Dane CKE · termin główny 2026 · śląskie

Edukacja w Rudzie Śląskiej: wyniki egzaminów 2026

Technikum nr 6 im. Mikołaja Kopernika w Rudzie Śląskiej ma średnią trzech matur obowiązkowych 65,0% i awansowało w rankingu techników w Polsce z 460. na 178. miejsce. Trzy z czterech liceów w mieście wypadły słabiej niż rok wcześniej. II LO im. Gustawa Morcinka, wciąż najwyżej w mieście (75,4%), spadło z 271. na 515. miejsce w Polsce.

  • 1092ósmoklasistów
  • 784maturzystów
  • 4 + 6licea + technika
Wyniki 2026 Ruda Śląska, województwo, Polska

Matura w Rudzie Śląskiej

Matematykamatura podstawowa, 784 os.−3,9
Miasto55,1%
Województwo58,0%
Polska59,0%
Angielskimatura rozszerzona, 556 os.−3,5
Miasto65,7%
Województwo67,6%
Polska69,2%
Polskimatura rozszerzona, 102 os.+9,1
Miasto53,0%
Województwo42,8%
Polska43,9%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Rudzie Śląskiej

Ruda Śląska na tle województwa i Polski

Matematyka1092 os. w 2026−6,5
Miasto48,2%
Województwo53,9%
Polska54,8%
w 2025: 42,8% · 32. miejsce na 36 w województwie
Polski1092 os. w 2026−4,1
Miasto60,8%
Województwo63,9%
Polska64,8%
w 2025: 58,9% · 31. miejsce na 36 w województwie
Angielski1127 os. w 2026−5,0
Miasto67,6%
Województwo73,2%
Polska72,6%
w 2025: 65,3% · 34. miejsce na 36 w województwie
  1. 1SP nr 20 im. Marii Konopnickiej72,4%40 os.
  2. 2SP nr 30 im. Karola Miarki66,0%74 os.
  3. 3SP nr 2 im. Jana Wyplera59,9%48 os.
  4. 4SP nr 25 im. Juliusza Słowackiego58,8%50 os.
  5. 5SP nr 14 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu55,9%39 os.
  6. 6SP nr 13 im. Alfreda Szklarskiego55,5%26 os.
  7. 7SP nr 15 z oddziałami integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków53,3%45 os.
  8. 8SP nr 18 im. ks. Kontantego Damrota51,8%38 os.
  9. 9SP nr 24 im. Powstańców Śląskich50,3%76 os.
  10. 10SP nr 22 im. Jana Stefana Dworaka48,6%38 os.
  11. śr.Średnia miasta48,2%1092 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Rudzie Śląskiej, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 21.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Rudzie Śląskiej z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 21, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 20 im. Marii Konopnickiej72,4%70,5%83,8%75,6%40
SP nr 25 im. Juliusza Słowackiego58,8%73,8%78,3%70,3%50
SP nr 30 im. Karola Miarki66,0%62,7%77,4%68,7%74
SP nr 2 im. Jana Wyplera59,9%67,2%76,9%68,0%48
SP nr 14 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu55,9%66,2%71,5%64,5%39
SP nr 13 im. Alfreda Szklarskiego55,5%66,3%67,3%63,0%26
SP nr 18 im. ks. Kontantego Damrota51,8%67,2%69,3%62,7%38
SP nr 24 im. Powstańców Śląskich50,3%66,5%69,8%62,2%76
SP nr 16 im. Janusza Korczaka48,2%66,1%72,0%62,1%68
SP nr 17 im. prof. Jana Karskiego47,8%62,0%71,8%60,5%42
Średnia miasta, wszystkie szkoły48,2%60,8%67,6%58,9%1092

Licea i technika w Rudzie Śląskiej: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Rudzie Śląskiej, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (203 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (166 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
II LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Gustawa Morcinkaliceum13867,5%70,9%87,7%43,2%51 os.75,4%2025: 81,6%57. w woj.515. w Polsce
I LO im. Adama Mickiewiczaliceum12364,4%64,3%80,7%34,9%25 os.69,8%2025: 72,3%92. w woj.823. w Polsce
III LO im. Jana Pawła IIliceum17261,2%62,3%84,3%30,6%55 os.69,3%2025: 77,4%96. w woj.851. w Polsce
Technikum nr 6 im. Mikołaja Kopernikatechnikum7459,7%54,4%80,9%19,0%28 os.65,0%2025: 59,1%30. w woj.178. w Polsce
Technikum nr 4technikum4252,8%45,0%73,7%–57,2%2025: 57,8%81. w woj.531. w Polsce
Technikum nr 3technikum2155,4%48,2%67,0%–56,9%2025: 54,7%83. w woj.547. w Polsce
IV LO im. Herberta Clarka Hooveraliceum4656,2%44,6%69,1%–56,6%2025: 53,5%159. w woj.1436. w Polsce
Technikum nr 5 im. Jadwigi Markowejtechnikum3753,7%40,5%74,2%–56,1%2025: 53,0%90. w woj.603. w Polsce
Technikum nr 2 im. Stanisława Ligoniatechnikum6152,2%41,3%69,9%–54,4%2025: 59,1%103. w woj.725. w Polsce
Technikum nr 1 im. Powstańców Śląskichtechnikum2737,0%28,6%48,6%–38,1%2025: 41,5%165. w woj.1347. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (2)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Rudy Śląskiej w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych w Rudzie Ślaskiej w Centrum Kształcenia Ustawicznegoliceum27
Branżowa Szkoła II stopnia w Rudzie Śląskiej w Centrum Kształcenia Ustawicznegoszkoła branżowa II stopnia16

