Dane CKE · termin główny 2026 · zachodniopomorskie

Edukacja w Szczecinie: wyniki egzaminów 2026

Z polskiego podstawowego szczecińscy maturzyści mają 64,7%, o 5,8 punktu więcej niż średnia Polski i najwięcej w województwie zachodniopomorskim. Wiedzę o społeczeństwie napisali na 53,5%, a historię rozszerzoną na 49,3%, pierwszy wynik w województwie. Najwyższy wynik z polskiego ma XIII LO: 81,9%.

  • 3189ósmoklasistów
  • 4414maturzystów
  • 25 + 15licea + technika
Wyniki 2026 Szczecin, województwo, Polska

Polski i historia nad średnią

Polskimatura podstawowa, 4414 os.+5,8
Szczecin64,7%
Województwo60,2%
Polska58,9%
Polskimatura rozszerzona, 742 os.+7,2
Szczecin51,1%
Województwo43,9%
Polska43,9%
Historiamatura rozszerzona, 237 os.+2,1
Szczecin49,3%
Województwo40,2%
Polska47,2%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Szczecina i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Szczecin · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w Szczecinie: polski, historia i WOS wyraźnie powyżej średniej Polski

Szczecińscy maturzyści napisali w tym roku polski na poziomie podstawowym średnio na 64,7%. Średnia Polski wyniosła 58,9%, a województwa zachodniopomorskiego 60,2%. Powyżej kraju są też trzy rozszerzenia humanistyczne: polski, historia i wiedza o społeczeństwie.

Dane pochodzą z terminu głównego matury 2026, który Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje na Mapie Wyników Egzaminów. Polski podstawowy pisało w Szczecinie 4414 maturzystów: 3016 w liceach i 1144 w technikach.

Polski pierwszy w województwie

Z polskiego podstawowego Szczecin jest pierwszy wśród 21 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie, tak samo jak rok wcześniej. W 2025 roku średnia miasta wynosiła 63,2%, a Polski 59,4%.

Najwyższą średnią ma XIII LO: 81,9% przy 100 zdających. V LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Adama Asnyka ma 78,5%, IX LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino 77,4% przy 263 zdających, a II LO im. Mieszka I 76,9%. W I LO im. M. Skłodowskiej Curie, gdzie polski podstawowy pisało najwięcej osób w mieście (301), średnia wyniosła 74,1%.

Mocno w górę poszło XVI LO: z 60,5% do 70,7%, przy 162 zdających. Z techników najwyżej jest Technikum Organizacji i Zarządzania, w którym polski podstawowy wyszedł na 71,2%, więcej niż w kilku liceach. W Technikum Elektryczno-Elektronicznym pisały go 143 osoby, a średnia wzrosła z 58,7% do 64,0%.

Na dole listy są szkoły z wynikami poniżej średniej Polski. W Technikum Morskim i Politechnicznym w Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej polski podstawowy pisało 113 osób, ze średnią 50,4%, tak samo jak rok wcześniej. LO Delta ma 47,1%, choć w 2025 roku miało 34,9%. W VII LO im. K. K. Baczyńskiego, gdzie maturę pisały 162 osoby, wynik spadł z 61,8% do 59,5%.

Polski rozszerzony pisały w Szczecinie 742 osoby. Średnia wyniosła 51,1%, o 7,2 punktu więcej niż w Polsce, drugi wynik w województwie. Najwyżej jest IX LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino: 75,8% przy 69 zdających. II LO im. Mieszka I ma 65,9%, a VI LO im. Stefana Czarnieckiego 61,0%. Cała średnia miasta z polskiego rozszerzonego prawie się nie zmieniła (rok wcześniej 51,2%), ale w części szkół wynik spadł. W II LO im. Mieszka I rok wcześniej było to 80,3%, a w I LO im. M. Skłodowskiej Curie, gdzie rozszerzenie pisało 87 osób, średnia zmalała z 66,2% do 57,6%.

Historia i WOS

Historię rozszerzoną zdawało 237 maturzystów. Średnia wzrosła z 44,1% do 49,3% i jest najwyższa w województwie. Rok wcześniej Szczecin był z historii czwarty. Średnia Polski z tego egzaminu to 47,2%, a województwa 40,2%. W II LO im. Mieszka I historię pisały 32 osoby, ze średnią 73,2%.

