Dane CKE · termin główny 2026 · mazowieckie

Edukacja w powiecie pruszkowskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu pruszkowskiego napisali matematykę na 66,5% i polski na 73,2%. W obu przedmiotach to drugi wynik wśród 42 powiatów i miast na Mazowszu. Najwyżej jest gmina Michałowice, a najbardziej od 2025 roku poprawiły się Nadarzyn i Brwinów.

  • 1808ósmoklasistów
  • 943maturzystów
  • 6gmin w powiecie
  • 8 + 2licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści dużo ponad średnią kraju

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1808 os.+11,7
Powiat66,5%
Województwo59,6%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 1808 os.+8,3
Powiat73,2%
Województwo68,5%
Polska64,8%
Matematykamatura rozszerzona, 301 os.+11,3
Powiat48,4%
Województwo43,8%
Polska37,1%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu pruszkowskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Powiat pruszkowski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: powiat pruszkowski drugi na Mazowszu, Nadarzyn i Brwinów najbardziej w górę

Ósmoklasiści z powiatu pruszkowskiego napisali w tym roku matematykę średnio na 66,5%, a polski na 73,2%. W obu przedmiotach to drugi wynik wśród 42 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie mazowieckim. Z angielskiego (81,8%) powiat jest trzeci. Rok wcześniej z angielskiego miał 80,2%.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, zebranych na Mapie Wyników Egzaminów. Egzamin ósmoklasisty pisało w szkołach powiatu 1808 uczniów. Średnia Polski z matematyki wyniosła 54,8%, a z polskiego 64,8%, więc z matematyki powiat wyprzedza kraj o 11,7 punktu, a z polskiego o 8,3 punktu.

Michałowice pierwsze, Nadarzyn i Brwinów w górę

Najwyższą średnią z matematyki w powiecie ma gmina Michałowice: 74,1%. Z polskiego jest tam 77,3%, a z angielskiego 86,7%, najwięcej spośród sześciu gmin powiatu. Za Michałowicami jest Raszyn, z matematyką na poziomie 71,1%.

W obu tych gminach wynik z matematyki był jednak niższy niż rok wcześniej. Michałowice miały w 2025 roku 75,0%, a Raszyn 73,8%. W pozostałych gminach powiatu matematyka poszła w górę, najbardziej w Nadarzynie, z 57,8% do 67,5%, i w gminie Brwinów, z 59,0% do 68,0%. W całej Polsce średnia z matematyki wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%. Z angielskiego Brwinów ma 84,7%, a Nadarzyn 83,8%, w obu gminach więcej niż rok wcześniej (79,2% i 77,0%).

Piastów poprawił matematykę z 55,7% do 63,2%, a Pruszków z 58,9% do 62,5%. Oba miasta mają najniższe średnie z matematyki w powiecie, choć wyższe niż średnia województwa mazowieckiego (59,6%). W Pruszkowie egzamin pisało 660 uczniów, najwięcej w powiecie.

Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższą średnią z trzech egzaminów (matematyka, polski i angielski) ma Azymut SP Fundacji Sternik w Pruszkowie: 85,4%. Za nią są SP im. Włodzimierza Potockiego w Sękocinie w gminie Raszyn (81,8%) i SP im. Jana Pawła II w Michałowicach (80,6%). Największa z porównywanych szkół, SP nr 2 im. K. Makuszyńskiego w Pruszkowie, miała 122 zdających i średnią 68,0%.

Matura: mocna matematyka, słabszy polski

Na maturze powiat najlepiej wypadł z matematyki. Matematykę podstawową maturzyści napisali na 68,7%, trzeci wynik w województwie, a rozszerzoną, którą pisało 301 osób, na 48,4%. Średnia Polski z rozszerzonej matematyki to 37,1%, a Mazowsza 43,8%. Z angielskiego podstawowego powiat ma 84,5%, drugi wynik w województwie. Geografię rozszerzoną napisał na 51,1%, przy średniej Polski 40,6%.