Ruda Śląska na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Rudy Śląskiej (miasto na prawach powiatu), województwa śląskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty48,2%42,8%+5,453,9%54,8%−6,532. z 361092
Polski, egzamin ósmoklasisty60,8%58,9%+1,963,9%64,8%−4,131. z 361092
Angielski, egzamin ósmoklasisty67,6%65,3%+2,473,2%72,6%−5,034. z 361127
Polski, matura podstawowa58,5%56,9%+1,659,1%58,9%−0,423. z 36784
Matematyka, matura podstawowa55,1%55,4%−0,358,0%59,0%−3,925. z 36784
Angielski, matura podstawowa77,7%76,1%+1,679,3%78,4%−0,720. z 36777
Matematyka, matura rozszerzona29,9%24,5%+5,434,1%37,1%−7,220. z 36179
Angielski, matura rozszerzona65,7%58,6%+7,167,6%69,2%−3,522. z 36556
Polski, matura rozszerzona53,0%47,0%+6,042,8%43,9%+9,12. z 36102
Biologia, matura rozszerzona29,1%36,0%−6,940,5%40,7%−11,633. z 36137
Chemia, matura rozszerzona20,3%24,5%−4,239,0%40,8%−20,434. z 3645
Geografia, matura rozszerzona35,5%32,1%+3,341,3%40,6%−5,128. z 36128
Historia, matura rozszerzona37,0%33,3%+3,747,4%47,2%−10,331. z 3637
WOS, matura rozszerzona41,8%––44,6%44,0%−2,220. z 3350

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Rudy Śląskiej i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Ruda Śląska · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w Rudzie Śląskiej: technika w górę rankingu, licea w dół

Technikum nr 6 im. Mikołaja Kopernika w Rudzie Śląskiej awansowało w tegorocznym rankingu techników z 460. na 178. miejsce w Polsce. Średnia trzech matur obowiązkowych wyniosła tam 65,0%, a rok wcześniej 59,1%. Trzy z czterech rudzkich liceów wypadły za to słabiej niż w 2025 roku.

Ranking liczony jest ze średniej trzech matur na poziomie podstawowym: polskiego, matematyki i angielskiego. Dane pochodzą z oficjalnych wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. W województwie śląskim Technikum nr 6 jest 30. wśród 166 techników, a rok wcześniej było 69. Angielski podstawowy 74 maturzystów Technikum nr 6 napisało na 80,9%, więcej niż wynosi średnia Polski (78,4%).

Kolejne technika też wyżej

Technikum nr 3 poprawiło średnią z 54,7% do 56,9% i przeszło w rankingu Polski z 735. na 547. miejsce. Podobnie jest w Technikum nr 5 im. Jadwigi Markowej: 56,1%, rok wcześniej 53,0%, i 603. miejsce w kraju, przy 862. w 2025 roku. Poziom utrzymało Technikum nr 4, które ma 57,2%, prawie tyle samo co rok temu (57,8%). Słabiej wypadło Technikum nr 2 im. Stanisława Ligonia, które ma 54,4% przy 59,1% w 2025 roku.

II LO wciąż najwyżej, ale niżej w rankingu

Najwyższą średnią trzech matur w mieście ma II LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Gustawa Morcinka: 75,4%. Rok wcześniej II LO miało 81,6% i było 271. w Polsce, teraz jest 515. W województwie śląskim II LO spadło z 28. na 57. miejsce. Matematykę podstawową 138 maturzystów II LO napisało na 70,9%, a angielski podstawowy na 87,7%.

III LO im. Jana Pawła II ma 69,3%, przy 77,4% rok wcześniej, i w rankingu Polski przesunęło się z 480. na 851. miejsce. Maturę pisały tam 172 osoby, najwięcej w mieście. I LO im. Adama Mickiewicza ma 69,8% (rok wcześniej 72,3%) i jest 823. w Polsce. W górę poszło tylko IV LO im. Herberta Clarka Hoovera: z 53,5% do 56,6%.

Rok temu Technikum nr 6 im. Mikołaja Kopernika było wyraźnie za II LO, III LO i I LO. Teraz ma średnią tylko o 4,3 punktu niższą niż III LO im. Jana Pawła II.

Polski rozszerzony wysoko

Cała Ruda Śląska wypadła na maturze blisko średnich kraju. Polski podstawowy maturzyści napisali na 58,5% (Polska 58,9%), matematykę podstawową na 55,1% (Polska 59,0%), a angielski podstawowy na 77,7% (Polska 78,4%). Maturę z polskiego pisały w mieście 784 osoby, z czego 479 w liceach i 262 w technikach.

Najlepiej poszedł polski rozszerzony: 53,0% przy 102 zdających, o 9,1 punktu więcej niż średnia Polski. W górę poszły też angielski rozszerzony, z 58,6% do 65,7%, i matematyka rozszerzona, z 24,5% do 29,9%. Średnia Polski z rozszerzonej matematyki wzrosła w tym czasie z 32,6% do 37,1%.

Ósmoklasiści poniżej średniej, ale w górę

Egzamin ósmoklasisty z matematyki uczniowie z Rudy Śląskiej napisali na 48,2%, o 5,4 punktu lepiej niż rok wcześniej. W całej Polsce średnia z matematyki wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%. Z polskiego miasto ma 60,8%, a z angielskiego 67,6%, w obu przedmiotach mniej niż średnia województwa śląskiego (63,9% i 73,2%). Egzamin pisało 1092 uczniów.

Najwyższą średnią trzech egzaminów wśród szkół podstawowych ma SP nr 20 im. Marii Konopnickiej: 75,6%, z matematyką 72,4%. Za nią są SP nr 25 im. Juliusza Słowackiego (70,3%) i SP nr 30 im. Karola Miarki (68,7%), w której egzamin pisało 74 uczniów.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.