Dane CKE · termin główny 2026 · świętokrzyskie

Edukacja w powiecie ostrowieckim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu ostrowieckiego napisali angielski na 70,6%, rok wcześniej na 65,5%. Matematyka wzrosła z 42,9% do 46,7%, najbardziej w gminie Bodzechów: z 39,3% na 54,4%.

  • 761ósmoklasistów
  • 827maturzystów
  • 6gmin w powiecie
  • 5 + 4licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Angielski i matematyka ósmoklasistów w górę

Angielskiegzamin ósmoklasisty, 762 os.−2,1
Powiat70,6%
Województwo72,2%
Polska72,6%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 761 os.−8,0
Powiat46,7%
Województwo53,9%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 761 os.−4,9
Powiat59,9%
Województwo64,8%
Polska64,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie ostrowieckim

Powiat ostrowiecki na tle województwa i Polski

Matematyka761 os. w 2026−8,0
Powiat46,7%
Województwo53,9%
Polska54,8%
w 2025: 42,9% · 14. miejsce na 14 w województwie
Polski761 os. w 2026−4,9
Powiat59,9%
Województwo64,8%
Polska64,8%
w 2025: 61,1% · 11. miejsce na 14 w województwie
Angielski762 os. w 2026−2,1
Powiat70,6%
Województwo72,2%
Polska72,6%
w 2025: 65,5% · 7. miejsce na 14 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu ostrowieckiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Bodzechówgmina wiejska, 79 os.54,4%63,5%75,3%+15,1
Waśniówgmina wiejska, 63 os.53,5%63,0%71,9%+9,8
Ostrowiec Świętokrzyskimiasto, 500 os.45,9%59,5%71,3%+2,1
Kunówgmina miejsko-wiejska, 55 os.45,0%57,3%66,8%+0,6
Bałtówgmina wiejska, 28 os.41,2%62,8%66,5%+10,5
Ćmielówgmina miejsko-wiejska, 36 os.36,8%54,4%56,6%−3,4
Powiat ostrowiecki46,7%59,9%70,6%+3,8
Województwo53,9%64,8%72,2%+3,3
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie ostrowieckim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 11, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Katolicka Publiczna SP im. św. Zygmunta Szczęsnego FelińskiegoOstrowiec Świętokrzyski58,7%69,1%84,4%70,7%35
Publiczna SPSzewna, gmina Bodzechów61,0%69,9%78,9%70,0%33
Publiczna SP nr 1Ostrowiec Świętokrzyski55,5%62,6%77,8%65,3%64
SP nr 14 im. Orląt LwowskichOstrowiec Świętokrzyski49,9%64,5%77,2%63,9%75
Publiczna SPWaśniów50,6%62,8%77,9%63,8%31
SP nr 5 im. Stefana ŻeromskiegoOstrowiec Świętokrzyski51,0%61,7%77,6%63,5%87
SP nr 7 im. Henryka SienkiewiczaOstrowiec Świętokrzyski47,2%61,9%72,5%60,5%44
SP nr 4 im. Partyzantów Ziemi KieleckiejOstrowiec Świętokrzyski43,2%62,3%70,8%58,8%33
Publiczna SP im. Antoniego Hedy SzaregoKunów49,3%56,5%70,2%58,7%29
SPBałtów41,2%62,8%66,5%56,8%28
Średnia powiatu ostrowieckiego, wszystkie szkoły46,7%59,9%70,6%59,1%761

Licea i technika w powiecie ostrowieckim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie ostrowieckim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (53 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (51 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
LO nr II im. Joachima Chreptowiczaliceum, Ostrowiec Świętokrzyski12359,6%81,5%86,9%51,7%82 os.76,0%2025: 83,4%12. w woj.481. w Polsce
Katolickie LO im. ks. Marcina Popielaliceum, Ostrowiec Świętokrzyski4063,9%73,5%87,8%–75,0%2025: 72,1%14. w woj.535. w Polsce
LO nr III im. Władysława Broniewskiegoliceum, Ostrowiec Świętokrzyski16856,7%65,2%83,6%34,8%36 os.68,5%2025: 75,9%32. w woj.887. w Polsce
LO nr I im. Stanisława Staszicaliceum, Ostrowiec Świętokrzyski16862,2%58,5%82,8%–67,8%2025: 66,4%34. w woj.915. w Polsce
Technikum nr 3 im. Hutnikótechnikum, Ostrowiec Świętokrzyski9552,9%61,0%79,3%17,6%51 os.64,4%2025: 69,0%9. w woj.192. w Polsce
LO Mistrzostwa Sportowegoliceum, Ostrowiec Świętokrzyski5449,5%52,4%69,1%–57,0%2025: 67,5%47. w woj.1420. w Polsce
Niepubliczne Technikum im. T. Kościuszki w Ostrowcu Świętokrzyskim Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcachtechnikum, Ostrowiec Świętokrzyski2650,6%45,1%66,8%–54,2%2025: 51,0%25. w woj.746. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Ostrowiec Świętokrzyski5445,4%43,6%59,9%–49,6%2025: 53,0%40. w woj.1036. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Ostrowiec Świętokrzyski4037,6%44,0%57,5%–46,4%2025: 56,5%43. w woj.1175. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (3)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu ostrowieckiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Żakliceum, Ostrowiec Świętokrzyski29
Niepubliczne LO im. Stanisława Konarskiegoliceum, Ostrowiec Świętokrzyski15
Technikum nr 4technikum, Ostrowiec Świętokrzyski12

