Dane CKE · termin główny 2026 · lubelskie

Edukacja w Lublinie: wyniki egzaminów 2026

Z polskiego podstawowego lubelscy maturzyści mają 57,5%, o 6,1 punktu mniej niż rok wcześniej i mniej niż średnia Polski (58,9%). Polski rozszerzony wyszedł za to na 56,4%, o 12,6 punktu powyżej kraju. Najwyższy wynik z rozszerzenia ma III LO im. Unii Lubelskiej: 89,4%.

  • 3224ósmoklasistów
  • 5570maturzystów
  • 34 + 15licea + technika
Wyniki 2026 Lublin, województwo, Polska

Polski: podstawowy niżej, rozszerzony wysoko

Polskimatura podstawowa, 5570 os.−1,4
Lublin57,5%
Województwo55,0%
Polska58,9%
Polskimatura rozszerzona, 1048 os.+12,6
Lublin56,4%
Województwo46,9%
Polska43,9%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 3224 os.+9,5
Lublin74,3%
Województwo66,6%
Polska64,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Lublina i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Lublin · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Polski na maturze w Lublinie: podstawowy w dół o 6,1 punktu, rozszerzony 12,6 punktu powyżej średniej kraju

Lubelscy maturzyści napisali w tym roku polski na poziomie podstawowym średnio na 57,5%. Rok wcześniej było to 63,6%. Polski rozszerzony wyszedł za to na 56,4%, a jego średnia jest o 12,6 punktu wyższa niż w Polsce. Ten sam przedmiot daje więc miastu wynik poniżej kraju na poziomie podstawowym i jeden z najwyższych w regionie na rozszerzonym.

Dane pochodzą z terminu głównego matury 2026, który Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje na Mapie Wyników Egzaminów. Polski podstawowy pisało w Lublinie 5570 maturzystów, w tym 4249 w liceach i 1173 w technikach. Rozszerzenie wybrało 1048 osób.

Podstawowy: spadek większy niż w kraju

Średnia Polski z polskiego podstawowego zmieniła się niewiele, z 59,4% do 58,9%. Lublin stracił 6,1 punktu i jest teraz o 1,4 punktu poniżej kraju. W województwie lubelskim miasto spadło z tego egzaminu z drugiego na piąte miejsce wśród 24 powiatów i miast na prawach powiatu. Średnia województwa to 55,0%.

Spadek widać w większości dużych liceów. III LO im. Unii Lubelskiej miało z polskiego podstawowego 81,5%, a teraz 75,0%. W XXI LO im. św. Stanisława Kostki wynik zmalał z 77,2% do 65,6%, w XXX LO im. księdza Jana Twardowskiego z 73,1% do 65,9%, a w II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego z 73,1% do 65,8%.

Najwyższy wynik ma teraz IX LO im. Mikołaja Kopernika: 75,1% przy 189 zdających, więcej niż rok wcześniej (72,7%). W VIII LO im. Zofii Nałkowskiej polski podstawowy wyszedł na 50,4%, a rok wcześniej na 65,4%. W XIV LO pisało go 161 osób, ze średnią 45,2%, przy 56,7% w 2025 roku.

W technikach wyniki z polskiego są niższe niż w liceach. Najwyższy ma Technikum Elektroniczne w ZS Elektronicznych: 63,0% przy 132 zdających, rok wcześniej 67,4%. Z innych przedmiotów obowiązkowych spadek był mniejszy: matematyka podstawowa w całym mieście wyszła na 62,7%, o 3,5 punktu mniej niż rok wcześniej, ale wciąż o 3,7 punktu więcej niż w Polsce. Angielski podstawowy ma 80,9%, prawie tyle co w 2025 roku (81,5%).

Rozszerzony: w górę w wielu szkołach

Polski rozszerzony poszedł w Lublinie w przeciwną stronę: z 52,0% do 56,4%. Średnia Polski to 43,9%, a województwa 46,9%. Z tego egzaminu Lublin jest trzeci w województwie.

Najwyższą średnią ma III LO im. Unii Lubelskiej: 89,4% przy 45 zdających, rok wcześniej 80,5%. V LO im. Marii Skłodowskiej-Curie podniosło wynik z 70,8% do 81,3%, a II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego ma 74,4%.

Największe skoki zrobiły szkoły spoza czołówki. W LO w ZS nr 1 im. Władysława Grabskiego XV polski rozszerzony wzrósł z 45,9% do 78,1%. W XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania pisało go 57 osób, a średnia poszła z 48,9% do 69,6%. XXIX LO im. CC Mjr Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora ma 68,7%, rok wcześniej 51,1%.

Nie wszędzie było tak samo. IX LO im. Mikołaja Kopernika, najlepsze w mieście z polskiego podstawowego, ma z rozszerzonego 64,3%, a rok wcześniej miało 76,8%.

