Dane CKE · termin główny 2026 · mazowieckie

Edukacja w powiecie warszawskim zachodnim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z gminy Stare Babice napisali matematykę na 71,3%, a z gminy Ożarów Mazowiecki na 70,8%. To dwa najwyższe wyniki w powiecie warszawskim zachodnim. Rok wcześniej Stare Babice miały 62,2%, a Ożarów Mazowiecki 62,4%. Najniżej z matematyki jest gmina Kampinos: 52,8%, mniej niż średnia Polski.

  • 1389ósmoklasistów
  • 371maturzystów
  • 7gmin w powiecie
  • 5 + 1licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści wysoko ponad Polską

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1389 os.+10,7
Powiat65,5%
Województwo59,6%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 1388 os.+7,1
Powiat72,0%
Województwo68,5%
Polska64,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 1526 os.+7,8
Powiat80,4%
Województwo76,5%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie warszawskim zachodnim

Powiat warszawski zachodni na tle województwa i Polski

Matematyka1389 os. w 2026+10,7
Powiat65,5%
Województwo59,6%
Polska54,8%
w 2025: 59,2% · 4. miejsce na 42 w województwie
Polski1388 os. w 2026+7,1
Powiat72,0%
Województwo68,5%
Polska64,8%
w 2025: 67,0% · 3. miejsce na 42 w województwie
Angielski1526 os. w 2026+7,8
Powiat80,4%
Województwo76,5%
Polska72,6%
w 2025: 78,8% · 5. miejsce na 42 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu warszawskiego zachodniego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Stare Babicegmina wiejska, 262 os.71,3%76,1%87,1%+9,1
Ożarów Mazowieckigmina miejsko-wiejska, 338 os.70,8%74,2%81,9%+8,4
Izabelingmina wiejska, 96 os.66,5%72,4%84,3%+1,8
Lesznogmina wiejska, 95 os.65,5%68,8%78,2%+4,8
Błoniegmina miejsko-wiejska, 215 os.61,5%70,0%72,3%−0,1
Łomiankigmina miejsko-wiejska, 346 os.59,4%69,0%80,0%+7,3
Kampinosgmina wiejska, 37 os.52,8%68,2%71,5%+2,8
Powiat warszawski zachodni65,5%72,0%80,4%+6,3
Województwo59,6%68,5%76,5%+4,5
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie warszawskim zachodnim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 21, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Niepubliczna SP nr 61 Pro Futuro z oddziałami dwujęzycznymiBlizne Łaszczyńskiego, gmina Stare Babice80,2%83,0%93,7%85,6%25
SP im. Wandy RutkiewiczDuchnice, gmina Ożarów Mazowiecki77,8%79,7%85,1%80,8%54
SP im. Henryka SienkiewiczaStare Babice76,6%77,6%87,5%80,6%76
SP im. por. Adolfa Pilcha ps. Góra-DolinaDziekanów Polski, gmina Łomianki73,8%78,9%86,3%79,7%32
SP nr 1 im. Janusza KusocinskiegoOżarów Mazowiecki74,9%75,2%84,1%78,1%122
SP im. Generała Mariusza ZaruskiegoZielonki-Parcela, gmina Stare Babice68,7%75,0%87,9%77,2%60
SP im. Płka Stanisława Królickiego w IzabelinieHornówek, gmina Izabelin67,0%72,5%84,2%74,6%95
SP im. Powstańców 1863 RokuZaborów, gmina Leszno68,1%71,2%81,9%73,7%43
SP im. Jana Pawła IIBieniewice, gmina Błonie65,2%73,0%80,0%72,7%59
SP im. Profesor Jadwigi KobendzyKoczargi Stare, gmina Stare Babice61,7%70,3%84,6%72,2%42
Średnia powiatu warszawskiego zachodniego, wszystkie szkoły65,5%72,0%80,4%72,6%1389

