Dane CKE · termin główny 2026 · małopolskie

Edukacja w Tarnowie: wyniki egzaminów 2026

Tarnowscy maturzyści napisali polski podstawowy na 66,2%, najwyżej wśród 22 powiatów i miast w Małopolsce. Rok wcześniej mieli 58,9%. Z polskiego w górę poszli też ósmoklasiści: z 64,3% do 71,6%, co daje drugie miejsce w województwie.

  • 1009ósmoklasistów
  • 2255maturzystów
  • 13 + 8licea + technika
Wyniki 2026 Tarnów, województwo, Polska

Polski wysoko na obu egzaminach

Polskimatura podstawowa, 2255 os.+7,3
Tarnów66,2%
Województwo61,8%
Polska58,9%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 1010 os.+6,8
Tarnów71,6%
Województwo69,3%
Polska64,8%
Matematykamatura rozszerzona, 672 os.+3,3
Tarnów40,4%
Województwo40,2%
Polska37,1%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Tarnowa i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Tarnów · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026: Tarnów najlepszy w Małopolsce z polskiego, ósmoklasiści drudzy w województwie

Maturzyści z Tarnowa napisali w tym roku polski na poziomie podstawowym średnio na 66,2%. To najwyższy wynik wśród 22 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie małopolskim. Średnia Małopolski wyniosła 61,8%, a Polski 58,9%. Rok wcześniej Tarnów miał z tego egzaminu 58,9%, tyle co w tym roku cała Polska.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Maturę z polskiego pisało w Tarnowie 2255 osób, z czego 1534 w liceach i 614 w technikach. Matematyka podstawowa wyszła na 62,9%, mniej niż rok wcześniej (65,7%), ale więcej niż średnia Polski (59,0%). Z angielskiego podstawowego Tarnów ma 81,7%, trzeci wynik w województwie, a angielski rozszerzony pisało 1748 osób, ze średnią 72,1%.

Najwyższe wyniki z polskiego mają licea z czołówki miasta. W I LO im. K. Brodzińskiego średnia wyniosła 79,2%, w II LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego 78,8%, a w III LO im. Adama Mickiewicza, gdzie maturę pisało 300 osób, 77,6%.

Z polskiego w górę poszli też ósmoklasiści. Egzamin pisało 1010 uczniów, a średnia z polskiego wzrosła z 64,3% do 71,6%. W całej Polsce ten wynik zmienił się w tym czasie z 63,6% na 64,8%. Tarnów był rok wcześniej z polskiego 18. wśród 22 powiatów i miast w województwie, teraz jest drugi. Średnia Małopolski z polskiego na egzaminie ósmoklasisty to 69,3%.

Ósmoklasiści poprawili się też z angielskiego, z 75,6% do 80,8%, drugi wynik w województwie, i z matematyki, z 55,7% do 61,3%. Z matematyki miasto jest 6. w województwie.

Licea w górę rankingu

W rankingu liceów 2026 najwyżej z Tarnowa jest I LO im. K. Brodzińskiego, 10. w województwie małopolskim i 86. w Polsce. Średnia trzech matur obowiązkowych, czyli polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, wyniosła w tej szkole 85,2%. Rok wcześniej I LO było 20. w województwie.

Najbardziej awansowało II LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego: z 61. na 23. miejsce w województwie, ze średnią 82,6% wobec 76,0% rok wcześniej. III LO im. Adama Mickiewicza ma 83,1% i jest 20. w województwie. IV LO im. Jana Pawła II w ZSO nr 1 ma 80,5%, a V LO im. Janusza Korczaka poprawiło średnią z 69,9% do 73,5%.

Najwyżej z techników jest Technikum nr 4 im. Tadeusza Tertila w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych: 68,8%, 11. miejsce w województwie i 90. w Polsce w rankingu techników. Technikum nr 5 w ZSO i Technicznych im. Jana Szczepanika poprawiło średnią z 53,9% do 62,4% i awansowało w województwie z 87. na 34. miejsce.

Rozszerzona matematyka ponad Polską

Z rozszerzonej matematyki Tarnów ma 40,4%, trzeci wynik w województwie i więcej niż średnia Polski (37,1%). Pisały ją 672 osoby. Najwyższe średnie mają II LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego (54,2%), I LO im. K. Brodzińskiego (53,5%) i III LO im. Adama Mickiewicza (51,5% przy 204 zdających). Słabiej niż rok wcześniej wypadł polski rozszerzony: 41,1% wobec 49,2%. Historię rozszerzoną miasto napisało na 57,3%, a geografię na 44,1%, w obu przypadkach trzeci wynik w województwie. Biologię rozszerzoną pisało 525 osób, ze średnią 44,8% (Polska 40,7%), a chemię 242 osoby, ze średnią 45,2% (Polska 40,8%).

Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższą średnią z trzech egzaminów (matematyka, polski i angielski) ma SP nr 24 z oddziałami dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika: 78,7%. Za nią są SP Sacré Coeur (78,1%) i Niepubliczna Niepłatna SP (77,7%). W zestawieniu jest 15 szkół, a najniższą średnią ma w nim SP nr 2 im. Stanisława Konarskiego: 58,0%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Tarnowie

Tarnów na tle województwa i Polski

Matematyka1009 os. w 2026+6,6
Tarnów61,3%
Województwo60,7%
Polska54,8%
w 2025: 55,7% · 6. miejsce na 22 w województwie
Polski1010 os. w 2026+6,8
Tarnów71,6%
Województwo69,3%
Polska64,8%
w 2025: 64,3% · 2. miejsce na 22 w województwie
Angielski1022 os. w 2026+8,2
Tarnów80,8%
Województwo75,4%
Polska72,6%
w 2025: 75,6% · 2. miejsce na 22 w województwie
  1. 1Niepubliczna Niepłatna SP Stowarzyszenia Siódemka72,6%52 os.
  2. 2Niepubliczna Niepłatna SP72,2%46 os.
  3. 3SP Sacré Coeur71,8%25 os.
  4. 4SP nr 9 im. Orląt Lwowskich68,9%80 os.
  5. 5SP nr 17 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w ZSO nr 168,0%74 os.
  6. 6SP nr 24 z oddziałami dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika67,5%74 os.
  7. 7SP nr 8 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego62,6%75 os.
  8. 8SP nr 14 im. Stefana Jaracza62,6%64 os.
  9. 9SP nr 15 im. gen. Józefa Bema60,2%50 os.
  10. 10SP nr 1 im. Klementyny Hoffmanowej58,5%66 os.
  11. śr.Średnia miasta61,3%1009 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Tarnowie, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 15.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Tarnowie z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 15, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 24 z oddziałami dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika67,5%78,1%90,5%78,7%74
SP Sacré Coeur71,8%73,8%88,6%78,1%25
Niepubliczna Niepłatna SP72,2%74,1%86,7%77,7%46
Niepubliczna Niepłatna SP Stowarzyszenia Siódemka72,6%78,6%81,0%77,4%52
SP nr 17 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w ZSO nr 168,0%76,2%85,0%76,4%74
SP nr 9 im. Orląt Lwowskich68,9%75,2%84,5%76,2%80
SP nr 14 im. Stefana Jaracza62,6%72,6%85,3%73,5%64
SP nr 8 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego62,6%72,8%77,2%70,8%75
SP nr 15 im. gen. Józefa Bema60,2%69,3%80,9%70,1%50
SP nr 1 im. Klementyny Hoffmanowej58,5%70,0%81,6%70,1%66
Średnia miasta, wszystkie szkoły61,3%71,6%80,8%71,2%1009

