Dane CKE · termin główny 2026 · mazowieckie

Edukacja w powiecie piaseczyńskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu piaseczyńskiego napisali matematykę na 66,4%, o 11,6 punktu więcej niż średnia Polski. To trzeci wynik wśród 42 powiatów i miast na Mazowszu. Najwyższą średnią z matematyki w powiecie ma gmina Lesznowola: 69,7%. Z liceów najwyżej jest IV LO im. rtm. Witolda Pileckiego, 25. w rankingu liceów w Polsce.

  • 2323ósmoklasistów
  • 1354maturzystów
  • 6gmin w powiecie
  • 12 + 4licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matematyka i angielski wysoko ponad Polską

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 2323 os.+11,6
Powiat66,4%
Województwo59,6%
Polska54,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 2486 os.+9,6
Powiat82,3%
Województwo76,5%
Polska72,6%
Matematykamatura rozszerzona, 370 os.+8,0
Powiat45,1%
Województwo43,8%
Polska37,1%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu piaseczyńskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Powiat piaseczyński · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: powiat piaseczyński trzeci na Mazowszu z matematyki, na czele gmina Lesznowola

Ósmoklasiści z powiatu piaseczyńskiego napisali tegoroczny egzamin z matematyki średnio na 66,4%. To o 11,6 punktu więcej niż średnia Polski (54,8%) i trzeci wynik wśród 42 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie mazowieckim. Najwyższą średnią w powiecie ma gmina Lesznowola: 69,7%.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Egzamin ósmoklasisty pisało w szkołach powiatu 2323 uczniów. Angielski powiat napisał na 82,3%, drugi wynik w województwie, a polski na 69,1%, siódmy.

Z polskiego wynik spadł, jako jedyny: rok wcześniej powiat miał 70,1%. W całej Polsce średnia z polskiego wzrosła w tym czasie z 63,6% do 64,8%. Z matematyki powiat poprawił się z 62,4% do 66,4%, a średnia Polski z 50,1% do 54,8%.

Lesznowola i Piaseczno na czele

Za Lesznowolą jest gmina Piaseczno, z matematyką na poziomie 67,7%, i Tarczyn, 64,9%. W gminie Piaseczno egzamin pisało 1117 uczniów, prawie połowa ósmoklasistów powiatu. Tarczyn poprawił się najbardziej w powiecie: rok wcześniej miał 53,7%. Najniższą średnią z matematyki ma gmina Góra Kalwaria, 59,4%. To nadal więcej niż średnia Polski, ale mniej niż średnia województwa mazowieckiego (59,6%).

Spadek z polskiego widać w kilku gminach. W Lesznowoli średnia z polskiego zmalała z 73,0% do 68,8%, w gminie Konstancin-Jeziorna z 71,1% do 68,5%, a w Górze Kalwarii z 65,0% do 63,1%. Z angielskiego najbardziej poprawiła się gmina Prażmów: z 73,1% do 82,3%. Najwyższą średnią z angielskiego ma znowu Lesznowola, 85,2%, a gmina Piaseczno ma 83,2%.

Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższą średnią z trzech egzaminów (matematyka, polski i angielski) ma Prywatna SP nr 72 Szkoła Marzeń w Piasecznie: 84,0%. Druga jest SP im. Jana Pawła II w Łazach, z wynikiem 82,3% i matematyką na poziomie 81,1%. Wysoko są też SP w Zamieniu (78,3%), Niepubliczna SP im. Ferdynanda Magellana w Mysiadle (77,5%) i SP w Nowej Iwicznej (77,3%), wszystkie w gminie Lesznowola.

Matura: IV LO w czołówce kraju

Na maturze powiat wypadł bliżej średnich. Z polskiego podstawowego wyszło 62,4%, z matematyki podstawowej 60,1%, a z angielskiego podstawowego 82,0%, we wszystkich trzech przedmiotach powyżej średniej Polski. Maturę z polskiego pisały w powiecie 1354 osoby, z czego 969 w liceach i 330 w technikach. Matematyka podstawowa wyszła słabiej niż rok wcześniej, kiedy powiat miał 63,3%. W całej Polsce ten wynik też spadł, z 60,8% do 59,0%.

