Dane CKE · termin główny 2026 · podkarpackie

Edukacja w Tarnobrzegu: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z Tarnobrzega napisali angielski na 77,7%, o 5,1 punktu więcej niż średnia Polski. To trzeci wynik wśród 25 powiatów i miast Podkarpacia. Z matematyki miasto przeszło z siódmego na czwarte miejsce w województwie, z wynikiem 58,1%.

  • 341ósmoklasistów
  • 864maturzystów
  • 5 + 4licea + technika
Wyniki 2026 Tarnobrzeg, województwo, Polska

Ósmoklasiści ponad średnią Polski

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 341 os.+3,4
Tarnobrzeg58,1%
Województwo56,0%
Polska54,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 345 os.+5,1
Tarnobrzeg77,7%
Województwo72,5%
Polska72,6%
Chemiamatura rozszerzona, 105 os.+4,5
Tarnobrzeg45,2%
Województwo41,1%
Polska40,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Tarnobrzegu

Tarnobrzeg na tle województwa i Polski

Matematyka341 os. w 2026+3,4
Tarnobrzeg58,1%
Województwo56,0%
Polska54,8%
w 2025: 53,7% · 4. miejsce na 25 w województwie
Polski342 os. w 2026+1,5
Tarnobrzeg66,3%
Województwo67,1%
Polska64,8%
w 2025: 63,9% · 13. miejsce na 25 w województwie
Angielski345 os. w 2026+5,1
Tarnobrzeg77,7%
Województwo72,5%
Polska72,6%
w 2025: 73,2% · 3. miejsce na 25 w województwie
  1. 1Społeczna SP z oddziałami dwujęzycznymi im. Małego Księcia76,4%26 os.
  2. 2SP nr 4 im. Mikołaja Kopernika61,7%60 os.
  3. 3SP nr 9 im. Jana Pawła II58,5%47 os.
  4. 4SP nr 10 im. Janusza Korczaka56,5%78 os.
  5. 5SP nr 3 im. Alfreda Freyera56,3%60 os.
  6. śr.Średnia miasta58,1%341 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Tarnobrzegu, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 5 z 5.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Tarnobrzegu z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 5, pokazujemy 5 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Społeczna SP z oddziałami dwujęzycznymi im. Małego Księcia76,4%79,4%92,5%82,8%26
SP nr 9 im. Jana Pawła II58,5%66,9%85,9%70,4%47
SP nr 4 im. Mikołaja Kopernika61,7%66,6%78,4%68,9%60
SP nr 10 im. Janusza Korczaka56,5%64,8%74,1%65,1%78
SP nr 3 im. Alfreda Freyera56,3%60,0%77,2%64,5%60
Średnia miasta, wszystkie szkoły58,1%66,3%77,7%67,4%341

Licea i technika w Tarnobrzegu: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Tarnobrzegu, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (96 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (80 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiegoliceum6276,7%89,9%94,9%73,0%43 os.87,2%2025: 84,1%2. w woj.48. w Polsce
Społeczne LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Małego Księcialiceum3371,0%78,3%94,7%–81,3%2025: 79,7%12. w woj.228. w Polsce
LO im. Mikołaja Kopernikaliceum32159,5%66,5%81,6%35,5%156 os.69,2%2025: 71,1%40. w woj.856. w Polsce
Technikumtechnikum10347,3%60,1%78,4%22,5%63 os.61,9%2025: 58,4%11. w woj.274. w Polsce
LOliceum8358,2%55,6%69,4%19,0%31 os.61,1%2025: 63,2%59. w woj.1238. w Polsce
Technikumtechnikum6254,7%53,4%66,4%–58,2%2025: 46,1%20. w woj.460. w Polsce
Technikumtechnikum2949,6%56,6%62,1%–56,1%2025: 55,7%26. w woj.606. w Polsce
Technikumtechnikum7646,1%46,4%63,4%–52,0%2025: 49,0%50. w woj.887. w Polsce
LOliceum3049,3%42,5%59,5%–50,4%2025: 43,9%90. w woj.1637. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (5)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Tarnobrzega w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO Mistrzostwa Sportowego Siarkaliceum19
Katolickie LO im. św. Jana Pawła IIliceum17
Policyjne LOliceum13
Branżowa Szkoła II stopniaszkoła branżowa II stopnia9
I Niepubliczne LO dla Dorosłychliceum7

