Dane CKE · termin główny 2026 · wielkopolskie

Edukacja w powiecie gnieźnieńskim: wyniki egzaminów 2026

Maturzyści z powiatu gnieźnieńskiego napisali polski rozszerzony na 53,4%, o 9,6 punktu więcej niż wynosi średnia Polski. To piąty wynik w Wielkopolsce. Ósmoklasiści wypadli słabiej: z matematyki 49,2%, przy średniej kraju 54,8%.

  • 1515ósmoklasistów
  • 1304maturzystów
  • 10gmin w powiecie
  • 7 + 6licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Polski rozszerzony ponad średnią kraju

Polskimatura rozszerzona, 298 os.+9,6
Powiat53,4%
Województwo45,6%
Polska43,9%
Matematykamatura rozszerzona, 297 os.−2,5
Powiat34,6%
Województwo32,5%
Polska37,1%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1515 os.−5,6
Powiat49,2%
Województwo52,6%
Polska54,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu gnieźnieńskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Powiat gnieźnieński · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w powiecie gnieźnieńskim: polski rozszerzony na 53,4%, piąty wynik w Wielkopolsce

Maturzyści z powiatu gnieźnieńskiego napisali w tym roku polski na poziomie rozszerzonym średnio na 53,4%. Średnia Polski wyniosła 43,9%, a województwa wielkopolskiego 45,6%. Wśród 34 powiatów i miast na prawach powiatu w Wielkopolsce, które mają wynik z tego egzaminu, wyżej są tylko cztery.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego matury, zebranych na Mapie Wyników Egzaminów. Polski rozszerzony pisało w szkołach powiatu 298 osób. Rok wcześniej średnia wyniosła 52,2%, więc wynik utrzymał się na podobnym poziomie, a w całej Polsce spadł z 46,2% do 43,9%.

Najwyższe wyniki z polskiego rozszerzonego mają licea w Gnieźnie. W II LO im. Dąbrówki pisało go 79 osób, ze średnią 65,1%. W I LO im. Bolesława Chrobrego wynik wyniósł 63,8% przy 61 zdających, a w III LO w ZS im. Jana III Sobieskiego 60,5% przy 58 zdających.

Matematyka rozszerzona w górę

Rozszerzoną matematykę pisało w powiecie 297 osób. Średnia wyniosła 34,6%, o 6,2 punktu więcej niż rok wcześniej. W Polsce średnia to 37,1%, a w Wielkopolsce 32,5%, więc powiat jest powyżej regionu i siódmy w województwie. Najwyższy wynik ma I LO im. Bolesława Chrobrego: 59,9% przy 69 zdających. W II LO im. Dąbrówki pisały ją 83 osoby, ze średnią 44,9%.

Fizykę rozszerzoną pisało 46 osób, ze średnią 45,1% (Polska 41,8%). Z chemii rozszerzonej powiat ma 40,3%, więcej niż Wielkopolska (38,0%), ale trochę mniej niż cała Polska (40,8%). Angielski rozszerzony pisało 959 osób, średnio na 67,4%, o 8,1 punktu więcej niż rok wcześniej.

Na poziomie podstawowym powiat jest blisko średnich. Z polskiego wyszło 58,7% (Polska 58,9%), z matematyki 55,9% (Polska 59,0%, Wielkopolska 55,8%), a z angielskiego 76,4% (Polska 78,4%).

Licea i technika

Maturę z polskiego pisały w powiecie 1304 osoby, z czego 753 w liceach i 441 w technikach. Najwyżej w rankingu liceów 2026 jest I LO im. Bolesława Chrobrego: 21. miejsce w województwie wielkopolskim i 309. w Polsce, ze średnią trzech matur obowiązkowych 79,1%. II LO im. Dąbrówki, które ma najwięcej maturzystów w powiecie (245), jest 48. w województwie.

Największą zmianę w rankingu ma Akademickie LO Milenium. Średnia trzech matur spadła tam z 81,4% do 69,4%, a szkoła z 19. na 76. miejsce w województwie. Maturę pisały w Akademickim LO Milenium 32 osoby.

Wśród techników najwyżej jest Technikum w Zespole Szkół Ekonomicznych w Gnieźnie: średnia trzech matur 65,4%, 14. miejsce wśród 131 techników w województwie i 166. w Polsce. Rok wcześniej było 19. w województwie.

