Dane CKE · termin główny 2026 · małopolskie

Edukacja w powiecie nowotarskim: wyniki egzaminów 2026

Technikum Informatyczne im. ks. prof. Józefa Tischnera w Rabce-Zdroju jest 37. w Polsce wśród 1372 techników i 4. w Małopolsce. Średnia trzech matur obowiązkowych wyniosła tam 73,5%. Wysoko w województwie są też Technikum nr 3 im. Władysława Orkana z Nowego Targu (15. miejsce) i Technikum nr 2 w Zespole Szkół Ekonomicznych (19.).

  • 1980ósmoklasistów
  • 1581maturzystów
  • 14gmin w powiecie
  • 10 + 7licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matura w powiecie nowotarskim

Matematykamatura podstawowa, 1583 os.+1,4
Powiat60,5%
Województwo62,1%
Polska59,0%
Matematykamatura rozszerzona, 434 os.−2,1
Powiat35,0%
Województwo40,2%
Polska37,1%
Angielskimatura rozszerzona, 1159 os.−1,7
Powiat67,5%
Województwo70,6%
Polska69,2%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie nowotarskim

Powiat nowotarski na tle województwa i Polski

Matematyka1980 os. w 2026−0,7
Powiat54,1%
Województwo60,7%
Polska54,8%
w 2025: 48,4% · 17. miejsce na 22 w województwie
Polski1982 os. w 2026+2,0
Powiat66,8%
Województwo69,3%
Polska64,8%
w 2025: 65,2% · 13. miejsce na 22 w województwie
Angielski2023 os. w 2026−5,2
Powiat67,4%
Województwo75,4%
Polska72,6%
w 2025: 65,5% · 20. miejsce na 22 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu nowotarskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Spytkowicegmina wiejska, 50 os.57,7%67,1%77,7%+16,4
Czorsztyngmina wiejska, 79 os.57,4%67,3%69,5%+6,1
Szczawnicagmina miejsko-wiejska, 65 os.57,3%70,5%67,3%+6,3
Ochotnica Dolnagmina wiejska, 105 os.56,4%64,7%66,4%+9,5
Nowy Targmiasto, 325 os.54,8%65,9%72,4%+4,6
Łapsze Niżnegmina wiejska, 107 os.54,6%69,0%67,6%+2,9
Nowy Targgmina wiejska, 233 os.54,6%65,3%67,4%+2,6
Rabka-Zdrójgmina miejsko-wiejska, 169 os.54,5%64,6%66,9%+5,6
Krościenko nad Dunajcemgmina wiejska, 93 os.54,3%73,0%67,4%+6,6
Jabłonkagmina wiejska, 208 os.53,1%68,0%61,1%+2,2
Raba Wyżnagmina wiejska, 156 os.53,0%66,9%71,3%+0,3
Szaflarygmina wiejska, 109 os.52,9%63,7%66,1%+13,0
Czarny Dunajecgmina miejsko-wiejska, 225 os.51,2%67,2%64,0%+9,2
Lipnica Wielkagmina wiejska, 56 os.49,9%70,0%59,5%+10,9
Powiat nowotarski54,1%66,8%67,4%+5,7
Województwo60,7%69,3%75,4%+4,4
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie nowotarskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 24, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP im. Legionów PolskichCzarny Dunajec62,8%73,7%74,4%70,3%37
SP nr 5 im. Konfederacji TatrzańskiejNowy Targ59,5%75,8%72,9%69,4%42
SP im. Bronisława Czecha w Rokicinach Podhalańskich Wchodząca w Skład Zespołu Szkolno-PrzedszkolnegoRokiciny Podhalańskie, gmina Raba Wyżna61,4%62,2%82,0%68,5%28
SP im. Kornela MakuszyńskiegoPiekielnik, gmina Czarny Dunajec62,3%70,3%72,8%68,5%27
SP nr 1 im. por. Tadeusza StefaniszynaSpytkowice62,2%66,9%73,7%67,6%25
SP nr 1 im. Tadeusza KościuszkiNowy Targ57,5%68,5%74,3%66,8%40
SP nr 2 im. Władysława OrkanaRabka-Zdrój59,5%66,0%74,8%66,8%55
SP nr 11 im. Żołnierzy Armii KrajowejNowy Targ53,0%65,4%78,3%65,6%108
SP im. mjra Henryka SucharskiegoTylmanowa, gmina Ochotnica Dolna57,9%65,5%72,2%65,2%26
SP nr 3 im. Jana Pawła IINowy Targ58,6%64,7%71,0%64,8%37
Średnia powiatu nowotarskiego, wszystkie szkoły54,1%66,8%67,4%62,8%1980

