Dane CKE · termin główny 2026 · mazowieckie

Edukacja w powiecie legionowskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z gminy Nieporęt napisali matematykę na 68,3%, najwięcej w powiecie legionowskim. Rok wcześniej mieli 57,1%. Cały powiat ma z matematyki 62,5%, o 7,8 punktu więcej niż średnia Polski. Na maturze najbardziej poprawił się polski podstawowy: z 57,5% do 64,3%.

  • 1491ósmoklasistów
  • 865maturzystów
  • 5gmin w powiecie
  • 5 + 2licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści ponad Polską, matura bliżej średniej

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1491 os.+7,8
Powiat62,5%
Województwo59,6%
Polska54,8%
Polskimatura podstawowa, 865 os.+5,4
Powiat64,3%
Województwo61,5%
Polska58,9%
Matematykamatura rozszerzona, 221 os.−5,7
Powiat31,4%
Województwo43,8%
Polska37,1%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu legionowskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Powiat legionowski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: Nieporęt z przedostatniego na pierwsze miejsce w powiecie legionowskim

Ósmoklasiści z gminy Nieporęt napisali tegoroczny egzamin z matematyki średnio na 68,3%. To najwyższy wynik wśród pięciu gmin powiatu legionowskiego. Rok wcześniej Nieporęt miał 57,1% i był w powiecie przedostatni, przed Wieliszewem.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. W całym powiecie egzamin ósmoklasisty pisało 1491 uczniów, a średnia z matematyki wyniosła 62,5%. To o 7,8 punktu więcej niż średnia Polski i siódmy wynik wśród 42 powiatów i miast w województwie mazowieckim. Rok wcześniej powiat był piąty.

W całej Polsce średnia z matematyki wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%. Nieporęt poprawił wynik z 57,1% do 68,3%, a Jabłonna, druga w powiecie, z 62,5% do 64,6%. W Legionowie, gdzie egzamin pisało 599 uczniów, matematyka poszła w górę z 60,5% do 62,7%, a w Serocku i Wieliszewie została prawie bez zmian (61,6% i 54,0%). Wieliszew to jedyna gmina powiatu z matematyką poniżej średniej Polski (54,8%).

Najwyższa matematyka w Zegrzu

Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższą średnią z trzech egzaminów (matematyka, polski i angielski) ma SP im. Wojska Polskiego w Zegrzu w gminie Serock: 79,9%. Z matematyki uczniowie tej szkoły napisali egzamin na 84,5%. Za nią są SP im. Bronisława Tokaja w Nieporęcie (77,8%) i SP nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Legionowie (76,5%). W zestawieniu jest 21 szkół, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób.

Polski na egzaminie ósmoklasisty wyszedł w powiecie na 68,5%, prawie tyle co średnia województwa mazowieckiego. Najwyżej z polskiego jest Legionowo: 71,1%. W Serocku wynik z polskiego wzrósł z 62,7% do 66,9%, a w Jabłonnie spadł z 71,6% do 67,3%. Z angielskiego powiat ma 80,4%, szósty wynik w województwie, a w Legionowie angielski wyszedł na 83,0%.

Matura: polski w górę, matematyka niżej

Na maturze najbardziej poprawił się polski podstawowy. Maturzyści z powiatu napisali go na 64,3%, rok wcześniej na 57,5%. Średnia Polski z tego egzaminu lekko spadła, z 59,4% do 58,9%, a powiat jest teraz piąty wśród 41 powiatów i miast w województwie. Maturę z polskiego pisało w powiecie 865 osób.

Z angielskiego podstawowego powiat ma 82,0%, czwarty wynik w województwie. Słabiej wypadła matematyka. Podstawowa wyszła na 59,8%, mniej niż średnia Mazowsza (62,4%), a rozszerzona, którą pisało 221 osób, na 31,4%. Średnia Polski z rozszerzonej matematyki to 37,1%. Angielski rozszerzony poszedł w górę z 64,2% do 69,4%, a geografia rozszerzona wyszła na 43,8%, przy średniej Polski 40,6%. Fizykę rozszerzoną pisało 45 osób, a jej średnia (25,9%) to najniższy wynik w województwie.

Najwięcej maturzystów w powiecie ma LO im. Marii Konopnickiej w Legionowie: polski pisało tam 369 osób. Średnia trzech matur obowiązkowych, czyli polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, wyniosła w tej szkole 74,9%. W rankingu liceów 2026 LO im. Marii Konopnickiej jest 131. w województwie mazowieckim i 542. w Polsce. Rok wcześniej było 714. w kraju.

Niewiele mniej mają LO im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym w gminie Nieporęt (74,5%) i II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie (73,8%). Najwyższą średnią w powiecie ma Niepubliczne Liceum Językowe Academy Of The Future w Legionowie (75,1%), w którym maturę pisały 34 osoby. Najwyżej z techników jest Technikum w Legionowie: średnia 61,0% (rok wcześniej 54,9%) i 48. miejsce w województwie w rankingu techników, przy 98. w 2025 roku. LO im. mjr. Konstantego Mikołaja Radziwiłła w Komornicy w gminie Wieliszew ma średnią trzech matur 51,5%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie legionowskim