Licea i technika w Tarnowie: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Tarnowie, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (158 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (122 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. K. Brodzińskiegoliceum21079,2%83,5%92,9%53,5%117 os.85,2%2025: 84,5%10. w woj.86. w Polsce
III LO im. Adama Mickiewiczaliceum30077,6%80,8%91,1%51,5%204 os.83,1%2025: 84,6%20. w woj.148. w Polsce
II LO im. Hetmana Jana Tarnowskiegoliceum13878,8%76,6%92,5%54,2%33 os.82,6%2025: 76,0%23. w woj.169. w Polsce
IV LO im. Jana Pawła II w ZSO nr 1liceum22270,4%79,0%92,0%47,7%75 os.80,5%2025: 81,0%31. w woj.254. w Polsce
V LO im. Janusza Korczakaliceum13672,0%59,9%88,6%–73,5%2025: 69,9%69. w woj.630. w Polsce
LO Szkoły Mistrzostwa Sportowego ZKS Unia Tarnówliceum3070,9%59,4%81,8%–70,7%2025: 74,4%79. w woj.765. w Polsce
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgeraliceum4670,2%49,9%86,9%–69,0%2025: 60,9%–
Technikum nr 4 im. Tadeusza Tertila w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznychtechnikum15759,9%64,9%81,6%24,8%87 os.68,8%2025: 69,7%11. w woj.90. w Polsce
Technikum nr 1 w Zespole Szkół Technicznych im. Ignacego Mościckiegotechnikum10158,5%65,3%77,7%36,0%29 os.67,2%2025: 65,2%17. w woj.124. w Polsce
XVI LO im. Armii Krajowejliceum8861,2%58,5%81,3%–67,0%2025: 65,5%97. w woj.962. w Polsce
XIV LO w ZSO i Technicznych im. Jana Szczepanikaliceum9569,0%53,6%75,0%–65,8%2025: 62,2%102. w woj.1009. w Polsce
VII LO im. Stanisława Staszicaliceum12863,4%52,3%77,5%13,4%27 os.64,4%2025: 62,9%106. w woj.1075. w Polsce
Technikum nr 5 w ZSO i Technicznych im. Jana Szczepanikatechnikum11462,9%48,7%75,6%–62,4%2025: 53,9%34. w woj.257. w Polsce
Społeczne LO im. księdza Profesora Józefa Tischneraliceum4049,2%47,9%84,0%–60,4%2025: –128. w woj.1278. w Polsce
Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiegotechnikum5760,6%49,7%66,7%–59,0%2025: 55,3%49. w woj.418. w Polsce
Technikum nr 7 w Zespole Szkół Budowlanychtechnikum4752,0%52,3%67,5%–57,2%2025: 64,8%57. w woj.525. w Polsce
Technikum nr 9 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych im. Tadeusza Kościuszkitechnikum7155,3%45,1%69,8%–56,7%2025: 50,9%62. w woj.557. w Polsce
Niepubliczne LO U Konarskiego'liceum4655,8%38,1%75,4%–56,4%2025: 55,0%138. w woj.1444. w Polsce
XXI LO Sportoweliceum4353,9%44,2%69,0%–55,7%2025: 48,8%140. w woj.1466. w Polsce
Technikum nr 6 w Zespole Szkół Techniczno-Zawodowychtechnikum4741,5%47,1%51,1%–46,6%2025: 44,6%116. w woj.1168. w Polsce
Technikum nr 2 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznegotechnikum2048,3%42,7%––––
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (8)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Tarnowa w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Żakliceum32
Rzemieślnicza Branżowa Szkoła II stopniaszkoła branżowa II stopnia31
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia w Zespole Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiegoszkoła ponadpodstawowa13
XX LO z oddziałami integracyjnymi w ZSO nr 6 z oddziałami integracyjnymiliceum12
Zaoczne LO dla Dorosłych Cosinus IIliceum10
LO dla Dorosłych w Centrum Kształcenia Ustawicznego im. ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznegoliceum8
Branżowa Szkoła II stopnia nr 2 w Zespole Szkół Budowlanychszkoła branżowa II stopnia7
Branżowa Szkoła II stopnia w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznegoszkoła branżowa II stopnia6

Tarnów na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Tarnowa (miasto na prawach powiatu), województwa małopolskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty61,3%55,7%+5,660,7%54,8%+6,66. z 221009
Polski, egzamin ósmoklasisty71,6%64,3%+7,369,3%64,8%+6,82. z 221010
Angielski, egzamin ósmoklasisty80,8%75,6%+5,275,4%72,6%+8,22. z 221022
Polski, matura podstawowa66,2%58,9%+7,261,8%58,9%+7,31. z 222255
Matematyka, matura podstawowa62,9%65,7%−2,862,1%59,0%+3,94. z 222252
Angielski, matura podstawowa81,7%80,5%+1,279,5%78,4%+3,33. z 222242
Matematyka, matura rozszerzona40,4%38,5%+1,940,2%37,1%+3,33. z 22672
Angielski, matura rozszerzona72,1%65,9%+6,270,6%69,2%+2,94. z 221748
Polski, matura rozszerzona41,1%49,2%−8,048,1%43,9%−2,718. z 22511
Biologia, matura rozszerzona44,8%51,2%−6,443,6%40,7%+4,05. z 22525
Chemia, matura rozszerzona45,2%49,9%−4,744,5%40,8%+4,57. z 22242
Fizyka, matura rozszerzona43,4%48,9%−5,545,9%41,8%+1,65. z 2094
Geografia, matura rozszerzona44,1%42,5%+1,642,1%40,6%+3,53. z 22442
Historia, matura rozszerzona57,3%52,9%+4,454,4%47,2%+10,13. z 22123
WOS, matura rozszerzona47,5%––49,2%44,0%+3,57. z 2291
Informatyka, matura rozszerzona40,1%46,6%−6,543,3%39,7%+0,48. z 1957

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.