Dane CKE · termin główny 2026 · lubelskie

Edukacja w Zamościu: wyniki egzaminów 2026

Zamojscy maturzyści napisali polski rozszerzony na 45,8%, rok wcześniej na 35,7%. Polski podstawowy poszedł w dół, z 59,2% do 57,0%. W I LO im. Jana Zamoyskiego polski rozszerzony wzrósł z 46,8% do 60,3%.

  • 604ósmoklasistów
  • 1667maturzystów
  • 9 + 6licea + technika
Wyniki 2026 Zamość, województwo, Polska

Polski w Zamościu na tle regionu

Polskimatura rozszerzona, 293 os.+2,0
Zamość45,8%
Województwo46,9%
Polska43,9%
Polskimatura podstawowa, 1667 os.−1,9
Zamość57,0%
Województwo55,0%
Polska58,9%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 605 os.+2,5
Zamość67,3%
Województwo66,6%
Polska64,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Zamościa i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Zamość · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w Zamościu: polski rozszerzony w górę o 10,2 punktu, podstawowy w dół

Maturzyści z Zamościa napisali w tym roku polski rozszerzony średnio na 45,8%. Rok wcześniej średnia miasta z tego egzaminu wynosiła 35,7%, więc wzrosła o 10,2 punktu. W całej Polsce średnia z polskiego rozszerzonego spadła w tym czasie z 46,2% do 43,9%.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego matury, zebranych na Mapie Wyników Egzaminów. Polski rozszerzony pisały w Zamościu 293 osoby. Średnia województwa lubelskiego wyniosła 46,9%, a Zamość jest z tego przedmiotu 7. wśród 24 powiatów i miast na prawach powiatu w regionie.

Polski podstawowy niżej

Odwrotnie wypadł polski na poziomie podstawowym, który zdaje każdy maturzysta. W Zamościu pisało go 1667 osób, a średnia wyniosła 57,0%, rok wcześniej 59,2%. Średnia Polski to 58,9%, a województwa lubelskiego 55,0%.

Rozszerzenie w górę w I LO, II LO i III LO

W I LO im. Jana Zamoyskiego polski rozszerzony pisały 62 osoby, a średnia wzrosła z 46,8% do 60,3%. W II LO im. Marii Konopnickiej wynik z rozszerzenia wzrósł z 31,8% do 42,9%, a w III LO im. Cypriana Kamila Norwida z 50,9% do 57,4% przy 81 zdających.

Najwyższy wynik z polskiego rozszerzonego ma I Społeczne LO im. Unii Europejskiej, 67,0%, ale pisało go tam tylko 13 osób. Z polskiego podstawowego ta szkoła ma 76,0%, najwięcej w mieście. W Technikum nr 1 polski rozszerzony pisało 19 osób, ze średnią 28,6%, rok wcześniej 13,9%.

Polski rozszerzony wybrało w Zamościu 293 osoby, a podstawowy pisało 1667 osób. Z historii rozszerzonej, drugiego przedmiotu humanistycznego, miasto ma 47,6%, rok wcześniej 44,3%. Średnia Polski z historii to 47,2%.

Polski podstawowy w liceach i technikach

Z polskiego podstawowego I LO im. Jana Zamoyskiego ma 72,5% przy 284 zdających, rok wcześniej 71,4%. W dół poszedł wynik w II LO im. Marii Konopnickiej, z 67,7% do 63,5%, i w III LO im. Cypriana Kamila Norwida, z 67,6% do 66,2%. W VII LO polski podstawowy spadł z 59,2% do 47,2%.

W technikach polski podstawowy wyszedł niżej niż w liceach. Technikum nr 1, w którym maturę pisało 149 osób, ma 55,8%, a Technikum nr 3 49,8%, rok wcześniej 55,5%. W Technikum nr 4 polski poszedł w górę z 38,5% do 42,3%. Maturę z polskiego pisało w liceach 1138 osób, a w technikach 426.

W rankingu liceów, liczonym ze średniej trzech matur obowiązkowych, najwyżej z Zamościa jest I Społeczne LO im. Unii Europejskiej: 4. w województwie i 111. w Polsce. I LO im. Jana Zamoyskiego awansowało z 13. na 9. miejsce w województwie, a III LO im. Cypriana Kamila Norwida spadło z 15. na 21.

