Dane CKE · termin główny 2026 · wielkopolskie

Edukacja w Poznaniu: wyniki egzaminów 2026

Maturzyści z Poznania napisali matematykę podstawową na 56,7%, poniżej średniej Polski (59,0%). Rok wcześniej miasto miało 65,2% i było z tego egzaminu pierwsze w Wielkopolsce, teraz jest jedenaste. Najwięcej maturzystów w mieście, 2585, ma Liceum w Chmurze, w którym matematyka wyszła na 36,5%.

  • 5113ósmoklasistów
  • 10 556maturzystów
  • 51 + 21licea + technika
Wyniki 2026 Poznań, województwo, Polska

Matura podstawowa niżej niż rok temu

Matematykamatura podstawowa, 10 543 os.−2,3
Poznań56,7%
Województwo55,8%
Polska59,0%
Polskimatura podstawowa, 10 556 os.+2,1
Poznań61,0%
Województwo59,5%
Polska58,9%
Biologiamatura rozszerzona, 2271 os.+0,5
Poznań41,2%
Województwo38,3%
Polska40,7%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Poznania i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Poznań · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026: Poznań z pierwszego na jedenaste miejsce w Wielkopolsce z matematyki podstawowej

Szkoły z Poznania napisały maturę podstawową z matematyki średnio na 56,7%. Rok wcześniej było to 65,2% i pierwsze miejsce wśród 35 powiatów i miast na prawach powiatu w Wielkopolsce, a teraz jest jedenaste. Średnia miasta jest też niższa niż średnia Polski, która wyniosła 59,0%. W całym kraju średnia z tego egzaminu zmieniła się w ciągu roku z 60,8% na 59,0%.

Tak wynika z oficjalnych wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Średnia Poznania liczy wszystkie szkoły, które w danych CKE mają siedzibę w mieście. Maturę z polskiego pisało w nich 10 556 osób, z czego 7863 w liceach i 2133 w technikach.

Największa szkoła: Liceum w Chmurze

Najwięcej maturzystów w Poznaniu ma w tym roku Liceum w Chmurze. Maturę z polskiego pisało w nim 2585 osób, prawie co czwarty maturzysta w mieście, a rok wcześniej 15. Matematykę podstawową maturzyści Liceum w Chmurze napisali średnio na 36,5%, a polski podstawowy na 51,9%. W rankingu liceów 2026, liczonym ze średniej trzech matur obowiązkowych, szkoła jest 131. w województwie.

Rozszerzoną biologię pisało w Liceum w Chmurze 610 osób, ze średnią 27,1%, a angielski rozszerzony 1927 osób, ze średnią 65,7%. Matematykę rozszerzoną zdawały w tej szkole 322 osoby, z wynikiem 14,5%, a polski rozszerzony 546 osób, z wynikiem 32,8%. W całym Poznaniu matematykę podstawową pisało 10 543 maturzystów.

Licea z czołówki

Najwyższy wynik z matematyki podstawowej w Poznaniu ma VIII LO im. Adama Mickiewicza: 94,4% przy 200 zdających. I LO im. Karola Marcinkowskiego napisało ją na 85,2% (rok wcześniej 83,7%), a V LO im. Klaudyny Potockiej, które ma najwięcej maturzystów po Liceum w Chmurze, na 83,9% (rok wcześniej 86,0%). W LO św. Marii Magdaleny średnia zmalała z 95,3% do 89,7%. XIV LO im. Kazimierza Wielkiego, w którym maturę pisało 187 osób, ma z matematyki podstawowej 71,9% wobec 67,8% rok wcześniej.

Wśród techników najwyżej jest Technikum Komunikacji, 6. w rankingu 1372 techników w Polsce. Najwięcej maturzystów, 220, ma Technikum Ekonomiczno-Handlowe, w którym matematyka podstawowa wyszła na 50,7%. Technikum Łączności jest w tym samym rankingu 19. w Polsce.

