Dane CKE · termin główny 2026 · małopolskie

Edukacja w powiecie limanowskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu limanowskiego napisali matematykę na 55,2%, rok wcześniej na 49,9%. Wynik poszedł w górę w dziewięciu z trzynastu gmin, najmocniej w mieście Mszana Dolna i w gminie Niedźwiedź.

  • 1602ósmoklasistów
  • 1201maturzystów
  • 13gmin w powiecie
  • 3 + 5licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matematyka ósmoklasistów w górę

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1602 os.+0,5
Powiat55,2%
Województwo60,7%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 1602 os.+0,6
Powiat65,4%
Województwo69,3%
Polska64,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 1612 os.−5,2
Powiat67,4%
Województwo75,4%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie limanowskim

Powiat limanowski na tle województwa i Polski

Matematyka1602 os. w 2026+0,5
Powiat55,2%
Województwo60,7%
Polska54,8%
w 2025: 49,9% · 14. miejsce na 22 w województwie
Polski1602 os. w 2026+0,6
Powiat65,4%
Województwo69,3%
Polska64,8%
w 2025: 64,9% · 18. miejsce na 22 w województwie
Angielski1612 os. w 2026−5,2
Powiat67,4%
Województwo75,4%
Polska72,6%
w 2025: 62,9% · 21. miejsce na 22 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu limanowskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Mszana Dolnamiasto, 93 os.60,8%59,4%68,6%+11,6
Limanowagmina wiejska, 260 os.59,9%66,6%70,4%+7,2
Limanowamiasto, 229 os.58,9%68,2%74,7%+6,8
Łukowicagmina wiejska, 146 os.57,6%66,7%71,1%−0,7
Laskowagmina wiejska, 112 os.57,2%64,9%63,6%+3,2
Kamienicagmina wiejska, 65 os.54,0%66,7%64,5%+8,9
Słopnicegmina wiejska, 84 os.53,1%68,1%65,8%+9,9
Mszana Dolnagmina wiejska, 215 os.53,0%67,8%67,9%+8,0
Jodłownikgmina wiejska, 103 os.53,0%65,5%62,3%+8,6
Niedźwiedźgmina wiejska, 80 os.49,6%60,6%62,5%+11,2
Dobragmina wiejska, 124 os.48,7%61,8%62,5%−7,8
Tymbarkgmina wiejska, 75 os.47,0%62,4%59,6%−4,4
Szczawagmina wiejska, 16 os.36,1%43,4%42,7%−14,7
Powiat limanowski55,2%65,4%67,4%+5,4
Województwo60,7%69,3%75,4%+4,4
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie limanowskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 21, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 1 im. Henryka SienkiewiczaMszana Dolna73,9%69,8%78,2%74,0%43
SP nr 1 im. Jana Pawła IIMęcina, gmina Limanowa62,1%76,2%81,5%73,3%26
SP im. Marii Skłodowskiej-CurieŁukowica64,7%65,7%81,2%70,6%45
SP nr 2 im. Tadeusza KościuszkiLimanowa61,5%71,0%78,5%70,3%51
SP nr 1 im. Marii KonopnickiejLimanowa58,5%72,1%77,0%69,2%57
SP im. Stanisława WyspiańskiegoMordarka, gmina Limanowa64,7%69,0%68,3%67,3%35
SP nr 4 im. św. Jana z KętLimanowa56,1%68,9%74,0%66,3%34
Sp, im. Jana Pawła IIŁostówka, gmina Mszana Dolna50,6%71,8%72,9%65,1%27
SP nr 1 im. Jana Kantego AndrusikiewiczaSłopnice53,9%70,6%70,4%65,0%45
SP nr 3 im. księdza Pułkownika Józefa JońcaLimanowa58,8%63,6%71,2%64,5%87
Średnia powiatu limanowskiego, wszystkie szkoły55,2%65,4%67,4%62,7%1602