Najwyżej względem kraju wypadły rozszerzenia. Rozszerzoną matematykę pisało 370 osób, średnio na 45,1%, czyli 8,0 punktu powyżej średniej Polski i więcej niż średnia Mazowsza (43,8%). Angielski rozszerzony wyszedł na 73,7%, trzeci wynik w województwie. Słabiej poszła biologia rozszerzona: 36,8%, przy średniej Polski 40,7%. Ponad średnią kraju jest za to fizyka rozszerzona, którą pisało 77 osób: 50,9% przy 41,8% w Polsce.

Najwyżej z liceów jest IV LO im. rtm. Witolda Pileckiego w Piasecznie. Średnia trzech matur obowiązkowych, czyli polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, wyniosła tam 88,9%, a rozszerzoną matematykę 138 maturzystów napisało średnio na 72,5%. W rankingu liceów 2026 IV LO jest 15. w województwie mazowieckim i 25. w Polsce. Rok wcześniej było 39. w kraju.

Kolejne są katolickie LO im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Łazach (76,5%) i LO im. księdza Zygmunta Sajny w Górze Kalwarii (76,4%). Najwyżej z techników jest Technikum nr 1 im. Stanisława Lema w Piasecznie: średnia 71,6%, 17. miejsce w województwie i 52. w Polsce w rankingu techników. W tabeli jest dwanaście liceów i cztery technika, w których maturę pisało co najmniej 20 osób.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie piaseczyńskim

Powiat piaseczyński na tle województwa i Polski

Matematyka2323 os. w 2026+11,6
Powiat66,4%
Województwo59,6%
Polska54,8%
w 2025: 62,4% · 3. miejsce na 42 w województwie
Polski2325 os. w 2026+4,2
Powiat69,1%
Województwo68,5%
Polska64,8%
w 2025: 70,1% · 7. miejsce na 42 w województwie
Angielski2486 os. w 2026+9,6
Powiat82,3%
Województwo76,5%
Polska72,6%
w 2025: 79,5% · 2. miejsce na 42 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu piaseczyńskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Lesznowolagmina wiejska, 533 os.69,7%68,8%85,2%+1,6
Piasecznogmina miejsko-wiejska, 1117 os.67,7%70,7%83,2%+3,3
Tarczyngmina miejsko-wiejska, 86 os.64,9%67,7%77,0%+11,2
Konstancin-Jeziornagmina miejsko-wiejska, 188 os.62,4%68,5%81,4%+3,7
Prażmówgmina wiejska, 140 os.62,4%69,6%82,3%+6,9
Góra Kalwariagmina miejsko-wiejska, 259 os.59,4%63,1%74,5%+5,8
Powiat piaseczyński66,4%69,1%82,3%+4,0
Województwo59,6%68,5%76,5%+4,5
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie piaseczyńskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 29, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Prywatna SP nr 72 Szkoła MarzeńPiaseczno76,8%78,4%96,8%84,0%60
SP im. Jana Pawła IIŁazy, gmina Lesznowola81,1%74,6%91,1%82,3%61
SP im. Tadeusza KościuszkiGłosków, gmina Piaseczno75,6%74,7%84,8%78,4%56
SPZamienie, gmina Lesznowola73,3%72,4%89,2%78,3%52
Niepubliczna SP im. Ferdynanda MagellanaMysiadło, gmina Lesznowola72,3%67,2%93,1%77,5%29
SPNowa Iwiczna, gmina Lesznowola73,7%72,8%85,4%77,3%111
SP im. Wspólnej EuropyZalesie Górne, gmina Piaseczno71,4%73,5%86,5%77,1%75
SP nr 2 im. Ewy KrauzePiaseczno72,5%73,4%82,6%76,2%93
SPLesznowola72,3%70,9%85,1%76,1%106
SP nr 4 im. Marii Skłodowskiej-CuriePiaseczno69,1%69,4%89,8%76,1%70
Średnia powiatu piaseczyńskiego, wszystkie szkoły66,4%69,1%82,3%72,6%2323

