Dane CKE · termin główny 2026 · małopolskie

Edukacja w powiecie olkuskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu olkuskiego napisali wszystkie trzy egzaminy powyżej średniej Polski. Z polskiego mają 69,8% i są siódmi w Małopolsce, rok wcześniej byli dziesiąci. Najwyżej z matematyki jest gmina Wolbrom, z wynikiem 63,3%.

  • 950ósmoklasistów
  • 975maturzystów
  • 6gmin w powiecie
  • 4 + 4licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści powyżej średniej Polski

Polskiegzamin ósmoklasisty, 950 os.+5,0
Powiat69,8%
Województwo69,3%
Polska64,8%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 950 os.+4,8
Powiat59,5%
Województwo60,7%
Polska54,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 973 os.+3,7
Powiat76,3%
Województwo75,4%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie olkuskim

Powiat olkuski na tle województwa i Polski

Matematyka950 os. w 2026+4,8
Powiat59,5%
Województwo60,7%
Polska54,8%
w 2025: 55,8% · 8. miejsce na 22 w województwie
Polski950 os. w 2026+5,0
Powiat69,8%
Województwo69,3%
Polska64,8%
w 2025: 66,7% · 7. miejsce na 22 w województwie
Angielski973 os. w 2026+3,7
Powiat76,3%
Województwo75,4%
Polska72,6%
w 2025: 73,0% · 6. miejsce na 22 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu olkuskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Wolbromgmina miejsko-wiejska, 204 os.63,3%69,7%76,3%+3,9
Olkuszgmina miejsko-wiejska, 415 os.61,6%71,0%78,0%+5,4
Bukownomiasto, 66 os.57,7%67,5%66,3%+6,2
Kluczegmina wiejska, 135 os.56,0%71,9%82,1%+4,0
Trzyciążgmina wiejska, 65 os.52,9%64,3%66,0%+4,5
Bolesławgmina wiejska, 65 os.50,5%66,8%74,1%−12,6
Powiat olkuski59,5%69,8%76,3%+3,7
Województwo60,7%69,3%75,4%+4,4
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie olkuskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 15, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 1 im. Mikołaja KopernikaOlkusz73,2%72,3%86,5%77,3%31
SP nr 10 im. Kornela MakuszyńskiegoOlkusz66,8%72,8%83,3%74,3%46
ZSP Integracyjny nr 1 w Olkuszu - SP nr 2 z oddziałami integracyjnymi im. J. IwaszkiewiczaOlkusz68,8%73,6%77,3%73,2%46
SPGołaczewy, gmina Wolbrom71,9%66,0%80,0%72,7%27
SP nr 5 im. Marcina BylicyOlkusz63,1%69,5%84,4%72,3%42
SP nr 2Wolbrom64,1%76,5%74,9%71,8%42
SP nr 9 im. Ppłk Pilota Stanisława SkarżyńskiegoOlkusz59,8%70,3%82,1%70,7%50
SP im. Jana Pawła IIKlucze57,5%70,8%83,4%70,6%57
SP nr 3 im. Marcina BiemaOlkusz56,5%74,9%75,8%69,1%48
SP nr 1Wolbrom59,9%66,2%77,1%67,7%69
Średnia powiatu olkuskiego, wszystkie szkoły59,5%69,8%76,3%68,6%950

Licea i technika w powiecie olkuskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie olkuskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (158 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (122 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Króla Kazimierza Wielkiegoliceum, Olkusz19864,8%76,2%90,4%47,0%108 os.77,2%2025: 79,1%47. w woj.420. w Polsce
IV LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiegoliceum, Olkusz26963,0%71,7%87,3%42,3%124 os.74,0%2025: 75,8%68. w woj.601. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Olkusz8649,0%65,1%74,5%24,9%25 os.62,9%2025: 64,3%32. w woj.241. w Polsce
Technikum nr 3technikum, Olkusz12148,4%61,8%73,5%27,5%40 os.61,3%2025: 63,8%39. w woj.302. w Polsce
LO im. Romualda Trauguttaliceum, Wolbrom6748,3%53,1%71,5%–57,6%2025: 63,2%135. w woj.1404. w Polsce
II LO im. Ziemi Olkuskiejliceum, Olkusz12347,9%47,0%75,2%–56,7%2025: 68,5%137. w woj.1431. w Polsce
Technikum im. Romualda Trauguttatechnikum, Wolbrom2843,2%45,7%66,9%–51,9%2025: 54,0%95. w woj.892. w Polsce
Technikum nr 4technikum, Olkusz5447,2%40,1%64,9%–50,7%2025: 51,3%101. w woj.969. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (2)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu olkuskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Niepubliczne LO w Olkuszu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicachliceum, Olkusz17
Niepubliczne LO dla Dorosłych w Olkuszu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicachliceum, Olkusz12

