Dane CKE · termin główny 2026 · małopolskie

Edukacja w powiecie krakowskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu krakowskiego napisali matematykę na 65,3%, o 10,5 punktu więcej niż średnia Polski. To drugi wynik wśród 22 powiatów i miast Małopolski. Najwyżej jest gmina Mogilany (71,3%), a najbardziej od 2025 roku poprawiły się Słomniki: z 48,2% do 58,1%.

  • 3124ósmoklasistów
  • 787maturzystów
  • 17gmin w powiecie
  • 6 + 4licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści i maturzyści ponad średnią Polski

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 3124 os.+10,5
Powiat65,3%
Województwo60,7%
Polska54,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 3191 os.+6,4
Powiat79,0%
Województwo75,4%
Polska72,6%
Matematykamatura rozszerzona, 189 os.+4,4
Powiat41,5%
Województwo40,2%
Polska37,1%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie krakowskim

Powiat krakowski na tle województwa i Polski

Matematyka3124 os. w 2026+10,5
Powiat65,3%
Województwo60,7%
Polska54,8%
w 2025: 60,7% · 2. miejsce na 22 w województwie
Polski3122 os. w 2026+5,8
Powiat70,6%
Województwo69,3%
Polska64,8%
w 2025: 69,7% · 3. miejsce na 22 w województwie
Angielski3191 os. w 2026+6,4
Powiat79,0%
Województwo75,4%
Polska72,6%
w 2025: 76,2% · 4. miejsce na 22 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu krakowskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Mogilanygmina wiejska, 179 os.71,3%76,1%83,4%+3,1
Zielonkigmina wiejska, 289 os.71,2%72,0%85,4%+0,1
Wielka Wieśgmina wiejska, 151 os.70,5%73,3%82,7%+8,8
Zabierzówgmina wiejska, 309 os.68,7%71,5%83,3%+6,6
Michałowicegmina wiejska, 150 os.68,4%72,8%82,2%+4,6
Świątniki Górnegmina miejsko-wiejska, 116 os.67,7%73,9%80,0%+4,3
Czernichówgmina wiejska, 169 os.67,1%70,2%77,2%+7,4
Skałagmina miejsko-wiejska, 89 os.66,4%72,9%75,9%+9,0
Jerzmanowice-Przeginiagmina wiejska, 131 os.66,0%64,6%77,0%+2,2
Kocmyrzów-Luborzycagmina wiejska, 158 os.64,8%72,3%81,3%+2,6
Krzeszowicegmina miejsko-wiejska, 290 os.63,4%69,9%78,5%+6,8
Iwanowicegmina wiejska, 144 os.62,0%68,7%74,5%+6,5
Skawinagmina miejsko-wiejska, 490 os.61,5%69,1%76,1%+2,1
Liszkigmina wiejska, 187 os.61,1%69,3%77,7%−0,3
Sułoszowagmina wiejska, 60 os.58,8%69,5%68,5%+8,6
Słomnikigmina miejsko-wiejska, 135 os.58,1%65,1%72,7%+9,9
Igołomia-Wawrzeńczycegmina wiejska, 77 os.55,8%69,2%70,0%−5,1
Powiat krakowski65,3%70,6%79,0%+4,6
Województwo60,7%69,3%75,4%+4,4
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie krakowskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 42, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP im. Janusza KorczakaLibertów, gmina Mogilany81,8%82,8%93,6%86,1%42
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Modlnicy - SP im. św. Stanisława Kostki z oddziałami integracyjnymiModlnica, gmina Wielka Wieś75,8%73,8%87,7%79,1%80
SP im. Jana Pawła IIMichałowice73,4%78,5%85,3%79,1%66
SP im. Wandy RutkiewiczRząska, gmina Zabierzów69,7%74,4%91,0%78,4%38
Katolicka SP im. Jana Pawła IISkawina69,2%76,6%88,9%78,2%38
SP im. kard. Stefana WyszyńskiegoKryspinów, gmina Liszki74,3%74,7%85,4%78,1%26
SP im. Stanisława WyspiańskiegoBibice, gmina Zielonki74,2%73,2%86,8%78,0%107
SP im. 600-Lecia Uniwersytetu JagiellońskiegoWysiołek Luborzycki, gmina Kocmyrzów-Luborzyca70,2%77,5%83,6%77,1%42
SP im. Jana Pawła IIWołowice, gmina Czernichów74,6%73,6%82,9%77,0%36
SP nr 4 im. Stanisława WyspiańskiegoSkawina72,7%71,3%85,1%76,3%34
Średnia powiatu krakowskiego, wszystkie szkoły65,3%70,6%79,0%71,6%3124

