Dane CKE · termin główny 2026 · podkarpackie

Edukacja w Rzeszowie: wyniki egzaminów 2026

Rzeszowskie szkoły mają najwyższe w województwie średnie z rozszerzonej chemii (50,9%), biologii (47,6%) i geografii (43,3%). Z chemii to 10,1 punktu więcej niż średnia Polski. Fizyka rozszerzona spadła z 54,2% do 40,4%, podobnie jak w całym kraju.

  • 2073ósmoklasistów
  • 3824maturzystów
  • 20 + 14licea + technika
Wyniki 2026 Rzeszów, województwo, Polska

Przyrodnicze rozszerzenia na tle regionu

Chemiamatura rozszerzona, 503 os.+10,1
Rzeszów50,9%
Województwo41,1%
Polska40,8%
Biologiamatura rozszerzona, 873 os.+6,8
Rzeszów47,6%
Województwo40,5%
Polska40,7%
Geografiamatura rozszerzona, 917 os.+2,7
Rzeszów43,3%
Województwo37,2%
Polska40,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Rzeszowa i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Rzeszów · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w Rzeszowie: chemia, biologia i geografia rozszerzone najwyżej na Podkarpaciu

Rzeszowskie szkoły mają najwyższe na Podkarpaciu średnie z matury rozszerzonej z chemii, biologii i geografii. Chemię rozszerzoną maturzyści z Rzeszowa napisali średnio na 50,9%, przy 41,1% w województwie i 40,8% w Polsce.

Tak wynika z wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego matury 2026, zebranych na Mapie Wyników Egzaminów. Chemię zdawały w Rzeszowie 503 osoby, a rok wcześniej średnia miasta z tego egzaminu wynosiła 50,2%. W 2025 roku Rzeszów był z chemii trzeci w województwie.

Biologię rozszerzoną pisało 873 maturzystów, ze średnią 47,6%. Średnia Polski z biologii to 40,7%, a województwa 40,5%. Geografia rozszerzona wyszła w mieście na 43,3% przy 917 zdających, a w Polsce na 40,6%. Z obu przedmiotów Rzeszów był rok wcześniej drugi w województwie.

II LO na czele z biologii i chemii

Najwyższe wyniki z biologii i chemii ma II LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli. Biologię zdawało tam 107 osób, ze średnią 71,5%, a chemię 93 osoby, ze średnią 71,7%. Rok wcześniej chemia wyszła w II LO na 62,1%.

Za II LO jest IX LO z oddziałami dwujęzycznymi: biologia 67,8% przy 29 zdających i chemia 68,0%, rok wcześniej 54,2%. W I LO im. ks. Stanisława Konarskiego biologia wyszła na 64,8%, a chemia na 64,7%.

Chemię rozszerzoną pisało też 88 maturzystów IV LO im. Mikołaja Kopernika, średnio na 51,8%. W III LO wynik z chemii wyniósł 38,3%, w VI LO 26,0%, a w VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego 22,7%. Biologia poszła w górę w III LO, z 43,8% do 52,8%, przy 67 zdających.

Geografia w górę w IV LO

Z geografii rozszerzonej najwyższy wynik ma II LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli (68,7%), a tuż za nim jest IV LO im. Mikołaja Kopernika z wynikiem 67,8%. Rok wcześniej IV LO miało z geografii 54,8%. I LO im. ks. Stanisława Konarskiego napisało geografię na 66,3%, a najwięcej osób zdawało ją w III LO: 104, ze średnią 52,4%. W VI LO geografię pisało 86 maturzystów, średnio na 40,4%, a wśród techników najwyższy wynik z geografii ma Technikum nr 10, 35,2%.

Fizyka w dół, tak jak w kraju

Z fizyki rozszerzonej Rzeszów ma 40,4%, o 13,8 punktu mniej niż rok wcześniej (54,2%). Spadek był też w całej Polsce: średnia kraju z fizyki spadła z 51,8% do 41,8%. W województwie Rzeszów jest z fizyki 8., rok wcześniej był 6.

W II LO fizykę pisało 61 osób, ze średnią 62,1% (rok wcześniej 71,0%), a w IV LO im. Mikołaja Kopernika 65 osób, ze średnią 44,3% (rok wcześniej 60,0%). W Technikum nr 6 fizyka wyszła na 22,7%.

Pozostałe rozszerzenia

Powyżej średniej Polski są też inne matury rozszerzone. Polski rozszerzony wyszedł w Rzeszowie na 51,0%, przy 43,9% w Polsce, a wiedza o społeczeństwie na 54,9% przy 154 zdających (Polska 44,0%). Historię rozszerzoną miasto napisało na 51,5%. Matematykę rozszerzoną pisało 1290 osób, ze średnią 38,4%, nieco więcej niż średnia Polski (37,1%), a w województwie to 9. wynik.

Matura podstawowa

Na poziomie podstawowym Rzeszów jest pierwszy w województwie z matematyki (65,4%) i z angielskiego (80,9%). Z polskiego podstawowego ma 60,1% i 7. miejsce w województwie, przy średniej Polski 58,9%. Maturę z polskiego pisało w mieście 3824 osoby, z czego 2555 w liceach i 1160 w technikach.

