Dane CKE · termin główny 2026 · mazowieckie

Edukacja w Siedlcach: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z Siedlec napisali polski na 68,0%. Rok wcześniej mieli 71,1% i byli drudzy w województwie mazowieckim, teraz są na 10. miejscu. Polski podstawowy na maturze wyszedł na 58,0%, mniej niż średnia Polski (58,9%). Matematyka w podstawówkach poszła w górę o 3,5 punktu.

  • 871ósmoklasistów
  • 1659maturzystów
  • 8 + 6licea + technika
Wyniki 2026 Siedlce, województwo, Polska

Polski: Siedlce na tle Polski

Polskiegzamin ósmoklasisty, 871 os.+3,2
Siedlce68,0%
Województwo68,5%
Polska64,8%
Polskimatura podstawowa, 1659 os.−0,9
Siedlce58,0%
Województwo61,5%
Polska58,9%
Polskimatura rozszerzona, 360 os.+1,9
Siedlce45,8%
Województwo47,4%
Polska43,9%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Siedlec i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Siedlce · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Polski w Siedlcach słabiej niż rok wcześniej: ósmoklasiści 10. na Mazowszu, maturzyści poniżej średniej kraju

Ósmoklasiści z Siedlec napisali w tym roku egzamin z polskiego średnio na 68,0%. Rok wcześniej mieli 71,1% i byli drudzy wśród 42 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie mazowieckim. Teraz są na 10. miejscu w województwie, a średnia Polski z tego egzaminu wyniosła 64,8%.

Słabiej niż przed rokiem wypadł też polski na maturze. Z poziomu podstawowego siedleckie szkoły mają 58,0%, a rok wcześniej miały 60,5%. To mniej niż średnia Polski (58,9%). Z polskiego rozszerzonego średnia spadła z 54,8% do 45,8%, choć wciąż jest wyższa niż w kraju (43,9%).

Tak wynika z wyników z terminu głównego, które Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje na Mapie Wyników Egzaminów. Egzamin ósmoklasisty pisało w Siedlcach 871 uczniów, a maturę z polskiego 1659 osób, z czego 966 w liceach i 602 w technikach. Polski pisze na egzaminie ósmoklasisty i na maturze każdy uczeń.

Podstawówki: polski w każdej szkole

Najwyższy wynik z polskiego wśród szkół podstawowych ma Katolicka SP im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki: 78,5% przy 36 uczniach. Tuż za nią jest SP nr 4 im. Adama Mickiewicza (78,3%), a trzecia SP nr 11 im. Jana Pawła II (76,7%). Najniżej z polskiego wypadła SP z oddziałami integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego, ze średnią 56,4%. W zestawieniu jest 13 szkół podstawowych, w których egzamin pisało co najmniej 25 uczniów.

Największa siedlecka podstawówka, SP nr 5 im. Władysława Rawicza, w której egzamin pisało 96 uczniów, ma z polskiego 72,0%. W SP nr 8 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego wyszło 68,9%, a w SP nr 9 im. Henryka Sienkiewicza 67,2%.

Z matematyki jest odwrotnie niż z polskiego. Ósmoklasiści z Siedlec mają z niej 58,8%, o 3,5 punktu więcej niż rok wcześniej i o 4,1 punktu więcej niż średnia Polski. Z angielskiego wyszło 74,8%, przy 72,6% w kraju. Z angielskiego Siedlce są 11. w województwie, a rok wcześniej były 9.

Polski w liceach

Na maturze z polskiego podstawowego najwyższy wynik w mieście ma II LO im. św. Królowej Jadwigi: 72,9%. I LO im. Bolesława Prusa ma 66,8%, IV LO im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego 65,5%, a I Katolickie LO im. Świętej Rodziny 63,7%.

Polski rozszerzony najwięcej osób zdawało w IV LO im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego: 69, ze średnią 48,8%. W I LO im. Bolesława Prusa pisało go 45 osób, ze średnią 67,8%, a w II LO im. św. Królowej Jadwigi 63 osoby, ze średnią 63,8%.