Licea i technika w powiecie warszawskim zachodnim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie warszawskim zachodnim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (334 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (168 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
Niepubliczne LO z oddziałami dwujęzycznymiliceum, Łomianki2370,5%81,5%97,2%–83,1%2025: 80,1%46. w woj.150. w Polsce
I LO im. Władysława Broniewskiegoliceum, Błonie6364,3%65,7%82,2%30,1%27 os.70,8%2025: 77,5%170. w woj.762. w Polsce
Kolegium św. Rodziny - LOliceum, Łomianki4661,6%53,5%85,5%–66,9%2025: 69,3%210. w woj.971. w Polsce
LO im. Karola Wojtyłyliceum, Łomianki2752,6%56,4%83,6%–64,2%2025: 61,1%228. w woj.1087. w Polsce
Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 im. Melchiora Wańkowiczatechnikum, Błonie5155,5%52,1%71,0%–59,6%2025: 60,5%58. w woj.381. w Polsce
II LO w ZS nr 1 im. Melchiora Wańkowiczaliceum, Błonie8856,8%39,4%72,2%–56,2%2025: 59,7%285. w woj.1455. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (6)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu warszawskiego zachodniego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Edukatorliceum, Łomianki25
LO w ZS nr 1liceum, Ożarów Mazowiecki13
Niepubliczne LO Pro Futuro z oddziałami dwujęzycznymiliceum, Blizne Łaszczyńskiego, gmina Stare Babice9
Technikum im. Tony Halika w Zespole Szkół nr 1technikum, Ożarów Mazowiecki9
Niepubliczne LO nr 71 Szkoła Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Koszykówkiliceum, Łomianki7
Niepubliczne LO Specjalneliceum, Łomianki6

Powiat warszawski zachodni na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu warszawskiego zachodniego, województwa mazowieckiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty65,5%59,2%+6,359,6%54,8%+10,74. z 421389
Polski, egzamin ósmoklasisty72,0%67,0%+4,968,5%64,8%+7,13. z 421388
Angielski, egzamin ósmoklasisty80,4%78,8%+1,776,5%72,6%+7,85. z 421526
Polski, matura podstawowa56,7%55,8%+0,961,5%58,9%−2,229. z 41371
Matematyka, matura podstawowa50,3%56,0%−5,762,4%59,0%−8,838. z 41371
Angielski, matura podstawowa76,5%77,2%−0,781,0%78,4%−1,915. z 41365
Matematyka, matura rozszerzona31,7%25,6%+6,043,8%37,1%−5,426. z 4188
Angielski, matura rozszerzona65,5%60,2%+5,372,1%69,2%−3,719. z 41277
Polski, matura rozszerzona29,5%47,4%−17,947,4%43,9%−14,337. z 4177
Biologia, matura rozszerzona34,1%41,0%−6,943,1%40,7%−6,631. z 4168
Chemia, matura rozszerzona26,9%35,4%−8,643,1%40,8%−13,938. z 4025
Geografia, matura rozszerzona37,2%46,0%−8,846,3%40,6%−3,422. z 4167
Historia, matura rozszerzona42,4%43,8%−1,450,3%47,2%−4,927. z 3937
WOS, matura rozszerzona33,3%––48,1%44,0%−10,733. z 3823

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu warszawskiego zachodniego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat warszawski zachodni · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: Stare Babice i Ożarów Mazowiecki na czele powiatu warszawskiego zachodniego

Ósmoklasiści z gminy Stare Babice napisali tegoroczny egzamin z matematyki średnio na 71,3%. Rok wcześniej mieli 62,2%. Tuż za nimi jest gmina Ożarów Mazowiecki, z wynikiem 70,8%, a rok wcześniej 62,4%. To dwie najwyższe średnie z matematyki wśród siedmiu gmin powiatu warszawskiego zachodniego.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. W całej Polsce matematyka ósmoklasistów też poszła w górę, z 50,1% do 54,8%. W gminie Stare Babice egzamin z matematyki pisało 262 uczniów, a w gminie Ożarów Mazowiecki 338.

