Dane CKE · termin główny 2026 · wielkopolskie

Edukacja w powiecie wrzesińskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu wrzesińskiego napisali matematykę na 54,8%, tyle samo co średnia Polski. Rok wcześniej powiat był z matematyki trzeci w Wielkopolsce, teraz jest siódmy: jego średnia wzrosła o 1,3 punktu, a średnia województwa o 5,2. Najwyżej w powiecie jest gmina Nekla: 59,5%.

  • 847ósmoklasistów
  • 625maturzystów
  • 5gmin w powiecie
  • 2 + 3licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści z matematyki na poziomie średniej Polski

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 847 os.−0,0
Powiat54,8%
Województwo52,6%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 847 os.−2,3
Powiat62,5%
Województwo62,6%
Polska64,8%
Matematykamatura podstawowa, 624 os.−1,6
Powiat57,4%
Województwo55,8%
Polska59,0%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie wrzesińskim

Powiat wrzesiński na tle województwa i Polski

Matematyka847 os. w 2026−0,0
Powiat54,8%
Województwo52,6%
Polska54,8%
w 2025: 53,5% · 7. miejsce na 35 w województwie
Polski847 os. w 2026−2,3
Powiat62,5%
Województwo62,6%
Polska64,8%
w 2025: 63,5% · 12. miejsce na 35 w województwie
Angielski874 os. w 2026−2,5
Powiat70,2%
Województwo70,3%
Polska72,6%
w 2025: 68,7% · 7. miejsce na 35 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu wrzesińskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Neklagmina miejsko-wiejska, 88 os.59,5%65,5%78,7%−1,8
Pyzdrygmina miejsko-wiejska, 53 os.56,6%60,5%60,1%+3,8
Kołaczkowogmina wiejska, 62 os.56,3%63,0%66,7%+8,9
Wrześniagmina miejsko-wiejska, 539 os.55,0%63,5%70,9%+1,2
Miłosławgmina miejsko-wiejska, 105 os.47,6%55,8%66,0%−1,1
Powiat wrzesiński54,8%62,5%70,2%+1,3
Województwo52,6%62,6%70,3%+5,2
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie wrzesińskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 12, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP im. Marii KonopnickiejNekla62,6%66,6%83,2%70,8%59
Samorządowa SP nr 3 im. Mikołaja KopernikaWrześnia61,9%68,5%76,6%69,0%105
Samorządowa SP nr 6 im. Jana Pawła IIWrześnia55,4%67,4%73,2%65,3%96
Samorządowa SP nr 2 im. Dzieci WrzesińskichWrześnia56,6%63,2%70,4%63,4%84
SP im. Jana Pawła IIPyzdry62,6%61,3%64,1%62,6%32
Samorządowa SP im. Polskich NoblistówNowy Folwark, gmina Września57,6%58,0%70,8%62,1%40
Samorządowa SP nr 1 im. 68 Wrzesińskiego Pułku PiechotyWrześnia51,5%63,9%69,8%61,7%80
Samorządowa SPChwalibogowo, gmina Września52,1%58,9%70,9%60,6%30
SP im. Wiosny Ludów w MiłosławiuBugaj, gmina Miłosław46,6%55,8%72,8%58,4%61
Samorządowa SP im. Józefa Kalasantego JakubowskiegoKaczanowo, gmina Września51,8%59,4%61,9%57,7%43
Średnia powiatu wrzesińskiego, wszystkie szkoły54,8%62,5%70,2%62,5%847

Licea i technika w powiecie wrzesińskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie wrzesińskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (163 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (131 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
LO im. Henryka Sienkiewiczaliceum, Września22565,4%66,9%89,0%37,7%49 os.73,8%2025: 80,9%58. w woj.615. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Września17358,9%64,2%78,7%24,0%83 os.67,2%2025: 68,3%10. w woj.122. w Polsce
II LOliceum, Września3252,0%56,2%74,1%–60,8%2025: 57,9%112. w woj.1258. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Września13455,2%46,8%61,9%–54,6%2025: 54,4%65. w woj.715. w Polsce
Technikum nr 3technikum, Września2144,8%38,8%55,4%–46,3%2025: 49,8%110. w woj.1181. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (3)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu wrzesińskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłychliceum, Września19
LO dla Dorosłychliceum, Września16
LO dla Dorosłychliceum, Września5

Powiat wrzesiński na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu wrzesińskiego, województwa wielkopolskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty54,8%53,5%+1,352,6%54,8%−0,07. z 35847
Polski, egzamin ósmoklasisty62,5%63,5%−1,062,6%64,8%−2,312. z 35847
Angielski, egzamin ósmoklasisty70,2%68,7%+1,470,3%72,6%−2,57. z 35874
Polski, matura podstawowa57,9%61,5%−3,659,5%58,9%−1,024. z 35625
Matematyka, matura podstawowa57,4%59,4%−2,055,8%59,0%−1,68. z 35624
Angielski, matura podstawowa76,0%74,3%+1,777,1%78,4%−2,312. z 35618
Matematyka, matura rozszerzona25,3%19,8%+5,532,5%37,1%−11,823. z 34159
Angielski, matura rozszerzona65,6%63,7%+1,968,2%69,2%−3,717. z 35414
Polski, matura rozszerzona55,3%46,5%+8,845,6%43,9%+11,44. z 34127
Biologia, matura rozszerzona37,5%47,9%−10,438,3%40,7%−3,215. z 34191
Chemia, matura rozszerzona30,8%34,5%−3,738,0%40,8%−9,921. z 33101
Geografia, matura rozszerzona40,5%38,5%+2,039,3%40,6%−0,17. z 34131
Historia, matura rozszerzona49,4%48,4%+1,046,1%47,2%+2,17. z 3330
WOS, matura rozszerzona47,9%––39,6%44,0%+3,97. z 2926