Tarnobrzeg na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Tarnobrzega (miasto na prawach powiatu), województwa podkarpackiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty58,1%53,7%+4,456,0%54,8%+3,44. z 25341
Polski, egzamin ósmoklasisty66,3%63,9%+2,467,1%64,8%+1,513. z 25342
Angielski, egzamin ósmoklasisty77,7%73,2%+4,572,5%72,6%+5,13. z 25345
Polski, matura podstawowa56,3%50,4%+5,958,1%58,9%−2,616. z 25864
Matematyka, matura podstawowa61,3%62,5%−1,259,6%59,0%+2,38. z 25864
Angielski, matura podstawowa76,0%75,2%+0,875,9%78,4%−2,38. z 25859
Matematyka, matura rozszerzona36,3%32,1%+4,235,6%37,1%−0,810. z 25344
Angielski, matura rozszerzona63,4%56,4%+7,066,2%69,2%−5,815. z 25716
Polski, matura rozszerzona35,2%44,6%−9,441,6%43,9%−8,713. z 25144
Biologia, matura rozszerzona43,3%49,3%−6,040,5%40,7%+2,65. z 25177
Chemia, matura rozszerzona45,2%46,8%−1,541,1%40,8%+4,52. z 24105
Fizyka, matura rozszerzona37,0%43,2%−6,237,7%41,8%−4,810. z 2171
Geografia, matura rozszerzona36,2%37,4%−1,137,2%40,6%−4,312. z 25229
Historia, matura rozszerzona47,7%49,4%−1,646,3%47,2%+0,58. z 2447
WOS, matura rozszerzona47,5%––44,0%44,0%+3,58. z 2136
Informatyka, matura rozszerzona38,3%31,2%+7,137,5%39,7%−1,48. z 1944

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Tarnobrzega i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Tarnobrzeg · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: Tarnobrzeg trzeci na Podkarpaciu z angielskiego, czwarty z matematyki

Ósmoklasiści z Tarnobrzega napisali w tym roku egzamin z angielskiego średnio na 77,7%. Miasto ma o 5,1 punktu więcej niż średnia Polski i trzeci wynik wśród 25 powiatów i miast województwa podkarpackiego. Rok wcześniej miasto miało z angielskiego 73,2%.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, zebranych w Mapie Wyników Egzaminów. Egzamin z angielskiego pisało w tarnobrzeskich szkołach 345 uczniów. Średnia województwa podkarpackiego z tego przedmiotu wyniosła 72,5%, a rok wcześniej 69,2%.

Matematyka z siódmego na czwarte miejsce

Z matematyki ósmoklasiści z Tarnobrzega mają 58,1%, o 4,4 punktu więcej niż rok wcześniej. Średnia Polski wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%, a Podkarpacia z 51,7% do 56,0%. W województwie to czwarty wynik, a w 2025 roku miasto było siódme.

Z polskiego ósmoklasiści z Tarnobrzega mają 66,3%, o 1,5 punktu powyżej średniej Polski, ale poniżej średniej województwa (67,1%). Daje to 13. miejsce w województwie. Rok wcześniej z polskiego miasto było 19. w województwie, z wynikiem 63,9%.

Szkoły podstawowe

W zestawieniu pięciu szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyżej jest Społeczna SP z oddziałami dwujęzycznymi im. Małego Księcia: 82,8% ze średniej trzech egzaminów. Matematykę uczniowie tej szkoły napisali na 76,4%, a angielski na 92,5%. Za nią są SP nr 9 im. Jana Pawła II (70,4%), w której angielski wyszedł na 85,9%, i SP nr 4 im. Mikołaja Kopernika (68,9%), z matematyką 61,7%.

Najwięcej uczniów, 78, pisało egzamin z matematyki w SP nr 10 im. Janusza Korczaka. Szkoła ma z matematyki 56,5%, z polskiego 64,8%, a z angielskiego 74,1%. SP nr 3 im. Alfreda Freyera napisała angielski na 77,2%.

Matura: chemia druga w województwie

Na maturze najmocniej wypadły przedmioty przyrodnicze. Chemię rozszerzoną tarnobrzeskie szkoły napisały na 45,2%, o 4,5 punktu więcej niż średnia Polski i drugi wynik w województwie. Biologię rozszerzoną pisało 177 osób, ze średnią 43,3% (Polska 40,7%), co daje piąte miejsce na Podkarpaciu.

Matematyka podstawowa wyszła na 61,3%, o 2,3 punktu więcej niż średnia Polski. Polski podstawowy maturzyści napisali na 56,3%, a rok wcześniej na 50,4%. W tym czasie średnia Polski z polskiego spadła z 59,4% do 58,9%. Maturę z polskiego pisały 864 osoby, 578 w liceach i 270 w technikach.

Najwyżej z liceów jest I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego. Średnia trzech matur obowiązkowych, czyli polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, wyniosła tam 87,2%, co daje 2. miejsce w rankingu liceów województwa podkarpackiego. Chemię rozszerzoną pisało w liceum im. Hetmana Jana Tarnowskiego 29 maturzystów, ze średnią 61,9%. Społeczne LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Małego Księcia ma średnią 81,3%, a LO im. Mikołaja Kopernika, w którym maturę pisało 321 osób, 69,2%. W Koperniku rozszerzoną matematykę pisało 156 maturzystów, ze średnią 35,5%, a angielski rozszerzony 285 osób, ze średnią 67,6%.

Z rozszerzeń w górę poszedł angielski, który pisało 716 osób: z 56,4% do 63,4%. Matematyka rozszerzona wyszła na 36,3%, rok wcześniej na 32,1%, czyli blisko średniej Polski (37,1%). Gorzej niż rok wcześniej wypadł polski rozszerzony: 35,2% przy 44,6% w 2025 roku. W tabeli szkół z maturą są też cztery technika, w których egzamin pisało co najmniej 20 osób.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.