Powiat olkuski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu olkuskiego, województwa małopolskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty59,5%55,8%+3,760,7%54,8%+4,88. z 22950
Polski, egzamin ósmoklasisty69,8%66,7%+3,269,3%64,8%+5,07. z 22950
Angielski, egzamin ósmoklasisty76,3%73,0%+3,475,4%72,6%+3,76. z 22973
Polski, matura podstawowa54,9%60,5%−5,661,8%58,9%−4,021. z 22975
Matematyka, matura podstawowa63,3%65,8%−2,562,1%59,0%+4,33. z 22975
Angielski, matura podstawowa79,8%79,1%+0,879,5%78,4%+1,55. z 22965
Matematyka, matura rozszerzona37,5%33,2%+4,340,2%37,1%+0,45. z 22343
Angielski, matura rozszerzona70,7%64,2%+6,570,6%69,2%+1,55. z 22720
Polski, matura rozszerzona46,3%46,9%−0,548,1%43,9%+2,59. z 22221
Biologia, matura rozszerzona41,1%49,6%−8,543,6%40,7%+0,410. z 22251
Chemia, matura rozszerzona35,9%37,5%−1,644,5%40,8%−4,817. z 22123
Fizyka, matura rozszerzona39,6%52,0%−12,445,9%41,8%−2,210. z 2060
Geografia, matura rozszerzona37,2%37,9%−0,642,1%40,6%−3,412. z 22151
Historia, matura rozszerzona56,9%52,0%+4,854,4%47,2%+9,75. z 2258
WOS, matura rozszerzona53,1%––49,2%44,0%+9,14. z 2243
Informatyka, matura rozszerzona30,1%21,6%+8,443,3%39,7%−9,614. z 1938

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu olkuskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat olkuski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: powiat olkuski powyżej średniej Polski ze wszystkich trzech przedmiotów

Ósmoklasiści z powiatu olkuskiego napisali w tym roku egzamin z polskiego średnio na 69,8%, z matematyki na 59,5%, a z angielskiego na 76,3%. Każdy z tych wyników jest wyższy niż średnia Polski: z polskiego o 5,0 punktu, z matematyki o 4,8, a z angielskiego o 3,7.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Egzamin z polskiego pisało w powiecie 950 uczniów. Wśród 22 powiatów i miast na prawach powiatu w Małopolsce powiat olkuski jest z polskiego 7., a rok wcześniej był 10. Z angielskiego jest szósty, a z matematyki ósmy.

Z polskiego i angielskiego powiat ma też wynik wyższy niż średnia województwa małopolskiego (69,3% i 75,4%). Z matematyki średnia województwa wyniosła 60,7%, więc powiat jest od niej nieco niżej.

Wolbrom i Olkusz na czele

Matematyka poszła w górę w pięciu z sześciu gmin powiatu. Najwyżej są szkoły z gminy Wolbrom: 63,3%, rok wcześniej 59,5%. Gmina Olkusz, w której egzamin z matematyki pisało 415 uczniów, ma 61,6%, a rok wcześniej miała 56,2%. W Bukownie wynik wzrósł z 51,5% do 57,7%.

Cały powiat napisał matematykę na 59,5%, rok wcześniej na 55,8%. W Polsce matematyka poszła w górę z 50,1% do 54,8%. W gminie Klucze matematyka wyszła na 56,0% (2025: 52,0%), a w Trzyciążu na 52,9% (2025: 48,4%).

Gmina Klucze ma za to najwyższy w powiecie wynik z polskiego, 71,9%, i z angielskiego, 82,1%. Rok wcześniej angielski w gminie Klucze wyszedł na 76,2%. Gmina Olkusz ma z polskiego 71,0%, a z angielskiego 78,0%. Cały powiat napisał angielski na 76,3%, rok wcześniej na 73,0%, a w Polsce angielski poszedł w górę z 69,7% do 72,6%.

Szkoły podstawowe

Najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu: 77,3%. Uczniowie tej szkoły napisali matematykę na 73,2%, a angielski na 86,5%. Za nią są SP nr 10 im. Kornela Makuszyńskiego (74,3%) i SP nr 2 z oddziałami integracyjnymi im. J. Iwaszkiewicza (73,2%), obie z Olkusza.

Wysoko jest też SP w Gołaczewach w gminie Wolbrom, ze średnią 72,7%. Szkoła w Gołaczewach ma z matematyki 71,9%. SP nr 2 w Wolbromiu napisała polski na 76,5%. W zestawieniu jest 15 szkół, w których egzamin pisało co najmniej 25 uczniów.

W Olkuszu wysoko są też SP nr 5 im. Marcina Bylicy (72,3%), z angielskim na 84,4%, i SP nr 9 im. Ppłk Pilota Stanisława Skarżyńskiego (70,7%). SP im. Jana Pawła II w Kluczach ma średnią 70,6%, a z angielskiego 83,4%.

Matura: historia i WOS wysoko

Na maturze z przedmiotów rozszerzonych najlepiej wypadły historia i wiedza o społeczeństwie. Historię rozszerzoną maturzyści z powiatu napisali na 56,9%, przy średniej Polski 47,2%, i są z niej piąci w województwie. WOS rozszerzony wyszedł na 53,1%, czwarty wynik w Małopolsce.

Rozszerzoną matematykę pisały w powiecie 343 osoby. Wyszła na 37,5%, rok wcześniej na 33,2%, a średnia Polski wyniosła 37,1%. Biologię rozszerzoną pisało 251 maturzystów, ze średnią 41,1%, przy średniej Polski 40,7%.

Rozszerzony angielski pisało w powiecie 720 osób, ze średnią 70,7%, rok wcześniej 64,2%. Słabiej wyszedł polski podstawowy: 54,9%, przy średniej Polski 58,9%. Wyniki każdej gminy, szkoły podstawowej, liceum i technikum są w zestawieniu przygotowanym przez ProfTutoring.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu olkuskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.