Wśród techników najwyżej jest Technikum nr 6: średnia trzech matur obowiązkowych 71,5%, 2. miejsce w województwie i 53. w Polsce w rankingu techników. Rok wcześniej było 1. w województwie. Technikum nr 8 awansowało z 19. na 8. miejsce w regionie, ze średnią 62,9%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Rzeszowie

Rzeszów na tle województwa i Polski

Matematyka2073 os. w 2026+10,9
Rzeszów65,6%
Województwo56,0%
Polska54,8%
w 2025: 63,1% · 1. miejsce na 25 w województwie
Polski2074 os. w 2026+7,6
Rzeszów72,4%
Województwo67,1%
Polska64,8%
w 2025: 67,7% · 1. miejsce na 25 w województwie
Angielski2189 os. w 2026+9,9
Rzeszów82,5%
Województwo72,5%
Polska72,6%
w 2025: 79,7% · 1. miejsce na 25 w województwie
  1. 1Publiczna SP im. Pauli Montal Sióstr Pijarek81,6%52 os.
  2. 2SP Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza79,8%40 os.
  3. 3SP nr 18 z oddziałami dwujęzycznymi75,0%126 os.
  4. 4SP im. św. Jana Pawła II Sióstr Prezentek74,4%35 os.
  5. 5SP nr 2674,0%28 os.
  6. 6SP nr 21 z oddziałami dwujęzycznymi im. Armii Krajowej73,4%100 os.
  7. 7SP nr 29 im. Tadeusza Kościuszki72,3%54 os.
  8. 8SP nr 5 im. Bohaterów 27 Pułku Piechoty70,4%110 os.
  9. 9SP nr 13 im. św. Jana Kantego69,7%34 os.
  10. 10SP nr 1569,4%75 os.
  11. śr.Średnia miasta65,6%2073 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Rzeszowie, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 36.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Rzeszowie z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 36, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Publiczna SP im. Pauli Montal Sióstr Pijarek81,6%78,4%92,3%84,1%52
SP nr 18 z oddziałami dwujęzycznymi75,0%79,1%90,0%81,4%126
SP Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza79,8%74,3%89,9%81,3%40
SP nr 21 z oddziałami dwujęzycznymi im. Armii Krajowej73,4%77,5%89,9%80,3%100
SP im. św. Jana Pawła II Sióstr Prezentek74,4%71,4%93,7%79,8%35
SP nr 29 im. Tadeusza Kościuszki72,3%78,5%87,5%79,4%54
SP nr 2674,0%79,3%83,9%79,1%28
SP nr 11 im. gen. Stanisława Maczka67,3%76,6%91,1%78,3%54
SP nr 1569,4%75,6%86,8%77,3%75
SP nr 27 im. Ignacego Jana Paderewskiego64,7%74,8%90,4%76,6%77
Średnia miasta, wszystkie szkoły65,6%72,4%82,5%73,5%2073