Angielski i geografia rozszerzone w górę

Z przedmiotów rozszerzonych najwięcej maturzystów zdawało w Siedlcach angielski: 1194 osoby. Średnia wyniosła 65,7%, o 6,7 punktu więcej niż rok wcześniej, ale mniej niż w Polsce (69,2%). Geografia rozszerzona wyszła na 45,9%, o 5,4 punktu powyżej średniej Polski, i to 9. wynik w województwie. Najwyższą średnią z geografii ma II LO im. św. Królowej Jadwigi: 68,7% przy 50 zdających.

Słabiej niż rok wcześniej poszły fizyka i biologia rozszerzone. Fizyka spadła z 50,9% do 36,5%, a biologia z 54,2% do 42,2%. Historia rozszerzona poszła w górę z 40,6% do 45,5%, a wiedza o społeczeństwie wyszła na 46,8%, przy 44,0% w kraju.

Matematykę podstawową maturzyści z Siedlec napisali na 60,2%, nieco powyżej średniej Polski (59,0%), a angielski podstawowy na 75,2% (Polska 78,4%).

Wśród techników najwyżej jest Technikum nr 1: 33. miejsce wśród 168 techników w województwie i 176. w Polsce. Rozszerzoną matematykę pisało w Technikum nr 1 126 osób, tyle samo co w I LO im. Bolesława Prusa. Średnia wyniosła tam 17,5%, a w I LO 57,3%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Siedlcach

Siedlce na tle województwa i Polski

Matematyka871 os. w 2026+4,1
Siedlce58,8%
Województwo59,6%
Polska54,8%
w 2025: 55,3% · 9. miejsce na 42 w województwie
Polski871 os. w 2026+3,2
Siedlce68,0%
Województwo68,5%
Polska64,8%
w 2025: 71,1% · 10. miejsce na 42 w województwie
Angielski915 os. w 2026+2,1
Siedlce74,8%
Województwo76,5%
Polska72,6%
w 2025: 74,1% · 11. miejsce na 42 w województwie
  1. 1Katolicka SP im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki79,0%36 os.
  2. 2SP nr 4 im. Adama Mickiewicza67,6%68 os.
  3. 3SP nr 5 im. Władysława Rawicza63,3%96 os.
  4. 4SP nr 8 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego62,3%91 os.
  5. 5SP nr 9 im. Henryka Sienkiewicza61,9%90 os.
  6. 6SP nr 11 im. Jana Pawła II61,3%72 os.
  7. 7SP nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej60,9%45 os.
  8. 8SP nr 10 im. Księżnej Aleksandry Ogińskiej60,0%78 os.
  9. 9SP nr 3 z oddziałami integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki57,7%63 os.
  10. 10SP nr 2 im. Gabriela Narutowicza55,4%40 os.
  11. śr.Średnia miasta58,8%871 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Siedlcach, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 13.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Siedlcach z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 13, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Katolicka SP im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki79,0%78,5%93,4%83,6%36
SP nr 4 im. Adama Mickiewicza67,6%78,3%82,9%76,3%68
SP nr 5 im. Władysława Rawicza63,3%72,0%79,7%71,7%96
SP nr 11 im. Jana Pawła II61,3%76,7%75,1%71,1%72
SP nr 8 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego62,3%68,9%80,8%70,7%91
SP nr 10 im. Księżnej Aleksandry Ogińskiej60,0%69,1%77,6%68,9%78
SP nr 3 z oddziałami integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki57,7%68,7%79,2%68,5%63
SP nr 9 im. Henryka Sienkiewicza61,9%67,2%74,6%67,9%90
SP nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej60,9%64,6%65,2%63,6%45
SP nr 2 im. Gabriela Narutowicza55,4%62,2%67,1%61,6%40
Średnia miasta, wszystkie szkoły58,8%68,0%74,8%67,2%871

