Dane CKE · termin główny 2026 · małopolskie

Edukacja w powiecie suskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu suskiego napisali matematykę na 58,6%, o 3,8 punktu wyżej niż średnia Polski. Największy skok zrobiły gminy Zembrzyce i Zawoja oraz miasto Jordanów. Najwyżej z matematyki jest miasto Sucha Beskidzka, z wynikiem 64,7%.

  • 876ósmoklasistów
  • 717maturzystów
  • 9gmin w powiecie
  • 2 + 3licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matematyka ósmoklasistów nad średnią

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 876 os.+3,8
Powiat58,6%
Województwo60,7%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 876 os.+3,3
Powiat68,1%
Województwo69,3%
Polska64,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 884 os.−0,4
Powiat72,2%
Województwo75,4%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie suskim

Powiat suski na tle województwa i Polski

Matematyka876 os. w 2026+3,8
Powiat58,6%
Województwo60,7%
Polska54,8%
w 2025: 55,0% · 9. miejsce na 22 w województwie
Polski876 os. w 2026+3,3
Powiat68,1%
Województwo69,3%
Polska64,8%
w 2025: 69,4% · 9. miejsce na 22 w województwie
Angielski884 os. w 2026−0,4
Powiat72,2%
Województwo75,4%
Polska72,6%
w 2025: 69,4% · 12. miejsce na 22 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu suskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Sucha Beskidzkamiasto, 81 os.64,7%71,9%74,4%+6,2
Zawojagmina wiejska, 98 os.63,9%64,2%70,0%+9,7
Stryszawagmina wiejska, 116 os.61,8%71,4%75,1%+1,2
Jordanówmiasto, 56 os.61,7%72,5%70,5%+10,9
Budzówgmina wiejska, 107 os.60,9%72,3%72,9%+4,4
Zembrzycegmina wiejska, 46 os.58,2%67,8%75,9%+12,4
Maków Podhalańskigmina miejsko-wiejska, 155 os.56,3%68,2%72,5%−1,4
Jordanówgmina wiejska, 126 os.55,4%64,1%72,2%+3,4
Bystra-Sidzinagmina wiejska, 91 os.47,1%63,0%66,6%−1,3
Powiat suski58,6%68,1%72,2%+3,6
Województwo60,7%69,3%75,4%+4,4
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie suskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 13, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 1 im. Jana Pawła IISucha Beskidzka72,5%73,4%77,5%74,5%39
SP im. Świętej Królowej JadwigiBieńkówka, gmina Budzów63,9%77,0%74,8%71,9%31
SP nr 1 im. H. ZapałowiczaZawoja64,9%68,6%81,2%71,6%45
SP im. Bohaterów Września 1939r.w JordanowieJordanów61,7%72,5%70,5%68,3%56
SP nr 2Stryszawa56,1%72,8%74,0%67,6%36
SP nr 2 im. Wł. BroniewskiegoSucha Beskidzka59,4%70,7%72,7%67,6%32
ZS - SP nr 1 im. Henryka SienkiewiczaMaków Podhalański51,2%66,6%80,6%66,1%59
SP nr 1 im. Tadeusza KościuszkiStryszawa53,5%66,0%74,8%64,8%31
SP im. Jana Pawła IIŁętownia, gmina Jordanów55,5%68,2%70,1%64,6%36
SP im. Karola SzymanowskiegoOsielec, gmina Jordanów58,3%62,6%72,5%64,5%47
Średnia powiatu suskiego, wszystkie szkoły58,6%68,1%72,2%66,3%876

Licea i technika w powiecie suskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie suskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (158 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (122 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
LO nr I im. Marii Skłodowskiej-Curieliceum, Sucha Beskidzka20575,1%78,6%90,7%51,4%74 os.81,5%2025: 80,1%28. w woj.221. w Polsce
LO nr I, ZS im. H. Kołłątajaliceum, Jordanów9265,0%54,1%71,5%–63,5%2025: 68,3%113. w woj.1132. w Polsce
Technikum nr 1 w Zespole Szkół im. W. Witosatechnikum, Sucha Beskidzka14059,0%49,0%68,7%–58,9%2025: 61,2%50. w woj.420. w Polsce
Technikum nr 2 w Zespole Szkół im. Walerego Goetlatechnikum, Sucha Beskidzka20050,5%53,3%69,5%20,2%64 os.57,8%2025: 57,0%55. w woj.490. w Polsce
Technikum nr 1 - ZS im. bł. ks. Piotra Dańkowskiegotechnikum, Jordanów6158,7%44,6%62,3%–55,2%2025: 58,6%72. w woj.680. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (1)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu suskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Niepubliczne LO Mistrzostwa Sportowego Beskidzkie Centrum Edukacji i Sportuliceum, Zawoja13

