Dane CKE · termin główny 2026 · małopolskie

Edukacja w powiecie chrzanowskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu chrzanowskiego napisali matematykę na 53,7%, rok wcześniej na 48,5%. Najbardziej poprawiła się gmina Chrzanów, z 47,9% do 57,6%. Z angielskiego powiat jest ósmy w Małopolsce.

  • 1006ósmoklasistów
  • 867maturzystów
  • 5gmin w powiecie
  • 4 + 4licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matematyka w górę, angielski mocny

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1006 os.−1,0
Powiat53,7%
Województwo60,7%
Polska54,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 1035 os.+2,0
Powiat74,6%
Województwo75,4%
Polska72,6%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 1006 os.+1,9
Powiat66,7%
Województwo69,3%
Polska64,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie chrzanowskim

Powiat chrzanowski na tle województwa i Polski

Matematyka1006 os. w 2026−1,0
Powiat53,7%
Województwo60,7%
Polska54,8%
w 2025: 48,5% · 18. miejsce na 22 w województwie
Polski1006 os. w 2026+1,9
Powiat66,7%
Województwo69,3%
Polska64,8%
w 2025: 66,1% · 14. miejsce na 22 w województwie
Angielski1035 os. w 2026+2,0
Powiat74,6%
Województwo75,4%
Polska72,6%
w 2025: 70,6% · 8. miejsce na 22 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu chrzanowskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Alwerniagmina miejsko-wiejska, 104 os.59,7%69,2%77,6%+0,7
Chrzanówgmina miejsko-wiejska, 330 os.57,6%68,7%78,7%+9,7
Trzebiniagmina miejsko-wiejska, 304 os.51,8%65,4%72,0%+3,8
Libiążgmina miejsko-wiejska, 184 os.49,2%65,2%71,0%+4,2
Babicegmina wiejska, 84 os.48,2%63,8%72,2%+0,7
Powiat chrzanowski53,7%66,7%74,6%+5,2
Województwo60,7%69,3%75,4%+4,4
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie chrzanowskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 15, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 10 im. Armii KrajowejChrzanów65,9%74,5%89,6%76,7%51
SP nr 8 z oddziałami integracyjnymi im. Szarych SzeregówChrzanów60,6%73,7%82,1%72,1%51
SP im. Marii Skłodowskiej-CurieAlwernia58,2%74,0%83,0%71,7%38
SP im. ks. Adolfa ChojnackiegoZagórze, gmina Babice60,9%68,2%80,5%69,9%25
SP nr 3 im. Ignacego ŁukasiewiczaTrzebinia62,4%73,6%70,3%68,8%26
SP nr 3 im. Królowej JadwigiChrzanów56,4%68,0%78,5%67,7%56
SP im. 550 Rocznicy Zwycięstwa GrunwaldzkiegoMłoszowa, gmina Trzebinia53,6%66,8%81,2%67,2%37
SP nr 1 z oddziałami integracyjnymi im. Adama MickiewiczaChrzanów54,6%66,5%79,0%66,7%64
SP nr 5Trzebinia56,7%66,4%76,8%66,6%29
SP 8 im. Jana Pawła IITrzebinia52,6%64,7%73,1%63,5%59
Średnia powiatu chrzanowskiego, wszystkie szkoły53,7%66,7%74,6%65,0%1006

Licea i technika w powiecie chrzanowskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie chrzanowskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (158 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (122 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
LO im. ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawcówliceum, Libiąż2466,5%76,6%89,3%–77,5%2025: –44. w woj.404. w Polsce
I LO im. Stanisława Staszicaliceum, Chrzanów20467,1%74,9%90,3%47,0%119 os.77,4%2025: 77,3%45. w woj.407. w Polsce
II LO im. K. K. Baczyńskiegoliceum, Chrzanów27461,3%54,2%76,8%19,5%70 os.64,1%2025: 66,6%109. w woj.1090. w Polsce
Technikum im. Marszałka Józefa Piłsudskiegotechnikum, Libiąż4453,9%49,5%71,5%–58,3%2025: 67,5%52. w woj.450. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Trzebinia9353,5%48,0%73,1%–58,2%2025: 65,3%53. w woj.455. w Polsce
LO im. Batalionu Parasolliceum, Trzebinia12257,5%43,5%72,0%–57,7%2025: 53,8%134. w woj.1402. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Trzebinia6948,6%45,0%73,2%–55,6%2025: 56,3%69. w woj.651. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Chrzanów2248,6%44,8%66,4%–53,3%2025: 59,9%86. w woj.810. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (1)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu chrzanowskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłychliceum, Chrzanów15