Ósmoklasiści najlepsi w województwie

W szkołach podstawowych polski idzie w górę. Lubelscy ósmoklasiści napisali go na 74,3%, o 3,1 punktu lepiej niż rok wcześniej. To najwyższy wynik w województwie lubelskim, a średnia Polski wyniosła 64,8%. Egzamin z polskiego pisało w Lublinie 3224 uczniów.

Najwyższą średnią z polskiego wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi ma SP im. Bolesława Chrobrego: 87,4%. Za nią są Prywatna SP im. Królowej Jadwigi (86,5%) i SP nr 6 im. Romualda Traugutta (85,7%). W SP nr 58 w ZS nr 13 egzamin pisało 86 uczniów, ze średnią z polskiego 85,0%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Lublinie

Lublin na tle województwa i Polski

Matematyka3224 os. w 2026+9,2
Lublin64,0%
Województwo53,6%
Polska54,8%
w 2025: 60,9% · 1. miejsce na 24 w województwie
Polski3224 os. w 2026+9,5
Lublin74,3%
Województwo66,6%
Polska64,8%
w 2025: 71,2% · 1. miejsce na 24 w województwie
Angielski3339 os. w 2026+8,8
Lublin81,4%
Województwo71,0%
Polska72,6%
w 2025: 79,4% · 1. miejsce na 24 w województwie
  1. 1SP im. Bolesława Chrobrego90,1%34 os.
  2. 2Międzynarodowa SP Paderewski85,9%56 os.
  3. 3Prywatna SP im. Królowej Jadwigi84,3%39 os.
  4. 4SP nr 6 im. Romualda Traugutta80,8%38 os.
  5. 5SP Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej80,0%52 os.
  6. 6SP im. św. Wincentego Pallottiego75,9%44 os.
  7. 7SP nr 18 im. Macieja Rataja73,3%74 os.
  8. 8Niepubliczna SP Skrzydła72,4%49 os.
  9. 9SP nr 50 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego-Prymasa Tysiąclecia72,4%90 os.
  10. 10SP nr 29 im. Adama Mickiewicza71,7%44 os.
  11. śr.Średnia miasta64,0%3224 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Lublinie, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 49.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Lublinie z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 49, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP im. Bolesława Chrobrego90,1%87,4%98,3%92,0%34
Prywatna SP im. Królowej Jadwigi84,3%86,5%96,6%89,1%39
Międzynarodowa SP Paderewski85,9%83,1%97,2%88,7%56
SP nr 6 im. Romualda Traugutta80,8%85,7%86,7%84,4%38
SP im. św. Wincentego Pallottiego75,9%84,4%92,7%84,3%44
SP Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej80,0%79,9%91,0%83,6%52
ZS nr 13, SP nr 5871,1%85,0%91,7%82,6%86
SP nr 18 im. Macieja Rataja73,3%82,3%89,6%81,7%74
SP nr 50 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego-Prymasa Tysiąclecia72,4%82,8%86,1%80,4%90
Niepubliczna SP Skrzydła72,4%79,3%87,2%79,6%49
Średnia miasta, wszystkie szkoły64,0%74,3%81,4%73,2%3224