Licea i technika w powiecie limanowskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie limanowskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (158 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (122 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Władysława Orkanaliceum, Limanowa28069,5%72,8%86,3%45,1%115 os.76,2%2025: 80,7%53. w woj.471. w Polsce
ZS Technicznych i Ogólnokształcących im. J. Pawła IItechnikum, Limanowa16151,1%58,3%70,8%13,8%88 os.60,1%2025: 60,6%42. w woj.357. w Polsce
ZS nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej - IV LO im. kard. Stefana Wyszyńskiegoliceum, Limanowa18456,7%51,0%72,4%23,1%33 os.60,0%2025: 69,2%130. w woj.1297. w Polsce
Technikum im. ks. Prof. Józefa Tischneratechnikum, Limanowa11653,4%49,5%65,4%–56,1%2025: 59,2%66. w woj.604. w Polsce
ZS Techniczno-Informatycznych im. św. Antoniego z Padwytechnikum, Mszana Dolna9552,4%47,3%65,8%–55,2%2025: 54,6%73. w woj.682. w Polsce
ZS nr 1 im. Józefa Piłsudskiegotechnikum, Limanowa15256,2%47,9%58,2%8,6%22 os.54,1%2025: 56,5%83. w woj.757. w Polsce
ZS Ponadpodstawowych im. inż. Józefa Markatechnikum, Mszana Dolna9049,5%47,4%59,4%–52,1%2025: 53,9%94. w woj.881. w Polsce
LO w ZS im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku -liceum, Tymbark8044,7%44,6%58,3%–49,2%2025: 45,8%148. w woj.1675. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (3)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu limanowskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO w ZS Ponadpodstawowych w Mszanie Dolnej -liceum, Mszana Dolna17
ZS Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej-Branżowa Szkoła II stopniaszkoła branżowa II stopnia, Limanowa14
Centrum Kształcenia Ustawicznego w Limanowej - LOliceum, Limanowa12

Powiat limanowski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu limanowskiego, województwa małopolskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty55,2%49,9%+5,460,7%54,8%+0,514. z 221602
Polski, egzamin ósmoklasisty65,4%64,9%+0,569,3%64,8%+0,618. z 221602
Angielski, egzamin ósmoklasisty67,4%62,9%+4,575,4%72,6%−5,221. z 221612
Polski, matura podstawowa56,0%56,5%−0,561,8%58,9%−2,920. z 221201
Matematyka, matura podstawowa55,1%56,4%−1,362,1%59,0%−4,017. z 221201
Angielski, matura podstawowa69,7%70,0%−0,379,5%78,4%−8,720. z 221200
Matematyka, matura rozszerzona26,4%20,8%+5,640,2%37,1%−10,717. z 22304
Angielski, matura rozszerzona61,2%56,0%+5,270,6%69,2%−8,020. z 22823
Polski, matura rozszerzona43,2%47,5%−4,248,1%43,9%−0,614. z 22229
Biologia, matura rozszerzona35,1%39,7%−4,643,6%40,7%−5,618. z 22236
Chemia, matura rozszerzona28,8%29,9%−1,144,5%40,8%−12,021. z 2292
Fizyka, matura rozszerzona31,2%50,4%−19,145,9%41,8%−10,615. z 2028
Geografia, matura rozszerzona34,7%30,8%+3,942,1%40,6%−5,915. z 22169
Historia, matura rozszerzona37,4%30,7%+6,754,4%47,2%−9,821. z 2254
Informatyka, matura rozszerzona29,8%36,1%−6,343,3%39,7%−9,915. z 1941

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu limanowskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat limanowski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: matematyka w powiecie limanowskim w górę o 5,4 punktu

Ósmoklasiści z powiatu limanowskiego napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 55,2%. Rok wcześniej mieli 49,9%, więc wynik wzrósł o 5,4 punktu. W całej Polsce matematyka poszła w górę z 50,1% do 54,8%, a powiat ma teraz wynik o 0,5 punktu wyższy niż średnia Polski.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Egzamin z matematyki pisało w powiecie 1602 uczniów. Wśród 22 powiatów i miast na prawach powiatu w Małopolsce powiat limanowski jest z matematyki 14., tak samo jak rok wcześniej. Średnia województwa małopolskiego wyniosła 60,7%.

