Dane CKE · termin główny 2026 · małopolskie

Edukacja w powiecie nowosądeckim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu nowosądeckiego napisali matematykę na 54,2%, o 3,0 punktu lepiej niż rok wcześniej. Średnia Polski wzrosła mocniej, z 50,1% do 54,8%. Najbardziej w powiecie poprawiły się Łabowa (z 43,8% do 54,7%) i Łososina Dolna (z 48,2% do 58,9%), a najwyżej jest Kamionka Wielka (61,6%).

  • 2487ósmoklasistów
  • 747maturzystów
  • 16gmin w powiecie
  • 4 + 5licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści z matematyki blisko średniej Polski

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 2487 os.−0,5
Powiat54,2%
Województwo60,7%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 2488 os.+3,2
Powiat68,0%
Województwo69,3%
Polska64,8%
Matematykamatura podstawowa, 747 os.−6,9
Powiat52,1%
Województwo62,1%
Polska59,0%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie nowosądeckim

Powiat nowosądecki na tle województwa i Polski

Matematyka2487 os. w 2026−0,5
Powiat54,2%
Województwo60,7%
Polska54,8%
w 2025: 51,2% · 15. miejsce na 22 w województwie
Polski2488 os. w 2026+3,2
Powiat68,0%
Województwo69,3%
Polska64,8%
w 2025: 64,8% · 10. miejsce na 22 w województwie
Angielski2506 os. w 2026−4,4
Powiat68,2%
Województwo75,4%
Polska72,6%
w 2025: 64,4% · 16. miejsce na 22 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu nowosądeckiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Kamionka Wielkagmina wiejska, 112 os.61,6%75,2%74,8%+3,5
Rytrogmina wiejska, 42 os.60,5%72,5%72,8%+3,1
Stary Sączgmina miejsko-wiejska, 260 os.59,6%66,5%70,9%+5,8
Łososina Dolnagmina wiejska, 155 os.58,9%67,5%72,7%+10,7
Piwniczna-Zdrójgmina miejsko-wiejska, 101 os.56,8%69,7%74,1%+0,9
Podegrodziegmina wiejska, 156 os.56,0%69,0%71,8%+1,0
Chełmiecgmina wiejska, 333 os.55,7%69,4%68,7%+2,7
Grybówmiasto, 86 os.55,2%65,1%71,9%−0,3
Łabowagmina wiejska, 80 os.54,7%72,6%65,7%+10,9
Gródek nad Dunajcemgmina wiejska, 93 os.52,9%67,7%69,6%+1,1
Grybówgmina wiejska, 302 os.52,9%68,2%67,5%+3,3
Korzennagmina wiejska, 186 os.52,7%62,1%59,7%−1,7
Nawojowagmina wiejska, 100 os.52,3%72,0%65,9%+6,5
Łąckogmina wiejska, 205 os.49,6%68,4%63,1%−0,9
Krynica-Zdrójgmina miejsko-wiejska, 155 os.48,0%64,0%62,5%+4,4
Muszynagmina miejsko-wiejska, 121 os.42,8%66,0%69,6%+3,5
Powiat nowosądecki54,2%68,0%68,2%+3,0
Województwo60,7%69,3%75,4%+4,4
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie nowosądeckim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 33, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP im. Mjr Pil. Jerzego IszkowskiegoTęgoborze, gmina Łososina Dolna67,0%69,9%76,0%71,0%42
SP im. ks. Jana TwardowskiegoKrużlowa Wyżna, gmina Grybów68,2%75,7%66,7%70,2%32
SP nr 2 im. Juliusza SłowackiegoStary Sącz65,8%67,5%76,9%70,1%39
SP nr 1Piwniczna-Zdrój59,1%72,3%78,6%70,0%39
SPŁącko58,5%72,9%76,2%69,2%49
SP im. Płk.leopolda Lisa-KuliRytro60,5%72,5%72,8%68,6%42
SPŁomnica-Zdrój, gmina Piwniczna-Zdrój58,4%69,0%76,0%67,8%29
SP im. bł. ks. Jerzego PopiełuszkiŚwiniarsko, gmina Chełmiec52,3%72,1%77,8%67,4%37
SP im. św. Ojca Stanisława PapczyńskiePodegrodzie59,5%69,8%72,7%67,3%61
SP nr 1 im. Kazimierza WielkiegoGrybów56,3%66,5%75,7%66,2%70
Średnia powiatu nowosądeckiego, wszystkie szkoły54,2%68,0%68,2%63,5%2487