Licea i technika w Lublinie: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Lublinie, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (100 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (73 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
III LO im. Unii Lubelskiejliceum16475,0%92,0%96,5%75,3%74 os.87,8%2025: 89,9%1. w woj.37. w Polsce
IX LO im. Mikołaja Kopernikaliceum18975,1%88,2%95,9%65,7%94 os.86,4%2025: 84,9%2. w woj.67. w Polsce
I LO im. Stanisława Staszicaliceum19269,5%89,5%95,5%68,6%102 os.84,8%2025: 88,9%3. w woj.98. w Polsce
II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiegoliceum19165,8%86,3%93,6%64,2%89 os.81,9%2025: 86,3%6. w woj.193. w Polsce
V LO im. Marii Skłodowskiej-Curieliceum25866,6%84,6%93,3%59,0%117 os.81,5%2025: 83,6%7. w woj.217. w Polsce
LO im. Jana III Sobieskiegoliceum5570,4%78,5%92,9%–80,6%2025: 83,0%8. w woj.252. w Polsce
XXI LO im. św. Stanisława Kostkiliceum19765,6%82,5%91,5%57,9%87 os.79,9%2025: 83,6%11. w woj.274. w Polsce
ZS Elektronicznych Technikum Elektronicznetechnikum13263,0%86,8%88,9%42,5%121 os.79,6%2025: 80,9%1. w woj.12. w Polsce
Prywatne LO im. Królowej Jadwigiliceum10061,2%82,2%93,4%59,6%37 os.78,9%2025: 85,8%12. w woj.321. w Polsce
XXX LO im. księdza Jana Twardowskiegoliceum27265,9%76,2%92,9%48,1%92 os.78,3%2025: 77,0%14. w woj.349. w Polsce
LO w ZS nr 1 im. Władysława Grabskiego XVliceum12564,7%70,2%90,7%27,8%34 os.75,2%2025: 77,6%22. w woj.526. w Polsce
IV LO im. Stefanii Sempołowskiejliceum23365,8%68,9%89,2%29,1%61 os.74,6%2025: 79,0%23. w woj.560. w Polsce
XXIX LO im. CC Mjr Hieronima Dekutowskiego ps. Zaporaliceum21062,9%71,8%85,3%35,6%55 os.73,3%2025: 70,8%27. w woj.640. w Polsce
LO im. Kazimierza Wielkiegoliceum5458,0%71,5%84,5%–71,4%2025: 76,1%33. w woj.731. w Polsce
XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczanialiceum24959,5%65,2%88,5%38,2%67 os.71,1%2025: 71,6%34. w woj.746. w Polsce
ZS nr 1 im. Władysława Grabskiego Technikum Ekonomiczno-Handlowetechnikum10956,0%69,1%86,9%31,9%46 os.70,7%2025: 70,8%3. w woj.63. w Polsce
Niepubliczne LOliceum3955,2%66,2%88,8%–70,0%2025: 76,2%38. w woj.806. w Polsce
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwidaliceum4061,8%57,2%91,0%–70,0%2025: 69,8%–
ZS Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego Technikum Energetyczno-Informatycznetechnikum9258,9%67,8%77,8%22,0%49 os.68,2%2025: 69,9%4. w woj.99. w Polsce
ZS Elektronicznych X LO Mistrzostwa Sportowegoliceum2855,0%59,5%77,5%–64,0%2025: –51. w woj.1097. w Polsce
LO w ZS Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów XVIliceum6056,5%52,1%82,7%–63,8%2025: 75,1%52. w woj.1112. w Polsce
Śródziemnomorskie LO im. św. Dominika Guzmanaliceum3351,5%47,1%88,8%–62,5%2025: 68,2%53. w woj.1174. w Polsce
ZS Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów Technikum Ekonomicznetechnikum9658,1%56,5%72,3%15,6%44 os.62,3%2025: 66,7%7. w woj.262. w Polsce
VI LO im. Hugona Kołłątajaliceum21156,4%54,7%75,1%14,9%30 os.62,1%2025: 60,4%55. w woj.1193. w Polsce
Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezji Technikum Budowlano-Geodezyjnetechnikum14650,6%56,3%77,0%18,2%36 os.61,3%2025: 66,7%11. w woj.301. w Polsce
LO w ZS nr 5 im. Jana Pawła II XXIVliceum13153,9%49,7%79,4%–61,0%2025: 60,9%56. w woj.1242. w Polsce
VII LO im. Marii Konopnickiejliceum9054,1%49,5%75,8%–59,8%2025: 63,5%58. w woj.1313. w Polsce
Prywatne LO im. Mieszka Iliceum4352,0%51,6%74,3%–59,3%2025: 68,3%59. w woj.1322. w Polsce
Lubelskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Technikum Mechanicznetechnikum10550,6%53,1%73,7%17,9%34 os.59,1%2025: 61,3%13. w woj.406. w Polsce
VIII LO im. Zofii Nałkowskiejliceum14850,4%51,7%73,1%–58,4%2025: 66,0%62. w woj.1360. w Polsce
XIX LO im. Marii i Jerzego Kuncewiczówliceum14956,1%44,4%72,5%–57,7%2025: 57,4%64. w woj.1400. w Polsce
XXVII LO im. Zesłańców Sybiruliceum16349,9%41,9%74,1%–55,3%2025: 51,4%66. w woj.1482. w Polsce
ZS Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. gen. Franciszka Kleeberga Technikum Chemicznetechnikum3346,3%56,9%62,5%–55,2%2025: 64,5%24. w woj.677. w Polsce
Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezjitechnikum2854,8%38,6%69,9%–54,4%2025: –27. w woj.728. w Polsce
XVIII LO im. Stanisławy Filipiny Paleologliceum7450,4%44,0%68,8%–54,4%2025: –71. w woj.1511. w Polsce
ZS Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki Technikum Transportowo-Komunikacyjnetechnikum8445,0%44,8%73,2%10,1%21 os.54,3%2025: 61,8%28. w woj.733. w Polsce
ZS nr 5 im. Jana Pawła II Technikum Gastronomiczno-Hotelarskietechnikum5650,9%42,0%65,0%–52,6%2025: 56,6%32. w woj.847. w Polsce
LO w ZS Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. gen. Franciszka Kleeberga XIIliceum5946,6%38,0%67,4%–50,7%2025: –81. w woj.1633. w Polsce
ZS Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiegotechnikum4041,2%49,3%60,2%–50,2%2025: 61,8%38. w woj.995. w Polsce
XIV LOliceum16145,2%39,7%63,4%–49,4%2025: 55,8%83. w woj.1669. w Polsce
Pokaż pozostałe szkoły (9)
Ciąg dalszy tabeli: szkoły od 41. do 49. według średniej trzech matur obowiązkowych.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
LO Lubelskiej Akademii Wseiliceum3840,3%30,2%74,6%–48,4%2025: –85. w woj.1689. w Polsce
Akademickie Liceum Mistrzostwa Sportowegoliceum11139,9%40,1%64,7%–48,2%2025: 54,7%–
ZS Budowlanych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego Technikum Budowlanetechnikum2740,3%40,1%56,4%–45,6%2025: 42,8%55. w woj.1209. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum5646,4%30,0%58,0%–44,8%2025: 50,2%56. w woj.1239. w Polsce
ZS Odzieżowo-Włókienniczych im. Wł. St. Reymontatechnikum8742,1%35,4%54,7%–44,1%2025: 45,5%60. w woj.1262. w Polsce
Zaoczne LO Cosinusliceum3632,2%31,1%63,5%–42,2%2025: 33,3%92. w woj.1772. w Polsce
LO Liderliceum3632,8%30,3%57,5%–40,2%2025: 35,7%94. w woj.1796. w Polsce
Technikum Lidertechnikum4728,0%39,3%50,3%–39,2%2025: 35,7%66. w woj.1341. w Polsce
Międzynarodowe LO Paderewskiliceum2163,3%83,9%––––
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (15)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Lublina w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Centrum Kształcenia Ustawicznego XXVI LO dla Dorosłychliceum61
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopniaszkoła ponadpodstawowa32
Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowegotechnikum18
ZS Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. gen. Franciszka Kleeberga Technikum Przemysłu Spożywczegotechnikum17
LO TEB Edukacjaliceum16
Niepubliczne Alternatywne LOliceum16
Niepubliczne LO Archeliceum16
LO dla Dorosłych Cnib Żakliceum15
Niepubliczne LO Altumliceum15
ZS Odzieżowo-Włókienniczych im. Władysława Stanisława Reymonta, Branżowa Szkoła Usługowo- Gospodarcza II stopniaszkoła branżowa II stopnia14
Collegium Gostynianum Katolickie LO im. bł. ks. Kazimierza Gostyńskiegoliceum13
Niepubliczne LO w Lublinie-Szkoła Mistrzostwa Sportowego Związku Piłki Ręcznej w Polsceliceum13
Branżowa Szkoła Elektryczna II stopniaszkoła branżowa II stopnia6
Niepubliczne LO dla Dorosłych Archeliceum6
ZS Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. gen. Franciszka Kleeberga, Branżowa Szkoła Spożywcza II stopniaszkoła branżowa II stopnia6