Matematyka w górę w większości gmin

Wynik z matematyki poprawił się w dziewięciu z trzynastu gmin powiatu. Najwyżej jest miasto Mszana Dolna: 60,8%, a rok wcześniej 49,1%. Gmina wiejska Limanowa ma 59,9% (2025: 52,6%), a miasto Limanowa 58,9% (2025: 52,1%).

Duże zmiany widać też w gminach, które rok wcześniej były z matematyki nisko. W gminie Niedźwiedź ósmoklasiści napisali matematykę na 49,6%, a rok wcześniej na 38,3%. W Słopnicach wynik wzrósł z 43,3% do 53,1%, w gminie Jodłownik z 44,4% do 53,0%, a w Kamienicy z 45,1% do 54,0%. Wiejska gmina Mszana Dolna, w której egzamin z matematyki pisało 215 uczniów, ma 53,0%, rok wcześniej 45,1%. Najwięcej uczniów, 260, pisało egzamin z matematyki w gminie wiejskiej Limanowa.

W Łukowicy matematyka wyszła na 57,6%, prawie tyle samo co rok wcześniej (58,3%). W gminach Dobra i Tymbark matematyka wyszła niżej niż przed rokiem.

Polski i angielski

Z polskiego ósmoklasiści z powiatu mają 65,4%, przy średniej Polski 64,8% i województwa 69,3%. Rok wcześniej mieli 64,9%. Najwyżej z polskiego są miasto Limanowa (68,2%) i gmina Słopnice (68,1%).

Angielski poszedł w górę z 62,9% do 67,4%. W Polsce wzrósł z 69,7% do 72,6%, więc powiat nadal jest poniżej średniej kraju, o 5,2 punktu. Z angielskiego powiat jest 21. w województwie. Najwyżej z angielskiego jest miasto Limanowa: 74,7%.

Szkoły podstawowe

Najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Mszanie Dolnej: 74,0%. Uczniowie tej szkoły napisali matematykę na 73,9%, a angielski na 78,2%. Druga jest SP nr 1 im. Jana Pawła II w Męcinie w gminie Limanowa (73,3%). Szkoła w Męcinie ma z polskiego 76,2%, a z angielskiego 81,5%.

Trzecia jest SP im. Marii Skłodowskiej-Curie w Łukowicy (70,6%), w której angielski wyszedł na 81,2%. W Limanowej najwyżej są SP nr 2 im. Tadeusza Kościuszki (70,3%) i SP nr 1 im. Marii Konopnickiej (69,2%). W zestawieniu jest 21 szkół, w których egzamin pisało co najmniej 25 uczniów.

Wysoko jest też SP im. Stanisława Wyspiańskiego w Mordarce w gminie Limanowa, ze średnią 67,3%. Uczniowie z Mordarki napisali matematykę na 64,7%.

Matura niżej niż średnia

Na maturze powiat wypada słabiej niż na egzaminie ósmoklasisty. Matematykę podstawową maturzyści z powiatu napisali na 55,1%, przy średniej Polski 59,0%, a angielski podstawowy na 69,7%, przy 78,4% w kraju. Maturę z polskiego pisało w powiecie 1201 osób.

Rozszerzoną matematykę pisały w powiecie 304 osoby, ze średnią 26,4%, a rok wcześniej 20,8%. Średnia Polski z tego egzaminu wyniosła 37,1%. Rozszerzony angielski wyszedł na 61,2%, rok wcześniej na 56,0%.

Najwyżej z liceów jest I LO im. Władysława Orkana w Limanowej, 53. w województwie i 471. w Polsce w rankingu liceów 2026. Wyniki każdej gminy i szkoły podstawowej, razem ze zmianą od 2025 roku, są w zestawieniu przygotowanym przez ProfTutoring.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu limanowskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.