Licea i technika w powiecie krakowskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie krakowskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (158 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (122 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
LO im. Marii Skłodowskiej-Curieliceum, Skawina11266,2%72,4%91,3%53,0%30 os.76,6%2025: 72,5%49. w woj.443. w Polsce
LO im. Josephine Gebert w Centrum Edukacyjnym Radosna Nowina 2000liceum, Piekary, gmina Liszki16562,4%77,0%89,7%52,3%61 os.76,4%2025: 79,2%51. w woj.462. w Polsce
LO im. Tadeusza Kościuszkiliceum, Krzeszowice11668,5%70,3%87,5%44,9%26 os.75,4%2025: 76,9%58. w woj.513. w Polsce
Katolickie LO im. Jana Pawła IIliceum, Skawina5363,6%67,8%86,0%33,8%24 os.72,5%2025: 79,2%72. w woj.680. w Polsce
Technikum w Skale w Zespole Szkół i Placówek Oświatowychtechnikum, Skała2169,3%59,9%82,9%–70,7%2025: 61,1%8. w woj.65. w Polsce
Technikum w Skawinie w Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznychtechnikum, Skawina10049,9%66,8%82,0%27,1%28 os.66,2%2025: 66,2%20. w woj.145. w Polsce
LO im. Władysława Łokietka w ZS i Placówek Oświatowychliceum, Skała4664,6%53,4%72,4%–63,5%2025: –114. w woj.1133. w Polsce
Technikum w Krzeszowicach w Zespole Szkół Ponadpodstawowychtechnikum, Krzeszowice3954,6%50,0%77,6%–60,7%2025: 63,3%41. w woj.323. w Polsce
Technikum w Czernichowie w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Franciszka Stefczykatechnikum, Czernichów5651,6%45,9%68,7%–55,4%2025: 59,0%71. w woj.665. w Polsce
LOliceum, Świątniki Górne6050,6%40,7%66,9%–52,7%2025: 56,1%144. w woj.1569. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (2)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu krakowskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Technikum w Giebułtowie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosatechnikum, Giebułtów, gmina Wielka Wieś9
Technikum Logistyki Lotniczejtechnikum, Świątniki Górne9

Powiat krakowski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu krakowskiego, województwa małopolskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty65,3%60,7%+4,660,7%54,8%+10,52. z 223124
Polski, egzamin ósmoklasisty70,6%69,7%+0,969,3%64,8%+5,83. z 223122
Angielski, egzamin ósmoklasisty79,0%76,2%+2,875,4%72,6%+6,44. z 223191
Polski, matura podstawowa60,0%61,0%−1,061,8%58,9%+1,110. z 22787
Matematyka, matura podstawowa64,2%63,6%+0,562,1%59,0%+5,12. z 22788
Angielski, matura podstawowa82,7%81,2%+1,579,5%78,4%+4,42. z 22781
Matematyka, matura rozszerzona41,5%33,4%+8,240,2%37,1%+4,42. z 22189
Angielski, matura rozszerzona73,0%65,9%+7,070,6%69,2%+3,73. z 22616
Polski, matura rozszerzona48,1%49,0%−0,948,1%43,9%+4,28. z 22169
Biologia, matura rozszerzona44,3%44,9%−0,743,6%40,7%+3,56. z 22156
Chemia, matura rozszerzona40,8%42,9%−2,144,5%40,8%+0,010. z 2272
Geografia, matura rozszerzona49,0%39,7%+9,242,1%40,6%+8,42. z 22214
Historia, matura rozszerzona54,8%48,9%+5,954,4%47,2%+7,68. z 2248
WOS, matura rozszerzona49,7%––49,2%44,0%+5,75. z 2241

