Dane CKE · termin główny 2026 · mazowieckie

Edukacja w powiecie wyszkowskim: wyniki egzaminów 2026

I LO im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie jest 403. w rankingu 1841 liceów w Polsce, rok wcześniej było 629. Technikum nr 2 im. Mikołaja Kopernika przesunęło się wśród techników z 1130. na 504. miejsce. Z ośmiu szkół z maturą w powiecie pięć jest w rankingu wyżej niż w 2025 roku.

  • 763ósmoklasistów
  • 920maturzystów
  • 6gmin w powiecie
  • 5 + 3licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matura i egzamin ósmoklasisty na tle Mazowsza

Polskimatura podstawowa, 920 os.+1,1
Powiat60,0%
Województwo61,5%
Polska58,9%
Matematykamatura podstawowa, 919 os.−1,3
Powiat57,8%
Województwo62,4%
Polska59,0%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 763 os.−2,1
Powiat52,6%
Województwo59,6%
Polska54,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie wyszkowskim

Powiat wyszkowski na tle województwa i Polski

Matematyka763 os. w 2026−2,1
Powiat52,6%
Województwo59,6%
Polska54,8%
w 2025: 48,4% · 19. miejsce na 42 w województwie
Polski763 os. w 2026+2,5
Powiat67,3%
Województwo68,5%
Polska64,8%
w 2025: 65,9% · 13. miejsce na 42 w województwie
Angielski797 os. w 2026−2,4
Powiat70,3%
Województwo76,5%
Polska72,6%
w 2025: 67,8% · 16. miejsce na 42 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu wyszkowskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Wyszkówgmina miejsko-wiejska, 395 os.54,7%69,6%74,1%+5,1
Rząśnikgmina wiejska, 72 os.52,0%63,6%60,2%+12,2
Zabrodziegmina wiejska, 76 os.50,6%62,7%65,7%+1,3
Brańszczykgmina wiejska, 66 os.50,5%64,7%69,7%+1,2
Długosiodłogmina wiejska, 79 os.50,0%66,9%65,5%+2,8
Somiankagmina wiejska, 75 os.49,2%66,5%68,4%+1,3
Powiat wyszkowski52,6%67,3%70,3%+4,3
Województwo59,6%68,5%76,5%+4,5
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie wyszkowskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 8, pokazujemy 8 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 5 im. Żołnierzy Armii KrajowejWyszków63,2%73,2%83,5%73,3%94
SP nr 2 im. Władysława BroniewskiegoWyszków54,4%77,4%71,9%67,9%61
SP im. Tadeusza KościuszkiDługosiodło54,7%73,9%71,2%66,6%38
SP nr 4 im. Obrońców WesterplatteWyszków53,7%70,0%70,3%64,7%55
SP nr 1 im. Adama MickiewiczaWyszków52,4%64,3%70,3%62,3%61
SP im. Marii KonopnickiejZabrodzie53,3%64,3%67,9%61,8%44
SP nr 3 im. Stanisława Wróbla JaskółkiWyszków41,5%68,6%62,3%57,4%27
SP im. ks. Jana TwardowskiegoRząśnik46,5%54,3%55,9%52,3%29
Średnia powiatu wyszkowskiego, wszystkie szkoły52,6%67,3%70,3%63,4%763

Licea i technika w powiecie wyszkowskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie wyszkowskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (334 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (168 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Cypriana Kamila Norwidaliceum, Wyszków21070,7%73,3%88,3%47,8%69 os.77,5%2025: 74,6%108. w woj.403. w Polsce
LO w ZS nr 3 im. Jana Kochanowskiegoliceum, Wyszków15765,5%64,4%83,9%30,1%38 os.71,3%2025: 64,4%167. w woj.738. w Polsce
II LO w ZS nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curieliceum, Wyszków10961,8%54,8%76,2%–64,2%2025: 63,5%227. w woj.1084. w Polsce
Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curietechnikum, Wyszków13261,4%51,9%72,4%9,7%30 os.61,9%2025: 57,7%44. w woj.277. w Polsce
Technikum w Zespole Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiegotechnikum, Wyszków6950,5%54,7%75,8%10,1%30 os.60,3%2025: 64,7%54. w woj.345. w Polsce
Technikum nr 2 im. Mikołaja Kopernikatechnikum, Wyszków8151,7%51,2%69,8%–57,6%2025: 47,6%74. w woj.504. w Polsce
IV LOliceum, Wyszków4152,3%45,8%59,0%–52,4%2025: 49,6%304. w woj.1579. w Polsce
III LO im. Mikołaja Kopernikaliceum, Wyszków7545,5%40,1%65,7%–50,4%2025: 56,6%315. w woj.1638. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (4)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu wyszkowskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Publiczne LO dla Dorosłych Pascalliceum, Wyszków20
I LO Cn-B im. Polskich Spadochroniarzyliceum, Wyszków10
I Technikum Poligraficzno-Usługowetechnikum, Wyszków9
LO dla Dorosłych Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Jana Kochanowskiegoliceum, Wyszków7