Polski i biologia też niżej w województwie

Z polskiego podstawowego Poznań ma 61,0% wobec 64,5% rok wcześniej i jest czwarty w Wielkopolsce, a w 2025 roku był pierwszy. Biologia rozszerzona wyszła na 41,2%, o 12,6 punktu niżej niż przed rokiem, a chemia rozszerzona na 42,9% wobec 51,7%. Fizykę rozszerzoną miasto napisało na 47,6%, przy 59,4% w 2025 roku.

Polski rozszerzony wyszedł na 47,3% wobec 52,9% przed rokiem, a WOS na 41,1%, o 2,8 punktu mniej niż średnia Polski. Geografię rozszerzoną Poznań napisał na 46,0%, tak samo jak w 2025 roku, i jest z niej drugi w województwie.

Najwyżej w województwie Poznań jest z angielskiego. Angielski podstawowy wyszedł na 82,2%, a rozszerzony na 72,4%. Matematyka rozszerzona ma 40,2%, o 3,1 punktu więcej niż średnia Polski i drugi wynik w Wielkopolsce. Informatykę rozszerzoną poznańscy maturzyści napisali na 48,0%, najwyżej w województwie.

Ósmoklasiści drudzy w województwie

Na egzaminie ósmoklasisty poznańscy uczniowie napisali matematykę na 58,8%, o 2,9 punktu lepiej niż rok wcześniej, a polski na 67,6%. Z obu przedmiotów Poznań jest drugi w Wielkopolsce. Egzamin z matematyki pisało 5113 uczniów, a zestawienie szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi obejmuje 89 szkół. Rok wcześniej z polskiego Poznań był pierwszy w województwie, a średnia z tego przedmiotu zmieniła się od tego czasu z 67,8% na 67,6%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Poznaniu

Poznań na tle województwa i Polski

Matematyka5113 os. w 2026+4,1
Poznań58,8%
Województwo52,6%
Polska54,8%
w 2025: 55,9% · 2. miejsce na 35 w województwie
Polski5115 os. w 2026+2,7
Poznań67,6%
Województwo62,6%
Polska64,8%
w 2025: 67,8% · 2. miejsce na 35 w województwie
Angielski5768 os. w 2026+5,9
Poznań78,6%
Województwo70,3%
Polska72,6%
w 2025: 77,2% · 1. miejsce na 35 w województwie
  1. 1Piątkowska Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej90,2%37 os.
  2. 2Społeczna SP nr 2 im. E. hr. Raczyńskiego86,6%35 os.
  3. 3Społeczna SP nr 4 STO im. prof. Adama Wodziczki86,0%51 os.
  4. 4Prywatna SP Gaudium Et Studium85,3%53 os.
  5. 5Społeczna SP nr 1 im. św. Urszuli Ledóchowskiej85,1%47 os.
  6. 6Dwujęzyczna Polsko-Angielska Prywatna SP82,5%38 os.
  7. 7Społeczna SP nr 3 Dębinka82,5%35 os.
  8. 8Publiczna Salezjańska SP im. bł. Piątki Poznańskiej80,2%60 os.
  9. 9SP nr 5678,0%86 os.
  10. 10SP Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej77,7%51 os.
  11. śr.Średnia miasta58,8%5113 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Poznaniu, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 89.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Poznaniu z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 89, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Piątkowska Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej90,2%85,9%97,1%91,1%37
Społeczna SP nr 4 STO im. prof. Adama Wodziczki86,0%89,2%98,0%91,1%51
Społeczna SP nr 2 im. E. hr. Raczyńskiego86,6%84,4%97,9%89,6%35
Społeczna SP nr 3 Dębinka82,5%86,9%97,7%89,0%35
Dwujęzyczna Polsko-Angielska Prywatna SP82,5%84,0%96,8%87,7%38
Prywatna SP Gaudium Et Studium85,3%81,5%96,0%87,6%53
Społeczna SP nr 1 im. św. Urszuli Ledóchowskiej85,1%83,2%93,6%87,3%47
SP nr 5678,0%80,2%94,9%84,4%86
Publiczna Salezjańska SP im. bł. Piątki Poznańskiej80,2%79,5%90,1%83,3%60
SP Da Vinci70,1%78,2%96,0%81,4%44
Średnia miasta, wszystkie szkoły58,8%67,6%78,6%68,3%5113

