Dane CKE · termin główny 2026 · śląskie

Edukacja w powiecie żywieckim: wyniki egzaminów 2026

Najwyższą średnią z egzaminu ósmoklasisty w powiecie żywieckim ma SP im. Jana Pawła II w Twardorzeczce: 76,7% z trzech przedmiotów. Z matematyki Żywiec jako gmina miejska ma 54,6%, mniej niż Ślemień, Czernichów, Łodygowice, Lipowa i Ujsoły. Na maturze Technikum nr 1 w Żywcu napisało matematykę podstawową na 70,0%, lepiej niż każde liceum w powiecie.

  • 1457ósmoklasistów
  • 1278maturzystów
  • 15gmin w powiecie
  • 7 + 6licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Powiat blisko średniej województwa

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1457 os.−2,3
Powiat52,5%
Województwo53,9%
Polska54,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 1497 os.−1,2
Powiat71,5%
Województwo73,2%
Polska72,6%
Matematykamatura podstawowa, 1276 os.−2,8
Powiat56,2%
Województwo58,0%
Polska59,0%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu żywieckiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Powiat żywiecki · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Najwyższe wyniki ósmoklasistów w powiecie żywieckim mają szkoły z Twardorzeczki, Ślemienia i Pietrzykowic

Najwyższą średnią z egzaminu ósmoklasisty w powiecie żywieckim ma szkoła podstawowa w Twardorzeczce w gminie Lipowa. W SP im. Jana Pawła II średnia z matematyki, polskiego i angielskiego wyniosła 76,7%. Na kolejnych miejscach są SP im. ks. Jana Twardowskiego w Ślemieniu (71,1%) i SP im. Jana Pawła II w Pietrzykowicach w gminie Łodygowice (70,9%).

Egzamin pisało w nich po 25 albo 26 uczniów. Najwyżej wśród szkół w Żywcu jest SP nr 2 im. Stanisława Staszica, ze średnią 69,4%. Zestawienie obejmuje 22 szkoły podstawowe, w których egzamin z matematyki i polskiego pisało co najmniej 25 osób. Z matematyki uczniowie SP im. Jana Pawła II w Twardorzeczce napisali egzamin na 69,1%, a z angielskiego na 89,6%. Najniższe średnie w powiecie mają SP nr 1 im. Wojska Polskiego (50,8%) i SP nr 5 im. Hugona Kołłątaja (52,1%), obie w Żywcu.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty, zebranych na Mapie Wyników Egzaminów. W zestawieniu szkół podstawowych pierwsze miejsca zajmują szkoły wiejskie, a najlepsza szkoła z Żywca jest dopiero czwarta.

To samo widać w średnich gmin. Najwyższy wynik z matematyki ma Ślemień, 62,7%, choć egzamin pisało tam tylko 26 uczniów. Dalej są Czernichów (59,2%), Łodygowice (57,9%) i Lipowa (57,2%). Żywiec jako gmina miejska ma z matematyki 54,6%, szósty wynik wśród piętnastu gmin powiatu. Najniżej jest Rajcza, 44,5%.

W Ślemieniu najwyższe w powiecie są też wyniki z polskiego (70,4%) i angielskiego (80,2%). W Czernichowie wynik z matematyki wzrósł z 45,7% do 59,2%. W gminie Ujsoły wynik z matematyki spadł z 64,1% do 55,7%, a w Koszarawie wynik z polskiego z 70,9% do 58,8%.

Powiat blisko średniej województwa

Cały powiat ma z matematyki 52,5%, przy 53,9% w województwie śląskim i 54,8% w Polsce. Egzamin pisało 1457 uczniów. Wśród 36 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie to 22. wynik z egzaminu ósmoklasisty, tak samo jak rok wcześniej. Z matematyki wynik wzrósł z 47,5% do 52,5%, a w całej Polsce z 50,1% do 54,8%. Z polskiego powiat ma 63,3%, a z angielskiego 71,5%, 28. wynik w województwie.

Matura: Technikum nr 1 przed liceami z matematyki

Na maturze najwyższy wynik z matematyki podstawowej w powiecie ma Technikum nr 1 w Żywcu: 70,0%, więcej niż każde liceum. Średnia trzech matur obowiązkowych, czyli polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, wyniosła tam 69,2%. Technikum nr 1 jest 10. wśród 166 techników w województwie i 85. w Polsce, a rok wcześniej było 5. w województwie. W górę poszło Technikum nr 4, z 59. na 36. miejsce w województwie.