Ósmoklasiści poniżej średniej

Na egzaminie ósmoklasisty powiat jest poniżej średnich. Pisało go 1515 uczniów. Z matematyki średnia wyniosła 49,2%, przy 52,6% w Wielkopolsce i 54,8% w Polsce. To 19. wynik wśród 35 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Z polskiego powiat ma 60,9%, a z angielskiego 68,0%, też poniżej średnich województwa i kraju.

Rok wcześniej wynik z matematyki był niższy, 43,1%. W całej Polsce średnia z matematyki wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%.

Najwyższą średnią z matematyki wśród dziesięciu gmin powiatu ma Czerniejewo: 55,8%, rok wcześniej 44,3%. Najniżej są Kiszkowo i Niechanowo, po 41,6%. W gminie Łubowo wynik z polskiego spadł z 67,4% do 53,8%. Szkoły w samym Gnieźnie napisały angielski na 72,7%, najwyżej w powiecie.

Wśród szkół podstawowych najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP Milenium w Gnieźnie: 76,6%. Z angielskiego uczniowie tej szkoły napisali egzamin na 88,5%. Kolejne są SP nr 9 im. Mieszka I w Gnieźnie (68,6%) i SP im. Jana Pawła II w Żydowie w gminie Czerniejewo (67,2%).

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie gnieźnieńskim

Powiat gnieźnieński na tle województwa i Polski

Matematyka1515 os. w 2026−5,6
Powiat49,2%
Województwo52,6%
Polska54,8%
w 2025: 43,1% · 19. miejsce na 35 w województwie
Polski1516 os. w 2026−3,9
Powiat60,9%
Województwo62,6%
Polska64,8%
w 2025: 58,9% · 17. miejsce na 35 w województwie
Angielski1532 os. w 2026−4,7
Powiat68,0%
Województwo70,3%
Polska72,6%
w 2025: 64,1% · 13. miejsce na 35 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu gnieźnieńskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Czerniejewogmina miejsko-wiejska, 73 os.55,8%66,3%65,1%+11,5
Mieleszyngmina wiejska, 43 os.52,3%67,6%67,0%+1,8
Gnieznomiasto, 736 os.50,7%63,0%72,7%+8,0
Gnieznogmina wiejska, 107 os.48,0%55,8%69,0%+0,2
Trzemesznogmina miejsko-wiejska, 150 os.48,0%56,7%63,8%+3,7
Witkowogmina miejsko-wiejska, 140 os.47,5%59,8%67,0%+10,1
Kłeckogmina miejsko-wiejska, 71 os.47,2%61,6%61,1%−3,4
Łubowogmina wiejska, 92 os.46,1%53,8%53,3%+1,6
Kiszkowogmina wiejska, 49 os.41,6%61,3%63,7%+0,1
Niechanowogmina wiejska, 54 os.41,6%55,2%57,8%+6,5
Powiat gnieźnieński49,2%60,9%68,0%+6,1
Województwo52,6%62,6%70,3%+5,2
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie gnieźnieńskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 24, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP MileniumGniezno67,5%73,8%88,5%76,6%41
SP nr 9 im. Mieszka IGniezno55,8%69,1%81,0%68,6%57
SP im. Jana Pawła IIŻydowo, gmina Czerniejewo54,7%75,6%71,1%67,2%33
SP nr 3 im. Świętego WojciechaGniezno59,1%66,1%72,0%65,7%61
SP nr 12 im. prof. Adama WodziczkiGniezno52,8%66,6%75,1%64,8%85
SP nr 8 im. Mikołaja KopernikaGniezno50,1%67,2%70,1%62,5%98
SP nr 7 im. Powstańców Wielkopolskich 1918/1919Gniezno49,2%63,4%74,6%62,4%64
SP nr 6 im. Henryka SienkiewiczaGniezno54,4%61,0%69,4%61,6%45
SP nr 1 im. Adama BorysaWitkowo48,7%62,1%71,5%60,8%64
SP im. ks. Jana TwardowskiegoSzczytniki Duchowne, gmina Gniezno50,0%52,9%75,4%59,4%46
Średnia powiatu gnieźnieńskiego, wszystkie szkoły49,2%60,9%68,0%59,4%1515

