Dane CKE · termin główny 2026 · śląskie

Edukacja w Rybniku: wyniki egzaminów 2026

Wszystkie technika w Rybniku, które mają wyniki matury z dwóch lat, napisały ją słabiej niż w 2025 roku. Najbardziej spadło Technikum nr 4 im. Henryka Sławika: z 66,1% do 58,0% ze średniej trzech matur obowiązkowych. Technikum nr 1 im. Stanisława Staszica z 254 maturzystami jest największą szkołą z maturą w mieście.

  • 1220ósmoklasistów
  • 1721maturzystów
  • 7 + 6licea + technika
Wyniki 2026 Rybnik, województwo, Polska

Matura podstawowa i ósmoklasiści

Matematykamatura podstawowa, 1721 os.−1,0
Rybnik58,0%
Województwo58,0%
Polska59,0%
Polskimatura podstawowa, 1721 os.−1,9
Rybnik57,0%
Województwo59,1%
Polska58,9%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1220 os.−1,7
Rybnik53,0%
Województwo53,9%
Polska54,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Rybnika i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Rybnik · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w Rybniku: technika słabiej niż rok wcześniej, Technikum nr 1 największą szkołą w mieście

Wszystkie rybnickie technika, które mają wyniki matury z 2025 i 2026 roku, napisały ją w tym roku słabiej. Najbardziej, z 66,1% do 58,0% ze średniej trzech matur obowiązkowych, spadło Technikum nr 4 im. Henryka Sławika w Zespole Szkół Budowlanych. W rankingu techników województwa śląskiego szkoła przesunęła się z 26. na 74. miejsce.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Dane pochodzą z oficjalnych wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, zebranych na Mapie Wyników Egzaminów. W technikach maturę z polskiego pisało w Rybniku 718 osób, w liceach 898.

Technikum nr 1: najwięcej maturzystów w mieście

Technikum nr 1 im. Stanisława Staszica w Zespole Szkół Technicznych ma 254 maturzystów, więcej niż jakiekolwiek liceum w Rybniku. Średnia trzech matur wyniosła tam 61,4% wobec 64,5% rok wcześniej, a w rankingu techników to 46. miejsce w województwie. Matematykę podstawową pisało w Technikum nr 1 255 osób, ze średnią 56,5%, a rozszerzoną 83 osoby, ze średnią 21,0%.

Najwięcej zdających angielski rozszerzony w mieście ma także Technikum nr 1: 202, ze średnią 61,4%. Słabiej niż rok wcześniej wypadły też pozostałe technika: Technikum nr 2 w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki ma 59,5% wobec 61,2%, Technikum nr 3 im. Władysława Grabskiego 53,5% wobec 57,1%, a Technikum TEB Edukacja 44,8% wobec 49,8%.

W liceach też przeważają spadki. V LO z oddziałami integracyjnymi im. Jerzego Kukuczki ma 56,7% wobec 62,7%, a Publiczne LO Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej 72,2% wobec 75,0%. Wśród liceów z wynikami z obu lat wyżej niż rok wcześniej jest tylko Akademickie LO Politechniki Śląskiej: 86,2% wobec 84,7%.

Najwięcej maturzystów wśród liceów ma I LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Powstańców Śląskich: 252, o dwie osoby mniej niż Technikum nr 1. Średnia trzech matur wyniosła w I LO 80,1%. IV LO im. Mikołaja Kopernika ma 73,2% wobec 74,2% rok wcześniej.

Matura podstawowa w środku województwa

Z matematyki podstawowej szkoły z Rybnika mają 58,0%, tyle samo co średnia województwa śląskiego, i 17. miejsce wśród 36 powiatów i miast na prawach powiatu. Matematykę rozszerzoną napisały na 35,2%, o 2,2 punktu lepiej niż rok wcześniej, co daje dziesiąty wynik w województwie. Z angielskiego podstawowego Rybnik ma 77,4% (Polska 78,4%). Historię rozszerzoną pisało 107 osób, ze średnią 44,8%.

W Technikum nr 4 im. Henryka Sławika matematykę rozszerzoną pisały 62 osoby, ze średnią 10,7%, a angielski rozszerzony 108 osób, ze średnią 62,3%. Geografię rozszerzoną najliczniej zdawano w Technikum nr 3 im. Władysława Grabskiego: 86 osób, średnio na 29,6%. Cały Rybnik ma z geografii rozszerzonej 34,9%, przy 40,6% w Polsce.

