Dane CKE · termin główny 2026 · śląskie

Edukacja w Sosnowcu: wyniki egzaminów 2026

Maturzyści z Sosnowca napisali wiedzę o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym średnio na 57,4%. To najwyższy wynik w województwie śląskim i 13,4 punktu więcej niż średnia Polski. Angielski rozszerzony wyszedł na 69,3%, o 7,5 punktu lepiej niż rok wcześniej.

  • 1388ósmoklasistów
  • 1562maturzystów
  • 6 + 7licea + technika
Wyniki 2026 Sosnowiec, województwo, Polska

WOS i angielski rozszerzone

WOSmatura rozszerzona, 88 os.+13,4
Sosnowiec57,4%
Województwo44,6%
Polska44,0%
Angielskimatura rozszerzona, 1054 os.+0,0
Sosnowiec69,3%
Województwo67,6%
Polska69,2%
Biologiamatura rozszerzona, 305 os.+6,2
Sosnowiec46,9%
Województwo40,5%
Polska40,7%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Sosnowca i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Sosnowiec · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w Sosnowcu: WOS najlepszy w województwie, angielski rozszerzony o 7,5 punktu w górę

Szkoły z Sosnowca mają najwyższą w województwie śląskim średnią z matury rozszerzonej z wiedzy o społeczeństwie: 57,4%. Średnia Polski z tego egzaminu wyniosła 44,0%, a województwa 44,6%. Egzamin pisało w Sosnowcu 88 maturzystów.

Tak wynika z oficjalnych wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego matury 2026, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Wysoko jest też biologia rozszerzona: 46,9%, drugi wynik w województwie i 6,2 punktu powyżej średniej Polski. Pisało ją 305 osób, najwięcej w II LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Emilii Plater (67 osób, średnia 55,6%).

Angielski rozszerzony na poziomie Polski

Angielski rozszerzony pisało w Sosnowcu 1054 maturzystów, czyli około dwóch trzecich wszystkich zdających maturę w mieście. Średnia wzrosła z 61,8% do 69,3%, prawie tyle, ile średnia Polski (69,2%). W województwie to piąty wynik. Na poziomie podstawowym angielski wyszedł na 80,9%, przy 78,4% w kraju.

Najwyższy wynik z angielskiego rozszerzonego ma IV LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica: 85,0% przy 55 zdających. Najwięcej osób pisało ten egzamin w II LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Emilii Plater: 152, ze średnią 81,2%. W IX LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Wisławy Szymborskiej wyszedł na 77,0%, a w VI LO im. Janusza Korczaka na 76,8%.

Wśród techników z co najmniej 20 zdającymi najwyżej z angielskiego rozszerzonego jest Technikum nr 8 im. Tadeusza Heftmana: 73,2% przy 141 zdających. Z angielskiego podstawowego ta szkoła ma 85,5%. W liceach maturę z polskiego pisało w Sosnowcu 1022 osoby, a w technikach 506.

Na poziomie podstawowym najwyższe wyniki z angielskiego mają IV LO im. Stanisława Staszica (96,3%), II LO im. Emilii Plater (91,2%) i IX LO im. Wisławy Szymborskiej (90,5%). W VI LO im. Janusza Korczaka, w którym maturę pisało 155 osób, angielski podstawowy wyszedł na 89,2%.

Polski rozszerzony niżej

Słabiej wypadł polski rozszerzony. Pisały go 294 osoby, a średnia spadła z 52,7% do 42,9%, nieco poniżej średniej Polski (43,9%). Z polskiego podstawowego Sosnowiec ma 60,9%, dziesiąty wynik w województwie. Najwyżej z polskiego podstawowego jest IV LO im. Stanisława Staszica (75,2%), a za nim VI LO im. Janusza Korczaka (69,0%). W IV LO polski rozszerzony pisały 42 osoby, ze średnią 68,1%.

Historia rozszerzona wyszła w Sosnowcu na 49,0%, o 3,5 punktu lepiej niż rok wcześniej. Geografię rozszerzoną szkoły z miasta napisały na 43,3% (Polska 40,6%), a chemię na 46,7% (Polska 40,8%). Z geografii najwięcej zdających ma II LO im. Emilii Plater: 60 osób, ze średnią 64,5%.