Licea i technika w powiecie gnieźnieńskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie gnieźnieńskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (163 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (131 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Bolesława Chrobregoliceum, Gniezno21170,1%76,1%91,0%59,9%69 os.79,1%2025: 81,1%21. w woj.309. w Polsce
II LO im. Dąbrówkiliceum, Gniezno24567,6%69,8%88,8%44,9%83 os.75,4%2025: 76,9%48. w woj.514. w Polsce
Akademickie LO Mileniumliceum, Gniezno3263,7%59,8%84,7%–69,4%2025: 81,4%76. w woj.845. w Polsce
III LO w ZS im. Jana III Sobieskiegoliceum, Gniezno18064,6%55,4%79,8%–66,6%2025: 64,9%88. w woj.983. w Polsce
Technikum w Zespole Szkół Ekonomicznychtechnikum, Gniezno13359,0%59,0%78,3%15,4%57 os.65,4%2025: 64,9%14. w woj.166. w Polsce
Technikum w Zespole Szkół Technicznychtechnikum, Gniezno6849,8%51,1%67,5%11,8%23 os.56,1%2025: 52,2%55. w woj.602. w Polsce
LO im. Michała Kosmowskiegoliceum, Trzemeszno2445,7%51,9%68,6%–55,4%2025: –132. w woj.1477. w Polsce
Technikum w Zespole Szkół Przyrodniczo-Usługowychtechnikum, Gniezno11353,1%45,2%64,5%–54,3%2025: 51,7%68. w woj.735. w Polsce
LO TEB Edukacjaliceum, Gniezno2047,1%38,0%57,7%–47,6%2025: –152. w woj.1708. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum, Gniezno5140,8%32,6%62,6%–45,3%2025: 47,3%118. w woj.1224. w Polsce
Mundurowe LO Zakładu Doskonalenia Zawodowegoliceum, Gniezno2540,4%34,3%55,7%–43,5%2025: –157. w woj.1757. w Polsce
Technikumtechnikum, Trzemeszno2439,4%27,5%58,0%–41,6%2025: 39,8%124. w woj.1311. w Polsce
Technikum w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3technikum, Gniezno5242,2%29,3%46,8%–39,4%2025: 35,6%127. w woj.1339. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (6)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu gnieźnieńskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Szkoła Techniczna Zakładu Doskonalenia Zawodowegoszkoła ponadpodstawowa, Gniezno44
Branżowa Szkoła II stopnia nr 2 w Zespole Szkół Technicznychszkoła branżowa II stopnia, Gniezno16
Językowe LO Prymusliceum, Gniezno16
Zaoczne LO dla Dorosłychliceum, Gniezno14
Zaoczne LO dla Dorosłych Cosinus Plusliceum, Gniezno13
LO dla Dorosłych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3liceum, Gniezno8

Powiat gnieźnieński na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu gnieźnieńskiego, województwa wielkopolskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty49,2%43,1%+6,152,6%54,8%−5,619. z 351515
Polski, egzamin ósmoklasisty60,9%58,9%+2,062,6%64,8%−3,917. z 351516
Angielski, egzamin ósmoklasisty68,0%64,1%+3,970,3%72,6%−4,713. z 351532
Polski, matura podstawowa58,7%56,1%+2,659,5%58,9%−0,218. z 351304
Matematyka, matura podstawowa55,9%54,3%+1,655,8%59,0%−3,114. z 351305
Angielski, matura podstawowa76,4%72,6%+3,877,1%78,4%−2,09. z 351296
Matematyka, matura rozszerzona34,6%28,4%+6,232,5%37,1%−2,57. z 34297
Angielski, matura rozszerzona67,4%59,3%+8,168,2%69,2%−1,913. z 35959
Polski, matura rozszerzona53,4%52,2%+1,345,6%43,9%+9,65. z 34298
Biologia, matura rozszerzona37,9%49,6%−11,838,3%40,7%−2,912. z 34271
Chemia, matura rozszerzona40,3%43,9%−3,638,0%40,8%−0,56. z 33145
Fizyka, matura rozszerzona45,1%51,5%−6,440,1%41,8%+3,36. z 3146
Geografia, matura rozszerzona36,7%31,1%+5,639,3%40,6%−3,915. z 34321
Historia, matura rozszerzona45,6%44,5%+1,146,1%47,2%−1,715. z 3377
WOS, matura rozszerzona42,0%––39,6%44,0%−1,912. z 2967
Informatyka, matura rozszerzona40,1%42,0%−1,940,8%39,7%+0,511. z 2727

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu gnieźnieńskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.