Dane CKE · termin główny 2026 · mazowieckie

Edukacja w Radomiu: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z Radomia napisali polski na 68,2%. W 2025 roku miasto było z polskiego 18. wśród 42 powiatów i miast województwa mazowieckiego, a teraz jest 9. Ze wszystkich trzech przedmiotów egzaminu ósmoklasisty Radom ma więcej niż średnia Polski. Najwyższą średnią wśród szkół podstawowych ma I Społeczna SP STO: 85,9%.

  • 1805ósmoklasistów
  • 3374maturzystów
  • 17 + 10licea + technika
Wyniki 2026 Radom, województwo, Polska

Ósmoklasiści powyżej średniej Polski

Polskiegzamin ósmoklasisty, 1807 os.+3,4
Radom68,2%
Województwo68,5%
Polska64,8%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1805 os.+0,9
Radom55,6%
Województwo59,6%
Polska54,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 1897 os.+2,6
Radom75,2%
Województwo76,5%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Radomia i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Radom · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: Radom z polskiego 9. na Mazowszu, rok wcześniej 18.

Ósmoklasiści z Radomia napisali w tym roku egzamin z polskiego średnio na 68,2%. Rok wcześniej mieli 65,4%, a miasto było 18. wśród 42 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie mazowieckim. Teraz jest 9. w województwie. Średnia Polski z tego egzaminu wyniosła 64,8%.

Tak wynika z wyników egzaminu ósmoklasisty, które Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje na Mapie Wyników Egzaminów. Egzamin pisało w radomskich szkołach podstawowych 1805 uczniów. Polski i matematykę pisze na nim każdy uczeń ósmej klasy, a język obcy wybiera sam, najczęściej angielski.

Z angielskiego radomscy ósmoklasiści mają 75,2%, a z matematyki 55,6%. W obu przypadkach to więcej niż średnia Polski (72,6% i 54,8%), ale mniej niż średnia województwa mazowieckiego (76,5% i 59,6%). Z angielskiego Radom jest 9., z matematyki 11. w województwie.

Wynik z matematyki poszedł w górę z 52,2% do 55,6%, czyli o 3,4 punktu. W całej Polsce średnia z matematyki też wzrosła, z 50,1% do 54,8%. Z polskiego wynik poprawił się o 2,8 punktu, a z angielskiego o 1,2 punktu.

Na czele szkoła STO

Najwyższą średnią z trzech egzaminów wśród radomskich szkół podstawowych ma I Społeczna SP STO: 85,9%. Egzamin pisało tam 26 uczniów, z matematyki średnio na 83,2%, a z angielskiego na 94,2%. Druga jest Publiczna SP nr 14 Integracyjna im. Jana Pawła II (79,1%), a trzecia Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia (78,6%).

Najwięcej ósmoklasistów, po 109, pisało egzamin w SP nr 6 z oddziałami integracyjnymi im. Orła Białego i w Publicznej SP nr 34. Średnia trzech egzaminów wyniosła w pierwszej z nich 70,7%, a w drugiej 67,9%. Spośród szkół, w których egzamin pisało ponad stu uczniów, wyższą średnią od Publicznej SP nr 34 ma jeszcze Publiczna SP nr 24 im. Kornela Makuszyńskiego (69,5%), a niższą Publiczna SP nr 3 im. Jana Długosza (64,9%). Publiczna SP nr 26 im. Jacka Malczewskiego, z 48 ósmoklasistami, ma 77,1%, a z matematyki 67,9%.

Najniższą średnią ma Publiczna SP nr 7 im. Kazimierza Pułaskiego: 44,3%, a z matematyki 24,1%. W zestawieniu jest 30 szkół podstawowych, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób.

Matura: angielski rozszerzony w górę, fizyka w dół

Z przedmiotów rozszerzonych najwięcej maturzystów zdawało w Radomiu angielski: 2398 osób. Średnia wyniosła 66,5%, o 5,4 punktu więcej niż rok wcześniej, ale mniej niż w Polsce (69,2%). Matematyka rozszerzona poszła w górę z 27,4% do 31,7%, przy 37,1% w Polsce. Pisało ją 896 osób.

Fizyka rozszerzona spadła z 44,1% do 31,0%. To 30. wynik wśród 38 powiatów i miast województwa, które mają średnią z tego egzaminu. Biologię rozszerzoną radomskie szkoły napisały na 42,2%, przy 40,7% w kraju, a pisało ją 657 osób. Z polskiego rozszerzonego średnia wyniosła 44,4%, prawie tyle co w Polsce (43,9%), a z geografii rozszerzonej 38,0%, o 3,5 punktu więcej niż rok wcześniej.

Najwyższy wynik z matematyki rozszerzonej ma VI LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego: 55,4% przy 93 zdających. VI LO ma też najwyższy w mieście wynik z chemii rozszerzonej: 62,4% przy 75 zdających. W IV LO im. dra Tytusa Chałubińskiego rozszerzoną matematykę pisało 118 osób, ze średnią 46,9%, a w III LO im. płk. Dionizego Czachowskiego 106 osób, ze średnią 47,2%.