Licea i technika w Siedlcach: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Siedlcach, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (334 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (168 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
II LO im. św. Królowej Jadwigiliceum19972,9%82,0%92,9%50,5%106 os.82,6%2025: 83,2%50. w woj.170. w Polsce
I LO im. Bolesława Prusaliceum21566,8%86,6%91,5%57,3%126 os.81,6%2025: 85,0%65. w woj.212. w Polsce
IV LO im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiegoliceum19165,5%73,9%89,4%31,7%79 os.76,2%2025: 78,0%122. w woj.467. w Polsce
I Katolickie LO im. Świętej Rodzinyliceum10863,7%66,2%81,6%–70,5%2025: 72,6%173. w woj.775. w Polsce
Technikum nr 1technikum16355,0%64,9%75,4%17,5%126 os.65,1%2025: 68,7%33. w woj.176. w Polsce
III LOliceum10163,3%49,2%70,9%–61,1%2025: 58,1%255. w woj.1233. w Polsce
Technikum nr 5technikum6554,5%51,0%71,1%–58,9%2025: 58,8%64. w woj.427. w Polsce
VI LOliceum5654,0%43,3%74,0%–57,1%2025: 65,4%282. w woj.1415. w Polsce
VIII LO z oddziałami integracyjnymiliceum4249,5%40,6%70,9%–53,7%2025: 44,1%297. w woj.1539. w Polsce
Technikum nr 2technikum12553,7%41,9%63,7%9,7%23 os.53,1%2025: 54,3%104. w woj.822. w Polsce
Technikum nr 6technikum11352,2%43,5%59,3%8,1%38 os.51,7%2025: 52,0%114. w woj.909. w Polsce
Technikum nr 3 z oddziałami integracyjnymitechnikum9945,2%38,3%53,8%1,4%39 os.45,7%2025: 47,3%144. w woj.1206. w Polsce
IX LOliceum4447,4%30,7%48,6%–42,2%2025: 37,8%329. w woj.1771. w Polsce
Technikum nr 4technikum3238,9%28,0%43,7%–36,9%2025: 41,7%166. w woj.1356. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (6)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Siedlec w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Towarzystwa Wiedzy Powszechnejliceum35
LO dla Dorosłych Żakliceum24
XI LO dla Dorosłychliceum23
Zaoczne LO Cosinusliceum10
Branżowa Szkoła II stopnia nr 3szkoła branżowa II stopnia9
Niepubliczne Technikum Zawodowe Zakładu Doskonalenia Zawodowegotechnikum5

Siedlce na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Siedlec (miasto na prawach powiatu), województwa mazowieckigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty58,8%55,3%+3,559,6%54,8%+4,19. z 42871
Polski, egzamin ósmoklasisty68,0%71,1%−3,168,5%64,8%+3,210. z 42871
Angielski, egzamin ósmoklasisty74,8%74,1%+0,776,5%72,6%+2,111. z 42915
Polski, matura podstawowa58,0%60,5%−2,561,5%58,9%−0,921. z 411659
Matematyka, matura podstawowa60,2%59,9%+0,362,4%59,0%+1,114. z 411658
Angielski, matura podstawowa75,2%72,4%+2,881,0%78,4%−3,221. z 411625
Matematyka, matura rozszerzona31,9%29,3%+2,743,8%37,1%−5,221. z 41600
Angielski, matura rozszerzona65,7%59,1%+6,772,1%69,2%−3,518. z 411194
Polski, matura rozszerzona45,8%54,8%−9,047,4%43,9%+1,917. z 41360
Biologia, matura rozszerzona42,2%54,2%−12,143,1%40,7%+1,416. z 41281
Chemia, matura rozszerzona45,0%43,6%+1,443,1%40,8%+4,27. z 40164
Fizyka, matura rozszerzona36,5%50,9%−14,349,3%41,8%−5,227. z 38118
Geografia, matura rozszerzona45,9%44,5%+1,446,3%40,6%+5,49. z 41400
Historia, matura rozszerzona45,5%40,6%+4,950,3%47,2%−1,821. z 39110
WOS, matura rozszerzona46,8%––48,1%44,0%+2,811. z 3887
Informatyka, matura rozszerzona39,0%42,4%−3,342,9%39,7%−0,614. z 3488

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.