Powiat chrzanowski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu chrzanowskiego, województwa małopolskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty53,7%48,5%+5,260,7%54,8%−1,018. z 221006
Polski, egzamin ósmoklasisty66,7%66,1%+0,669,3%64,8%+1,914. z 221006
Angielski, egzamin ósmoklasisty74,6%70,6%+4,075,4%72,6%+2,08. z 221035
Polski, matura podstawowa59,6%60,4%−0,861,8%58,9%+0,711. z 22867
Matematyka, matura podstawowa56,1%59,1%−3,062,1%59,0%−2,916. z 22867
Angielski, matura podstawowa78,4%80,3%−1,979,5%78,4%+0,17. z 22862
Matematyka, matura rozszerzona31,7%28,3%+3,440,2%37,1%−5,412. z 22246
Angielski, matura rozszerzona68,1%61,3%+6,870,6%69,2%−1,19. z 22675
Polski, matura rozszerzona38,6%36,0%+2,648,1%43,9%−5,319. z 22179
Biologia, matura rozszerzona39,4%39,6%−0,243,6%40,7%−1,414. z 22203
Chemia, matura rozszerzona37,0%34,2%+2,844,5%40,8%−3,815. z 2288
Fizyka, matura rozszerzona58,2%60,5%−2,245,9%41,8%+16,42. z 2027
Geografia, matura rozszerzona36,8%34,5%+2,442,1%40,6%−3,713. z 22161
Historia, matura rozszerzona52,1%43,1%+9,054,4%47,2%+4,89. z 2234
WOS, matura rozszerzona31,9%––49,2%44,0%−12,115. z 2273

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu chrzanowskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat chrzanowski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: gmina Chrzanów z największym skokiem z matematyki w powiecie

Ósmoklasiści z powiatu chrzanowskiego napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 53,7%. Rok wcześniej mieli 48,5%, więc wynik wzrósł o 5,2 punktu. W całej Polsce matematyka poszła w górę z 50,1% do 54,8%.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Egzamin z matematyki pisało w powiecie 1006 uczniów. Wśród 22 powiatów i miast na prawach powiatu w Małopolsce powiat chrzanowski jest z matematyki 18., tak samo jak rok wcześniej. Średnia województwa małopolskiego wyniosła 60,7%.

Chrzanów z największym skokiem

Matematyka poszła w górę we wszystkich pięciu gminach powiatu, ale najmocniej w gminie Chrzanów. Uczniowie z gminy Chrzanów napisali ją na 57,6%, a rok wcześniej na 47,9%. Egzamin z matematyki pisało tam 330 uczniów, najwięcej w powiecie.

Najwyższy wynik z matematyki ma gmina Alwernia: 59,7%, rok wcześniej 59,0%. W gminie Trzebinia matematyka wyszła na 51,8% (2025: 47,9%), a w gminie Libiąż na 49,2% (2025: 45,0%). Gmina Babice ma 48,2%, prawie tyle samo co rok wcześniej (47,5%).

Angielski ósmy w województwie

Z angielskiego ósmoklasiści z powiatu chrzanowskiego mają 74,6%, rok wcześniej 70,6%. W Polsce angielski wzrósł z 69,7% do 72,6%. Z tego przedmiotu powiat jest ósmy w Małopolsce. Najwyżej z angielskiego jest gmina Chrzanów (78,7%), a za nią Alwernia (77,6%).

Z polskiego ósmoklasiści z powiatu mają 66,7%, przy średniej Polski 64,8%. Rok wcześniej było 66,1%, a powiat był z polskiego 11. w województwie, teraz jest 14. Najwyższy wynik z polskiego ma gmina Alwernia: 69,2%. W gminie Chrzanów polski wyszedł na 68,7%, a rok wcześniej na 67,4%.

Szkoły podstawowe

Najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP nr 10 im. Armii Krajowej w Chrzanowie: 76,7%. Uczniowie tej szkoły napisali angielski na 89,6%, a matematykę na 65,9%. Druga jest SP nr 8 z oddziałami integracyjnymi im. Szarych Szeregów w Chrzanowie (72,1%).

Trzecia jest SP im. Marii Skłodowskiej-Curie w Alwerni, ze średnią 71,7% i polskim na 74,0%. Dalej są SP im. ks. Adolfa Chojnackiego w Zagórzu w gminie Babice (69,9%) i SP nr 3 im. Ignacego Łukasiewicza w Trzebini (68,8%). W zestawieniu jest 15 szkół, w których egzamin pisało co najmniej 25 uczniów.

Największa z tych szkół, SP nr 1 z oddziałami integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Chrzanowie, gdzie egzamin pisało 64 uczniów, ma średnią 66,7%. Uczniowie tej szkoły napisali angielski na 79,0%. SP im. 550 Rocznicy Zwycięstwa Grunwaldzkiego w Młoszowej w gminie Trzebinia ma 67,2%, a z angielskiego 81,2%.

Matura: fizyka druga w Małopolsce

Na maturze najlepiej wypadła rozszerzona fizyka. Maturzyści z powiatu napisali ją na 58,2%, przy średniej Polski 41,8%, i są z niej drudzy w województwie. Fizykę rozszerzoną pisało w powiecie 27 osób. Angielski podstawowy wyszedł na 78,4%, a polski podstawowy na 59,6%, oba blisko średnich Polski.

Historię rozszerzoną maturzyści z powiatu napisali na 52,1%, rok wcześniej na 43,1%, przy średniej Polski 47,2%. Matematykę podstawową maturzyści z powiatu napisali na 56,1%, przy średniej Polski 59,0%. Rozszerzoną matematykę pisało 246 osób, ze średnią 31,7%, a rok wcześniej 28,3%. Geografia rozszerzona wyszła na 36,8%, przy średniej Polski 40,6%. Wyniki każdej gminy, szkoły podstawowej, liceum i technikum są w zestawieniu przygotowanym przez ProfTutoring.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu chrzanowskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.