Matematykę podstawową sosnowieckie szkoły napisały na 58,2%, prawie tyle co średnia województwa (58,0%), co daje 16. miejsce w regionie. Informatykę rozszerzoną pisało 41 osób, a średnia spadła z 54,3% do 30,9%. Z biologii rozszerzonej najwyższy wynik ma IV LO im. Stanisława Staszica: 75,8% przy 50 zdających, a z chemii ta sama szkoła ma 68,3%.

Ósmoklasiści: angielski na poziomie kraju

Na egzaminie ósmoklasisty z angielskiego sosnowieccy uczniowie mają 72,8%, prawie tyle, ile średnia Polski (72,6%), i o 3,1 punktu więcej niż rok wcześniej. Z polskiego mają 60,8% i 30. miejsce wśród 36 powiatów i miast województwa, a rok wcześniej byli 22. Egzamin z polskiego pisało 1390 uczniów.

Najwyższą średnią z trzech egzaminów wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi mają Prywatna SP nr 1 (70,6%), SP nr 16 im. Jana Matejki (70,3%) i SP nr 21 im. Króla Władysława Jagiełły (70,0%). Z angielskiego najwyżej jest Prywatna SP nr 1: 86,5%. W SP nr 45 z oddziałami dwujęzycznymi im. Janusza Korczaka angielski pisało 102 uczniów, ze średnią 83,2%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Sosnowcu

Sosnowiec na tle województwa i Polski

Matematyka1388 os. w 2026−4,8
Sosnowiec49,9%
Województwo53,9%
Polska54,8%
w 2025: 43,2% · 30. miejsce na 36 w województwie
Polski1390 os. w 2026−4,0
Sosnowiec60,8%
Województwo63,9%
Polska64,8%
w 2025: 62,6% · 30. miejsce na 36 w województwie
Angielski1497 os. w 2026+0,2
Sosnowiec72,8%
Województwo73,2%
Polska72,6%
w 2025: 69,7% · 18. miejsce na 36 w województwie
  1. 1SP nr 39 im. Kornela Makuszyńskiego63,1%57 os.
  2. 2SP nr 21 im. Króla Władysława Jagiełły63,0%38 os.
  3. 3SP nr 6 z oddziałami dwujęzycznymi im. Juliusza Słowackiego61,8%81 os.
  4. 4SP nr 16 im. Jana Matejki60,1%32 os.
  5. 5SP nr 45 z oddziałami dwujęzycznymi im. Janusza Korczaka58,4%99 os.
  6. 6SP nr 4258,3%61 os.
  7. 7Prywatna SP nr 156,2%31 os.
  8. 8SP nr 19 im. Marii Skłodowskiej-Curie53,6%31 os.
  9. 9SP nr 40 im. Sportowców Zagłębia Dąbrowskiego52,7%37 os.
  10. 10SP nr 46 im. Jana Kiepury52,6%43 os.
  11. śr.Średnia miasta49,9%1388 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Sosnowcu, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 29.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Sosnowcu z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 29, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Prywatna SP nr 156,2%68,9%86,5%70,6%31
SP nr 16 im. Jana Matejki60,1%67,7%83,1%70,3%32
SP nr 21 im. Króla Władysława Jagiełły63,0%69,4%77,7%70,0%38
SP nr 6 z oddziałami dwujęzycznymi im. Juliusza Słowackiego61,8%66,3%81,3%69,8%81
SP nr 39 im. Kornela Makuszyńskiego63,1%65,2%75,9%68,0%57
SP nr 45 z oddziałami dwujęzycznymi im. Janusza Korczaka58,4%60,7%83,2%67,4%99
SP nr 19 im. Marii Skłodowskiej-Curie53,6%68,2%80,3%67,4%31
SP nr 4258,3%63,4%75,3%65,7%61
SP nr 27 im. Stanisława Wyspiańskiego49,4%67,1%80,1%65,5%36
SP nr 47 im. Jana Brzechwy49,9%65,2%80,9%65,3%58
Średnia miasta, wszystkie szkoły49,9%60,8%72,8%61,2%1388

