Dane CKE · termin główny 2026 · małopolskie

Edukacja w powiecie wielickim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu wielickiego napisali matematykę na 64,4%, trzeci wynik wśród 22 powiatów i miast w Małopolsce. Każda z pięciu gmin powiatu ma z matematyki więcej niż średnia województwa (60,7%): najmniej Gdów (61,6%), najwięcej Biskupice (66,1%).

  • 1672ósmoklasistów
  • 691maturzystów
  • 5gmin w powiecie
  • 5 + 2licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści wysoko, matura bliżej średniej

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1672 os.+9,6
Powiat64,4%
Województwo60,7%
Polska54,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 1705 os.+7,3
Powiat80,0%
Województwo75,4%
Polska72,6%
Polskimatura podstawowa, 691 os.+2,0
Powiat60,9%
Województwo61,8%
Polska58,9%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu wielickiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Powiat wielicki · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: każda gmina powiatu wielickiego z matematyką powyżej średniej Małopolski

Wszystkie pięć gmin powiatu wielickiego ma z tegorocznego egzaminu ósmoklasisty z matematyki średnią wyższą niż województwo małopolskie (60,7%). Najwyższą mają Biskupice, 66,1%, a najniższą Gdów, 61,6%. W Biskupicach egzamin pisało 134 uczniów. Cały powiat napisał matematykę na 64,4%, co daje trzecie miejsce wśród 22 powiatów i miast na prawach powiatu w Małopolsce.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Egzamin ósmoklasisty pisało w powiecie 1672 uczniów. Średnia Polski z matematyki wyniosła 54,8%, więc powiat ma o 9,6 punktu więcej. Z angielskiego powiat napisał 80,0%, trzeci wynik w województwie, a z polskiego 70,6%, czwarty. Rok wcześniej z angielskiego powiat miał 77,7%.

Z matematyki powiat miał w 2025 roku 61,2% i był wtedy drugi w województwie. W całej Polsce średnia z matematyki wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%, a w Małopolsce z 56,3% do 60,7%. Z matematyki poprawiła się każda gmina powiatu, najbardziej Kłaj, z 59,5% do 63,4%, i gmina Wieliczka, z 61,9% do 65,4%.

Wieliczka z największą liczbą uczniów

Najwięcej uczniów pisało egzamin w gminie Wieliczka: 758. Średnia z matematyki wyniosła tam 65,4%, a z angielskiego 82,2%, najwięcej w powiecie. Z polskiego najwyżej jest gmina Niepołomice (72,1%), przed Kłajem (71,4%). Cały powiat wypadł z polskiego podobnie jak rok wcześniej: 70,6% wobec 70,9%. W Biskupicach wynik z polskiego spadł z 70,8% do 68,7%, a w gminie Gdów z angielskiego wzrósł z 67,6% do 72,8%.

Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższą średnią z trzech egzaminów (matematyka, polski i angielski) ma SP nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieliczce: 81,5%. Druga jest SP nr 4 w Niepołomicach (79,3%), a trzecia SP im. Królowej Jadwigi w Sierczy w gminie Wieliczka (78,7%). W zestawieniu jest 25 szkół. SP z oddziałami integracyjnymi nr 4 im. Erazma Józefa Jerzmanowskiego w Wieliczce, największa z nich, ze 105 zdającymi, ma 74,7%.

Matura bliżej średniej województwa

Na maturze powiat wielicki wypadł bliżej średniej województwa. Z polskiego podstawowego wyszło 60,9% (Małopolska 61,8%, Polska 58,9%), z matematyki podstawowej 60,7% (Małopolska 62,1%), a z angielskiego podstawowego 80,4%, czwarty wynik w województwie. Maturę z polskiego pisało w powiecie 691 osób, z czego 448 w liceach i 213 w technikach.

Rozszerzoną matematykę pisały 194 osoby, ze średnią 34,7% (Polska 37,1%). Angielski rozszerzony, który pisały 583 osoby, poszedł w górę z 62,3% do 69,9%, a geografia rozszerzona wyszła na 43,6%, czwarty wynik w Małopolsce. Polski rozszerzony spadł z 53,9% do 44,3%. Biologię rozszerzoną pisało 100 osób, ze średnią 39,1% (Polska 40,7%).

Największe liceum w powiecie to I LO im. Jana Matejki w Wieliczce, w którym maturę pisały 233 osoby. Średnia trzech matur obowiązkowych, czyli polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, wyniosła tam 77,5%, a rok wcześniej 80,0%. W rankingu liceów 2026 I LO jest 43. w województwie małopolskim i 398. w Polsce, a rok wcześniej było 37. w województwie. Rozszerzoną matematykę 88 maturzystów tej szkoły napisało na 48,0%.

W Niepołomicach liceum przy ZS im. Ojca Świętego Jana Pawła II ma średnią 68,6%. W rankingu liceów jest 90. w województwie. LO im. E. Dembowskiego w Gdowie ma średnią 61,0%.