Powiat suski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu suskiego, województwa małopolskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty58,6%55,0%+3,660,7%54,8%+3,89. z 22876
Polski, egzamin ósmoklasisty68,1%69,4%−1,369,3%64,8%+3,39. z 22876
Angielski, egzamin ósmoklasisty72,2%69,4%+2,875,4%72,6%−0,412. z 22884
Polski, matura podstawowa62,0%60,4%+1,661,8%58,9%+3,15. z 22717
Matematyka, matura podstawowa58,9%58,2%+0,662,1%59,0%−0,211. z 22717
Angielski, matura podstawowa74,7%73,6%+1,179,5%78,4%−3,715. z 22708
Matematyka, matura rozszerzona34,2%27,9%+6,340,2%37,1%−2,911. z 22159
Angielski, matura rozszerzona65,1%59,5%+5,670,6%69,2%−4,115. z 22498
Polski, matura rozszerzona56,7%62,9%−6,348,1%43,9%+12,82. z 22123
Biologia, matura rozszerzona40,9%40,8%+0,143,6%40,7%+0,111. z 22148
Chemia, matura rozszerzona50,6%34,5%+16,144,5%40,8%+9,92. z 2254
Geografia, matura rozszerzona42,5%39,2%+3,342,1%40,6%+1,97. z 22135
Historia, matura rozszerzona46,7%41,5%+5,254,4%47,2%−0,512. z 2228

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu suskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat suski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: Zembrzyce, Zawoja i Jordanów w górę z matematyki

Ósmoklasiści z powiatu suskiego napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 58,6%. To o 3,8 punktu więcej niż średnia Polski. Rok wcześniej powiat miał z matematyki 55,0%, a w całej Polsce matematyka poszła w górę z 50,1% do 54,8%.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Egzamin z matematyki pisało w powiecie 876 uczniów. Wśród 22 powiatów i miast na prawach powiatu w Małopolsce powiat suski jest z matematyki 9., tak samo jak rok wcześniej. Średnia województwa małopolskiego wyniosła 60,7%.

Największy skok w Zembrzycach

Najwięcej zyskały gminy, które rok wcześniej miały słabszy wynik. W gminie Zembrzyce ósmoklasiści napisali matematykę na 58,2%, a rok wcześniej na 45,9%. Egzamin z matematyki pisało tam 46 uczniów, więc wynik jednego rocznika może się mocno różnić od poprzedniego.

W mieście Jordanów matematyka wzrosła z 50,8% do 61,7%, a w gminie Zawoja z 54,2% do 63,9%. Najwyżej w powiecie jest miasto Sucha Beskidzka: 64,7%, rok wcześniej 58,5%. Gmina Stryszawa ma 61,8%, a gmina Budzów 60,9%.

Matematyka wyszła powyżej średniej Polski w ośmiu z dziewięciu gmin. W gminie Maków Podhalański, w której egzamin pisało 155 uczniów, wynik wyniósł 56,3%, rok wcześniej 57,7%.

Polski i angielski

Z polskiego powiat ma 68,1%, przy średniej Polski 64,8%. Rok wcześniej miał 69,4% i był piąty w województwie, teraz jest dziewiąty. Najwyżej z polskiego są miasto Jordanów (72,5%) i gmina Budzów (72,3%).

Angielski wyszedł w powiecie na 72,2%, rok wcześniej na 69,4%. W Polsce angielski poszedł w górę z 69,7% do 72,6%. Najwyżej z angielskiego jest gmina Zembrzyce (75,9%), a za nią gmina Stryszawa (75,1%), w której rok wcześniej było 65,7%.

Szkoły podstawowe

Najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP nr 1 im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej: 74,5%. Uczniowie tej szkoły napisali matematykę na 72,5%, a angielski na 77,5%. Druga jest SP im. Świętej Królowej Jadwigi w Bieńkówce w gminie Budzów (71,9%), z polskim na 77,0%.

Trzecia jest SP nr 1 im. H. Zapałowicza w Zawoi, ze średnią 71,6%. Szkoła w Zawoi napisała angielski na 81,2%. W Jordanowie najwyżej jest SP im. Bohaterów Września 1939r.w Jordanowie (68,3%). W zestawieniu jest 13 szkół, w których egzamin pisało co najmniej 25 uczniów.

W Stryszawie najwyżej jest SP nr 2 (67,6%), z polskim na 72,8%. Tyle samo, 67,6%, ma SP nr 2 im. Wł. Broniewskiego w Suchej Beskidzkiej. SP nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Makowie Podhalańskim ma 66,1%, a z angielskiego 80,6%. Szkoła w Makowie Podhalańskim napisała matematykę na 51,2%.

Matura

Maturę z polskiego pisało w powiecie 717 osób. Polski podstawowy wyszedł na 62,0%, przy średniej Polski 58,9%, i jest piątym wynikiem w województwie. Matematykę podstawową maturzyści z powiatu napisali na 58,9%, prawie tyle samo co średnia Polski (59,0%).

Geografię rozszerzoną pisało w powiecie 135 osób, ze średnią 42,5%, przy średniej Polski 40,6%. Rozszerzona matematyka wyszła na 34,2%, rok wcześniej na 27,9%. Średnia Polski z rozszerzonej matematyki wyniosła 37,1%, a rok wcześniej 32,6%.

Wyniki każdej gminy, szkoły podstawowej, liceum i technikum, razem ze zmianą od 2025 roku, są w zestawieniu przygotowanym przez ProfTutoring.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu suskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.