Najdalej nad średnią Polski Szczecin jest z wiedzy o społeczeństwie: 53,5% przy 44,0% w kraju i 42,3% w województwie. Pisały ją 164 osoby. Z geografii rozszerzonej miasto ma 45,2%, przy 40,6% w Polsce, i też jest pierwsze w województwie. Geografię najlepiej napisały II LO im. Mieszka I (67,2%) i IX LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino (65,9%).

Ósmoklasiści z polskiego w górę

Na egzaminie ósmoklasisty szczecińscy uczniowie napisali polski na 66,2%, o 3,3 punktu lepiej niż rok wcześniej. To więcej niż średnia Polski (64,8%) i drugi wynik w województwie. Rok wcześniej miasto było z polskiego trzecie. Egzamin z polskiego pisało 3188 uczniów.

Najwyższą średnią z polskiego wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi ma Publiczna Katolicka SP im. św. Stanisława Kostki: 88,0%. Społeczna SP nr 1 im. Noblistów Polskich STO ma 86,8%, a SP nr 56 im. kpt. Ż. W. Konstantego Maciejewicza, w której egzamin pisało 88 uczniów, 78,9%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Szczecinie

Szczecin na tle województwa i Polski

Matematyka3189 os. w 2026+2,8
Szczecin57,5%
Województwo50,1%
Polska54,8%
w 2025: 53,1% · 1. miejsce na 21 w województwie
Polski3188 os. w 2026+1,4
Szczecin66,2%
Województwo61,6%
Polska64,8%
w 2025: 62,9% · 2. miejsce na 21 w województwie
Angielski3482 os. w 2026+3,9
Szczecin76,5%
Województwo70,9%
Polska72,6%
w 2025: 74,5% · 3. miejsce na 21 w województwie
  1. 1Społeczna SP nr 1 im. Noblistów Polskich STO86,2%48 os.
  2. 2Katolicka SP im. Świętej Rodziny82,8%37 os.
  3. 3Publiczna Katolicka SP im. św. Stanisława Kostki81,5%43 os.
  4. 4SP nr 33 im. Osadników Wojskowych i Pionierów Ziemi Szczecińskiej81,0%43 os.
  5. 5Polsko-Amerykańska Prywatna SP78,3%38 os.
  6. 6Prywatna SP Leonarda Piwoni76,9%30 os.
  7. 7Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia im. prof. Marka Jasińskiego73,8%61 os.
  8. 8SP nr 10 im. Leonida Teligi72,5%46 os.
  9. 9SP Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Józefa71,2%79 os.
  10. 10SP nr 53 im. Fryderyka Chopina70,2%86 os.
  11. śr.Średnia miasta57,5%3189 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Szczecinie, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 49.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Szczecinie z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 49, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Społeczna SP nr 1 im. Noblistów Polskich STO86,2%86,8%97,8%90,3%48
Publiczna Katolicka SP im. św. Stanisława Kostki81,5%88,0%95,5%88,3%43
Polsko-Amerykańska Prywatna SP78,3%81,9%95,3%85,2%38
Katolicka SP im. Świętej Rodziny82,8%76,3%93,8%84,3%37
Prywatna SP Leonarda Piwoni76,9%77,0%96,7%83,5%30
SP Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Józefa71,2%76,7%91,0%79,7%79
SP nr 33 im. Osadników Wojskowych i Pionierów Ziemi Szczecińskiej81,0%72,7%85,0%79,5%43
SP nr 53 im. Fryderyka Chopina70,2%76,2%89,3%78,6%86
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia im. prof. Marka Jasińskiego73,8%74,3%86,5%78,2%61
SP nr 10 im. Leonida Teligi72,5%74,9%85,3%77,6%46
Średnia miasta, wszystkie szkoły57,5%66,2%76,5%66,8%3189