Ósmoklasiści: matematyka poniżej średniej Polski

Na egzaminie ósmoklasisty rybniccy uczniowie napisali matematykę na 53,0%, o 1,7 punktu mniej niż średnia Polski. W województwie to 21. wynik, a rok wcześniej było 16. miejsce. Z polskiego ósmoklasiści mają 63,9%, z angielskiego 72,7%. Egzamin z matematyki pisało 1220 uczniów, a z polskiego 1219.

Najwyższą średnią z trzech egzaminów wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi ma SP Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej: 84,6%. Druga jest Społeczna SP z oddziałami dwujęzycznymi im. Jerzego Kukuczki (80,8%), a trzecia SP z oddziałami mistrzostwa sportowego nr 10 im. św. Jadwigi Królowej Polski (71,8%). W SP z oddziałami integracyjnymi nr 36 im. Czesława Miłosza, gdzie egzamin pisało 55 uczniów, średnia wyniosła 66,7%.

Z matematyki najwyżej jest SP Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej (82,9%), a za nią Społeczna SP z oddziałami dwujęzycznymi im. Jerzego Kukuczki (72,2%). W zestawieniu szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi jest 28 szkół.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Rybniku

Rybnik na tle województwa i Polski

Matematyka1220 os. w 2026−1,7
Rybnik53,0%
Województwo53,9%
Polska54,8%
w 2025: 49,4% · 21. miejsce na 36 w województwie
Polski1219 os. w 2026−0,9
Rybnik63,9%
Województwo63,9%
Polska64,8%
w 2025: 64,9% · 15. miejsce na 36 w województwie
Angielski1252 os. w 2026+0,1
Rybnik72,7%
Województwo73,2%
Polska72,6%
w 2025: 70,4% · 19. miejsce na 36 w województwie
  1. 1SP Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej82,9%44 os.
  2. 2Społeczna SP z oddziałami dwujęzycznymi im. Jerzego Kukuczki72,2%28 os.
  3. 3SP z oddziałami mistrzostwa sportowego nr 10 im. św. Jadwigi Królowej Polski65,2%31 os.
  4. 4SP nr 27 im. Jarosława Dąbrowskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1562,4%27 os.
  5. 5SP z oddziałami mistrzostwa sportowego nr 9 im. Adama Mickiewicza62,2%32 os.
  6. 6SP nr 32 im. Alfreda Szklarskiego w Zesple Szkolno-Przedszkolnym nr 761,5%46 os.
  7. 7SP nr 16 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 660,7%39 os.
  8. 8SP nr 15 im. ks. Prałata Konrada Szwedy60,3%35 os.
  9. 9SP nr 6 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 960,2%30 os.
  10. 10SP z oddziałami integracyjnymi nr 36 im. Czesława Miłosza57,2%55 os.
  11. śr.Średnia miasta53,0%1220 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Rybniku, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 28.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Rybniku z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 28, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej82,9%79,7%91,3%84,6%44
Społeczna SP z oddziałami dwujęzycznymi im. Jerzego Kukuczki72,2%77,1%93,1%80,8%28
SP z oddziałami mistrzostwa sportowego nr 10 im. św. Jadwigi Królowej Polski65,2%73,4%76,9%71,8%31
SP nr 16 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 660,7%75,1%79,2%71,7%39
SP nr 6 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 960,2%74,0%79,5%71,2%30
SP nr 1954,4%70,9%80,5%68,6%35
SP nr 32 im. Alfreda Szklarskiego w Zesple Szkolno-Przedszkolnym nr 761,5%67,3%76,6%68,5%46
SP z oddziałami integracyjnymi nr 36 im. Czesława Miłosza57,2%67,5%75,4%66,7%55
SP nr 15 im. ks. Prałata Konrada Szwedy60,3%61,3%78,4%66,7%35
SP z oddziałami mistrzostwa sportowego nr 9 im. Adama Mickiewicza62,2%64,4%73,4%66,7%32
Średnia miasta, wszystkie szkoły53,0%63,9%72,7%63,2%1220