Licea i technika w Poznaniu: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Poznaniu, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (163 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (131 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
VIII LO im. Adama Mickiewiczaliceum20080,6%94,4%97,1%78,4%131 os.90,7%2025: 90,9%1. w woj.7. w Polsce
LO św. Marii Magdalenyliceum14182,4%89,7%96,9%70,9%90 os.89,6%2025: 92,1%2. w woj.21. w Polsce
II LO im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiejliceum8984,3%84,9%96,2%–88,5%2025: 90,8%3. w woj.29. w Polsce
I LO im. Karola Marcinkowskiegoliceum20480,4%85,2%95,7%62,0%95 os.87,1%2025: 87,3%4. w woj.52. w Polsce
XXXVIII Dwujęzyczne LOliceum14676,8%86,1%97,8%58,0%79 os.86,9%2025: 87,4%5. w woj.56. w Polsce
XVI LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Charles De Gaulle'aliceum12976,4%86,8%97,1%69,5%67 os.86,8%2025: 85,8%7. w woj.60. w Polsce
III LO im. św. Jana Kantegoliceum16276,5%87,0%95,9%69,9%87 os.86,5%2025: 88,4%8. w woj.65. w Polsce
VII LO im. Dąbrówkiliceum14975,1%86,1%95,4%63,7%65 os.85,5%2025: 87,9%9. w woj.79. w Polsce
VI LO im. Ignacego Jana Paderewskiegoliceum17173,9%85,7%94,2%55,5%74 os.84,6%2025: 84,7%10. w woj.103. w Polsce
Technikum Komunikacjitechnikum14971,2%86,5%92,6%44,3%132 os.83,4%2025: 85,0%1. w woj.6. w Polsce
V LO im. Klaudyny Potockiejliceum24772,7%83,9%93,5%53,5%102 os.83,4%2025: 84,8%12. w woj.142. w Polsce
XII LO im. Marii Skłodowskiej-Curieliceum16574,9%80,8%94,0%47,8%87 os.83,2%2025: 82,2%–
IX LO im. Karola Libeltaliceum15173,5%80,9%94,3%66,7%65 os.82,9%2025: 82,9%13. w woj.159. w Polsce
IV LO im. Komisji Edukacji Narodowejliceum15373,9%76,8%93,5%43,6%65 os.81,4%2025: 83,1%16. w woj.224. w Polsce
Publiczne Salezjańskie LO im. bł. Piątki Poznańskiejliceum6570,9%79,1%94,2%51,8%31 os.81,4%2025: 83,4%17. w woj.225. w Polsce
XI LO im. Jadwigi i Wacława Zembrzuskichliceum18474,6%69,8%92,8%45,6%44 os.79,1%2025: 78,2%22. w woj.311. w Polsce
XIV LO im. Kazimierza Wielkiegoliceum18772,4%71,9%92,3%41,1%61 os.78,9%2025: 77,0%24. w woj.326. w Polsce
Publiczne LO Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjuszaliceum7575,7%71,3%88,7%41,1%29 os.78,6%2025: 78,0%25. w woj.337. w Polsce
Społeczne LO nr 4 STOliceum7373,0%69,0%93,2%60,1%27 os.78,4%2025: –26. w woj.345. w Polsce
XVII LOliceum16368,4%71,5%93,3%33,5%47 os.77,7%2025: 77,4%29. w woj.387. w Polsce
Technikum Łącznościtechnikum17965,0%79,4%88,2%41,0%112 os.77,6%2025: 80,3%2. w woj.19. w Polsce
Liceum Akademickie Da Vinciliceum6767,3%72,8%91,9%–77,3%2025: 81,0%–
XV LO im. P0rof. Wiktora Degiliceum14172,0%68,2%90,6%–76,9%2025: 75,8%35. w woj.434. w Polsce
Publiczne LO Ksw im. bł. Natalii Tułasiewiczliceum6372,4%70,5%85,6%39,6%27 os.76,1%2025: 77,8%41. w woj.475. w Polsce
XXV LO im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiejliceum17272,0%64,4%91,3%15,4%22 os.75,9%2025: 76,1%43. w woj.487. w Polsce
XXXIX LO Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiejliceum5974,0%66,3%86,5%–75,6%2025: 73,4%45. w woj.504. w Polsce
XXI LO im. gen. Władysława Andersaliceum9770,0%65,0%91,2%22,7%28 os.75,4%2025: 73,1%47. w woj.512. w Polsce