Ósmoklasiści z polskiego powyżej Polski

Z polskiego wyżej niż średnia kraju są zamojscy ósmoklasiści. Napisali ten egzamin średnio na 67,3%, przy 64,8% w Polsce i 66,6% w województwie. W regionie to 6. wynik, rok wcześniej Zamość był 5.

Najwyższy wynik z polskiego wśród szkół podstawowych ma I Społeczna SP im. Unii Europejskiej: 80,5%. Za nią są Katolicka SP (76,6%) i SP nr 8 (73,0%), w której egzamin pisało 78 uczniów. Największa szkoła, SP nr 3 im. Elizy Orzeszkowej, ma z polskiego 65,9% przy 100 zdających. Najniższy wynik z polskiego ma SP nr 10 z oddziałami integracyjnymi im. Waleriana Łukasińskiego: 49,0%. SP nr 4 im. Stefana Batorego ma 68,2%, a SP nr 6 im. Szymona Szymonowica 69,9%.

Matematyka podstawowa na maturze też poszła w dół: z 58,8% do 56,7%, poniżej średniej województwa (58,3%). Maturę z matematyki podstawowej pisały w mieście 1664 osoby.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Zamościu

Zamość na tle województwa i Polski

Matematyka604 os. w 2026+0,1
Zamość54,8%
Województwo53,6%
Polska54,8%
w 2025: 53,8% · 6. miejsce na 24 w województwie
Polski605 os. w 2026+2,5
Zamość67,3%
Województwo66,6%
Polska64,8%
w 2025: 66,3% · 6. miejsce na 24 w województwie
Angielski605 os. w 2026+2,8
Zamość75,5%
Województwo71,0%
Polska72,6%
w 2025: 74,8% · 3. miejsce na 24 w województwie
  1. 1I Społeczna SP im. Unii Europejskiej78,3%47 os.
  2. 2Katolicka SP73,5%35 os.
  3. 3SP nr 6 im. Szymona Szymonowica58,3%52 os.
  4. 4SP nr 8 im. Orląt Lwowskich56,5%78 os.
  5. 5SP nr 3 im. Elizy Orzeszkowej52,8%100 os.
  6. 6SP nr 9 im. Tadeusza Kościuszki51,5%61 os.
  7. 7SP nr 7 z oddziałami integracyjnymi im. Adama Mickiewicza50,6%73 os.
  8. 8SP nr 4 im. Stefana Batorego48,7%64 os.
  9. 9SP nr 2 im. Henryka Sienkiewicza44,4%57 os.
  10. 10SP nr 10 z oddziałami integracyjnymi im. Waleriana Łukasińskiego36,8%26 os.
  11. śr.Średnia miasta54,8%604 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Zamościu, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 10.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Zamościu z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 10, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
I Społeczna SP im. Unii Europejskiej78,3%80,5%92,3%83,7%47
Katolicka SP73,5%76,6%88,0%79,4%35
SP nr 8 im. Orląt Lwowskich56,5%73,0%79,6%69,7%78
SP nr 6 im. Szymona Szymonowica58,3%69,9%78,6%68,9%52
SP nr 3 im. Elizy Orzeszkowej52,8%65,9%76,0%64,9%100
SP nr 4 im. Stefana Batorego48,7%68,2%70,0%62,3%64
SP nr 7 z oddziałami integracyjnymi im. Adama Mickiewicza50,6%62,8%69,6%61,0%73
SP nr 9 im. Tadeusza Kościuszki51,5%61,1%70,2%60,9%61
SP nr 2 im. Henryka Sienkiewicza44,4%61,6%66,5%57,5%57
SP nr 10 z oddziałami integracyjnymi im. Waleriana Łukasińskiego36,8%49,0%60,4%48,7%26
Średnia miasta, wszystkie szkoły54,8%67,3%75,5%65,9%604