Stare Babice najwyżej ze wszystkich przedmiotów

Gmina Stare Babice ma najwyższy wynik w powiecie także z polskiego i z angielskiego. Z polskiego jej ósmoklasiści napisali 76,1%, rok wcześniej 68,7%. Z angielskiego Stare Babice mają 87,1%, rok wcześniej 82,3%. W gminie Ożarów Mazowiecki polski wyszedł na 74,2%, a angielski na 81,9%.

Trzecia z matematyki jest gmina Izabelin, z wynikiem 66,5%. Z polskiego Izabelin jako jedyna gmina powiatu ma wynik niższy niż rok wcześniej: 72,4% wobec 75,1%. Gmina Leszno poprawiła się we wszystkich trzech przedmiotach, z matematyki z 60,7% do 65,5%.

Łomianki, Błonie i Kampinos niżej

Najwięcej ósmoklasistów w powiecie, 346, pisało matematykę w gminie Łomianki. Średnia wyniosła tam 59,4%, rok wcześniej 52,1%. To więcej niż średnia Polski, ale trochę mniej niż średnia województwa mazowieckiego (59,6%).

W gminie Błonie matematyka wyszła na 61,5%, tyle samo co rok wcześniej. Z angielskiego Błonie ma 72,3%, a rok wcześniej miało 78,8%. Tylko w tej gminie angielski poszedł w dół. Najniższą średnią z matematyki ma gmina Kampinos: 52,8%, poniżej średniej Polski. Egzamin pisało tam 37 uczniów.

Cały powiat napisał matematykę na 65,5%, polski na 72,0%, a angielski na 80,4%. Z polskiego to 3. miejsce wśród 42 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie mazowieckim, a rok wcześniej było 11.

Szkoły podstawowe

Wśród szkół podstawowych, w których egzamin pisało co najmniej 25 osób, najwyższą średnią z trzech egzaminów ma Niepubliczna SP nr 61 Pro Futuro w Bliznem Łaszczyńskiego, w gminie Stare Babice: 85,6%. Matematykę jej uczniowie napisali na 80,2%. Druga jest SP im. Wandy Rutkiewicz w Duchnicach, w gminie Ożarów Mazowiecki (80,8%). Tuż za nią jest SP im. Henryka Sienkiewicza w Starych Babicach (80,6%).

Największa z tych szkół, SP nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Ożarowie Mazowieckim, ma średnią 78,1%, a z matematyki 74,9%. Egzamin pisało tam 122 uczniów. W zestawieniu jest 21 szkół. Najniżej jest w nim SP nr 2 im. Janusza Korczaka w Błoniu: 59,4%.

Matura

Na maturze szkoły z powiatu wypadły słabiej niż podstawówki. Matematykę podstawową pisało 371 maturzystów, ze średnią 50,3%. Rok wcześniej było 56,0%, a średnia Polski wyniosła 59,0%. Z tego przedmiotu powiat jest 38. wśród 41 powiatów i miast województwa. Maturę z polskiego pisały 282 osoby w liceach i 60 w technikach.

Najwięcej maturzystów w powiecie, 88 osób, ma II LO w ZS nr 1 im. Melchiora Wańkowicza w Błoniu. Średnia trzech matur obowiązkowych wyniosła tam 56,2%, a z matematyki podstawowej 39,4%. Polski rozszerzony, który pisało w powiecie 77 osób, wyszedł na 29,5%. Rok wcześniej było 47,4%, a średnia Polski wyniosła 43,9%.

Liczby obejmują wszystkie szkoły z terenu powiatu. Wyniki każdej gminy i szkoły, razem ze zmianą od 2025 roku, są w zestawieniu przygotowanym przez ProfTutoring.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu warszawskiego zachodniego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.