Maturę z polskiego na poziomie podstawowym pisały w Radomiu 3374 osoby, z czego 1993 w liceach i 1139 w technikach. Z polskiego średnia to 61,2%, z matematyki 59,6%, a z angielskiego 76,5%. Z polskiego i z matematyki miasto jest nieco powyżej średniej Polski (58,9% i 59,0%), a z angielskiego poniżej (78,4%).

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Radomiu

Radom na tle województwa i Polski

Matematyka1805 os. w 2026+0,9
Radom55,6%
Województwo59,6%
Polska54,8%
w 2025: 52,2% · 11. miejsce na 42 w województwie
Polski1807 os. w 2026+3,4
Radom68,2%
Województwo68,5%
Polska64,8%
w 2025: 65,4% · 9. miejsce na 42 w województwie
Angielski1897 os. w 2026+2,6
Radom75,2%
Województwo76,5%
Polska72,6%
w 2025: 74,0% · 9. miejsce na 42 w województwie
  1. 1I Społeczna SP STO83,2%26 os.
  2. 2Publiczna SP nr 14 Integracyjna im. Jana Pawła II73,7%51 os.
  3. 3Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga69,3%33 os.
  4. 4Publiczna SP nr 26 im. Jacka Malczewskiego67,9%48 os.
  5. 5Publiczna SP nr 20 im. Obrońców Pokoju64,9%44 os.
  6. 6Publiczna SP nr 18 im. Komisji Edukacji Narodowej63,3%50 os.
  7. 7SP nr 11 im. Adama Jerzego Czartoryskiego62,3%36 os.
  8. 8Publiczna SP nr 24 im. Kornela Makuszyńskiego59,4%101 os.
  9. 9SP nr 6 z oddziałami integracyjnymi im. Orła Białego58,8%109 os.
  10. 10Publiczna SP nr 21 im. ks. Jana Twardowskiego58,1%68 os.
  11. śr.Średnia miasta55,6%1805 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Radomiu, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 30.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Radomiu z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 30, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
I Społeczna SP STO83,2%80,3%94,2%85,9%26
Publiczna SP nr 14 Integracyjna im. Jana Pawła II73,7%77,2%86,3%79,1%51
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga69,3%79,1%87,4%78,6%33
Publiczna SP nr 26 im. Jacka Malczewskiego67,9%77,5%86,0%77,1%48
Publiczna SP nr 27 im. Szarych Szeregów57,3%76,6%83,9%72,6%45
Publiczna SP nr 20 im. Obrońców Pokoju64,9%70,6%80,4%72,0%44
SP nr 6 z oddziałami integracyjnymi im. Orła Białego58,8%71,4%81,9%70,7%109
Publiczna SP nr 18 im. Komisji Edukacji Narodowej63,3%73,3%74,8%70,5%50
Publiczna SP nr 24 im. Kornela Makuszyńskiego59,4%70,5%78,7%69,5%101
Publiczna SP nr 9 im. Henryka Sienkiewicza57,6%72,7%77,1%69,1%72
Średnia miasta, wszystkie szkoły55,6%68,2%75,2%66,3%1805