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu wrzesińskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat wrzesiński · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: powiat wrzesiński z trzeciego na siódme miejsce w Wielkopolsce z matematyki

Ósmoklasiści z powiatu wrzesińskiego napisali w maju egzamin z matematyki średnio na 54,8%. To tyle, ile wynosi średnia Polski, i siódmy wynik wśród 35 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie wielkopolskim. Rok wcześniej powiat był z matematyki trzeci w województwie.

Średnia powiatu wzrosła w ciągu roku z 53,5% do 54,8%, o 1,3 punktu. Szybciej rosły wyniki w regionie: średnia województwa wielkopolskiego poszła w górę z 47,4% do 52,6%, a Polski z 50,1% do 54,8%. Egzamin z matematyki pisało w powiecie 847 uczniów.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, zebranych w Mapie Wyników Egzaminów. Z polskiego ósmoklasiści z powiatu mają 62,5%, prawie tyle co średnia województwa (62,6%), a z angielskiego 70,2%. Powiat jest z polskiego 12. w Wielkopolsce, a z angielskiego, tak jak z matematyki, siódmy. Rok wcześniej powiat był szósty z obu tych przedmiotów.

Nekla na czele, ale niżej niż rok temu

Najwyższą średnią z matematyki wśród pięciu gmin powiatu ma Nekla: 59,5%. Rok wcześniej było tam jednak 61,3%. Nekla i Miłosław to jedyne gminy powiatu ze spadkiem z matematyki. Z angielskiego uczniowie z Nekli mają 78,7%, najwięcej w powiecie i więcej niż średnia Polski (72,6%).

Nekla ma też szkołę podstawową z najwyższą w powiecie średnią z trzech egzaminów. SP im. Marii Konopnickiej w Nekli ma 70,8%, a z matematyki 62,6% przy 59 zdających. Tuż za nią jest Samorządowa SP nr 3 im. Mikołaja Kopernika we Wrześni: 69,0%. To największa szkoła w tym zestawieniu, matematykę pisało w niej 105 uczniów.

Matematykę najbardziej poprawiła gmina Kołaczkowo: z 47,4% do 56,3%, przy 62 zdających. Pyzdry mają z matematyki 56,6% (rok wcześniej 52,8%), a z angielskiego 60,1% wobec 52,3%. W gminie Września, gdzie egzamin pisało 539 uczniów, matematyka wyszła na 55,0%, rok wcześniej na 53,8%.

Taką samą matematykę jak szkoła w Nekli, 62,6%, ma SP im. Jana Pawła II w Pyzdrach, w której egzamin pisało 32 uczniów. We Wrześni po szkole nr 3 najwyżej jest Samorządowa SP nr 6 im. Jana Pawła II: średnia z trzech egzaminów 65,3%, z matematyki 55,4% przy 96 zdających.

Miłosław słabiej ze wszystkich trzech egzaminów

Gorzej niż rok wcześniej poszło w gminie Miłosław, gdzie matematykę pisało 105 uczniów. Matematyka spadła tam z 48,7% do 47,6%, polski z 61,5% do 55,8%, a angielski z 70,8% do 66,0%. Pozostałe gminy poprawiły przynajmniej jeden z trzech egzaminów.

Matura: rozszerzony polski wysoko, podstawowy niżej

Na maturze powiat ma mocny polski rozszerzony. Pisało go 127 osób, średnio na 55,3%, o 11,4 punktu więcej niż średnia Polski. Polski podstawowy, który pisze każdy maturzysta, wyszedł za to na 57,9%, a rok wcześniej na 61,5%. Średnia Polski z tego egzaminu spadła w tym czasie mniej, z 59,4% do 58,9%. Geografię rozszerzoną powiat napisał na 40,5%, prawie tyle co średnia Polski (40,6%), a historię rozszerzoną na 49,4%.

Matematykę podstawową powiat napisał na 57,4%, więcej niż średnia województwa (55,8%), a rozszerzoną na 25,3%, przy 37,1% w Polsce. W rankingu liceów 2026 LO im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni ma 73,8% ze średniej trzech matur obowiązkowych i 58. miejsce w województwie. Rok wcześniej miało 80,9% i było 22. II LO we Wrześni poprawiło średnią z 57,9% do 60,8%. Technikum nr 1 we Wrześni ma 67,2% i 10. miejsce wśród techników województwa.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu wrzesińskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.