Lublin na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Lublina (miasto na prawach powiatu), województwa lubelskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty64,0%60,9%+3,153,6%54,8%+9,21. z 243224
Polski, egzamin ósmoklasisty74,3%71,2%+3,166,6%64,8%+9,51. z 243224
Angielski, egzamin ósmoklasisty81,4%79,4%+2,071,0%72,6%+8,81. z 243339
Polski, matura podstawowa57,5%63,6%−6,155,0%58,9%−1,45. z 245570
Matematyka, matura podstawowa62,7%66,2%−3,558,3%59,0%+3,74. z 245566
Angielski, matura podstawowa80,9%81,5%−0,674,9%78,4%+2,52. z 245465
Matematyka, matura rozszerzona43,3%37,3%+6,038,0%37,1%+6,24. z 241528
Angielski, matura rozszerzona74,1%67,7%+6,468,3%69,2%+4,92. z 244168
Polski, matura rozszerzona56,4%52,0%+4,446,9%43,9%+12,63. z 241048
Biologia, matura rozszerzona44,6%51,2%−6,639,9%40,7%+3,83. z 241400
Chemia, matura rozszerzona48,0%49,9%−1,942,3%40,8%+7,32. z 23698
Fizyka, matura rozszerzona49,1%62,3%−13,240,6%41,8%+7,33. z 19361
Geografia, matura rozszerzona44,9%45,6%−0,637,6%40,6%+4,41. z 241305
Historia, matura rozszerzona52,9%48,8%+4,247,1%47,2%+5,72. z 22341
WOS, matura rozszerzona45,6%––40,9%44,0%+1,62. z 18381
Informatyka, matura rozszerzona45,0%44,8%+0,236,0%39,7%+5,31. z 18141
Niemiecki, matura podstawowa87,2%78,0%+9,176,0%70,7%+16,41. z 435

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.