Licea i technika w Radomiu: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Radomiu, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (334 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (168 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
IV LO z oddziałami dwujęzycznymi im. dra Tytusa Chałubińskiegoliceum24479,1%81,9%93,9%46,9%118 os.85,0%2025: 85,9%32. w woj.91. w Polsce
I LO im. Mikołaja Kopernikaliceum11573,1%80,8%91,1%46,3%42 os.81,7%2025: 83,5%62. w woj.206. w Polsce
III LO im. płk. Dionizego Czachowskiegoliceum25676,1%77,0%89,3%47,2%106 os.80,8%2025: 81,7%72. w woj.247. w Polsce
VI LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiegoliceum19368,4%82,0%91,1%55,4%93 os.80,5%2025: 84,9%74. w woj.256. w Polsce
II LO im. Marii Konopnickiejliceum18475,6%74,9%87,9%37,6%64 os.79,5%2025: 76,0%83. w woj.290. w Polsce
Technikumtechnikum20960,1%78,5%86,9%35,0%120 os.75,2%2025: 76,8%7. w woj.30. w Polsce
Liceum Sztuk Plastycznychliceum3966,5%59,0%91,7%–72,4%2025: 77,3%–
V LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Romualda Trauguttaliceum26169,6%61,3%85,7%12,9%42 os.72,2%2025: 70,9%159. w woj.694. w Polsce
Katolickie LO im. św. Filipa Neriliceum2560,8%68,2%82,2%–70,4%2025: 79,2%177. w woj.785. w Polsce
I Społeczne LO STOliceum2363,8%48,4%82,3%–64,9%2025: –221. w woj.1053. w Polsce
VII LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiegoliceum12963,3%51,3%78,6%–64,4%2025: 65,1%225. w woj.1074. w Polsce
Technikum w Zespole Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszkitechnikum23951,0%60,9%75,4%9,3%132 os.62,4%2025: 68,5%42. w woj.255. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum3556,9%49,9%76,1%–61,0%2025: 55,7%49. w woj.313. w Polsce
XIII LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Polskich Noblistówliceum10956,9%47,2%78,1%–60,7%2025: 61,5%259. w woj.1259. w Polsce
LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Marii Montessoriliceum2959,8%45,1%75,9%–60,3%2025: –263. w woj.1281. w Polsce
Technikum w Zespole Szkół Ekonomicznychtechnikum14759,6%48,5%67,1%12,8%33 os.58,4%2025: 61,1%65. w woj.444. w Polsce
X LO z oddziałami integracyjnymi im. Stanisława Konarskiegoliceum7157,3%46,9%70,7%–58,3%2025: 54,3%276. w woj.1363. w Polsce
XI LO z oddziałami integracyjnymi im. Stanisława Staszicaliceum10557,2%48,8%68,1%–58,0%2025: 52,0%279. w woj.1382. w Polsce
Technikum Mistrzostwa Sportowegotechnikum8549,9%52,8%60,6%7,1%37 os.54,4%2025: 61,3%96. w woj.727. w Polsce
I LO Cn-B im. Polskich Spadochroniarzyliceum3351,2%41,9%66,9%–53,4%2025: –300. w woj.1549. w Polsce
Technikumtechnikum8457,9%39,9%60,5%–52,8%2025: 52,8%108. w woj.840. w Polsce
XII LO im. Witolda Gombrowiczaliceum11559,5%36,9%60,8%–52,4%2025: 56,2%303. w woj.1578. w Polsce
Technikumtechnikum9353,0%37,0%53,8%–47,9%2025: 51,8%136. w woj.1112. w Polsce
Technikum im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Zespole Szkół Samochodowychtechnikum6744,1%38,2%55,8%3,2%22 os.46,0%2025: 44,0%142. w woj.1194. w Polsce
Technikumtechnikum6441,8%39,4%54,2%–45,1%2025: 47,8%150. w woj.1230. w Polsce
Niepubliczne Technikum im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcachtechnikum10141,5%29,0%49,5%–40,0%2025: 37,5%162. w woj.1334. w Polsce
Niepubliczne LO im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcachliceum6231,3%22,7%43,4%–32,5%2025: 35,8%333. w woj.1835. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (12)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Radomia w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Towarzystwa Wiedzy Powszechnejliceum74
LO dla Dorosłych Żakliceum68
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolbergaszkoła ponadpodstawowa25
Zaoczne LO dla Dorosłych Cosinus Plusliceum23
Technikumtechnikum15
Branżowa Szkoła II stopnia nr 5szkoła branżowa II stopnia9
Branżowa Szkoła II stopnia nr 4szkoła branżowa II stopnia8
Branżowa Szkoła II stopnia nr 1szkoła branżowa II stopnia7
LO dla Dorosłychliceum7
Niepubliczna Branżowa Szkoła II stopniaszkoła branżowa II stopnia7
Branżowa Szkoła II stopnia nr 6szkoła branżowa II stopnia5
Szkoła Mistrzostwa Sportowegoszkoła ponadpodstawowa5

Radom na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Radomia (miasto na prawach powiatu), województwa mazowieckigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty55,6%52,2%+3,459,6%54,8%+0,911. z 421805
Polski, egzamin ósmoklasisty68,2%65,4%+2,868,5%64,8%+3,49. z 421807
Angielski, egzamin ósmoklasisty75,2%74,0%+1,276,5%72,6%+2,69. z 421897
Polski, matura podstawowa61,2%62,2%−1,061,5%58,9%+2,315. z 413374
Matematyka, matura podstawowa59,6%60,1%−0,562,4%59,0%+0,619. z 413368
Angielski, matura podstawowa76,5%75,2%+1,381,0%78,4%−1,814. z 413329
Matematyka, matura rozszerzona31,7%27,4%+4,343,8%37,1%−5,425. z 41896
Angielski, matura rozszerzona66,5%61,1%+5,472,1%69,2%−2,814. z 412398
Polski, matura rozszerzona44,4%44,9%−0,547,4%43,9%+0,620. z 41759
Biologia, matura rozszerzona42,2%45,5%−3,343,1%40,7%+1,515. z 41657
Chemia, matura rozszerzona39,1%39,6%−0,543,1%40,8%−1,618. z 40389
Fizyka, matura rozszerzona31,0%44,1%−13,149,3%41,8%−10,830. z 38170
Geografia, matura rozszerzona38,0%34,5%+3,546,3%40,6%−2,621. z 41834
Historia, matura rozszerzona46,4%46,4%−0,150,3%47,2%−0,918. z 39178
WOS, matura rozszerzona41,5%––48,1%44,0%−2,518. z 38195
Informatyka, matura rozszerzona39,1%41,4%−2,342,9%39,7%−0,613. z 34139
Niemiecki, matura podstawowa86,2%71,7%+14,586,2%70,7%+15,53. z 933

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.