Licea i technika w Rzeszowie: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Rzeszowie, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (96 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (80 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
II LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuliliceum24773,7%89,0%95,6%63,1%131 os.86,1%2025: 87,0%3. w woj.73. w Polsce
I LO im. ks. Stanisława Konarskiegoliceum21176,7%80,2%95,6%57,2%76 os.84,1%2025: 83,0%4. w woj.120. w Polsce
Publiczne Akademickie LO z oddziałami dwujęzycznymiliceum7971,0%84,5%93,9%57,4%39 os.83,2%2025: 84,8%6. w woj.147. w Polsce
IV LO im. Mikołaja Kopernikaliceum30070,2%84,0%91,9%52,1%189 os.82,0%2025: 81,6%8. w woj.190. w Polsce
IX LO z oddziałami dwujęzycznymiliceum12167,0%83,0%95,4%48,6%66 os.81,8%2025: 83,5%10. w woj.204. w Polsce
Publiczne LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentekliceum13070,9%82,9%90,7%58,1%63 os.81,5%2025: 82,7%11. w woj.215. w Polsce
Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie im. Stanisława Barańczakaliceum6666,6%75,4%95,2%–79,1%2025: 83,9%–
III LOliceum25767,6%72,2%89,3%31,9%108 os.76,4%2025: 75,2%18. w woj.461. w Polsce
VI LOliceum34662,0%72,7%86,4%33,0%127 os.73,7%2025: 73,5%30. w woj.620. w Polsce
Publiczne LO im. Pauli Montal Sióstr Pijarekliceum6064,2%70,7%85,1%–73,3%2025: –31. w woj.639. w Polsce
Technikum nr 6technikum19654,9%75,6%84,0%29,2%123 os.71,5%2025: 74,7%2. w woj.53. w Polsce
VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiegoliceum18761,0%52,9%82,0%14,2%26 os.65,3%2025: 61,9%49. w woj.1034. w Polsce
Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Michałowskiegoliceum4758,4%51,7%82,5%–64,2%2025: 63,1%–
Technikum nr 8technikum10158,6%54,0%76,2%–62,9%2025: 60,1%8. w woj.238. w Polsce
LO Mistrzostwa Sportowego Resovialiceum5950,9%58,6%76,8%–62,1%2025: 59,1%54. w woj.1190. w Polsce
VII LOliceum7759,0%52,5%73,5%–61,7%2025: 68,5%57. w woj.1214. w Polsce
LO Mistrzostwa Sportowego Stalliceum2643,9%63,1%75,7%–60,9%2025: 55,3%60. w woj.1249. w Polsce
Technikum nr 7technikum12547,0%64,9%70,8%18,0%54 os.60,9%2025: 67,7%13. w woj.316. w Polsce
Technikum nr 9technikum11845,7%58,1%74,8%17,6%60 os.59,6%2025: 65,8%17. w woj.382. w Polsce
Technikum nr 2technikum8453,4%55,2%68,7%10,3%29 os.59,1%2025: 58,7%19. w woj.407. w Polsce
V LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Szkoła Mistrzostwa Sportowegoliceum10961,2%49,8%63,5%17,5%20 os.58,1%2025: 58,9%72. w woj.1374. w Polsce
Technikum nr 5technikum11649,3%55,7%68,4%–57,8%2025: 61,5%22. w woj.488. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum3547,4%49,4%70,2%–55,7%2025: 63,2%28. w woj.640. w Polsce
Technikum nr 12technikum3952,3%48,9%65,2%4,6%20 os.55,5%2025: 51,3%31. w woj.659. w Polsce
LO nr XIVliceum4448,4%51,8%65,6%–55,3%2025: 60,1%81. w woj.1483. w Polsce
Technikum nr 10technikum11252,9%39,2%70,7%–54,2%2025: 55,1%37. w woj.740. w Polsce
XI LOliceum5246,7%39,1%72,8%–52,9%2025: –84. w woj.1562. w Polsce
Technikum nr 13technikum2556,2%36,7%64,8%–52,5%2025: –45. w woj.854. w Polsce
XII LO z oddziałami integracyjnymiliceum5346,9%39,1%66,2%–50,7%2025: –89. w woj.1632. w Polsce
Technikum nr 4technikum10745,4%37,0%64,5%–49,0%2025: 48,9%65. w woj.1073. w Polsce
Technikum nr 1technikum3043,9%47,8%54,1%–48,6%2025: –66. w woj.1091. w Polsce
X LOliceum7348,5%39,6%56,2%–48,1%2025: 51,5%92. w woj.1695. w Polsce
Technikum nr 11technikum4341,9%40,6%54,9%–45,8%2025: 49,5%73. w woj.1204. w Polsce
Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowegotechnikum2939,7%32,6%52,2%–41,5%2025: 50,9%78. w woj.1314. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (8)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Rzeszowa w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Żakliceum32
LO dla Dorosłychliceum19
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopniaszkoła ponadpodstawowa19
LO dla Dorosłych Zakładu Doskonalenia Zawodowegoliceum16
Społeczne LOliceum11
LO dla Dorosłych Archimedesliceum9
Mundurowe LO dla Dorosłychliceum6
Branżowa Szkola II stopnia nr 2szkoła branżowa II stopnia5

Rzeszów na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Rzeszowa (miasto na prawach powiatu), województwa podkarpackigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty65,6%63,1%+2,556,0%54,8%+10,91. z 252073
Polski, egzamin ósmoklasisty72,4%67,7%+4,867,1%64,8%+7,61. z 252074
Angielski, egzamin ósmoklasisty82,5%79,7%+2,872,5%72,6%+9,91. z 252189
Polski, matura podstawowa60,1%61,1%−1,058,1%58,9%+1,27. z 253824
Matematyka, matura podstawowa65,4%68,0%−2,659,6%59,0%+6,41. z 253825
Angielski, matura podstawowa80,9%82,0%−1,275,9%78,4%+2,51. z 253805
Matematyka, matura rozszerzona38,4%33,7%+4,635,6%37,1%+1,39. z 251290
Angielski, matura rozszerzona69,9%66,6%+3,366,2%69,2%+0,72. z 252901
Polski, matura rozszerzona51,0%54,9%−3,841,6%43,9%+7,23. z 25699
Biologia, matura rozszerzona47,6%52,9%−5,440,5%40,7%+6,81. z 25873
Chemia, matura rozszerzona50,9%50,2%+0,741,1%40,8%+10,11. z 24503
Fizyka, matura rozszerzona40,4%54,2%−13,837,7%41,8%−1,48. z 21307
Geografia, matura rozszerzona43,3%41,0%+2,337,2%40,6%+2,71. z 25917
Historia, matura rozszerzona51,5%52,3%−0,846,3%47,2%+4,24. z 24180
WOS, matura rozszerzona54,9%––44,0%44,0%+10,94. z 21154
Informatyka, matura rozszerzona39,5%43,6%−4,137,5%39,7%−0,17. z 19181

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.