Dane CKE · termin główny 2026 · dolnośląskie

Edukacja w powiecie zgorzeleckim: wyniki egzaminów 2026

Maturzyści z powiatu zgorzeleckiego napisali angielski podstawowy na 80,0%, trzeci wynik na Dolnym Śląsku. Ósmoklasiści mają z angielskiego 72,3% i są z niego 7. w województwie, rok wcześniej byli 12. Najwyżej z liceów jest LO im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu.

  • 737ósmoklasistów
  • 425maturzystów
  • 7gmin w powiecie
  • 4 + 3licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Angielski mocny na obu egzaminach

Angielskiegzamin ósmoklasisty, 631 os.−0,4
Powiat72,3%
Województwo72,6%
Polska72,6%
Angielskimatura podstawowa, 392 os.+1,6
Powiat80,0%
Województwo79,8%
Polska78,4%
Angielskimatura rozszerzona, 301 os.−0,1
Powiat69,1%
Województwo70,0%
Polska69,2%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie zgorzeleckim

Powiat zgorzelecki na tle województwa i Polski

Matematyka737 os. w 2026−10,0
Powiat44,8%
Województwo52,8%
Polska54,8%
w 2025: 38,4% · 21. miejsce na 30 w województwie
Polski737 os. w 2026−4,5
Powiat60,3%
Województwo63,2%
Polska64,8%
w 2025: 57,7% · 17. miejsce na 30 w województwie
Angielski631 os. w 2026−0,4
Powiat72,3%
Województwo72,6%
Polska72,6%
w 2025: 67,0% · 7. miejsce na 30 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu zgorzeleckiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Zgorzelecmiasto, 328 os.46,9%62,4%75,5%+4,9
Zgorzelecgmina wiejska, 45 os.46,4%58,8%72,8%+13,4
Sulikówgmina wiejska, 42 os.46,3%59,7%72,9%+18,3
Bogatyniagmina miejsko-wiejska, 158 os.44,0%58,8%71,9%+7,3
Pieńskgmina miejsko-wiejska, 68 os.42,2%56,8%63,1%+6,0
Zawidówmiasto, 28 os.39,2%61,0%76,0%+1,8
Węgliniecgmina miejsko-wiejska, 68 os.39,0%58,6%64,9%−2,1
Powiat zgorzelecki44,8%60,3%72,3%+6,4
Województwo52,8%63,2%72,6%+5,2
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie zgorzeleckim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 12, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 3 im. Kornela MakuszyńskiegoBogatynia52,4%62,6%81,8%65,6%58
SP Cogito z oddziałami dwujęzycznymiZgorzelec46,9%64,0%84,2%65,0%31
SP nr 5 im. Marii Skłodowskiej-CurieZgorzelec48,9%66,0%78,0%64,3%105
SP nr 2 z oddziałami integracyjnymi im. Jarosława IwaszkiewiczaZgorzelec50,2%60,5%77,6%62,8%87
SP nr 4 im. Mikołaja KopernikaBogatynia44,2%61,6%77,7%61,2%25
SP im. SybirakówJerzmanki, gmina Zgorzelec50,8%62,2%70,1%61,0%33
SP im. Jana Pawła IISulików46,7%60,2%74,0%60,3%32
SP im. Marii KrasickiejWęgliniec43,4%61,0%73,1%59,2%35
SP im. Bolesława ChrobregoZawidów39,2%61,0%76,0%58,7%28
SP nr 3 im. Janusza KorczakaZgorzelec41,3%60,1%67,2%56,2%72
Średnia powiatu zgorzeleckiego, wszystkie szkoły44,8%60,3%72,3%59,1%737

Licea i technika w powiecie zgorzeleckim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie zgorzeleckim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (116 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (100 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
LO im. Braci Śniadeckichliceum, Zgorzelec9873,0%75,3%89,5%40,4%39 os.79,3%2025: 75,0%18. w woj.299. w Polsce
LO Cogito z oddziałami dwujęzycznymiliceum, Zgorzelec2563,1%69,8%92,2%–75,1%2025: –32. w woj.531. w Polsce
LO im. Marii Skłodowskiej-Curieliceum, Bogatynia4063,2%56,6%82,7%–67,5%2025: –52. w woj.932. w Polsce
Technikum im. Górników i Energetyków Turowa w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnychtechnikum, Zgorzelec8755,7%57,9%84,4%21,5%24 os.66,0%2025: 72,9%10. w woj.152. w Polsce
Technikum im. św. Barbary w Zespole Szkół Zawodowychtechnikum, Bogatynia2954,2%50,5%75,9%–60,2%2025: 60,3%19. w woj.350. w Polsce
LO im. Górników i Energetyków Turowa w ZS Zawodowych i Licealnychliceum, Zgorzelec2457,2%46,0%70,7%–58,0%2025: –89. w woj.1386. w Polsce
Technikum im. Emilii Plater w Zespole Szkół Ponadpodstawowychtechnikum, Zgorzelec7654,6%45,2%66,9%–55,6%2025: 61,3%38. w woj.653. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (2)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu zgorzeleckiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłychliceum, Zgorzelec27
Europejskie LOliceum, Zgorzelec15