Najwięcej maturzystów w powiecie ma I LO im. M. Kopernika w Żywcu, 248. Średnia trzech matur spadła tam z 79,9% do 72,1%, a szkoła w rankingu liceów 2026 z 34. na 78. miejsce w województwie. Rozszerzoną matematykę pisało w I LO 78 osób, ze średnią 41,8%, a polski rozszerzony 84 osoby, ze średnią 67,5%. Niepubliczne LO Cogito ma 71,4% i jest 83. w województwie.

Poza Żywcem najwięcej maturzystów ma LO im. Marii Konopnickiej w Milówce: 74 osoby, ze średnią trzech matur 64,9%. Najniższą średnią w powiecie ma V LO w Żywcu, 43,0%.

Maturę z polskiego pisało w powiecie 1278 osób, z czego 640 w liceach i 594 w technikach. Z angielskiego podstawowego powiat ma 74,1%, przy 78,4% w Polsce, 31. wynik wśród 36 powiatów i miast województwa. Wyżej niż średnia Polski wypadły polski rozszerzony (47,4%) i chemia rozszerzona (44,2%). Rozszerzoną matematykę pisały 284 osoby, średnio na 27,2% (Polska 37,1%).

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie żywieckim

Powiat żywiecki na tle województwa i Polski

Matematyka1457 os. w 2026−2,3
Powiat52,5%
Województwo53,9%
Polska54,8%
w 2025: 47,5% · 22. miejsce na 36 w województwie
Polski1457 os. w 2026−1,5
Powiat63,3%
Województwo63,9%
Polska64,8%
w 2025: 63,8% · 19. miejsce na 36 w województwie
Angielski1497 os. w 2026−1,2
Powiat71,5%
Województwo73,2%
Polska72,6%
w 2025: 66,4% · 28. miejsce na 36 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu żywieckiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Ślemieńgmina wiejska, 26 os.62,7%70,4%80,2%−3,6
Czernichówgmina wiejska, 54 os.59,2%68,5%77,4%+13,5
Łodygowicegmina wiejska, 138 os.57,9%67,7%77,3%+7,3
Lipowagmina wiejska, 110 os.57,2%66,8%76,9%+10,6
Ujsołygmina wiejska, 33 os.55,7%60,1%74,5%−8,4
Żywiecmiasto, 323 os.54,6%64,0%73,2%+4,9
Łękawicagmina wiejska, 48 os.53,7%64,5%70,7%+1,8
Gilowicegmina wiejska, 52 os.52,3%63,6%68,3%−2,1
Świnnagmina wiejska, 96 os.50,8%64,2%65,7%+0,5
Koszarawagmina wiejska, 49 os.49,8%58,8%69,9%+1,8
Węgierska Górkagmina wiejska, 137 os.49,7%60,0%69,0%+2,5
Milówkagmina wiejska, 73 os.49,3%58,8%65,8%+9,4
Radziechowy-Wieprzgmina wiejska, 137 os.47,8%64,4%72,1%+5,2
Jeleśniagmina wiejska, 91 os.47,8%59,4%67,5%+9,4
Rajczagmina wiejska, 90 os.44,5%57,1%64,4%+6,1
Powiat żywiecki52,5%63,3%71,5%+5,0
Województwo53,9%63,9%73,2%+5,2
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie żywieckim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 22, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP im. Jana Pawła IITwardorzeczka, gmina Lipowa69,1%71,4%89,6%76,7%25
SP im. ks. Jana TwardowskiegoŚlemień62,7%70,4%80,2%71,1%26
SP im. Jana Pawła IIPietrzykowice, gmina Łodygowice66,6%72,4%73,8%70,9%25
SP nr 2 im. Stanisława StaszicaŻywiec57,6%69,8%80,9%69,4%43
SP nr 2 im. Władysława JagiełłyŁodygowice53,7%70,5%80,0%68,0%40
SP nr 3 im. Adama MickiewiczaŻywiec61,7%63,5%77,4%67,5%56
SP nr 1 im. Królowej JadwigiŁodygowice59,9%65,3%77,4%67,5%52
ZS SP im. bł. O. Michała TomaszkaŁękawica58,0%70,5%72,7%67,1%31
SP im. ks. prał. Stanisława GawilkaRadziechowy, gmina Radziechowy-Wieprz50,9%68,7%79,1%66,2%50
SP im. ObrońcóWęgierska Górka56,2%67,3%74,1%65,9%39
Średnia powiatu żywieckiego, wszystkie szkoły52,5%63,3%71,5%62,4%1457