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu krakowskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat krakowski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: powiat krakowski drugi w Małopolsce z matematyki, Słomniki najbardziej w górę

Ósmoklasiści z powiatu krakowskiego napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 65,3%. To o 10,5 punktu więcej niż średnia Polski (54,8%) i drugi wynik wśród 22 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie małopolskim. Rok wcześniej powiat był trzeci.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, zebranych w Mapie Wyników Egzaminów. Egzamin z matematyki pisało w szkołach powiatu 3124 uczniów. Wynik powiatu wzrósł z 60,7% do 65,3%, a średnia Polski z 50,1% do 54,8%. Z polskiego powiat ma 70,6% i trzecie miejsce w województwie, a z angielskiego 79,0% i czwarte.

Mogilany i Zielonki najwyżej

Najwyższą średnią z matematyki ma gmina Mogilany: 71,3% przy 179 zdających. Tuż za nimi są Zielonki: 71,2% przy 289 zdających, rok wcześniej 71,1%. Trzecia jest Wielka Wieś z wynikiem 70,5%, a rok wcześniej miała 61,7%.

Mogilany mają też najwyższy w powiecie wynik z polskiego, 76,1%, a Zielonki z angielskiego, 85,4%. W gminie Zabierzów, gdzie egzamin pisało 309 uczniów, matematyka wyszła na 68,7%, a w Michałowicach na 68,4%.

Słomniki, Skała i Sułoszowa nadrabiają

Najbardziej poprawiły się Słomniki i Sułoszowa, które rok wcześniej miały najniższe wyniki w powiecie. Słomniki podniosły matematykę z 48,2% do 58,1%, a Sułoszowa z 50,1% do 58,8%. Mocno w górę poszła też Skała, z 57,4% do 66,4%. W Słomnikach w górę poszedł też angielski, z 62,1% do 72,7%. Słomniki i Sułoszowa są wciąż na dole powiatowej listy, ale z matematyką powyżej średniej Polski.

Matematyka spadła tylko w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce, z 61,0% do 55,8%, najmniej w powiecie, i minimalnie w Liszkach, z 61,4% do 61,1%. W gminie Skawina, w której egzamin pisało najwięcej uczniów, 490, średnia z matematyki wyniosła 61,5%, z polskiego 69,1%, a z angielskiego 76,1%.

Szkoły podstawowe

Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższą średnią trzech egzaminów ma SP im. Janusza Korczaka w Libertowie w gminie Mogilany: 86,1%, z matematyką 81,8% i angielskim 93,6%. Za nią są SP im. św. Stanisława Kostki w Modlnicy w gminie Wielka Wieś i SP im. Jana Pawła II w Michałowicach, obie z wynikiem 79,1%. W zestawieniu są 42 szkoły.

Matura: matematyka i angielski drugie w Małopolsce

Maturzyści z powiatu też są powyżej średnich. Matematykę podstawową napisali na 64,2% (Polska 59,0%), angielski podstawowy na 82,7% (Polska 78,4%), a polski podstawowy na 60,0% (Polska 58,9%). Z matematyki podstawowej i angielskiego podstawowego to drugie wyniki w województwie. Maturę z polskiego pisało 787 osób, 552 w liceach i 234 w technikach.

Rozszerzoną matematykę pisało 189 osób, ze średnią 41,5%. Rok wcześniej powiat miał z niej 33,4%, a w Polsce wynik wzrósł w tym czasie z 32,6% do 37,1%. Geografia rozszerzona wyszła na 49,0%, przy średniej Polski 40,6%.

Najwyżej z liceów jest LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skawinie, z wynikiem 76,6% ze średniej trzech matur obowiązkowych. Tuż za nim jest LO im. Josephine Gebert w Piekarach w gminie Liszki (76,4%), w którym matematykę podstawową 165 maturzystów napisało na 77,0%. LO im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach ma 75,4% i 513. miejsce w Polsce, takie samo jak rok wcześniej. Wśród techników najwyżej jest Technikum w Skale: 70,7%, 8. miejsce w województwie i 65. w Polsce.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu krakowskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.