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Potworowskiegoliceum4671,8%60,0%92,1%–74,6%2025: 70,2%–
X LO im. Przemysła IIliceum17164,5%68,2%90,1%33,4%60 os.74,3%2025: 72,4%56. w woj.585. w Polsce
XX LO im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.liceum18669,7%64,6%86,5%–73,6%2025: 72,1%60. w woj.626. w Polsce
Publiczne LO im. Romka Strzałkowskiegoliceum6863,8%64,4%88,5%29,1%28 os.72,2%2025: 81,2%65. w woj.693. w Polsce
Technikum Ekonomiczno-Administracyjne nr 1technikum16661,6%67,9%84,7%29,0%46 os.71,4%2025: 74,2%4. w woj.54. w Polsce
Liceum Akademickie Linde.edu.plliceum5461,8%62,6%89,5%–71,3%2025: 70,7%–
LO im. Matki J. Borzęckiej Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiegoliceum2662,2%61,7%87,1%–70,3%2025: –72. w woj.787. w Polsce
Technikum Energetyczne im. Henryka Zygalskiegotechnikum8366,4%62,9%81,2%27,6%32 os.70,2%2025: 65,3%5. w woj.70. w Polsce
Chrześcijańskie LO im. Króla Dawidaliceum3262,4%54,5%84,8%–67,2%2025: 79,6%85. w woj.947. w Polsce
Społeczne LO nr 1 im. św. Urszuli Ledóchowskiejliceum3657,8%54,6%84,1%–65,5%2025: –91. w woj.1026. w Polsce
Private High School Gaudium Et Studium LOliceum2560,7%59,2%75,4%–65,1%2025: 72,4%93. w woj.1041. w Polsce
Technikum Poligraficzno-Administracyjnetechnikum14663,7%51,9%78,7%–64,8%2025: 62,9%18. w woj.182. w Polsce
Technikum Budowlane im. gen. Władysłwa Andersatechnikum9759,6%55,8%78,2%9,6%42 os.64,5%2025: 70,6%19. w woj.187. w Polsce
Pokaż pozostałe szkoły (32)
Ciąg dalszy tabeli: szkoły od 41. do 72. według średniej trzech matur obowiązkowych.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
Technikum nr 19technikum9855,0%56,6%81,7%13,1%34 os.64,4%2025: 62,4%20. w woj.189. w Polsce
XXVIII LOliceum8062,3%45,0%85,8%–64,4%2025: 62,7%96. w woj.1076. w Polsce
XXXI LOliceum6961,0%54,7%75,5%–63,7%2025: 60,4%99. w woj.1114. w Polsce
Niepubliczne Akademickie LOliceum3055,2%52,3%83,4%–63,6%2025: –100. w woj.1122. w Polsce
Sportowe LO im. Kazimierza Nowakaliceum5163,9%49,7%77,2%–63,6%2025: 55,0%101. w woj.1123. w Polsce
Technikum nr 6 im. Rotmistrza Witolda Pileckiegotechnikum11960,1%44,3%81,6%–62,0%2025: 57,2%27. w woj.272. w Polsce
LO Mistrzostwa Sportowegoliceum14457,3%53,8%72,8%19,5%23 os.61,3%2025: 63,3%110. w woj.1227. w Polsce
Technikum Elektryczno-Elektronicznetechnikum7755,8%45,9%78,3%7,6%29 os.60,0%2025: 57,8%36. w woj.360. w Polsce
LO Horyzontliceum2148,3%43,3%87,8%–59,8%2025: –117. w woj.1311. w Polsce
Technikum Elektroniczno-Mechanicznetechnikum8649,9%53,7%74,4%11,8%34 os.59,3%2025: 53,5%38. w woj.391. w Polsce
Prywatne LO Mieszkoliceum5851,0%46,2%80,5%–59,2%2025: 64,0%118. w woj.1325. w Polsce
XXIX LOliceum12358,1%43,8%75,4%–59,1%2025: 67,2%119. w woj.1329. w Polsce
Technikum Mechanicznetechnikum6154,0%49,4%73,9%–59,1%2025: 55,4%40. w woj.408. w Polsce
Technikum Ekonomiczno-Handlowetechnikum22052,5%50,7%73,3%–58,8%2025: 56,3%43. w woj.429. w Polsce
Akademickie LO Wshiuliceum2349,1%52,0%75,4%–58,8%2025: –121. w woj.1345. w Polsce
Technikum Budowlano-Drzewnetechnikum6056,6%48,9%70,4%–58,6%2025: 53,4%44. w woj.435. w Polsce