Licea i technika w Sosnowcu: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Sosnowcu, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (203 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (166 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
IV LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Stanisława Staszicaliceum16875,2%89,6%96,3%72,1%97 os.87,0%2025: 90,2%5. w woj.54. w Polsce
IX LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Wisławy Szymborskiejliceum17867,8%69,5%90,5%40,0%57 os.76,0%2025: 72,3%53. w woj.485. w Polsce
II LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Emilii Platerliceum21266,3%70,1%91,2%44,8%52 os.75,9%2025: 78,5%55. w woj.489. w Polsce
VI LO im. Janusza Korczakaliceum15569,0%62,2%89,2%34,0%51 os.73,5%2025: 69,8%70. w woj.634. w Polsce
Technikum nr 8 im. Tadeusza Heftmana w Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznychtechnikum16257,8%66,5%85,5%30,1%84 os.69,9%2025: 74,3%8. w woj.75. w Polsce
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Technikum nr 1 Ekonomicznetechnikum6459,7%51,7%74,0%–61,8%2025: 58,3%43. w woj.280. w Polsce
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska im. Legionów Polskichtechnikum7058,7%43,2%78,9%–60,2%2025: 53,8%54. w woj.348. w Polsce
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Technikum nr 4 Transportowetechnikum7750,4%44,9%72,7%–56,0%2025: 52,7%92. w woj.618. w Polsce
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Technikum nr 2 Architektoniczno-Budowlanetechnikum2451,3%46,7%66,2%–54,7%2025: 56,0%101. w woj.704. w Polsce
VII LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiegoliceum15258,1%36,9%67,9%–54,3%2025: 56,0%169. w woj.1517. w Polsce
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubiorutechnikum5248,2%38,6%72,9%–53,3%2025: 52,0%117. w woj.809. w Polsce
III LO Mistrzostwa Sportowego im. Bolesława Prusaliceum10952,3%43,5%63,1%–53,0%2025: 57,3%178. w woj.1559. w Polsce
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Technikum nr 5 Samochodowo-Mechatroniczne im. Jana Kilińskiegotechnikum2648,5%35,8%60,1%–48,1%2025: 55,8%142. w woj.1106. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (7)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Sosnowca w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
III Prywatne LO z oddziałami integracyjnymi Szkoły Otwartego Myślenialiceum18
Niepubliczne Policyjne LO Asliceum17
Technikum im. Mikołaja Kopernika w Sosnowcu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicachtechnikum16
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Technikum nr 3 Gastronomiczno-Hotelarskietechnikum15
Niepubliczne LO dla Dorosłych Żakliceum15
Katolickie LO Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Jana Boskoliceum13
LO dla Dorosłychliceum10

Sosnowiec na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Sosnowca (miasto na prawach powiatu), województwa śląskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty49,9%43,2%+6,753,9%54,8%−4,830. z 361388
Polski, egzamin ósmoklasisty60,8%62,6%−1,863,9%64,8%−4,030. z 361390
Angielski, egzamin ósmoklasisty72,8%69,7%+3,173,2%72,6%+0,218. z 361497
Polski, matura podstawowa60,9%62,3%−1,559,1%58,9%+2,010. z 361562
Matematyka, matura podstawowa58,2%57,1%+1,158,0%59,0%−0,916. z 361561
Angielski, matura podstawowa80,9%79,0%+1,879,3%78,4%+2,56. z 361547
Matematyka, matura rozszerzona40,6%28,5%+12,134,1%37,1%+3,54. z 36420
Angielski, matura rozszerzona69,3%61,8%+7,567,6%69,2%+0,05. z 361054
Polski, matura rozszerzona42,9%52,7%−9,842,8%43,9%−1,013. z 36294
Biologia, matura rozszerzona46,9%52,3%−5,440,5%40,7%+6,22. z 36305
Chemia, matura rozszerzona46,7%45,2%+1,439,0%40,8%+5,96. z 36138
Fizyka, matura rozszerzona55,0%57,3%−2,339,3%41,8%+13,32. z 29103
Geografia, matura rozszerzona43,3%44,1%−0,941,3%40,6%+2,77. z 36246
Historia, matura rozszerzona49,0%45,5%+3,547,4%47,2%+1,810. z 36113
WOS, matura rozszerzona57,4%––44,6%44,0%+13,41. z 3388
Informatyka, matura rozszerzona30,9%54,3%−23,437,1%39,7%−8,715. z 2841

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.