Licea i technika w Szczecinie: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Szczecinie, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (82 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (57 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
XIII LOliceum10081,9%91,8%96,2%78,6%66 os.89,9%2025: 91,5%1. w woj.14. w Polsce
V LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Adama Asnykaliceum18678,5%87,3%95,5%62,4%114 os.87,1%2025: 87,8%2. w woj.53. w Polsce
Technikum Informatyczne Scitechnikum7672,3%87,1%95,8%49,3%70 os.85,0%2025: 84,9%1. w woj.2. w Polsce
XIV LO z oddziałami dwujęzycznymiliceum13376,3%83,5%94,9%56,8%61 os.84,9%2025: 85,7%4. w woj.94. w Polsce
II LO im. Mieszka Iliceum21276,9%82,2%94,0%53,7%93 os.84,4%2025: 88,3%6. w woj.113. w Polsce
IX LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassinoliceum26377,4%79,2%95,7%48,4%106 os.84,1%2025: 85,1%7. w woj.122. w Polsce
Katolickie LO im. św. Maksymiliana Marii Kolbegoliceum4972,0%78,0%92,5%–80,8%2025: 80,8%9. w woj.243. w Polsce
I LO im. M. Skłodowskiej Curieliceum30174,1%69,9%93,0%34,5%85 os.79,0%2025: 84,1%11. w woj.316. w Polsce
Technikum Elektryczno-Elektronicznetechnikum14364,0%79,2%89,4%34,2%96 os.77,5%2025: 74,6%3. w woj.20. w Polsce
XVI LOliceum16270,7%71,5%90,1%35,7%64 os.77,4%2025: 73,7%13. w woj.406. w Polsce
Technikum Organizacji i Zarządzaniatechnikum14071,2%73,3%87,0%23,3%54 os.77,2%2025: 80,7%4. w woj.23. w Polsce
VI LO im. Stefana Czarnieckiegoliceum21071,8%66,3%88,8%36,9%43 os.75,7%2025: 77,1%16. w woj.500. w Polsce
I Prywatne LOliceum5466,8%66,0%92,4%–75,1%2025: 69,7%19. w woj.532. w Polsce
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Constantina Brancusiegoliceum3967,0%67,0%87,1%–73,7%2025: 75,1%–
XII LOliceum6969,5%60,3%87,7%–72,5%2025: 67,9%20. w woj.675. w Polsce
IV LO im. B. Prusaliceum14965,7%62,2%88,9%24,4%47 os.72,3%2025: 75,8%21. w woj.690. w Polsce
III LO im. Mikołaja Kopernikaliceum12869,0%57,3%86,7%–71,0%2025: 72,3%27. w woj.751. w Polsce
XI LO z oddziałami dwujęzycznymiliceum10864,0%56,6%86,5%–69,1%2025: 73,5%28. w woj.865. w Polsce
Technikum Technologii Cyfrowych im. Jacka Karpińskiegotechnikum6260,1%58,5%84,5%–67,7%2025: 72,2%6. w woj.107. w Polsce
LO z oddziałami integracyjnymiliceum8866,0%47,4%80,7%12,2%20 os.64,7%2025: 64,6%34. w woj.1063. w Polsce
LO Mistrzostwa Sportowegoliceum7560,9%56,2%75,9%–64,3%2025: 62,5%36. w woj.1078. w Polsce
Technikum Energetyczno-Transportowetechnikum5057,2%55,5%79,3%11,8%24 os.64,0%2025: 66,0%8. w woj.205. w Polsce
VIII LO im. Olimpijczyków Polskichliceum7364,6%48,5%77,8%–63,6%2025: 58,5%40. w woj.1121. w Polsce
Technikum Zawodowe nr 1technikum10161,1%57,1%71,0%–63,1%2025: 60,7%10. w woj.231. w Polsce
Technikum Kreatywnetechnikum4255,2%47,7%83,7%–62,2%2025: 63,2%13. w woj.264. w Polsce
LO Zdrojeliceum2557,8%48,8%77,0%–61,2%2025: –50. w woj.1231. w Polsce
Technikum Łączności i Multimediów Cyfrowychtechnikum9456,8%45,9%80,7%–61,1%2025: 58,8%16. w woj.306. w Polsce
VII LO im. K. K. Baczyńskiegoliceum16259,5%49,1%74,2%–60,9%2025: 65,6%51. w woj.1245. w Polsce
XVIII LO im. Józefa Wybickiegoliceum12262,8%44,0%76,0%–60,9%2025: 57,7%53. w woj.1248. w Polsce
Technikum Gastronomiczno-Hotelarskietechnikum4654,2%51,1%77,0%–60,8%2025: 58,0%18. w woj.319. w Polsce
Technikum Kształtowania Środowiskatechnikum3255,5%44,1%78,7%–59,5%2025: 57,2%23. w woj.389. w Polsce
LO im. Sybirakówliceum3355,8%46,1%72,1%–58,0%2025: 60,8%62. w woj.1385. w Polsce
Technikum Ekonomiczne im. Rotmistrza Witolda Pileckiegotechnikum8958,4%46,2%68,1%–57,6%2025: 63,5%28. w woj.503. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum3656,4%39,6%75,6%–57,2%2025: 53,0%29. w woj.529. w Polsce
LO TEB Edukacjaliceum3256,7%34,6%75,3%–55,6%2025: –67. w woj.1471. w Polsce
Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej Technikum Morskie i Politechnicznetechnikum11350,4%42,8%71,0%–54,7%2025: 53,4%37. w woj.705. w Polsce
Technikum Samochodowetechnikum3546,7%47,4%67,2%–53,8%2025: 53,4%40. w woj.774. w Polsce
LO z oddziałami sportowymiliceum5247,6%40,6%64,0%–50,8%2025: –73. w woj.1629. w Polsce
Technikumtechnikum4146,4%31,9%60,5%–46,2%2025: 50,5%50. w woj.1184. w Polsce
LO Deltaliceum11747,1%26,9%61,1%–45,0%2025: 41,4%79. w woj.1739. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (17)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Szczecina w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Cosinus Plusliceum56
LO dla Dorosłych Żakliceum55
Państwowa ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopniaszkoła ponadpodstawowa32
Branżowa Szkoła II stopnia Eurospecszkoła branżowa II stopnia30
Centrum Edukacji Sukces - LO dla Dorosłychliceum30
LO dla Dorosłych K&k Kultura Kształcenialiceum29
LO im. św. Józefa Towarzystwa Salezjańskiegoliceum19
Technikum Zawodowe Zdrojetechnikum18
Prywatne LO Leonardo Svsliceum17
Prywatne LO Zdrojeliceum15
LO Szczecińskiej Fundacji talent-Promocja-Postępliceum14
Prywatne Technikumtechnikum10
Prywatne LO im. Zbigniewa Herbertaliceum9
Europejskie Prywatne Zaoczne LO dla Dorosłychliceum8
Branżowa Szkoła II stopnia w Szczecinie w Zespole Szkół Rzemieślniczychszkoła branżowa II stopnia8
Technikum Deltatechnikum8
Technikum Fryzjerskie Omniatechnikum8