Licea i technika w powiecie nowosądeckim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie nowosądeckim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (158 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (122 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
LO im. Artura Grottgeraliceum, Grybów13167,8%70,4%83,9%41,5%32 os.74,0%2025: 77,5%66. w woj.599. w Polsce
LO im. Marii Skłodowskiej-Curieliceum, Stary Sącz14263,9%61,0%76,5%–67,2%2025: 73,0%95. w woj.949. w Polsce
LOliceum, Krynica-Zdrój7758,3%55,5%76,7%–63,5%2025: 62,0%112. w woj.1131. w Polsce
Technikumtechnikum, Nawojowa4861,7%43,8%65,3%–56,9%2025: 48,8%59. w woj.543. w Polsce
Technikumtechnikum, Krynica-Zdrój10248,1%50,2%66,1%8,6%33 os.54,8%2025: 54,4%76. w woj.700. w Polsce
Technikumtechnikum, Grybów2552,2%41,4%68,1%–53,9%2025: 49,5%84. w woj.765. w Polsce
Technikumtechnikum, Stary Sącz8956,6%39,9%63,1%–53,2%2025: 54,6%87. w woj.814. w Polsce
Technikumtechnikum, Łącko3251,0%40,8%51,5%–47,8%2025: 49,0%110. w woj.1116. w Polsce
LOliceum, Marcinkowice, gmina Chełmiec9144,4%38,3%60,3%–47,6%2025: 42,2%151. w woj.1705. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (1)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu nowosądeckiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Szkoła Branżowa II stopniaszkoła branżowa II stopnia, Nawojowa10

Powiat nowosądecki na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu nowosądeckiego, województwa małopolskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty54,2%51,2%+3,060,7%54,8%−0,515. z 222487
Polski, egzamin ósmoklasisty68,0%64,8%+3,269,3%64,8%+3,210. z 222488
Angielski, egzamin ósmoklasisty68,2%64,4%+3,875,4%72,6%−4,416. z 222506
Polski, matura podstawowa57,0%56,3%+0,761,8%58,9%−1,918. z 22747
Matematyka, matura podstawowa52,1%50,1%+2,062,1%59,0%−6,920. z 22747
Angielski, matura podstawowa70,2%66,8%+3,579,5%78,4%−8,118. z 22739
Matematyka, matura rozszerzona21,0%23,6%−2,540,2%37,1%−16,120. z 22128
Angielski, matura rozszerzona60,9%52,5%+8,370,6%69,2%−8,421. z 22486
Polski, matura rozszerzona38,5%46,0%−7,548,1%43,9%−5,420. z 22162
Biologia, matura rozszerzona31,5%33,9%−2,443,6%40,7%−9,320. z 22199
Chemia, matura rozszerzona32,1%25,7%+6,444,5%40,8%−8,619. z 2255
Geografia, matura rozszerzona28,1%36,2%−8,042,1%40,6%−12,421. z 22171
Historia, matura rozszerzona45,3%50,9%−5,654,4%47,2%−1,913. z 2243

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu nowosądeckiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat nowosądecki · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: Łabowa i Łososina Dolna najbardziej w górę z matematyki w powiecie nowosądeckim

Ósmoklasiści z gminy Łabowa napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 54,7%, a rok wcześniej na 43,8%. W Łososinie Dolnej wynik wzrósł z 48,2% do 58,9%. Spośród 16 gmin powiatu nowosądeckiego tylko w tych dwóch matematyka poszła w górę o ponad dziesięć punktów.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Cały powiat poprawił matematykę z 51,2% do 54,2%, wolniej niż Polska, gdzie średnia wzrosła z 50,1% do 54,8%. Wynik powiatu jest o 0,5 punktu niższy od średniej kraju. W województwie małopolskim to 15. miejsce na 22 powiaty i miasta na prawach powiatu, rok wcześniej było 13.