Licea i technika w Rybniku: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Rybniku, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (203 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (166 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
II LO z oddziałami dwujęzycznymi im. A. F. Modrzewskiegoliceum16277,3%90,5%93,6%61,4%116 os.87,1%2025: 88,5%4. w woj.50. w Polsce
Akademickie LO Politechniki Śląskiejliceum5076,3%88,2%94,2%55,8%41 os.86,2%2025: 84,7%7. w woj.71. w Polsce
I LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Powstańców Śląskichliceum25268,4%79,0%92,8%38,1%121 os.80,1%2025: 83,6%27. w woj.268. w Polsce
IV LO im. Mikołaja Kopernikaliceum14071,8%61,1%86,8%–73,2%2025: 74,2%72. w woj.646. w Polsce
Publiczne LO Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiejliceum7365,7%67,7%83,4%–72,2%2025: 75,0%77. w woj.692. w Polsce
Technikum nr 1 im. Stanisława Staszica w Zespole Szkół Technicznychtechnikum25451,6%56,5%76,1%21,0%83 os.61,4%2025: 64,5%46. w woj.298. w Polsce
Technikum nr 2 w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszkitechnikum8850,2%51,2%77,0%17,8%25 os.59,5%2025: 61,2%61. w woj.386. w Polsce
Technikum nr 4 im. Henryka Sławika w Zespole Szkół Budowlanychtechnikum14150,7%51,3%71,9%10,7%62 os.58,0%2025: 66,1%74. w woj.476. w Polsce
V LO z oddziałami integracyjnymi im. Jerzego Kukuczki w ZS nr 3 Rybnikuliceum16357,8%44,0%68,4%–56,7%2025: 62,7%157. w woj.1432. w Polsce
Technikum nr 3 im. Władysława Grabskiego w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowychtechnikum15345,0%46,5%69,0%–53,5%2025: 57,1%114. w woj.799. w Polsce
Technikum nr 5 w Zespole Szkół nr 5 im. Józefa Rymeratechnikum3945,3%33,9%62,6%–47,3%2025: –146. w woj.1138. w Polsce
LO im. Wojciecha Korfantego w Rybniku Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicachliceum5839,6%40,1%61,0%–46,9%2025: –195. w woj.1716. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum3540,4%30,1%63,9%–44,8%2025: 49,8%158. w woj.1240. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (5)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Rybnika w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Branżowa Szkoła II stopnia Izby Rzemieślniczejszkoła branżowa II stopnia61
LO dla Dorosłych Żakliceum29
I LO dla Dorosłychliceum9
Technikum im. Wojciecha Korfantego w Rybniku Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicachtechnikum8
Branżowa Szkoła II stopnia nr 2 w Rybniku w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszkiszkoła branżowa II stopnia5

Rybnik na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Rybnika (miasto na prawach powiatu), województwa śląskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty53,0%49,4%+3,753,9%54,8%−1,721. z 361220
Polski, egzamin ósmoklasisty63,9%64,9%−1,063,9%64,8%−0,915. z 361219
Angielski, egzamin ósmoklasisty72,7%70,4%+2,473,2%72,6%+0,119. z 361252
Polski, matura podstawowa57,0%63,8%−6,959,1%58,9%−1,928. z 361721
Matematyka, matura podstawowa58,0%59,6%−1,658,0%59,0%−1,017. z 361721
Angielski, matura podstawowa77,4%80,2%−2,879,3%78,4%−1,021. z 361708
Matematyka, matura rozszerzona35,2%33,0%+2,234,1%37,1%−1,910. z 36510
Angielski, matura rozszerzona64,6%61,8%+2,867,6%69,2%−4,624. z 361164
Polski, matura rozszerzona37,8%59,6%−21,842,8%43,9%−6,126. z 36315
Biologia, matura rozszerzona40,8%48,2%−7,440,5%40,7%+0,011. z 36342
Chemia, matura rozszerzona38,6%42,9%−4,339,0%40,8%−2,213. z 36170
Fizyka, matura rozszerzona44,5%62,4%−17,939,3%41,8%+2,79. z 29123
Geografia, matura rozszerzona34,9%34,3%+0,641,3%40,6%−5,729. z 36265
Historia, matura rozszerzona44,8%42,2%+2,647,4%47,2%−2,422. z 36107
WOS, matura rozszerzona44,6%––44,6%44,0%+0,715. z 3366
Informatyka, matura rozszerzona37,2%53,9%−16,737,1%39,7%−2,59. z 2827

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.