Dane CKE · termin główny 2026 · śląskie

Edukacja w Tychach: wyniki egzaminów 2026

W pięciu z siedmiu tyskich techników średnia trzech matur obowiązkowych jest wyższa niż rok wcześniej. Najmocniej, z 47,2% do 55,5%, poszło w górę Technikum nr 5. Wśród liceów najbardziej poprawiło się IV LO: z 66,1% do 70,3%. Z polskiego podstawowego całe miasto ma 59,5%, o 3,8 punktu więcej niż w 2025 roku.

  • 1053ósmoklasistów
  • 1232maturzystów
  • 7 + 7licea + technika
Wyniki 2026 Tychy, województwo, Polska

Matura podstawowa w Tychach

Polskimatura podstawowa, 1232 os.+0,6
Tychy59,5%
Województwo59,1%
Polska58,9%
Matematykamatura podstawowa, 1231 os.−2,8
Tychy56,2%
Województwo58,0%
Polska59,0%
Angielskimatura podstawowa, 1228 os.+2,0
Tychy80,3%
Województwo79,3%
Polska78,4%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Tychów i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Tychy · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w Tychach: technika i IV LO z wyższą średnią niż przed rokiem

W pięciu z siedmiu tyskich techników średnia trzech matur obowiązkowych jest w tym roku wyższa niż w 2025 roku. Najmocniej poprawiło się Technikum nr 5: z 47,2% do 55,5%. Wśród liceów największy wzrost ma IV LO, z 66,1% do 70,3%.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, czyli z egzaminów, które pisze każdy maturzysta. Dane pochodzą z oficjalnych wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, zebranych na Mapie Wyników Egzaminów. W technikach maturę z polskiego pisało w Tychach 418 osób, w liceach 771.

Technika w rankingu w górę

Technikum nr 4 im. Hanny i Kazimierza Wejchertów poprawiło się z 52,7% do 58,1% i awansowało w rankingu techników województwa ze 122. na 72. miejsce. W województwie Technikum nr 5 jest 97., a rok wcześniej było 148. Wyżej niż przed rokiem są też Technikum nr 2 (62,8% wobec 60,1%) i Technikum nr 1 (58,4% wobec 56,3%).

Najwyżej z tyskich techników jest Technikum nr 3, największe z nich, ze 117 maturzystami. Ma 64,6% wobec 63,3% rok wcześniej i jest 32. w województwie oraz 185. w Polsce. Z matematyki podstawowej maturzyści Technikum nr 3 mają 60,8%, a z angielskiego podstawowego 82,6%. Słabiej niż przed rokiem wypadły Technikum TEB Edukacja (52,3% wobec 54,2%) i Technikum nr 6 (48,1% wobec 54,5%).

IV LO z największym wzrostem wśród liceów

W IV LO maturę pisało 214 osób, najwięcej w Tychach. Średnia trzech matur wzrosła tam z 66,1% do 70,3%. W rankingu liceów IV LO awansowało w Polsce z 1007. na 786. miejsce. W województwie IV LO jest 87., a rok wcześniej było 102. Z polskiego podstawowego maturzyści IV LO mają 66,0%, a z angielskiego podstawowego 84,3%.

Angielski rozszerzony pisało w IV LO 160 osób, ze średnią 64,4%, a geografię rozszerzoną 70 osób, ze średnią 46,3%. W Technikum nr 3 rozszerzony angielski zdawało 98 maturzystów, średnio na 68,5%, a w Technikum nr 2 47 osób, na 62,9%.

Najwięcej maturzystów wśród techników mają Technikum nr 3 (117), Technikum TEB Edukacja (72) i Technikum nr 5 (69). W Technikum nr 5 angielski rozszerzony pisały 64 osoby, ze średnią 52,2%. W III LO im. Stanisława Wyspiańskiego rozszerzenie z angielskiego zdawało 120 osób, średnio na 69,7%.

III LO im. Stanisława Wyspiańskiego ma 65,2% (rok wcześniej 64,2%). Najwyżej w mieście jest I LO im. Leona Kruczkowskiego, z wynikiem 82,0% wobec 83,1% rok wcześniej i 18. miejscem w województwie. II LO z oddziałami integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida ma 78,0%.