Powiat zgorzelecki na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu zgorzeleckiego, województwa dolnośląskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty44,8%38,4%+6,452,8%54,8%−10,021. z 30737
Polski, egzamin ósmoklasisty60,3%57,7%+2,763,2%64,8%−4,517. z 30737
Angielski, egzamin ósmoklasisty72,3%67,0%+5,272,6%72,6%−0,47. z 30631
Polski, matura podstawowa59,1%61,1%−2,056,6%58,9%+0,35. z 30425
Matematyka, matura podstawowa56,5%57,4%−0,857,9%59,0%−2,58. z 30425
Angielski, matura podstawowa80,0%79,2%+0,879,8%78,4%+1,63. z 30392
Matematyka, matura rozszerzona26,3%20,6%+5,735,2%37,1%−10,814. z 28112
Angielski, matura rozszerzona69,1%62,2%+7,070,0%69,2%−0,14. z 30301
Polski, matura rozszerzona41,6%31,0%+10,636,6%43,9%−2,23. z 3084
Biologia, matura rozszerzona36,7%37,8%−1,139,4%40,7%−4,09. z 3077
Chemia, matura rozszerzona32,7%33,5%−0,837,4%40,8%−8,016. z 2738
Fizyka, matura rozszerzona27,2%39,7%−12,538,4%41,8%−14,616. z 2537
Geografia, matura rozszerzona33,0%27,6%+5,439,3%40,6%−7,513. z 2981
Historia, matura rozszerzona43,2%36,4%+6,945,5%47,2%−4,09. z 2940
Niemiecki, matura podstawowa71,5%58,2%+13,367,0%70,7%+0,87. z 1630

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu zgorzeleckiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat zgorzelecki · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Angielski w powiecie zgorzeleckim: maturzyści trzeci na Dolnym Śląsku, ósmoklasiści siódmi

Maturzyści z powiatu zgorzeleckiego napisali w tym roku angielski na poziomie podstawowym średnio na 80,0%. To trzeci wynik wśród 30 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie dolnośląskim. Średnia województwa wyniosła 79,8%, a Polski 78,4%.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Angielski podstawowy pisało w szkołach powiatu 392 maturzystów. Rozszerzony wybrało 301 osób i napisało go na 69,1%, co daje 4. miejsce w województwie. Rok wcześniej średnia z rozszerzonego angielskiego wynosiła w powiecie 62,2%. W całej Polsce wzrosła z 64,1% do 69,2%.

Ósmoklasiści w górę

Angielski poprawili też ósmoklasiści. Średnia powiatu wyniosła 72,3%, rok wcześniej 67,0%. W całej Polsce wynik z angielskiego wzrósł z 69,7% do 72,6%. Z angielskiego powiat jest 7. w województwie, rok wcześniej był 12.

Najwyżej z angielskiego są szkoły z Zawidowa (76,0%) i z miasta Zgorzelec (75,5%). Najbardziej w górę poszły gmina wiejska Zgorzelec, z 57,4% do 72,8%, i Sulików, z 52,0% do 72,9%. W Bogatyni ósmoklasiści napisali angielski na 71,9%, a rok wcześniej na 61,4%.

Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Bogatyni: 65,6%, z angielskim 81,8%. SP Cogito z oddziałami dwujęzycznymi w Zgorzelcu ma z angielskiego 84,2%, a SP nr 5 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgorzelcu 78,0%. Średnią z trzech egzaminów 61,0% ma SP im. Sybiraków w Jerzmankach w gminie Zgorzelec, a SP im. Jana Pawła II w Sulikowie 60,3%.

Matematyka słabiej

Z matematyki ósmoklasiści z powiatu mają 44,8%. Wynik wzrósł z 38,4%, ale wciąż jest o 10,0 punktu niższy od średniej Polski (54,8%). Powiat jest z matematyki 21. w województwie. Polski ósmoklasiści napisali na 60,3% (Polska 64,8%), z polskiego powiat jest 17., rok wcześniej był 22.

Licea i technika

Najwyżej z liceów jest LO im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu. Średnia trzech matur obowiązkowych wyniosła tam 79,3%, a z angielskiego podstawowego 89,5%. W rankingu liceów 2026 LO im. Braci Śniadeckich jest 18. w województwie dolnośląskim i 299. w Polsce. LO Cogito z oddziałami dwujęzycznymi, gdzie maturę pisało 25 osób, ma z angielskiego podstawowego 92,2% i średnią trzech matur 75,1%.

Wśród techników najwyżej jest Technikum im. Górników i Energetyków Turowa w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu: 66,0% ze średniej trzech matur, 10. miejsce wśród techników województwa. Z angielskiego podstawowego ma 84,4%.

W Bogatyni najwyżej jest LO im. Marii Skłodowskiej-Curie. Średnia trzech matur wyniosła tam 67,5%, a angielski podstawowy 82,7%. Rozszerzony angielski pisało w LO im. Marii Skłodowskiej-Curie 32 maturzystów, ze średnią 71,1%.

Technikum im. św. Barbary w Zespole Szkół Zawodowych w Bogatyni ma średnią trzech matur 60,2% i jest 19. wśród techników województwa. Rok wcześniej było 23. Angielski podstawowy wyszedł w Technikum im. św. Barbary na 75,9%.

Cały powiat napisał maturę z polskiego podstawowego na 59,1%, trochę powyżej średniej Polski (58,9%), a z matematyki podstawowej na 56,5% (Polska 59,0%). Maturę z polskiego pisało w powiecie 425 osób, w tym 202 w liceach i 192 w technikach.

Poza angielskim maturzyści z powiatu wypadli dobrze z polskiego rozszerzonego: 41,6%, rok wcześniej 31,0%, trzecie miejsce w województwie. Matematykę rozszerzoną napisali na 26,3%, przy średniej Polski 37,1%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu zgorzeleckiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.