Powiat wyszkowski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu wyszkowskiego, województwa mazowieckiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty52,6%48,4%+4,359,6%54,8%−2,119. z 42763
Polski, egzamin ósmoklasisty67,3%65,9%+1,468,5%64,8%+2,513. z 42763
Angielski, egzamin ósmoklasisty70,3%67,8%+2,576,5%72,6%−2,416. z 42797
Polski, matura podstawowa60,0%50,1%+9,961,5%58,9%+1,117. z 41920
Matematyka, matura podstawowa57,8%56,7%+1,062,4%59,0%−1,324. z 41919
Angielski, matura podstawowa76,9%72,8%+4,281,0%78,4%−1,413. z 41916
Matematyka, matura rozszerzona28,6%22,5%+6,143,8%37,1%−8,435. z 41178
Angielski, matura rozszerzona61,1%56,7%+4,472,1%69,2%−8,137. z 41724
Polski, matura rozszerzona48,7%41,0%+7,847,4%43,9%+4,99. z 41234
Biologia, matura rozszerzona46,0%45,8%+0,243,1%40,7%+5,38. z 41177
Chemia, matura rozszerzona33,6%35,8%−2,243,1%40,8%−7,230. z 4049
Fizyka, matura rozszerzona37,5%46,5%−9,049,3%41,8%−4,326. z 3824
Geografia, matura rozszerzona39,4%33,8%+5,646,3%40,6%−1,218. z 41244
Historia, matura rozszerzona43,2%37,1%+6,150,3%47,2%−4,024. z 3965
WOS, matura rozszerzona39,8%––48,1%44,0%−4,122. z 38123

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu wyszkowskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat wyszkowski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w powiecie wyszkowskim: I LO i Technikum nr 2 wyraźnie wyżej w rankingach szkół

I LO im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie zajęło w tym roku 403. miejsce w rankingu 1841 liceów w Polsce. Rok wcześniej było 629. Średnia trzech matur obowiązkowych, czyli polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, wynosi w I LO 77,5%, a w 2025 roku wynosiła 74,6%.

Ranking powstał z wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i liczy się w nim średnia tych trzech egzaminów. Trafiają do niego szkoły, w których każdy z nich pisało co najmniej 20 osób. W 2026 roku jest w nim 1841 liceów, a rok wcześniej było 1585. W województwie mazowieckim I LO zajmuje 108. miejsce na 334 licea, przy 146. w 2025 roku.

Maturę z polskiego pisało w I LO 210 osób. Matematykę na poziomie podstawowym maturzyści tej szkoły napisali średnio na 73,3%, a angielski na 88,3%. I LO ma też najwyższe w powiecie wyniki z rozszerzonej matematyki (47,8% przy 69 zdających) i biologii (53,0% przy 74 zdających).

Technikum nr 2 z 1130. na 504. miejsce

Największy skok w powiecie zrobiło Technikum nr 2 im. Mikołaja Kopernika: średnia trzech matur obowiązkowych wzrosła z 47,6% do 57,6%. W rankingu 1372 techników Technikum nr 2 przesunęło się z 1130. na 504. miejsce w Polsce, a w województwie mazowieckim ze 130. na 74.

Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie poprawiło średnią z 57,7% do 61,9% i jest 277. w kraju, przy 539. rok wcześniej. To najwyżej położone technikum powiatu: 44. miejsce na 168 techników Mazowsza. Spadło za to Technikum w Zespole Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego, z 215. na 345. miejsce w Polsce, ze średnią 60,3% wobec 64,7% w 2025 roku.

Licea w Wyszkowie

LO w Zespole Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego poprawiło średnią trzech matur z 64,4% do 71,3%. Szkoła awansowała w rankingu liceów z 1077. na 738. miejsce w Polsce i ze 227. na 167. w województwie. Angielski podstawowy wyszedł w LO im. Jana Kochanowskiego na 83,9%, a polski rozszerzony, który zdawały 44 osoby, na 64,3%.

II LO w Zespole Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie ma średnią 64,2%, prawie taką jak rok wcześniej (63,5%), i jest 1084. w Polsce. Trzy z ośmiu szkół są w rankingu niżej niż przed rokiem: Technikum w Zespole Szkół nr 3 oraz IV LO i III LO im. Mikołaja Kopernika.

Powiat na tle Mazowsza

Cały powiat napisał maturę z polskiego podstawowego na 60,0%. Rok wcześniej średnia z polskiego wynosiła 50,1%, a w Polsce spadła w tym czasie z 59,4% do 58,9%. Matematyka podstawowa wyszła w powiecie na 57,8% (Polska: 59,0%), a angielski podstawowy na 76,9% (Polska: 78,4%).

Z rozszerzeń najlepiej wypadły biologia (46,0%, ósme miejsce w województwie) i polski (48,7%, dziewiąte). Najsłabiej wypadł angielski rozszerzony: 61,1% przy 69,2% w Polsce i 37. miejsce wśród 41 powiatów i miast Mazowsza.

Ósmoklasiści z powiatu napisali matematykę na 52,6%, o 2,1 punktu mniej niż średnia Polski, i są z niej 19. w województwie. Żadna z sześciu gmin nie ma z matematyki średniej wyższej niż Polska (54,8%). Najbliżej jest gmina Wyszków z 54,7%, a największy postęp zrobił Rząśnik: z 39,7% do 52,0%, gdy w Polsce średnia wzrosła z 50,1% do 54,8%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu wyszkowskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.