Powiat ostrowiecki na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu ostrowieckiego, województwa świętokrzyskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty46,7%42,9%+3,853,9%54,8%−8,014. z 14761
Polski, egzamin ósmoklasisty59,9%61,1%−1,264,8%64,8%−4,911. z 14761
Angielski, egzamin ósmoklasisty70,6%65,5%+5,072,2%72,6%−2,17. z 14762
Polski, matura podstawowa54,9%59,0%−4,158,8%58,9%−4,014. z 14827
Matematyka, matura podstawowa61,7%63,3%−1,661,9%59,0%+2,66. z 14827
Angielski, matura podstawowa78,8%78,2%+0,577,5%78,4%+0,45. z 14822
Matematyka, matura rozszerzona36,0%29,3%+6,734,9%37,1%−1,06. z 14220
Angielski, matura rozszerzona72,6%63,5%+9,168,9%69,2%+3,42. z 14615
Polski, matura rozszerzona48,9%37,1%+11,748,3%43,9%+5,06. z 14206
Biologia, matura rozszerzona50,6%54,5%−3,946,6%40,7%+9,94. z 14185
Chemia, matura rozszerzona50,1%49,6%+0,546,0%40,8%+9,33. z 1384
Fizyka, matura rozszerzona42,7%61,3%−18,639,3%41,8%+0,96. z 1245
Geografia, matura rozszerzona38,6%36,0%+2,639,1%40,6%−2,06. z 14162
Historia, matura rozszerzona45,9%44,1%+1,945,3%47,2%−1,35. z 1358
WOS, matura rozszerzona37,2%––44,0%44,0%−6,710. z 1347
Informatyka, matura rozszerzona29,7%37,2%−7,534,4%39,7%−10,05. z 1029

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu ostrowieckiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat ostrowiecki · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: w powiecie ostrowieckim angielski w górę, Bodzechów z matematyką 54,4%

Ósmoklasiści z powiatu ostrowieckiego napisali w tym roku egzamin z angielskiego średnio na 70,6%. Rok wcześniej mieli 65,5%. W całej Polsce angielski wzrósł z 69,7% do 72,6%, więc powiat poprawił się bardziej niż kraj. Z angielskiego powiat jest siódmy wśród 14 powiatów i miast województwa świętokrzyskiego, a rok wcześniej był ósmy.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Egzamin z matematyki pisało w powiecie 761 uczniów. Matematyka wyszła na 46,7%, rok wcześniej na 42,9%, a w Polsce wzrosła z 50,1% do 54,8%. Średnia województwa świętokrzyskiego z matematyki wyniosła 53,9%. Z polskiego powiat ma 59,9%, rok wcześniej miał 61,1%.

Bodzechów i Waśniów

Najwyżej z matematyki jest gmina Bodzechów. Ósmoklasiści napisali tam matematykę na 54,4%, a rok wcześniej na 39,3%. W gminie Bodzechów angielski poszedł w górę z 66,0% do 75,3%, a polski z 61,5% do 63,5%. Egzamin z matematyki pisało tam 79 uczniów.

Podobnie jest w gminie Waśniów: matematyka wzrosła z 43,8% do 53,5%, a angielski z 54,0% do 71,9%. Gmina Waśniów ma z polskiego 63,0%, rok wcześniej miała 56,0%. W gminie Bałtów matematyka poszła w górę z 30,8% do 41,2%, przy 28 zdających. Szkoły z miasta Ostrowiec Świętokrzyski, gdzie egzamin z matematyki pisało 500 uczniów, mają z matematyki 45,9% (2025: 43,8%) i z angielskiego 71,3% (2025: 66,8%). Gmina Kunów ma z matematyki 45,0%, rok wcześniej miała 44,3%. Egzamin z matematyki pisało tam 55 uczniów.

Szkoły podstawowe

Najwyższą średnią z trzech egzaminów ma Katolicka Publiczna SP im. św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim: 70,7%. Jej uczniowie napisali angielski na 84,4%. Tuż za nią jest Publiczna SP w Szewnie w gminie Bodzechów (70,0%), która ma z matematyki 61,0%. Trzecia jest Publiczna SP nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim (65,3%).

SP nr 14 im. Orląt Lwowskich ma średnią 63,9%, a Publiczna SP w Waśniowie 63,8%. Niewiele mniej, 63,5%, ma SP nr 5 im. Stefana Żeromskiego, w której egzamin z matematyki pisało 87 uczniów. SP nr 7 im. Henryka Sienkiewicza ma średnią 60,5%, a z angielskiego 72,5%. W zestawieniu jest 11 szkół, w których egzamin pisało co najmniej 25 uczniów.

Matura

Na maturze powiat ostrowiecki jest mocny z przedmiotów rozszerzonych. Angielski rozszerzony wyszedł na 72,6%, przy średniej Polski 69,2%. Matematyka podstawowa wyszła na 61,7%, powyżej średniej Polski (59,0%). Słabiej wypadł polski podstawowy: 54,9%, przy średniej Polski 58,9%. Maturę z polskiego pisało w powiecie 827 osób.

Najwyżej z liceów jest LO nr II im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. Średnia trzech matur obowiązkowych wyniosła tam 76,0%, a z matematyki podstawowej 81,5%. W rankingu liceów 2026 LO nr II jest 12. w województwie świętokrzyskim i 481. w Polsce. Rozszerzoną matematykę pisały w LO nr II 82 osoby, ze średnią 51,7%. Katolickie LO im. ks. Marcina Popiela ma średnią 75,0% i jest 535. w Polsce, a rok wcześniej było 759. Maturzyści z tego liceum napisali angielski podstawowy na 87,8%. Technikum nr 3 ma średnią trzech matur 64,4% i jest 192. wśród techników w Polsce.

Liczby obejmują wszystkie szkoły z terenu powiatu. Wyniki każdej gminy i szkoły, razem ze zmianą od 2025 roku, są w zestawieniu przygotowanym przez ProfTutoring.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu ostrowieckiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.