Słabiej niż rok wcześniej poszedł polski podstawowy: 63,6% wobec 68,7% w 2025 roku. To wciąż więcej niż średnia Polski (58,9%). Maturę z polskiego pisały w powiecie 943 osoby, z czego 738 w liceach i 134 w technikach. Biologia rozszerzona wyszła na 42,5%, przy 54,3% rok wcześniej. Chemię rozszerzoną pisało 111 osób, ze średnią 37,4%, poniżej średniej Polski (40,8%).

Najwyżej z liceów jest LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Piastowie, 31. w województwie mazowieckim i 87. w Polsce w rankingu liceów 2026. Średnia trzech matur obowiązkowych, czyli polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, wyniosła tam 85,1%.

Następne są Pryzmat Akademickie LO Fundacji Sternik (84,4%), LO im. Tadeusza Kościuszki (83,2%) i LO im. Tomasza Zana (82,9%), wszystkie w Pruszkowie. LO im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie ma 75,8%. Szkoła Mistrzostwa Sportowego-LO w Pruszkowie, w której maturę pisało 127 osób, ma średnią 65,9%. Najbardziej w rankingu awansowało LO im. Jana Pawła II w Nadarzynie: z 580. na 270. miejsce w Polsce, ze średnią 79,9%. Technikum w Pruszkowie ma średnią 66,7% i jest 29. w województwie w rankingu techników. Rok wcześniej było 13.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie pruszkowskim

Powiat pruszkowski na tle województwa i Polski

Matematyka1808 os. w 2026+11,7
Powiat66,5%
Województwo59,6%
Polska54,8%
w 2025: 62,5% · 2. miejsce na 42 w województwie
Polski1808 os. w 2026+8,3
Powiat73,2%
Województwo68,5%
Polska64,8%
w 2025: 70,7% · 2. miejsce na 42 w województwie
Angielski1977 os. w 2026+9,1
Powiat81,8%
Województwo76,5%
Polska72,6%
w 2025: 80,2% · 3. miejsce na 42 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu pruszkowskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Michałowicegmina wiejska, 219 os.74,1%77,3%86,7%−1,0
Raszyngmina wiejska, 211 os.71,1%74,6%84,4%−2,8
Brwinówgmina miejsko-wiejska, 296 os.68,0%72,4%84,7%+9,0
Nadarzyngmina wiejska, 214 os.67,5%75,5%83,8%+9,7
Piastówmiasto, 208 os.63,2%71,6%80,8%+7,5
Pruszkówmiasto, 660 os.62,5%71,4%77,8%+3,6
Powiat pruszkowski66,5%73,2%81,8%+3,9
Województwo59,6%68,5%76,5%+4,5
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie pruszkowskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 27, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Azymut SP Fundacji SternikPruszków81,9%83,8%90,5%85,4%31
SP im. Włodzimierza Potockiego w SękocinieSłomin, gmina Raszyn77,1%81,2%87,2%81,8%52
SP im. Jana Pawła IIMichałowice75,2%80,8%85,7%80,6%91
SP im. 11 ListopadaŻółwin, gmina Brwinów75,4%79,5%86,0%80,3%30
SP im. Włodzimierza PuchalskiegoOtrębusy, gmina Brwinów70,4%78,6%87,8%78,9%62
SP im. ks. Józefa Poniatowskiego w ŁadachDawidy Bankowe, gmina Raszyn77,0%74,3%85,1%78,8%54
SP im. Mikołaja KopernikaNowa Wieś, gmina Michałowice71,8%75,6%88,3%78,6%59
SP im. Marii DąbrowskiejKomorów, gmina Michałowice74,6%74,2%86,7%78,5%69
SP im. Marii Skłodowskiej-CurieRusiec, gmina Nadarzyn67,7%74,4%87,8%76,6%82
SP nr 4 im. Bohaterów Spod DarnicyPiastów66,8%77,4%82,2%75,5%30
Średnia powiatu pruszkowskiego, wszystkie szkoły66,5%73,2%81,8%73,8%1808