Licea i technika w powiecie nowotarskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie nowotarskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (158 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (122 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w ZSO nr 1liceum, Nowy Targ25771,8%79,2%90,9%51,8%127 os.80,6%2025: 83,1%30. w woj.248. w Polsce
II LO im. ks. Prof. Józefa Tischnera w ZSliceum, Rabka-Zdrój9168,0%74,3%90,6%51,9%34 os.77,6%2025: 78,0%42. w woj.397. w Polsce
II LO w ZSO nr 2 im. św. Jadwigi Królowejliceum, Nowy Targ16265,2%71,2%90,4%35,3%46 os.75,6%2025: 77,5%57. w woj.502. w Polsce
Technikum Informatyczne im. ks. Prof. Józefa Tischnera w Zespole Szkółtechnikum, Rabka-Zdrój2861,3%72,0%87,2%25,0%25 os.73,5%2025: 74,8%4. w woj.37. w Polsce
I LO im. Eugeniusza Romeraliceum, Rabka-Zdrój14261,7%68,1%81,4%46,8%37 os.70,4%2025: 74,7%81. w woj.780. w Polsce
Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Orkanatechnikum, Nowy Targ9660,0%58,6%84,2%14,7%30 os.67,6%2025: 68,5%15. w woj.111. w Polsce
LOliceum, Lipnica Wielka3059,3%67,9%75,2%–67,5%2025: –92. w woj.935. w Polsce
Technikum nr 2 w Zespole Szkół Ekonomicznychtechnikum, Nowy Targ8660,2%64,4%76,2%–66,9%2025: 67,5%19. w woj.130. w Polsce
LO im. Stefana Żeromskiego w Krościenku nad Dunajcemliceum, Krościenko nad Dunajcem5063,6%53,2%75,1%–64,0%2025: 66,1%110. w woj.1096. w Polsce
LO im. Bohaterów Westerplatteliceum, Jabłonka10861,4%54,1%71,9%15,4%23 os.62,5%2025: 67,5%119. w woj.1173. w Polsce
Technikum im. prof. Władysława Szafera w Zespole Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku nad Dunajcemtechnikum, Krościenko nad Dunajcem3856,3%55,8%75,0%–62,3%2025: 63,3%35. w woj.261. w Polsce
Technikum nr 1 w Zespole Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszicatechnikum, Nowy Targ16053,5%54,7%69,8%14,4%45 os.59,3%2025: 61,4%44. w woj.394. w Polsce
Technikumtechnikum, Nowy Targ7958,8%46,7%61,7%–55,7%2025: 59,3%68. w woj.637. w Polsce
Technikum w Zespole Szkół im. Bohaterów Westerplattetechnikum, Jabłonka2152,9%51,5%51,0%–51,8%2025: 58,7%96. w woj.905. w Polsce
Niepubliczne LO Mistrzostwa Sportowego Podhale Nowy Targliceum, Nowy Targ3442,9%43,4%62,3%–49,5%2025: –147. w woj.1665. w Polsce
LO z oddziałami integracyjnymi Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Jana Boskoliceum, Czarny Dunajec3641,8%33,4%47,7%–40,9%2025: 51,2%155. w woj.1786. w Polsce
Prywatne LO dla Młodzieży im. gen. Józefa Halleraliceum, Nowy Targ4439,2%27,2%46,2%–37,5%2025: 42,1%158. w woj.1814. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (7)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu nowotarskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Żakliceum, Nowy Targ43
Technikumtechnikum, Lipnica Wielka16
LO Specjalneliceum, Rabka-Zdrój15
I LO dla Dorosłych w Zespole Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszicaliceum, Nowy Targ12
Branżowa Szkoła II stopnia nr 1szkoła branżowa II stopnia, Rabka-Zdrój12
Technikum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Stanisława Biskupa i Męczennikatechnikum, Czarny Dunajec11
LO dla Dorosłychliceum, Rabka-Zdrój10

Powiat nowotarski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu nowotarskiego, województwa małopolskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty54,1%48,4%+5,760,7%54,8%−0,717. z 221980
Polski, egzamin ósmoklasisty66,8%65,2%+1,769,3%64,8%+2,013. z 221982
Angielski, egzamin ósmoklasisty67,4%65,5%+1,975,4%72,6%−5,220. z 222023
Polski, matura podstawowa59,5%62,3%−2,861,8%58,9%+0,612. z 221581
Matematyka, matura podstawowa60,5%61,2%−0,762,1%59,0%+1,410. z 221583
Angielski, matura podstawowa76,2%74,9%+1,379,5%78,4%−2,212. z 221579
Matematyka, matura rozszerzona35,0%32,7%+2,340,2%37,1%−2,19. z 22434
Angielski, matura rozszerzona67,5%62,3%+5,370,6%69,2%−1,710. z 221159
Polski, matura rozszerzona45,9%49,9%−4,048,1%43,9%+2,011. z 22305
Biologia, matura rozszerzona41,7%44,0%−2,243,6%40,7%+1,09. z 22314
Chemia, matura rozszerzona37,2%40,5%−3,344,5%40,8%−3,614. z 22150
Fizyka, matura rozszerzona41,5%50,2%−8,845,9%41,8%−0,37. z 2047
Geografia, matura rozszerzona42,8%38,3%+4,542,1%40,6%+2,35. z 22372
Historia, matura rozszerzona56,8%50,1%+6,754,4%47,2%+9,66. z 2286
WOS, matura rozszerzona38,8%––49,2%44,0%−5,213. z 2224
Informatyka, matura rozszerzona40,1%40,6%−0,443,3%39,7%+0,57. z 1941