LO Szkoła Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortataliceum8950,1%53,0%71,0%–58,0%2025: 58,1%125. w woj.1383. w Polsce
Prywatne LO Kossakaliceum10649,9%45,0%77,5%–57,5%2025: 54,3%127. w woj.1407. w Polsce
Technikum Geodezyjno-Drogowetechnikum5251,5%53,9%64,6%–56,7%2025: 57,3%49. w woj.561. w Polsce
Technikum Gastronomicznetechnikum4855,9%44,4%68,0%–56,1%2025: 53,7%56. w woj.608. w Polsce
LO Liceum w Chmurzeliceum258551,9%36,5%77,8%14,5%322 os.55,4%2025: –131. w woj.1476. w Polsce
Niepubliczne LO Scandynavialiceum3750,1%37,4%77,3%–54,9%2025: 64,7%135. w woj.1495. w Polsce
Technikum Środowiskatechnikum13455,8%41,7%66,8%4,0%21 os.54,8%2025: 59,8%64. w woj.703. w Polsce
XVIII LOliceum8152,6%41,4%69,5%–54,5%2025: 62,8%136. w woj.1506. w Polsce
Publiczne LO Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. Kardynała Augusta Hlondaliceum2552,0%44,1%64,7%–53,6%2025: –140. w woj.1542. w Polsce
Technikum Odzieżowo-Usługowetechnikum6348,1%40,1%63,4%–50,5%2025: 61,6%85. w woj.980. w Polsce
Technikum Przemysłu Spożywczegotechnikum6646,4%40,3%62,5%–49,7%2025: 48,2%93. w woj.1030. w Polsce
ZS Budowlanych-Technikum im. Rogera Sławskiegotechnikum5050,0%38,2%59,0%–49,1%2025: 46,9%101. w woj.1066. w Polsce
LO TEB Edukacjaliceum11045,5%31,3%67,2%–48,0%2025: –151. w woj.1697. w Polsce
Technikum Samochodowetechnikum9742,0%39,6%58,2%–46,6%2025: 51,9%107. w woj.1166. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum7242,6%29,0%66,0%–45,9%2025: 48,9%114. w woj.1199. w Polsce
XXXVII LO z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła IIliceum3938,9%30,6%66,9%–45,5%2025: 45,1%154. w woj.1735. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (29)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Poznania w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Xxxx LO dla Dorosłychliceum89
Poznańska ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Mieczysława Karłowiczaszkoła ponadpodstawowa60
Zaoczne LO dla Dorosłych Cosinus Plusliceum46
LO dla Dorosłych Żakliceum45
Plus - LO dla Dorosłychliceum44
Branżowa Szkoła II stopnia nr 2szkoła branżowa II stopnia40
Prywatne LO dla Dorosłych Asliceum39
Branżowa Szkoła II stopnia nr 4szkoła branżowa II stopnia37
I LO dla Dorosłychliceum22
Prywatne LO dla Dorosłych Szkoła na Czasieliceum21
LO dla Dorosłych Poznańskiego Centrum Edukacjiliceum20
LO dla Dorosłychliceum18
Spark Academy - LOliceum17
Liceum Polish-American Www Schoolliceum16
Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiejszkoła ponadpodstawowa16
Katolickie LO im. Jana Pawła IIliceum13
Prywatne LO dla Dorosłych Lupusliceum12
Niepubliczne LO O!megaliceum11
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiejszkoła ponadpodstawowa11
Branżowa Szkoła II stopnia nr 5szkoła branżowa II stopnia10
Technikumtechnikum10
LO Flexliceum9
Branżowa Szkoła II stopnia nr 6szkoła branżowa II stopnia9
Branżowa Szkoła II stopnia nr 3szkoła branżowa II stopnia8
II LO Specjalne z oddziałami zorganizowanymi w Zakładzie Opieki Zdrowotnejliceum8
Niepubliczne LO Alma Materliceum7
IV Prywatne LO im. Augustyna Aureliuszaliceum7
Dwujęzyczne Liceum Akademickie Wshiuliceum7
Branżowa Szkoła II stopnia nr 1szkoła branżowa II stopnia5