Powiat legionowski na tle województwa i Polski

Matematyka1491 os. w 2026+7,8
Powiat62,5%
Województwo59,6%
Polska54,8%
w 2025: 59,7% · 7. miejsce na 42 w województwie
Polski1491 os. w 2026+3,7
Powiat68,5%
Województwo68,5%
Polska64,8%
w 2025: 68,3% · 8. miejsce na 42 w województwie
Angielski1541 os. w 2026+7,7
Powiat80,4%
Województwo76,5%
Polska72,6%
w 2025: 78,8% · 6. miejsce na 42 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu legionowskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Nieporętgmina wiejska, 221 os.68,3%69,2%81,5%+11,2
Jabłonnagmina wiejska, 287 os.64,6%67,3%80,3%+2,1
Legionowomiasto, 599 os.62,7%71,1%83,0%+2,2
Serockgmina miejsko-wiejska, 170 os.61,6%66,9%76,5%−0,2
Wieliszewgmina wiejska, 214 os.54,0%63,5%74,9%−0,1
Powiat legionowski62,5%68,5%80,4%+2,9
Województwo59,6%68,5%76,5%+4,5
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie legionowskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 21, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP im. Wojska PolskiegoZegrze, gmina Serock84,5%74,8%80,2%79,9%38
SP im. Bronisława TokajaNieporęt72,2%76,1%85,2%77,8%31
SP nr 2 im. Kornela MakuszyńskiegoLegionowo63,7%76,0%89,7%76,5%102
SP nr 1 im. Mikołaja KopernikaLegionowo68,3%74,2%84,9%75,8%74
SP nr 1 im. Stefana KrasińskiegoChotomów, gmina Jabłonna68,6%73,5%83,2%75,1%88
SP im. i Batalionu Saperów KościuszkowskichIzabelin, gmina Nieporęt71,2%68,2%85,6%75,0%26
SP im. Wandy ChotomskiejJózefów, gmina Nieporęt69,5%71,3%81,0%74,0%72
SP nr 8 im. 1 Warszawskiej Dywizji PiechotyLegionowo63,6%74,9%83,3%73,9%111
SP im. Witolda ZglenickiegoWola Kiełpińska, gmina Serock65,2%71,4%76,6%71,1%34
SP nr 7 im. VII Obwodu Obroża AKLegionowo63,9%69,8%79,1%70,9%116
Średnia powiatu legionowskiego, wszystkie szkoły62,5%68,5%80,4%70,5%1491

Licea i technika w powiecie legionowskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie legionowskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (334 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (168 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
Niepubliczne Liceum Językowe Academy Of The Futureliceum, Legionowo3471,3%63,4%90,6%–75,1%2025: 72,9%–
LO im. Marii Konopnickiejliceum, Legionowo36969,7%66,9%88,1%34,6%125 os.74,9%2025: 72,8%131. w woj.542. w Polsce
LO im. Stanisława Lemaliceum, Stanisławów Pierwszy, gmina Nieporęt5059,1%76,8%87,5%32,0%20 os.74,5%2025: 74,5%138. w woj.572. w Polsce
II LO im. Króla Jana III Sobieskiegoliceum, Legionowo16069,0%66,1%86,3%27,7%32 os.73,8%2025: 72,9%142. w woj.610. w Polsce
Technikumtechnikum, Legionowo5153,4%53,9%75,8%20,6%20 os.61,0%2025: 54,9%48. w woj.310. w Polsce
Technikumtechnikum, Serock2358,8%41,3%62,0%–54,0%2025: 55,1%97. w woj.759. w Polsce
LO im. mjra Konstantego Mikołaja Radziwiłłaliceum, Komornica, gmina Wieliszew7855,3%36,3%62,8%–51,5%2025: 47,4%311. w woj.1606. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (3)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu legionowskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Żakliceum, Legionowo66
LOliceum, Serock18
Niepubliczne LO Piątkaliceum, Rajszew, gmina Jabłonna16

Powiat legionowski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu legionowskiego, województwa mazowieckigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty62,5%59,7%+2,959,6%54,8%+7,87. z 421491
Polski, egzamin ósmoklasisty68,5%68,3%+0,268,5%64,8%+3,78. z 421491
Angielski, egzamin ósmoklasisty80,4%78,8%+1,676,5%72,6%+7,76. z 421541
Polski, matura podstawowa64,3%57,5%+6,761,5%58,9%+5,45. z 41865
Matematyka, matura podstawowa59,8%61,4%−1,662,4%59,0%+0,718. z 41864
Angielski, matura podstawowa82,0%83,1%−1,081,0%78,4%+3,74. z 41850
Matematyka, matura rozszerzona31,4%25,0%+6,443,8%37,1%−5,727. z 41221
Angielski, matura rozszerzona69,4%64,2%+5,272,1%69,2%+0,110. z 41715
Polski, matura rozszerzona43,0%43,4%−0,347,4%43,9%−0,822. z 41231
Biologia, matura rozszerzona36,8%37,5%−0,743,1%40,7%−4,026. z 41157
Chemia, matura rozszerzona37,5%37,8%−0,443,1%40,8%−3,323. z 4077
Fizyka, matura rozszerzona25,9%46,3%−20,449,3%41,8%−15,938. z 3845
Geografia, matura rozszerzona43,8%44,3%−0,546,3%40,6%+3,214. z 41232
Historia, matura rozszerzona44,0%47,2%−3,250,3%47,2%−3,222. z 3961
WOS, matura rozszerzona40,9%––48,1%44,0%−3,120. z 3869

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu legionowskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.