Dane CKE · termin główny 2026 · śląskie

Edukacja w powiecie zawierciańskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu zawierciańskiego napisali matematykę na 51,0%, rok wcześniej na 46,0%. Wynik poszedł w górę w dziewięciu z dziesięciu gmin, najmocniej w Żarnowcu. Najwyżej z matematyki są szkoły z gminy Kroczyce: 60,9%.

  • 1052ósmoklasistów
  • 916maturzystów
  • 10gmin w powiecie
  • 7 + 5licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matematyka ósmoklasistów w górę

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1052 os.−3,8
Powiat51,0%
Województwo53,9%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 1051 os.−5,0
Powiat59,8%
Województwo63,9%
Polska64,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 1061 os.−0,8
Powiat71,8%
Województwo73,2%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie zawierciańskim

Powiat zawierciański na tle województwa i Polski

Matematyka1052 os. w 2026−3,8
Powiat51,0%
Województwo53,9%
Polska54,8%
w 2025: 46,0% · 28. miejsce na 36 w województwie
Polski1051 os. w 2026−5,0
Powiat59,8%
Województwo63,9%
Polska64,8%
w 2025: 62,1% · 32. miejsce na 36 w województwie
Angielski1061 os. w 2026−0,8
Powiat71,8%
Województwo73,2%
Polska72,6%
w 2025: 67,9% · 23. miejsce na 36 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu zawierciańskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Kroczycegmina wiejska, 68 os.60,9%63,5%77,6%+2,2
Łazygmina miejsko-wiejska, 139 os.54,5%63,8%78,2%−2,9
Porębamiasto, 64 os.53,1%60,7%81,3%+4,9
Włodowicegmina miejsko-wiejska, 42 os.51,4%65,1%79,6%+8,3
Zawierciemiasto, 446 os.50,7%59,4%72,6%+5,3
Pilicagmina miejsko-wiejska, 82 os.49,6%58,0%63,3%+8,3
Ogrodzieniecgmina miejsko-wiejska, 78 os.49,4%62,3%75,8%+2,9
Szczekocinygmina miejsko-wiejska, 63 os.45,7%51,3%51,0%+4,4
Żarnowiecgmina wiejska, 53 os.42,3%55,4%61,2%+9,6
Irządzegmina wiejska, 17 os.40,8%51,0%55,4%+12,4
Powiat zawierciański51,0%59,8%71,8%+4,9
Województwo53,9%63,9%73,2%+5,2
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie zawierciańskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 15, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP im. ks. Stefana JoniakaNiegowonice, gmina Łazy64,3%69,9%82,2%72,1%28
SP nr 9 im. Marii DąbrowskiejZawiercie62,8%73,3%77,0%71,0%70
SP nr 1 im. Stanisława KonarskiegoŁazy61,4%66,3%83,3%70,3%37
SP im. Władysława Broniewskiego we Włodowicach z Filią w ZdowieWłodowice52,3%67,4%80,6%66,8%35
SPKroczyce64,0%62,9%73,2%66,7%47
SP nr 13Zawiercie57,2%61,7%78,7%65,9%39
SP nr 1 im. Stefana ŻeromskiegoOgrodzieniec53,3%61,3%79,4%64,7%51
SP nr 6 im. Janusza KorczakaZawiercie51,8%65,7%76,5%64,7%101
SP nr 1 im. Wojska PolskiegoPoręba47,6%59,8%79,2%62,2%45
SP nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Zespole Szkolno-PrzedszkolnymWierbka, gmina Pilica52,3%59,8%65,9%59,3%28
Średnia powiatu zawierciańskiego, wszystkie szkoły51,0%59,8%71,8%60,9%1052