Poznań na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Poznania (miasto na prawach powiatu), województwa wielkopolskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty58,8%55,9%+2,952,6%54,8%+4,12. z 355113
Polski, egzamin ósmoklasisty67,6%67,8%−0,262,6%64,8%+2,72. z 355115
Angielski, egzamin ósmoklasisty78,6%77,2%+1,470,3%72,6%+5,91. z 355768
Polski, matura podstawowa61,0%64,5%−3,459,5%58,9%+2,14. z 3510 556
Matematyka, matura podstawowa56,7%65,2%−8,555,8%59,0%−2,311. z 3510 543
Angielski, matura podstawowa82,2%84,9%−2,677,1%78,4%+3,91. z 3510 401
Matematyka, matura rozszerzona40,2%37,7%+2,532,5%37,1%+3,12. z 342630
Angielski, matura rozszerzona72,4%70,3%+2,168,2%69,2%+3,21. z 357988
Polski, matura rozszerzona47,3%52,9%−5,645,6%43,9%+3,415. z 342249
Biologia, matura rozszerzona41,2%53,8%−12,638,3%40,7%+0,55. z 342271
Chemia, matura rozszerzona42,9%51,7%−8,838,0%40,8%+2,15. z 331229
Fizyka, matura rozszerzona47,6%59,4%−11,840,1%41,8%+5,84. z 31529
Geografia, matura rozszerzona46,0%46,0%+0,039,3%40,6%+5,52. z 342649
Historia, matura rozszerzona48,0%51,0%−3,046,1%47,2%+0,89. z 33823
WOS, matura rozszerzona41,1%––39,6%44,0%−2,813. z 29606
Informatyka, matura rozszerzona48,0%51,5%−3,540,8%39,7%+8,31. z 27326
Niemiecki, matura podstawowa83,2%77,8%+5,460,8%70,7%+12,51. z 1871

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.