Dane CKE · termin główny 2026 · mazowieckie

Edukacja w powiecie otwockim: wyniki egzaminów 2026

Maturzyści z powiatu otwockiego napisali rozszerzoną geografię na 55,6%, a WOS na 63,2%. Z obu przedmiotów to pierwszy wynik w województwie mazowieckim. Rozszerzona matematyka wyszła na 53,8%, o 16,8 punktu więcej niż średnia Polski, za to polski podstawowy (57,0%) jest poniżej średniej kraju.

  • 1340ósmoklasistów
  • 782maturzystów
  • 8gmin w powiecie
  • 3 + 3licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Rozszerzenia wysoko, polski podstawowy niżej

Geografiamatura rozszerzona, 230 os.+15,1
Powiat55,6%
Województwo46,3%
Polska40,6%
Matematykamatura rozszerzona, 190 os.+16,8
Powiat53,8%
Województwo43,8%
Polska37,1%
Polskimatura podstawowa, 782 os.−1,8
Powiat57,0%
Województwo61,5%
Polska58,9%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu otwockiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Powiat otwocki · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026: powiat otwocki pierwszy na Mazowszu z rozszerzonej geografii i WOS

Maturzyści z powiatu otwockiego napisali w tym roku rozszerzoną geografię średnio na 55,6%. To najwyższy wynik wśród 41 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie mazowieckim, które mają średnią z tego egzaminu. Pierwsze miejsce w województwie powiat ma też z rozszerzonego WOS-u: 63,2%. Rok wcześniej rozszerzoną geografię powiat napisał na 56,2%.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Geografię rozszerzoną pisało w powiecie 230 osób, a średnia Polski wyniosła 40,6%. WOS zdawało 39 maturzystów, przy średniej kraju 44,0%.

Najwyższe wyniki z geografii mają licea w Otwocku. W LO nr III im. Juliusza Słowackiego geografię rozszerzoną pisało 71 osób, ze średnią 68,8%, a w LO nr I im. K. I. Gałczyńskiego 78 osób, ze średnią 67,1%. Biologię rozszerzoną pisało w powiecie 105 osób, ze średnią 46,4% (Polska 40,7%), a angielski rozszerzony wyszedł na 73,1%, przy 65,0% rok wcześniej.

Trzecie miejsce w województwie powiat ma z rozszerzonej matematyki. Pisało ją 190 osób, średnio na 53,8%, o 16,8 punktu więcej niż średnia Polski (37,1%). W LO nr I matematykę rozszerzoną 56 osób napisało na 66,5%, a w LO nr III 77 osób na 62,5%. Historię rozszerzoną powiat napisał na 59,6%, też trzeci wynik w województwie.

W rankingu liceów 2026 najwyżej z powiatu jest LO nr III im. Juliusza Słowackiego w Otwocku, 66. w województwie i 220. w Polsce. Średnia trzech matur obowiązkowych, czyli polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, wyniosła tam 81,5%, a rok wcześniej 84,5%. LO nr I im. K. I. Gałczyńskiego, w którym maturę pisało 215 osób, ma 78,3% i jest 97. w województwie. Najwyżej z techników jest Technikum nr 2 w ZS nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Otwocku: 63,2%, 39. miejsce w województwie i 227. w Polsce w rankingu techników. Technikum nr 1 im. Stanisława Staszica, w którym maturę pisało 127 osób, ma średnią 56,5%.

Polski podstawowy słabiej

Słabiej wypadła matura podstawowa z polskiego. Powiat ma z niej 57,0%, mniej niż średnia Polski (58,9%) i województwa mazowieckiego (61,5%). Rok wcześniej miał 61,3%. Z polskiego podstawowego to 27. wynik wśród 41 powiatów i miast w województwie. Polski rozszerzony wyszedł na 38,2%, przy 49,3% w 2025 roku. Maturę z polskiego pisały w powiecie 782 osoby, z czego 464 w liceach i 277 w technikach. Matematykę podstawową powiat napisał na 65,3%, a angielski podstawowy na 79,6%, w obu przypadkach więcej niż średnia Polski.

Józefów i Sobienie-Jeziory na egzaminie ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty pisało w powiecie 1340 uczniów. Z matematyki średnia wyniosła 64,8%, o 10,0 punktu więcej niż średnia Polski, z polskiego 71,7%, a z angielskiego 78,6%. Z polskiego to czwarty wynik w województwie, a z matematyki piąty.

Najwyższą średnią z matematyki wśród ośmiu gmin powiatu ma Józefów: 69,2%. Najbardziej poprawiła się gmina Sobienie-Jeziory, z 52,6% do 67,5%, a także Kołbiel, z 48,4% do 55,5%. W całej Polsce średnia z matematyki wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%. Spadek był tylko w gminie Osieck, z 54,8% do 53,1%. Z polskiego najwyżej jest gmina Sobienie-Jeziory (74,7%), tuż przed Otwockiem (73,8%) i Józefowem (73,5%). W Otwocku matematyka poszła w górę z 60,5% do 65,5%, a egzamin pisało tam 417 uczniów.

Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższą średnią z trzech egzaminów (matematyka, polski i angielski) ma Strumienie SP Stowarzyszenia Sternik w Józefowie: 89,0%, z matematyką na poziomie 87,7%. Druga jest SP nr 4 im. Józefa Piłsudskiego w Otwocku, z wynikiem 82,8%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie otwockim

Powiat otwocki na tle województwa i Polski

Matematyka1340 os. w 2026+10,0
Powiat64,8%
Województwo59,6%
Polska54,8%
w 2025: 60,5% · 5. miejsce na 42 w województwie
Polski1341 os. w 2026+6,9
Powiat71,7%
Województwo68,5%
Polska64,8%
w 2025: 70,0% · 4. miejsce na 42 w województwie
Angielski1372 os. w 2026+5,9
Powiat78,6%
Województwo76,5%
Polska72,6%
w 2025: 75,7% · 7. miejsce na 42 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu otwockiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Józefówmiasto, 278 os.69,2%73,5%83,6%+1,4
Sobienie-Jeziorygmina wiejska, 66 os.67,5%74,7%73,7%+14,8
Karczewgmina miejsko-wiejska, 169 os.67,2%73,3%75,4%+3,3
Otwockmiasto, 417 os.65,5%73,8%81,0%+5,0
Celestynówgmina wiejska, 100 os.62,5%68,5%75,7%+5,1
Wiązownagmina wiejska, 172 os.61,9%67,8%80,6%+2,9
Kołbielgmina wiejska, 99 os.55,5%66,8%67,0%+7,1
Osieckgmina miejsko-wiejska, 39 os.53,1%63,0%63,5%−1,7
Powiat otwocki64,8%71,7%78,6%+4,3
Województwo59,6%68,5%76,5%+4,5
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie otwockim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 23, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Strumienie SP Stowarzyszenia SternikJózefów87,7%86,8%92,4%89,0%43
SP nr 4 im. Józefa PiłsudskiegoOtwock76,7%84,7%87,0%82,8%37
SP nr 2 im. Ireny SendlerowejOtwock73,0%75,3%82,5%76,9%35
SP nr 3 im. Łączniczek Armii KrajowejJózefów74,3%70,9%85,6%76,9%52
SP nr 8 im. gen. Juliana FilipowiczaOtwock70,0%71,7%88,5%76,7%29
SP nr 1 im. Bolesława PrusaKarczew69,1%79,5%79,3%76,0%46
SP nr 5 z oddziałami integracyjnymi im. Jadwigi KorczakowskiejOtwock65,8%79,1%79,7%74,9%33
SP im. Polskich Dzieci SyberyjskichStara Wieś, gmina Celestynów71,1%72,6%80,2%74,7%32
SP nr 2 im. Romualda TrauguttaJózefów64,4%75,0%84,0%74,5%77
SP im. Wincentego WitosaGlinianka, gmina Wiązowna67,4%69,2%86,4%74,3%44
Średnia powiatu otwockiego, wszystkie szkoły64,8%71,7%78,6%71,7%1340

Licea i technika w powiecie otwockim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie otwockim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (334 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (168 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
LO nr III im. Juliusza Słowackiegoliceum, Otwock15970,3%81,8%92,3%62,5%77 os.81,5%2025: 84,5%66. w woj.220. w Polsce
LO nr I im. K. I. Gałczyńskiegoliceum, Otwock21565,3%79,6%90,0%66,5%56 os.78,3%2025: 80,2%97. w woj.352. w Polsce
Technikum nr 2 ZS nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curietechnikum, Otwock11951,7%60,4%77,4%34,2%25 os.63,2%2025: 64,6%39. w woj.227. w Polsce
Katolickie Liceum Humanistyczne im. Świętej Jadwigi Królowej Polskiliceum, Otwock4843,4%54,2%71,8%–56,5%2025: 67,9%–
Technikum nr 1 im. Stanisława Staszicatechnikum, Otwock12749,5%50,7%69,2%–56,5%2025: 60,5%84. w woj.572. w Polsce
Technikumtechnikum, Karczew3129,0%22,2%37,6%–29,6%2025: 38,8%168. w woj.1371. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (4)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu otwockiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Publiczne LO dla Dorosłych Pascalliceum, Otwock41
Strumienie LO Stowarzyszenia Sternikliceum, Józefów18
LO im. św. Tomasza z Akwinuliceum, Józefów17
LO w ZS Specjalnych w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu -liceum, Zagórze, gmina Wiązowna7

Powiat otwocki na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu otwockiego, województwa mazowieckigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty64,8%60,5%+4,359,6%54,8%+10,05. z 421340
Polski, egzamin ósmoklasisty71,7%70,0%+1,768,5%64,8%+6,94. z 421341
Angielski, egzamin ósmoklasisty78,6%75,7%+2,976,5%72,6%+5,97. z 421372
Polski, matura podstawowa57,0%61,3%−4,361,5%58,9%−1,827. z 41782
Matematyka, matura podstawowa65,3%66,5%−1,262,4%59,0%+6,310. z 41782
Angielski, matura podstawowa79,6%78,5%+1,181,0%78,4%+1,28. z 41768
Matematyka, matura rozszerzona53,8%47,5%+6,343,8%37,1%+16,83. z 41190
Angielski, matura rozszerzona73,1%65,0%+8,172,1%69,2%+3,87. z 41602
Polski, matura rozszerzona38,2%49,3%−11,147,4%43,9%−5,629. z 4192
Biologia, matura rozszerzona46,4%52,0%−5,643,1%40,7%+5,66. z 41105
Chemia, matura rozszerzona40,6%47,4%−6,843,1%40,8%−0,215. z 4092
Fizyka, matura rozszerzona49,0%51,5%−2,549,3%41,8%+7,211. z 3856
Geografia, matura rozszerzona55,6%56,2%−0,646,3%40,6%+15,11. z 41230
Historia, matura rozszerzona59,6%50,6%+9,050,3%47,2%+12,33. z 3935
WOS, matura rozszerzona63,2%––48,1%44,0%+19,21. z 3839

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu otwockiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.