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu nowotarskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat nowotarski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026: technikum ks. Tischnera w Rabce-Zdroju 37. wśród techników w Polsce

Technikum Informatyczne im. ks. prof. Józefa Tischnera w Rabce-Zdroju jest 37. w tegorocznym rankingu 1372 techników w Polsce i 4. w województwie małopolskim. Średnia trzech matur obowiązkowych, czyli polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, wyniosła w tej szkole 73,5%.

Ranking techników liczony jest tą samą metodą co ranking liceów, z oficjalnych wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026. Są w nim szkoły, w których każdy z trzech egzaminów pisało co najmniej 20 osób. W Technikum Informatycznym maturę pisało 28 osób. Uczniowie Technikum Informatycznego napisali matematykę podstawową na 72,0%, a angielski podstawowy na 87,2%. Rok wcześniej szkoła z Rabki-Zdroju była 34. w Polsce i 5. w województwie.

Technika z Nowego Targu w pierwszej dwudziestce

Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu ma 67,6% i 15. miejsce w województwie, a w Polsce jest 111., tak samo jak rok wcześniej. W Technikum nr 3 maturę pisało 96 osób, a angielski podstawowy wyszedł na 84,2%.

Technikum nr 2 w Zespole Szkół Ekonomicznych ma 66,9%, 19. miejsce w województwie i 130. w Polsce. Z matematyki podstawowej uczniowie Technikum nr 2 napisali 64,4%, więcej niż średnia Polski (59,0%).

W Krościenku nad Dunajcem najwyżej jest Technikum im. prof. Władysława Szafera: 62,3% i 261. miejsce w Polsce. Najwięcej maturzystów wśród techników powiatu, 160, ma Technikum nr 1 im. Stanisława Staszica w Nowym Targu. Średnia trzech matur wyniosła tam 59,3%.

Licea: na czele I LO w Nowym Targu

Z liceów najwyżej jest I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu: 80,6% ze średniej trzech matur, 30. miejsce w województwie i 248. w Polsce. Za nim są II LO im. ks. prof. Józefa Tischnera w Rabce-Zdroju (77,6%, 397. w Polsce) i II LO im. św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu (75,6%). W tabeli jest dziesięć liceów i siedem techników, w których maturę pisało co najmniej 20 osób.

Matura w całym powiecie

Maturę z polskiego pisało w powiecie 1581 osób, 969 w liceach i 535 w technikach. Matematyka podstawowa wyszła na 60,5%, o 1,4 punktu więcej niż średnia Polski, a polski podstawowy na 59,5% (Polska 58,9%). Angielski podstawowy powiat napisał na 76,2%, poniżej średniej kraju (78,4%).

Z polskiego podstawowego wynik jest niższy niż rok wcześniej, kiedy powiat miał 62,3%. W całej Polsce średnia z tego egzaminu spadła w tym czasie z 59,4% do 58,9%. Rozszerzoną matematykę pisały 434 osoby, ze średnią 35,0% (Polska 37,1%).

Ósmoklasiści: Spytkowice i Szaflary w górę

Egzamin ósmoklasisty z matematyki pisało w powiecie 1980 uczniów, ze średnią 54,1%. Rok wcześniej powiat miał 48,4%, a średnia Polski wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%. Najwięcej poprawiły się Spytkowice: z 41,3% do 57,7%, najwyżej w powiecie. Szaflary poszły w górę z 39,9% do 52,9%, a Lipnica Wielka z 39,0% do 49,9%.

Z polskiego najwyższą średnią ma Krościenko nad Dunajcem, 73,0%, a z angielskiego Spytkowice, 77,7%. Cały powiat napisał polski na 66,8%, o 2,0 punktu więcej niż średnia Polski, a angielski na 67,4% (Polska 72,6%).

Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższą średnią trzech egzaminów ma SP im. Legionów Polskich w Czarnym Dunajcu: 70,3%. Za nią jest SP nr 5 im. Konfederacji Tatrzańskiej w Nowym Targu (69,4%), w której polski wyszedł na 75,8%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu nowotarskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.