Licea i technika w powiecie piaseczyńskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie piaseczyńskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (334 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (168 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
IV LO im. rtm. Witolda Pileckiegoliceum, Piaseczno20877,1%92,6%97,1%72,5%138 os.88,9%2025: 89,6%15. w woj.25. w Polsce
Publiczne Katolickie LO im. bł. ks. Jerzego Popiełuszkiliceum, Łazy, gmina Lesznowola6873,9%69,2%86,3%28,2%44 os.76,5%2025: 80,8%119. w woj.453. w Polsce
LO im. księdza Zygmunta Sajnyliceum, Góra Kalwaria8770,1%70,4%88,8%–76,4%2025: 75,9%120. w woj.455. w Polsce
Niepubliczne LO z oddziałami dwujęzycznymiliceum, Józefosław, gmina Piaseczno9662,4%66,5%91,0%30,4%21 os.73,3%2025: 73,3%148. w woj.641. w Polsce
II LO im. Emilii Platerliceum, Piaseczno12464,4%64,2%87,8%–72,1%2025: 76,2%162. w woj.700. w Polsce
Technikum nr 1 im. Stanisława Lematechnikum, Piaseczno13663,2%66,4%85,2%29,4%74 os.71,6%2025: 72,5%17. w woj.52. w Polsce
III LOliceum, Piaseczno8262,6%52,3%85,3%–66,8%2025: 66,7%211. w woj.976. w Polsce
LO im. Ireny Sendlerowejliceum, Tarczyn5365,2%48,9%76,5%–63,6%2025: 65,6%240. w woj.1127. w Polsce
I LOliceum, Konstancin-Jeziorna8156,2%46,4%77,9%–60,1%2025: 61,6%265. w woj.1290. w Polsce
Technikum nr 2 im. Emilii Platertechnikum, Piaseczno4054,4%45,6%77,4%–59,1%2025: 66,4%61. w woj.410. w Polsce
Technikum nr 3technikum, Piaseczno8956,1%37,7%69,8%–54,5%2025: 57,7%95. w woj.720. w Polsce
I LOliceum, Góra Kalwaria4950,4%40,4%67,5%–52,8%2025: –301. w woj.1567. w Polsce
II LO im. Marszałka Franciszka Bielińskiegoliceum, Góra Kalwaria5550,2%36,8%66,4%–51,1%2025: 48,1%312. w woj.1617. w Polsce
LO im. Szarych Szeregówliceum, Tarczyn2544,9%38,7%65,6%–49,7%2025: 59,5%318. w woj.1657. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Góra Kalwaria3241,9%32,8%61,1%–45,2%2025: 45,5%148. w woj.1226. w Polsce
Prywatne Akademickie LOliceum, Piaseczno2471,8%85,7%––––
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (7)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu piaseczyńskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Publiczne LO dla Dorosłych Cosinus Plusliceum, Piaseczno35
Technikum nr 1technikum, Konstancin-Jeziorna18
Technikum nr 2technikum, Góra Kalwaria15
LO dla Dorosłych Żakliceum, Piaseczno13
No Bell LOliceum, Konstancin-Jeziorna12
LO dla Dorosłychliceum, Góra Kalwaria7
Akademia św. Stanisława Papczyńskiego-LOliceum, Góra Kalwaria5

Powiat piaseczyński na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu piaseczyńskiego, województwa mazowieckigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty66,4%62,4%+4,059,6%54,8%+11,63. z 422323
Polski, egzamin ósmoklasisty69,1%70,1%−1,168,5%64,8%+4,27. z 422325
Angielski, egzamin ósmoklasisty82,3%79,5%+2,876,5%72,6%+9,62. z 422486
Polski, matura podstawowa62,4%61,8%+0,661,5%58,9%+3,512. z 411354
Matematyka, matura podstawowa60,1%63,3%−3,262,4%59,0%+1,115. z 411354
Angielski, matura podstawowa82,0%81,1%+0,981,0%78,4%+3,65. z 411318
Matematyka, matura rozszerzona45,1%37,9%+7,343,8%37,1%+8,08. z 41370
Angielski, matura rozszerzona73,7%67,0%+6,872,1%69,2%+4,53. z 411127
Polski, matura rozszerzona45,1%40,6%+4,447,4%43,9%+1,219. z 41253
Biologia, matura rozszerzona36,8%37,9%−1,143,1%40,7%−3,925. z 41295
Chemia, matura rozszerzona39,8%36,5%+3,343,1%40,8%−0,916. z 40162
Fizyka, matura rozszerzona50,9%56,0%−5,149,3%41,8%+9,110. z 3877
Geografia, matura rozszerzona45,5%48,6%−3,146,3%40,6%+4,910. z 41371
Historia, matura rozszerzona43,5%40,4%+3,150,3%47,2%−3,723. z 3994
WOS, matura rozszerzona34,0%––48,1%44,0%−9,932. z 38110
Informatyka, matura rozszerzona43,3%44,8%−1,442,9%39,7%+3,610. z 3426

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu piaseczyńskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.