SP im. Majora Henryka SucharskiegoInwałd, gmina Andrychów78,0%77,1%79,2%78,1%49
SP nr 1 im. Jana Pawła IIWadowice75,5%71,4%77,4%74,8%43
SP nr 4 im. W. BroniewskiegoWadowice74,1%69,4%79,5%74,4%58
SP nr 4 im. Mikołaja KopernikaAndrychów71,5%68,2%82,0%73,9%62
SP im. Ludwika ZamenhofaZagórnik, gmina Andrychów68,0%72,4%80,5%73,6%26
SP im. Mieszka IRoczyny, gmina Andrychów68,5%76,9%72,0%72,5%45
SP im. Jana Pawła IITarganice, gmina Andrychów62,8%71,4%81,5%71,9%37
SPKalwaria Zebrzydowska70,0%67,4%77,2%71,6%53
ZSP im. Jana KochanowskiegoBrzeźnica59,5%73,2%80,5%71,0%38
Średnia powiatu wadowickiego, wszystkie szkoły61,5%67,4%74,5%67,8%1617

Licea i technika w powiecie wadowickim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie wadowickim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (158 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (122 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Marcina Wadowityliceum, Wadowice16571,2%85,5%93,7%58,8%102 os.83,4%2025: 85,9%18. w woj.139. w Polsce
I LO im. Marii Skłodowskiej-Curieliceum, Andrychów27267,2%73,0%88,3%44,7%96 os.76,2%2025: 77,5%54. w woj.473. w Polsce
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach-Technikum nr 1 im. ks. Stanisława Staszicatechnikum, Wadowice8860,0%66,0%81,0%20,3%33 os.69,0%2025: 72,4%10. w woj.88. w Polsce
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 im. ks. Prof. J. Tischneraliceum, Wadowice8668,3%58,4%80,1%–69,0%2025: 74,8%88. w woj.871. w Polsce
LO w ZS i Placówek Oświatowych im. Mikołaja Kopernika - Iliceum, Kalwaria Zebrzydowska17661,7%64,2%76,3%31,5%35 os.67,4%2025: 76,9%94. w woj.939. w Polsce
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie-Technikum nr 1 im. prof. Tadeusza Kotarbińskiegotechnikum, Andrychów12759,8%56,4%74,3%14,4%22 os.63,5%2025: 65,5%29. w woj.220. w Polsce
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach - II LO im. ks. St.staszicaliceum, Wadowice5359,9%55,7%74,8%–63,4%2025: 62,7%115. w woj.1134. w Polsce
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Wadowicach-Technikum nr 2 im. ks. Prof. J. Tischneratechnikum, Wadowice12165,1%51,2%72,5%21,7%24 os.62,9%2025: 64,4%30. w woj.236. w Polsce
ZS nr 2 im. św. Jadwigi Królowej-Technikum nr 2technikum, Andrychów2863,8%44,1%60,6%–56,2%2025: 51,6%65. w woj.596. w Polsce
Niepubliczne Technikum w Andrychowie Zdz w Katowicachtechnikum, Andrychów2048,1%38,6%66,8%–51,2%2025: –99. w woj.949. w Polsce
ZS Centrum Kształcenia Ustawicznego im. św. Jana Pawła IItechnikum, Radocza, gmina Tomice5142,6%50,9%58,7%–50,7%2025: 49,5%102. w woj.970. w Polsce
ZS im. Komisji Edukacji Narodowej-Technikumtechnikum, Kalwaria Zebrzydowska5246,0%40,2%55,5%–47,2%2025: 54,7%114. w woj.1141. w Polsce
LO w Andrychowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicachliceum, Andrychów2549,5%27,2%52,1%–42,9%2025: –153. w woj.1764. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (5)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu wadowickiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłychliceum, Jaszczurowa, gmina Mucharz16
Niepubliczne Technikum w Wadowicach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicachtechnikum, Wadowice14
LO dla Dorosłych w Wadowicach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicachliceum, Wadowice12
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach-Technikum nr 3 im. ks. Jana Twardowskiegotechnikum, Wadowice10
Branżowa Szkoła II stopniaszkoła branżowa II stopnia, Wadowice6

Powiat wadowicki na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu wadowickiego, województwa małopolskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty61,5%57,2%+4,360,7%54,8%+6,85. z 221617
Polski, egzamin ósmoklasisty67,4%69,6%−2,169,3%64,8%+2,612. z 221617
Angielski, egzamin ósmoklasisty74,5%72,8%+1,675,4%72,6%+1,89. z 221633
Polski, matura podstawowa61,8%66,8%−5,061,8%58,9%+2,96. z 221322
Matematyka, matura podstawowa61,8%63,5%−1,762,1%59,0%+2,87. z 221322
Angielski, matura podstawowa77,5%77,9%−0,479,5%78,4%−0,98. z 221312
Matematyka, matura rozszerzona39,6%35,6%+4,040,2%37,1%+2,54. z 22332
Angielski, matura rozszerzona66,8%62,3%+4,570,6%69,2%−2,412. z 22971
Polski, matura rozszerzona46,3%47,1%−0,848,1%43,9%+2,410. z 22244
Biologia, matura rozszerzona46,8%46,7%+0,143,6%40,7%+6,04. z 22224
Chemia, matura rozszerzona45,8%40,5%+5,344,5%40,8%+5,06. z 22112
Fizyka, matura rozszerzona42,4%64,1%−21,745,9%41,8%+0,66. z 2050
Geografia, matura rozszerzona38,0%38,6%−0,642,1%40,6%−2,510. z 22187
Historia, matura rozszerzona58,3%49,3%+9,154,4%47,2%+11,12. z 2248
WOS, matura rozszerzona42,8%––49,2%44,0%−1,211. z 2270
Informatyka, matura rozszerzona38,2%37,0%+1,243,3%39,7%−1,510. z 1920