Licea i technika w powiecie zawierciańskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie zawierciańskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (203 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (166 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
II LO im. Heleny Malczewskiejliceum, Zawiercie19871,9%76,1%88,9%41,7%79 os.79,0%2025: 82,2%36. w woj.318. w Polsce
I LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiegoliceum, Zawiercie20472,3%62,9%81,7%23,5%58 os.72,3%2025: 75,8%76. w woj.689. w Polsce
LO im. Romana Czerneckiegoliceum, Szczekociny2877,0%44,8%69,2%–63,6%2025: 60,8%118. w woj.1119. w Polsce
LO im. Królowej Elżbiety z Pilczyliceum, Pilica6967,2%49,5%69,9%–62,2%2025: 58,6%124. w woj.1187. w Polsce
Technikum nr 4technikum, Zawiercie8452,2%56,3%77,7%13,9%29 os.62,1%2025: 65,3%42. w woj.269. w Polsce
Katolickie LO Spsk im. kard. Stefana Wyszyńskiegoliceum, Zawiercie2363,5%39,4%79,6%–60,8%2025: –134. w woj.1252. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Zawiercie4951,7%53,2%68,6%–57,8%2025: 60,3%76. w woj.485. w Polsce
Technikum im. Mikołaja Kopernikatechnikum, Poręba3246,6%42,5%71,6%–53,5%2025: 52,4%113. w woj.797. w Polsce
LOliceum, Łazy2354,7%36,4%67,6%–52,9%2025: 52,6%179. w woj.1561. w Polsce
Technikum nr 3technikum, Zawiercie6445,7%42,8%64,7%–51,1%2025: 57,9%131. w woj.953. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Zawiercie4050,4%39,2%57,1%–48,9%2025: 56,9%140. w woj.1078. w Polsce
LO im. Mikołaja Kopernikaliceum, Poręba2532,9%25,4%62,6%–40,3%2025: 45,7%200. w woj.1794. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (4)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu zawierciańskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Techikum im. Jana Pawła IIszkoła ponadpodstawowa, Żarnowiec26
Technikum nr 5technikum, Zawiercie19
Technikumtechnikum, Łazy19
Branżowa Szkoła II stopniaszkoła branżowa II stopnia, Zawiercie10

Powiat zawierciański na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu zawierciańskiego, województwa śląskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty51,0%46,0%+4,953,9%54,8%−3,828. z 361052
Polski, egzamin ósmoklasisty59,8%62,1%−2,363,9%64,8%−5,032. z 361051
Angielski, egzamin ósmoklasisty71,8%67,9%+3,973,2%72,6%−0,823. z 361061
Polski, matura podstawowa61,6%62,0%−0,459,1%58,9%+2,75. z 36916
Matematyka, matura podstawowa55,0%56,8%−1,858,0%59,0%−4,026. z 36916
Angielski, matura podstawowa75,0%73,4%+1,679,3%78,4%−3,429. z 36911
Matematyka, matura rozszerzona26,4%24,8%+1,634,1%37,1%−10,728. z 36215
Angielski, matura rozszerzona64,4%59,4%+4,967,6%69,2%−4,925. z 36642
Polski, matura rozszerzona42,6%33,4%+9,242,8%43,9%−1,314. z 36160
Biologia, matura rozszerzona40,7%42,9%−2,240,5%40,7%−0,112. z 36175
Chemia, matura rozszerzona36,2%34,1%+2,239,0%40,8%−4,516. z 3695
Fizyka, matura rozszerzona26,8%22,3%+4,539,3%41,8%−15,025. z 2941
Geografia, matura rozszerzona41,6%41,7%−0,141,3%40,6%+1,116. z 36205
Historia, matura rozszerzona50,9%41,6%+9,247,4%47,2%+3,77. z 3650
WOS, matura rozszerzona36,6%––44,6%44,0%−7,423. z 3348

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu zawierciańskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat zawierciański · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: matematyka w powiecie zawierciańskim w górę w dziewięciu z dziesięciu gmin

Ósmoklasiści z powiatu zawierciańskiego napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 51,0%. Rok wcześniej mieli 46,0%. W całej Polsce matematyka też poszła w górę, z 50,1% do 54,8%, a w powiecie wyższy wynik niż przed rokiem ma dziewięć z dziesięciu gmin.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Egzamin z matematyki pisało w powiecie 1052 uczniów. Średnia województwa śląskiego wyniosła z matematyki 53,9%. Powiat jest z tego przedmiotu 28. wśród 36 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie.