Licea i technika w powiecie pruszkowskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie pruszkowskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (334 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (168 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Adama Mickiewiczaliceum, Piastów10272,5%87,8%95,2%57,8%74 os.85,1%2025: 87,7%31. w woj.87. w Polsce
Pryzmat Akademickie LO Fundacji Sternikliceum, Pruszków2973,9%85,3%94,1%–84,4%2025: –36. w woj.112. w Polsce
LO im. Tadeusza Kościuszkiliceum, Pruszków14368,3%86,3%95,0%59,1%85 os.83,2%2025: 85,6%45. w woj.146. w Polsce
LO im. Tomasza Zanaliceum, Pruszków11975,9%78,5%94,2%58,4%31 os.82,9%2025: 87,0%48. w woj.160. w Polsce
LO im. Jana Pawła IIliceum, Nadarzyn7970,2%78,0%91,5%47,3%20 os.79,9%2025: 75,6%76. w woj.270. w Polsce
LO im. Marii Dąbrowskiejliceum, Komorów, gmina Michałowice8571,5%67,8%88,1%27,1%32 os.75,8%2025: 77,4%125. w woj.494. w Polsce
Technikumtechnikum, Pruszków7957,5%65,7%77,1%22,8%20 os.66,7%2025: 72,5%29. w woj.134. w Polsce
Szkoła Mistrzostwa Sportowego-LOliceum, Pruszków12758,5%60,4%78,9%–65,9%2025: 67,0%216. w woj.1006. w Polsce
Technikumtechnikum, Piastów5546,8%39,0%66,3%–50,7%2025: 48,4%120. w woj.974. w Polsce
LOliceum, Piastów2449,5%28,4%62,4%–46,8%2025: –322. w woj.1718. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (5)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu pruszkowskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Niepubliczne LO dla Dorosłychliceum, Pruszków36
LO dla Dorosłych Żakliceum, Pruszków30
Społeczne LO nr 23liceum, Pruszków18
LO im. Jarosława Iwaszkiewicza w ZSOliceum, Brwinów12
LO Niepubliczne dla Dorosłych Wiktorialiceum, Pruszków5

Powiat pruszkowski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu pruszkowskiego, województwa mazowieckigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty66,5%62,5%+3,959,6%54,8%+11,72. z 421808
Polski, egzamin ósmoklasisty73,2%70,7%+2,568,5%64,8%+8,32. z 421808
Angielski, egzamin ósmoklasisty81,8%80,2%+1,676,5%72,6%+9,13. z 421977
Polski, matura podstawowa63,6%68,7%−5,161,5%58,9%+4,77. z 41943
Matematyka, matura podstawowa68,7%70,3%−1,662,4%59,0%+9,63. z 41942
Angielski, matura podstawowa84,5%84,2%+0,381,0%78,4%+6,12. z 41928
Matematyka, matura rozszerzona48,4%38,0%+10,343,8%37,1%+11,36. z 41301
Angielski, matura rozszerzona73,5%68,9%+4,672,1%69,2%+4,35. z 41786
Polski, matura rozszerzona47,4%49,9%−2,547,4%43,9%+3,613. z 41138
Biologia, matura rozszerzona42,5%54,3%−11,843,1%40,7%+1,813. z 41178
Chemia, matura rozszerzona37,4%43,1%−5,743,1%40,8%−3,324. z 40111
Fizyka, matura rozszerzona46,7%54,4%−7,749,3%41,8%+4,913. z 3885
Geografia, matura rozszerzona51,1%52,2%−1,146,3%40,6%+10,54. z 41261
Historia, matura rozszerzona53,0%49,3%+3,750,3%47,2%+5,87. z 3952
WOS, matura rozszerzona44,8%––48,1%44,0%+0,814. z 3848
Informatyka, matura rozszerzona36,4%56,5%−20,242,9%39,7%−3,316. z 3434

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu pruszkowskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.