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu wadowickiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat wadowicki · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: w powiecie wadowickim matematyka w górę, polski w dół

Ósmoklasiści z powiatu wadowickiego napisali w maju matematykę średnio na 61,5%. Rok wcześniej średnia powiatu wynosiła 57,2%. Wynik z polskiego poszedł w drugą stronę: spadł z 69,6% do 67,4%, choć w Małopolsce i w całej Polsce wzrósł. Na dziesięć gmin powiatu matematyka poprawiła się w ośmiu, a polski osłabł w dziewięciu.

Liczby pochodzą z oficjalnych wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, zebranych w Mapie Wyników Egzaminów. Matematykę i polski pisało w powiecie po 1617 ósmoklasistów. Średnia Polski z matematyki wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%, a z polskiego z 63,6% do 64,8%. Powiat wadowicki jest z matematyki piąty wśród 22 powiatów i miast Małopolski, tak jak w 2025 roku, i ma o 6,8 punktu więcej niż średnia kraju.

Gdzie matematyka urosła najbardziej

Najwięcej punktów z matematyki zyskała gmina Mucharz: średnia wzrosła tam z 51,2% do 59,8%, przy 45 zdających. W gminie Wieprz wynik poszedł w górę z 53,8% do 60,9%, a w Brzeźnicy z 56,4% do 62,1%. Najwyższą średnią w powiecie ma gmina Andrychów, 65,5% przy 469 uczniach, a za nią jest gmina Wadowice z wynikiem 64,0%. Andrychów miał rok wcześniej 60,3%, a Wadowice 59,5%.

Spadek z matematyki był w Lanckoronie, z 57,8% do 52,9%, i minimalny w Stryszowie (z 59,6% do 59,2%). Najniższy wynik w powiecie mają Spytkowice, 48,8%, choć to więcej niż rok wcześniej (45,5%). Średnia Małopolski z matematyki to 60,7%. Wyżej od niej są cztery z dziesięciu gmin powiatu: Andrychów, Wadowice, Brzeźnica i Wieprz.

Polski w dół prawie wszędzie

Wynik z polskiego poprawiła tylko gmina Mucharz, z 62,9% do 68,0%. Najbardziej spadł w Lanckoronie: z 69,5% do 56,5%. Gmina Wadowice napisała polski na 67,6%, wobec 71,9% rok wcześniej, a Tomice na 65,7%, wobec 70,3%. Wieprz ma prawie tyle co rok wcześniej (67,5%). Najwyższą średnią z polskiego ma teraz Brzeźnica, 70,3%, a Andrychów ma 69,9%.

Średnia Małopolski z polskiego wzrosła w tym roku z 67,9% do 69,3%. Powiat wadowicki był z tego egzaminu w 2025 roku czwarty w województwie, a teraz jest 12. na 22 powiaty i miasta. Angielski ósmoklasiści z powiatu napisali na 74,5%, rok wcześniej na 72,8%. Polska poprawiła się w tym czasie bardziej, z 69,7% do 72,6%, a powiat ma z angielskiego dziewiąty wynik w Małopolsce.

Szkoły podstawowe z najwyższą matematyką

Wśród szkół podstawowych, w których egzamin pisało co najmniej 25 uczniów, najwyższą średnią z matematyki ma SP im. Majora Henryka Sucharskiego w Inwałdzie w gminie Andrychów: 78,0% przy 49 zdających. Za nią są SP nr 1 im. Jana Pawła II w Wadowicach (75,5%) i SP nr 4 im. W. Broniewskiego, też w Wadowicach (74,1%). Najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP im. ks. Leona Bemke w Kleczy Dolnej: 80,2%, z angielskim napisanym na 94,0%.

Na maturze polski też niżej niż przed rokiem

Słabiej niż w 2025 roku wypadł również polski na maturze. Maturzyści z powiatu napisali polski podstawowy na 61,8%, a rok wcześniej na 66,8%. Średnia Polski prawie się nie zmieniła (58,9%, w 2025 roku 59,4%), więc przewaga powiatu nad krajem zmalała. Powiat jest szósty w Małopolsce z polskiego podstawowego i siódmy z matematyki podstawowej, która też wyszła na 61,8%.

Najwyższą średnią trzech matur obowiązkowych (polski, matematyka i angielski na poziomie podstawowym) ma I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach: 83,4%. W rankingu liceów 2026 to 18. miejsce w województwie i 139. w Polsce. Drugie w powiecie jest I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie, z wynikiem 76,2% i największą grupą maturzystów: polski pisały tam 272 osoby. Wśród techników najwyżej jest Technikum nr 1 im. ks. Stanisława Staszica w Wadowicach (69,0%), 10. w województwie w rankingu techników.

Historia rozszerzona ma najwyższe miejsce w Małopolsce spośród przedmiotów rozszerzonych: 58,3% przy 48 zdających i drugi wynik w województwie. Biologię rozszerzoną powiat napisał na 46,8%, a matematykę rozszerzoną na 39,6%, w obu przypadkach z czwartym wynikiem w województwie.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu wadowickiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.