Gdzie wzrost był największy

Najmocniej matematyka poszła w górę w gminie Żarnowiec, z 32,7% do 42,3%. W gminie Irządze wynik wzrósł z 28,4% do 40,8%, ale egzamin pisało tam 17 uczniów, więc jeden rocznik może się mocno różnić od poprzedniego. Gmina Pilica ma z matematyki 49,6% (2025: 41,3%), a gmina Włodowice 51,4% (2025: 43,1%).

Najwyżej w powiecie są szkoły z gminy Kroczyce: 60,9%, rok wcześniej 58,7%. Gmina Łazy ma 54,5% i jako jedyna wypadła z matematyki słabiej niż przed rokiem, kiedy miała 57,4%. W Zawierciu, gdzie egzamin z matematyki pisało 446 uczniów, średnia wzrosła z 45,4% do 50,7%. Miasto Poręba ma 53,1%, rok wcześniej miało 48,3%.

Inaczej wygląda polski. Powiat napisał go na 59,8%, rok wcześniej na 62,1%, a w Polsce wynik wzrósł z 63,6% do 64,8%. Z polskiego powiat jest 32. w województwie. Angielski poszedł w górę z 67,9% do 71,8%. Najwyżej z angielskiego jest miasto Poręba: 81,3%.

Szkoły podstawowe

Najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach w gminie Łazy: 72,1%. Uczniowie tej szkoły napisali matematykę na 64,3%, a angielski na 82,2%. Druga jest SP nr 9 im. Marii Dąbrowskiej w Zawierciu (71,0%), z polskim na 73,3%. Na trzecim miejscu jest SP nr 1 im. Stanisława Konarskiego w Łazach (70,3%), w której angielski wyszedł na 83,3%.

SP im. Władysława Broniewskiego we Włodowicach ma średnią 66,8%, a SP nr 13 w Zawierciu 65,9%. Szkoła podstawowa w Kroczycach ma z matematyki 64,0%. SP nr 6 im. Janusza Korczaka w Zawierciu, w której egzamin pisało 101 uczniów, ma średnią 64,7%. W zestawieniu jest 15 szkół, w których egzamin pisało co najmniej 25 uczniów.

Na maturze

Maturzyści z powiatu napisali polski podstawowy na 61,6%, przy średniej Polski 58,9%. Z polskiego powiat jest piąty w województwie śląskim. Matematyka podstawowa wyszła na 55,0%, poniżej średniej Polski (59,0%). Maturę z polskiego pisało w powiecie 916 osób.

Najwyżej z liceów jest II LO im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu. Średnia trzech matur obowiązkowych wyniosła tam 79,0%, a z matematyki podstawowej 76,1%. W rankingu liceów 2026 II LO jest 36. w województwie śląskim i 318. w Polsce. Za nim jest I LO im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu, ze średnią 72,3% i 689. miejscem w Polsce.

Wśród techników najwyżej jest Technikum nr 4 w Zawierciu, ze średnią trzech matur 62,1% i 269. miejscem w Polsce. Matematykę podstawową pisały w Technikum nr 4 84 osoby, ze średnią 56,3%. Technikum im. Mikołaja Kopernika w Porębie ma średnią 53,5% i przesunęło się w rankingu techników z 895. na 797. miejsce w Polsce.

Liczby obejmują wszystkie szkoły z terenu powiatu. Wyniki każdej gminy i szkoły, razem ze zmianą od 2025 roku, są w zestawieniu przygotowanym przez ProfTutoring.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu zawierciańskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.