Najwyżej w rankingu techników jest szkoła w ZS im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach: 68,1%, 14. miejsce w województwie i 101. w Polsce. Rok wcześniej było 22. w województwie. Technikum w Wieliczce, w którym maturę pisało 148 osób, ma 64,2% i jest 27. w województwie.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie wielickim

Powiat wielicki na tle województwa i Polski

Matematyka1672 os. w 2026+9,6
Powiat64,4%
Województwo60,7%
Polska54,8%
w 2025: 61,2% · 3. miejsce na 22 w województwie
Polski1671 os. w 2026+5,8
Powiat70,6%
Województwo69,3%
Polska64,8%
w 2025: 70,9% · 4. miejsce na 22 w województwie
Angielski1705 os. w 2026+7,3
Powiat80,0%
Województwo75,4%
Polska72,6%
w 2025: 77,7% · 3. miejsce na 22 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu wielickiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Biskupicegmina wiejska, 134 os.66,1%68,7%78,4%+1,4
Wieliczkagmina miejsko-wiejska, 758 os.65,4%70,3%82,2%+3,5
Niepołomicegmina miejsko-wiejska, 417 os.63,9%72,1%80,8%+3,3
Kłajgmina wiejska, 125 os.63,4%71,4%79,1%+3,9
Gdówgmina wiejska, 238 os.61,6%69,3%72,8%+3,2
Powiat wielicki64,4%70,6%80,0%+3,2
Województwo60,7%69,3%75,4%+4,4
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie wielickim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 25, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 1 im. Kazimierza WielkiegoWieliczka76,6%77,0%90,9%81,5%85
SP nr 4Niepołomice73,6%77,0%87,2%79,3%58
SP im. Królowej JadwigiSiercza, gmina Wieliczka76,5%75,8%83,9%78,7%28
SP im. Wincentego WitosaWola Batorska, gmina Niepołomice69,3%76,4%86,5%77,4%43
SP nr 2 im. Króla Kazimierza WielkiegoNiepołomice65,2%76,4%85,9%75,8%73
SP im. Królowej JadwigiBiskupice70,6%71,2%83,2%75,0%34
SP z oddziałami integracyjnymi nr 4 im. Erazma Józefa JerzmanowskiegoWieliczka66,6%70,5%87,1%74,7%105
SP nr 3 im. Mikołaja KopernikaWieliczka68,2%72,5%82,2%74,3%63
SP im. Tadeusza Kościuszki w PrzebieczanachTomaszkowice, gmina Biskupice72,7%70,7%78,8%74,0%39
SPSzarów, gmina Kłaj67,7%74,0%79,2%73,6%37
Średnia powiatu wielickiego, wszystkie szkoły64,4%70,6%80,0%71,7%1672

Licea i technika w powiecie wielickim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie wielickim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (158 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (122 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Jana Matejkiliceum, Wieliczka23368,8%73,5%90,3%48,0%88 os.77,5%2025: 80,0%43. w woj.398. w Polsce
LO w ZS im. Ojca Świętgo Jana Pawła II -liceum, Niepołomice10766,1%55,1%84,5%17,1%26 os.68,6%2025: 71,4%90. w woj.886. w Polsce
ZS im. Ojca Świętego Jana Pawła II - Technikumtechnikum, Niepołomice4659,3%65,5%79,5%19,1%27 os.68,1%2025: 65,7%14. w woj.101. w Polsce
Technikumtechnikum, Wieliczka14857,9%59,4%75,3%32,1%43 os.64,2%2025: 66,9%27. w woj.197. w Polsce
LO Szkoła Mistrzostwa Sportowegoliceum, Wieliczka2157,9%54,7%79,2%–63,9%2025: 57,3%111. w woj.1100. w Polsce
LO im. E. Dembowskiegoliceum, Gdów5460,9%49,0%73,0%–61,0%2025: –124. w woj.1244. w Polsce
Prywatne LO mgra Stefana Kwietniowskiegoliceum, Wieliczka2634,0%30,9%58,2%–41,0%2025: 40,8%154. w woj.1785. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (4)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu wielickiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Prywatne LO dla Dorosłychliceum, Gdów22
Technikumtechnikum, Gdów19
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Niepołomicach-LO dla Dorosłychliceum, Niepołomice8
Prywatne LO - Niższe Seminarium Duchowne Franciszkanów (OFM)liceum, Wieliczka7

Powiat wielicki na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu wielickiego, województwa małopolskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty64,4%61,2%+3,260,7%54,8%+9,63. z 221672
Polski, egzamin ósmoklasisty70,6%70,9%−0,369,3%64,8%+5,84. z 221671
Angielski, egzamin ósmoklasisty80,0%77,7%+2,375,4%72,6%+7,33. z 221705
Polski, matura podstawowa60,9%62,1%−1,261,8%58,9%+2,08. z 22691
Matematyka, matura podstawowa60,7%63,1%−2,462,1%59,0%+1,79. z 22690
Angielski, matura podstawowa80,4%80,4%−0,179,5%78,4%+2,04. z 22686
Matematyka, matura rozszerzona34,7%30,5%+4,240,2%37,1%−2,410. z 22194
Angielski, matura rozszerzona69,9%62,3%+7,570,6%69,2%+0,66. z 22583
Polski, matura rozszerzona44,3%53,9%−9,548,1%43,9%+0,512. z 22151
Biologia, matura rozszerzona39,1%44,0%−4,943,6%40,7%−1,615. z 22100
Chemia, matura rozszerzona38,3%40,9%−2,644,5%40,8%−2,513. z 2240
Geografia, matura rozszerzona43,6%42,1%+1,542,1%40,6%+3,04. z 22160
Historia, matura rozszerzona45,0%38,6%+6,454,4%47,2%−2,214. z 2233
WOS, matura rozszerzona43,0%––49,2%44,0%−0,910. z 2237
Informatyka, matura rozszerzona30,9%35,2%−4,343,3%39,7%−8,813. z 1921

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu wielickiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.