Polski podstawowy w górę, gdy w Polsce w dół

Z matury podstawowej z polskiego tyskie szkoły mają 59,5%, wobec 55,7% rok wcześniej. W tym czasie średnia Polski spadła z 59,4% do 58,9%. Najwyższy wynik z polskiego ma I LO (71,1%), a za nim II LO im. Cypriana Kamila Norwida (70,3%). Matematyka podstawowa została na poziomie 2025 roku: 56,2% wobec 56,1%. Angielski podstawowy wyszedł na 80,3%, przy 78,4% w Polsce. Geografia rozszerzona, którą pisało 166 osób, ma w Tychach 42,7%, więcej niż średnia kraju (40,6%). Chemię rozszerzoną pisały 84 osoby, ze średnią 35,3%, a biologię 246 osób, ze średnią 38,9% (Polska 40,7%).

Ósmoklasiści z Tychów mają średnią z trzech egzaminów 68,6%. Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższą średnią z trzech przedmiotów ma SP nr 10 im. Gustawa Morcinka: 75,6%. Za nią są Sportowa SP nr 19 im. Mikołaja Kopernika (72,0%) i SP nr 7 im. Powstańców Śląskich (71,9%).

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Tychach

Tychy na tle województwa i Polski

Matematyka1053 os. w 2026+2,3
Tychy57,0%
Województwo53,9%
Polska54,8%
w 2025: 52,5% · 8. miejsce na 36 w województwie
Polski1055 os. w 2026+5,3
Tychy70,1%
Województwo63,9%
Polska64,8%
w 2025: 63,7% · 1. miejsce na 36 w województwie
Angielski1119 os. w 2026+6,1
Tychy78,7%
Województwo73,2%
Polska72,6%
w 2025: 75,0% · 1. miejsce na 36 w województwie
  1. 1SP nr 10 im. Gustawa Morcinka67,1%72 os.
  2. 2Sportowa SP nr 19 im. Mikołaja Kopernika62,5%46 os.
  3. 3SP nr 14 z oddziałami dwujęzycznymi im. Armii Krajowej60,4%60 os.
  4. 4SP nr 7 im. Powstańców Śląskich58,6%77 os.
  5. 5SP nr 36 im. Narodów Zjednoczonej Europy58,4%41 os.
  6. 6SP nr 18 im. Władysława Jagiełły57,8%48 os.
  7. 7SP nr 37 z oddziałami dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego56,9%72 os.
  8. 8Szkoła Mistrzostwa Sportowego Tychy56,8%45 os.
  9. 9SP nr 40 z oddziałami integracyjnymi im. gen. Jerzego Ziętka56,3%52 os.
  10. 10SP nr 5 z oddziałami integracyjnymi55,4%40 os.
  11. śr.Średnia miasta57,0%1053 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Tychach, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 19.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Tychach z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 19, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 10 im. Gustawa Morcinka67,1%74,2%85,5%75,6%72
Sportowa SP nr 19 im. Mikołaja Kopernika62,5%68,7%84,8%72,0%46
SP nr 7 im. Powstańców Śląskich58,6%75,8%81,3%71,9%77
SP nr 14 z oddziałami dwujęzycznymi im. Armii Krajowej60,4%69,8%81,6%70,6%60
SP nr 24 im. Himalaistów Polskich51,3%71,8%85,0%69,4%46
SP nr 37 z oddziałami dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego56,9%71,2%79,5%69,2%72
SP nr 40 z oddziałami integracyjnymi im. gen. Jerzego Ziętka56,3%70,0%79,8%68,7%52
Szkoła Mistrzostwa Sportowego Tychy56,8%69,1%78,2%68,0%45
SP nr 22 z oddziałami integracyjnymi im. Rafała Pomorskiego54,0%70,6%77,7%67,4%55
SP nr 5 z oddziałami integracyjnymi55,4%68,0%77,3%66,9%40
Średnia miasta, wszystkie szkoły57,0%70,1%78,7%68,6%1053