Obie gminy poprawiły także polski. W Łabowej wynik z tego przedmiotu wzrósł z 60,7% do 72,6%, a w Łososinie Dolnej z 59,9% do 67,5%. Łososina Dolna ma też dużo lepszy angielski: 72,7%, rok wcześniej 64,4%.

Kamionka Wielka i Rytro najwyżej

Najwyższą średnią z matematyki ma gmina Kamionka Wielka: 61,6% przy 112 zdających. Druga jest gmina Rytro (60,5%), a trzeci Stary Sącz, w którym egzamin pisało 260 uczniów. Stary Sącz poprawił matematykę z 53,8% do 59,6%. Kamionka Wielka ma też najlepszy w powiecie wynik z polskiego, 75,2%, i z angielskiego, 74,8%.

Najwięcej ósmoklasistów, 333, pisało egzamin w gminie Chełmiec: z matematyki 55,7%, z polskiego 69,4%. W gminie wiejskiej Grybów, gdzie egzamin pisało 302 uczniów, matematyka wyszła na 52,9%, rok wcześniej na 49,6%.

Gorzej niż rok wcześniej matematykę napisały Korzenna (52,7%, rok wcześniej 54,4%) i Łącko (49,6% wobec 50,5%). Miasto Grybów ma prawie tyle samo co rok wcześniej, 55,2%. Najniższą średnią ma Muszyna, 42,8%. Za to z polskiego Muszyna ma 66,0%, a rok wcześniej miała 54,2%.

Z polskiego cały powiat ma 68,0%, o 3,2 punktu więcej niż średnia Polski. Angielski wyszedł na 68,2%, poniżej średniej kraju (72,6%).

Szkoły podstawowe

Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższą średnią trzech egzaminów ma SP im. Mjr. Pil. Jerzego Iszkowskiego w Tęgoborzu w gminie Łososina Dolna: 71,0%, z matematyką 67,0%. Za nią są SP im. ks. Jana Twardowskiego w Krużlowej Wyżnej w gminie Grybów (70,2%), w której matematyka wyszła na 68,2%, i SP nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu (70,1%). W zestawieniu są 33 szkoły.

Matura poniżej średnich

Na maturze powiat jest poniżej średnich Polski i Małopolski. Maturę z polskiego pisało 747 osób, 441 w liceach i 296 w technikach. Polski podstawowy wyszedł na 57,0% (Polska 58,9%), matematyka podstawowa na 52,1% (Polska 59,0%), a angielski podstawowy na 70,2% (Polska 78,4%). Chemię rozszerzoną 55 maturzystów napisało na 32,1%, a rok wcześniej powiat miał z niej 25,7%. Średnia Polski z chemii spadła w tym czasie z 42,8% do 40,8%.

Najwyżej z liceów jest LO im. Artura Grottgera w Grybowie. Średnia trzech matur obowiązkowych, czyli polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, wyniosła tam 74,0%, a z samej matematyki podstawowej 70,4%. W rankingu liceów 2026 LO im. Artura Grottgera jest 66. w województwie i 599. w Polsce, a rok wcześniej było 470. w kraju. Drugie jest LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu (67,2%), trzecie LO w Krynicy-Zdroju (63,5%).

Wśród pięciu techników z tabeli najwyżej jest Technikum w Nawojowej: 56,9% ze średniej trzech matur i 543. miejsce w Polsce. Rok wcześniej to technikum miało 48,8%. Najwięcej maturzystów, 102, ma Technikum w Krynicy-Zdroju.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu nowosądeckiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.