Licea i technika w Zamościu: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Zamościu, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (100 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (73 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I Społeczne LO im. Unii Europejskiejliceum8876,0%86,0%91,3%80,5%48 os.84,4%2025: 87,3%4. w woj.111. w Polsce
I LO im. Jana Zamoyskiegoliceum28472,5%80,1%88,7%61,3%117 os.80,4%2025: 80,5%9. w woj.257. w Polsce
III LO im. Cypriana Kamila Norwidaliceum21766,2%75,4%84,8%58,5%62 os.75,5%2025: 79,3%21. w woj.509. w Polsce
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Bernarda Morandoliceum2668,7%54,8%85,7%–69,7%2025: 70,2%–
II LO im. Marii Konopnickiejliceum22863,5%58,4%80,1%32,5%38 os.67,3%2025: 69,1%46. w woj.943. w Polsce
Technikum nr 1technikum14955,8%55,2%70,2%–60,4%2025: 62,0%12. w woj.340. w Polsce
Technikum nr 3technikum13049,8%53,2%65,8%15,4%35 os.56,2%2025: 58,5%20. w woj.588. w Polsce
Technikum nr 5technikum3057,0%38,7%52,9%–49,6%2025: 50,9%40. w woj.1038. w Polsce
IV LOliceum10345,8%37,2%58,2%–47,1%2025: 42,9%86. w woj.1712. w Polsce
Technikum nr 4technikum4342,3%36,8%61,3%–46,8%2025: 42,4%51. w woj.1158. w Polsce
Technikum nr 2technikum2946,6%36,2%56,7%–46,5%2025: 44,0%53. w woj.1171. w Polsce
LO Centrum Szkół Mundurowych Zamość im. Powstania Zamojskiegoliceum7843,8%32,7%53,4%–43,3%2025: 43,5%90. w woj.1759. w Polsce
VII LOliceum4947,2%32,4%47,2%–42,3%2025: 49,3%91. w woj.1770. w Polsce
LO Liderliceum2232,3%16,9%51,4%–33,5%2025: 38,2%99. w woj.1832. w Polsce
Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego im. Jana Kilińskiegotechnikum2539,0%38,0%–––2025: 38,1%–
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (9)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Zamościa w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłychliceum51
LO dla Dorosłych Żakliceum23
Branżowa Szkoła II stopnia nr 3szkoła branżowa II stopnia21
V LOliceum17
Dwujęzyczne LO Smart Highliceum14
LO Mistrzostwa Sportowegoliceum12
I Prywatne Technikum Hotelarskietechnikum10
Technikum New Technologytechnikum10
LO dla Dorosłych Liderliceum6

Zamość na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Zamościa (miasto na prawach powiatu), województwa lubelskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty54,8%53,8%+1,153,6%54,8%+0,16. z 24604
Polski, egzamin ósmoklasisty67,3%66,3%+1,066,6%64,8%+2,56. z 24605
Angielski, egzamin ósmoklasisty75,5%74,8%+0,671,0%72,6%+2,83. z 24605
Polski, matura podstawowa57,0%59,2%−2,155,0%58,9%−1,97. z 241667
Matematyka, matura podstawowa56,7%58,8%−2,158,3%59,0%−2,411. z 241664
Angielski, matura podstawowa72,3%71,8%+0,574,9%78,4%−6,112. z 241634
Matematyka, matura rozszerzona48,9%44,9%+4,038,0%37,1%+11,82. z 24361
Angielski, matura rozszerzona66,8%62,5%+4,368,3%69,2%−2,49. z 241128
Polski, matura rozszerzona45,8%35,7%+10,246,9%43,9%+2,07. z 24293
Biologia, matura rozszerzona38,9%46,4%−7,539,9%40,7%−1,910. z 24377
Chemia, matura rozszerzona42,8%42,4%+0,342,3%40,8%+2,06. z 23159
Fizyka, matura rozszerzona50,1%58,5%−8,440,6%41,8%+8,42. z 1998
Geografia, matura rozszerzona34,1%33,4%+0,737,6%40,6%−6,414. z 24440
Historia, matura rozszerzona47,6%44,3%+3,347,1%47,2%+0,48. z 2297
WOS, matura rozszerzona38,2%––40,9%44,0%−5,811. z 1879

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.