Licea i technika w powiecie żywieckim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie żywieckim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (203 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (166 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. M. Kopernikaliceum, Żywiec24864,2%66,3%85,8%41,8%78 os.72,1%2025: 79,9%78. w woj.701. w Polsce
Niepubliczne LO Cogitoliceum, Żywiec5765,6%63,8%84,9%–71,4%2025: 73,3%83. w woj.729. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Żywiec15758,4%70,0%79,3%34,0%61 os.69,2%2025: 73,1%10. w woj.85. w Polsce
LO im. Marii Konopnickiejliceum, Milówka7464,8%57,3%72,7%–64,9%2025: 63,2%110. w woj.1049. w Polsce
Technikum nr 4technikum, Żywiec12658,0%56,1%77,8%18,2%29 os.63,9%2025: 60,1%36. w woj.207. w Polsce
Niepubliczne LO Fundacji Królowej Świętej Jadwigiliceum, Koszarawa5657,2%52,1%80,3%–63,2%2025: 71,1%119. w woj.1146. w Polsce
III LO - Szkoła Sportowaliceum, Żywiec10659,8%57,5%70,6%–62,7%2025: 64,2%121. w woj.1168. w Polsce
Technikum nr 3technikum, Żywiec11862,1%53,4%64,2%8,3%31 os.59,9%2025: 61,7%57. w woj.363. w Polsce
Technikumtechnikum, Milówka4756,9%49,5%62,5%–56,3%2025: 48,9%87. w woj.582. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Żywiec8846,3%46,1%76,1%3,3%22 os.56,2%2025: 58,4%89. w woj.595. w Polsce
LO Mistrzostwa Sportowegoliceum, Żywiec2646,5%48,5%72,4%–55,8%2025: 44,5%162. w woj.1462. w Polsce
Technikum nr 6technikum, Żywiec3245,5%41,4%51,5%–46,1%2025: 53,5%150. w woj.1186. w Polsce
V LOliceum, Żywiec6242,2%34,1%52,7%–43,0%2025: 45,0%197. w woj.1763. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (5)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu żywieckiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych nr 1liceum, Żywiec22
Technikumtechnikum, Węgierska Górka16
Niepubliczne LO dla Dorosłychliceum, Żywiec15
Niepubliczne LO Szkoła Mistrzostwa Sportowego im. Żywieckich Habsburgówliceum, Żywiec11
Technikum nr 5technikum, Żywiec10

Powiat żywiecki na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu żywieckiego, województwa śląskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty52,5%47,5%+5,053,9%54,8%−2,322. z 361457
Polski, egzamin ósmoklasisty63,3%63,8%−0,563,9%64,8%−1,519. z 361457
Angielski, egzamin ósmoklasisty71,5%66,4%+5,073,2%72,6%−1,228. z 361497
Polski, matura podstawowa57,2%59,7%−2,559,1%58,9%−1,726. z 361278
Matematyka, matura podstawowa56,2%58,2%−2,058,0%59,0%−2,820. z 361276
Angielski, matura podstawowa74,1%75,4%−1,379,3%78,4%−4,331. z 361261
Matematyka, matura rozszerzona27,2%24,2%+3,034,1%37,1%−9,927. z 36284
Angielski, matura rozszerzona62,5%60,8%+1,767,6%69,2%−6,829. z 36881
Polski, matura rozszerzona47,4%47,8%−0,442,8%43,9%+3,57. z 36263
Biologia, matura rozszerzona34,5%39,3%−4,840,5%40,7%−6,225. z 36228
Chemia, matura rozszerzona44,2%38,4%+5,839,0%40,8%+3,48. z 3689
Fizyka, matura rozszerzona35,1%45,2%−10,239,3%41,8%−6,716. z 2945
Geografia, matura rozszerzona32,9%33,9%−1,041,3%40,6%−7,730. z 36262
Historia, matura rozszerzona37,7%34,7%+3,047,4%47,2%−9,528. z 3662
WOS, matura rozszerzona48,7%––44,6%44,0%+4,811. z 3354
Informatyka, matura rozszerzona26,3%44,8%−18,537,1%39,7%−13,422. z 2833

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu żywieckiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.