Szczecin na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Szczecina (miasto na prawach powiatu), województwa zachodniopomorskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty57,5%53,1%+4,550,1%54,8%+2,81. z 213189
Polski, egzamin ósmoklasisty66,2%62,9%+3,361,6%64,8%+1,42. z 213188
Angielski, egzamin ósmoklasisty76,5%74,5%+2,070,9%72,6%+3,93. z 213482
Polski, matura podstawowa64,7%63,2%+1,560,2%58,9%+5,81. z 214414
Matematyka, matura podstawowa61,3%63,5%−2,255,4%59,0%+2,21. z 214413
Angielski, matura podstawowa83,3%84,5%−1,278,0%78,4%+5,01. z 214290
Matematyka, matura rozszerzona40,3%37,8%+2,533,9%37,1%+3,21. z 201156
Angielski, matura rozszerzona74,1%69,8%+4,369,0%69,2%+4,91. z 213411
Polski, matura rozszerzona51,1%51,2%−0,243,9%43,9%+7,22. z 21742
Biologia, matura rozszerzona44,9%51,2%−6,339,2%40,7%+4,22. z 21986
Chemia, matura rozszerzona46,7%47,0%−0,239,1%40,8%+6,02. z 18458
Fizyka, matura rozszerzona49,8%57,5%−7,839,6%41,8%+8,01. z 13251
Geografia, matura rozszerzona45,2%44,4%+0,737,4%40,6%+4,61. z 21722
Historia, matura rozszerzona49,3%44,1%+5,240,2%47,2%+2,11. z 19237
WOS, matura rozszerzona53,5%––42,3%44,0%+9,52. z 16164
Informatyka, matura rozszerzona38,0%44,8%−6,834,8%39,7%−1,64. z 12126
Niemiecki, matura podstawowa79,4%63,1%+16,364,8%70,7%+8,61. z 1299

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.