Licea i technika w Tychach: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Tychach, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (203 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (166 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Leona Kruczkowskiegoliceum18971,1%80,9%93,9%47,4%109 os.82,0%2025: 83,1%18. w woj.191. w Polsce
II LO z oddziałami integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwidaliceum11770,3%72,0%91,8%34,9%54 os.78,0%2025: 79,4%40. w woj.375. w Polsce
IV LOliceum21466,0%60,8%84,3%30,4%32 os.70,3%2025: 66,1%87. w woj.786. w Polsce
III LO im. Stanisława Wyspiańskiegoliceum14659,8%52,0%83,8%–65,2%2025: 64,2%108. w woj.1039. w Polsce
Technikum nr 3technikum11750,3%60,8%82,6%16,9%54 os.64,6%2025: 63,3%32. w woj.185. w Polsce
Technikum nr 2technikum5559,4%51,7%77,2%–62,8%2025: 60,1%39. w woj.243. w Polsce
LO TEB Edukacjaliceum2063,6%41,6%75,0%–60,1%2025: –138. w woj.1294. w Polsce
Technikum nr 1technikum2961,9%45,0%68,2%–58,4%2025: 56,3%69. w woj.446. w Polsce
Technikum nr 4 im. Hanny i Kazimierza Wejchertówtechnikum4261,1%44,7%68,5%–58,1%2025: 52,7%72. w woj.465. w Polsce
Liceum Mistrzostwa Sportowego Tychyliceum3248,2%46,6%75,8%–56,9%2025: 55,8%–
Technikum nr 5technikum6951,0%41,9%73,7%–55,5%2025: 47,2%97. w woj.656. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum7250,0%38,1%68,9%–52,3%2025: 54,2%120. w woj.870. w Polsce
Technikum nr 6technikum2947,9%31,9%64,5%–48,1%2025: 54,5%143. w woj.1108. w Polsce
LO im. Orląt Lwowskich w Tychach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicachliceum3631,1%27,2%49,1%–35,8%2025: –203. w woj.1821. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (4)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Tychów w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Branżowa Szkoła II stopnia Fryzjerstwa i Kosmetyki Da Vinciszkoła branżowa II stopnia21
LO dla Dorosłych Żakliceum21
Niepubliczne Liceum Sztuk Plastycznych im. Orląt Lwowskich w Tychach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicachliceum17
Technikum Kolejowe im. kpt. Jana Rybczyńskiego i Załogi Pociągu Groźnytechnikum5

Tychy na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Tychów (miasto na prawach powiatu), województwa śląskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty57,0%52,5%+4,553,9%54,8%+2,38. z 361053
Polski, egzamin ósmoklasisty70,1%63,7%+6,463,9%64,8%+5,31. z 361055
Angielski, egzamin ósmoklasisty78,7%75,0%+3,773,2%72,6%+6,11. z 361119
Polski, matura podstawowa59,5%55,7%+3,859,1%58,9%+0,619. z 361232
Matematyka, matura podstawowa56,2%56,1%+0,158,0%59,0%−2,821. z 361231
Angielski, matura podstawowa80,3%79,5%+0,879,3%78,4%+2,010. z 361228
Matematyka, matura rozszerzona30,0%25,3%+4,734,1%37,1%−7,119. z 36318
Angielski, matura rozszerzona65,7%61,4%+4,367,6%69,2%−3,623. z 36961
Polski, matura rozszerzona32,6%37,3%−4,742,8%43,9%−11,332. z 36163
Biologia, matura rozszerzona38,9%48,5%−9,640,5%40,7%−1,917. z 36246
Chemia, matura rozszerzona35,3%43,9%−8,639,0%40,8%−5,418. z 3684
Fizyka, matura rozszerzona35,2%43,6%−8,439,3%41,8%−6,615. z 2930
Geografia, matura rozszerzona42,7%43,9%−1,241,3%40,6%+2,111. z 36166
Historia, matura rozszerzona45,0%41,7%+3,247,4%47,2%−2,221. z 3656
WOS, matura rozszerzona43,8%––44,6%44,0%−0,216. z 3349
Informatyka, matura rozszerzona26,9%34,5%−7,637,1%39,7%−12,820. z 2830

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.