Dane CKE · termin główny 2026 · małopolskie

Edukacja w Krakowie: wyniki egzaminów 2026

Krakowscy maturzyści napisali rozszerzoną matematykę na 48,5%, o 4,5 punktu lepiej niż rok wcześniej i najwyżej w Małopolsce. Fizyka rozszerzona poszła w przeciwną stronę: z 65,5% do 53,6%. Słabiej niż przed rokiem wyszły też polski i biologia rozszerzone.

  • 6268ósmoklasistów
  • 9632maturzystów
  • 60 + 25licea + technika
Wyniki 2026 Kraków, województwo, Polska

Matura rozszerzona: matematyka w górę, fizyka w dół

Matematykamatura rozszerzona, 4009 os.+11,4
Kraków48,5%
Województwo40,2%
Polska37,1%
Fizykamatura rozszerzona, 543 os.+11,8
Kraków53,6%
Województwo45,9%
Polska41,8%
Polskimatura rozszerzona, 2136 os.+7,5
Kraków51,4%
Województwo48,1%
Polska43,9%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników Krakowa i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Kraków · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w Krakowie: matematyka rozszerzona w górę o 4,5 punktu, fizyka o 11,9 punktu w dół

Szkoły z Krakowa napisały tegoroczną maturę rozszerzoną z matematyki średnio na 48,5%. Rok wcześniej średnia miasta wynosiła 44,0%. To najwyższy wynik wśród 22 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie małopolskim, przy średniej Małopolski 40,2% i Polski 37,1%. Z fizyki rozszerzonej Kraków ma za to 53,6% wobec 65,5% w 2025 roku.

Dane pochodzą z terminu głównego matury 2026, który Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje na Mapie Wyników Egzaminów. Rozszerzoną matematykę pisało w Krakowie 4009 osób, a fizykę 543. Maturę z polskiego zdawało 9632 maturzystów, z czego 6954 w liceach i 2285 w technikach.

Matematyka: wyżej w dużych szkołach

Z matematyki rozszerzonej najwyższą średnią wśród szkół z co najmniej 20 zdającymi ma VIII Prywatne Akademickie LO: 79,7% przy 35 osobach. W V LO im. Augusta Witkowskiego pisało ją 191 maturzystów, ze średnią 75,8%, a w I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego 141, ze średnią 70,6%.

Najwięcej osób zdawało rozszerzoną matematykę w Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku: 219. Ich średnia wzrosła z 51,5% do 61,0%. W II LO im. Króla Jana III Sobieskiego rozszerzenie pisały 202 osoby, ze średnią 65,3% wobec 58,5% rok wcześniej, a w XIII LO im. Bohaterów Westerplatte 127 osób, z wynikiem 55,7% wobec 42,6%.

Fizyka: niżej w liceach z czołówki

Fizyka rozszerzona wyszła słabiej w szkołach, które rok wcześniej miały z niej najwyższe średnie. W V LO im. Augusta Witkowskiego wynik spadł z 93,6% do 76,8%, w I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego z 82,5% do 71,9%, a w VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego z 84,2% do 64,1%. W X LO im. Komisji Edukacji Narodowej fizyka wyszła na 57,5%, a rok wcześniej, przy 11 zdających, na 85,4%.

Najwięcej zdających fizykę, 65, miało II LO im. Króla Jana III Sobieskiego, gdzie średnia wyniosła 64,7% (rok wcześniej 71,8%). Średnia Polski z fizyki rozszerzonej spadła w tym czasie z 51,8% do 41,8%, a Małopolski wynosi 45,9%.

Polski i biologia rozszerzone słabiej

Polski rozszerzony wyszedł w Krakowie na 51,4%, o 6,8 punktu słabiej niż rok wcześniej, i miasto jest z niego czwarte w Małopolsce. Najwyższą średnią ma IV LO im. Tadeusza Kościuszki: 87,6% przy 41 zdających, a rok wcześniej 57,5%. Biologia rozszerzona, którą pisało 1895 osób, wyszła na 49,6% wobec 55,6% w 2025 roku. Z biologii najwyżej jest I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego (77,5%), a najwięcej zdających, po 84, mają II LO im. Króla Jana III Sobieskiego i VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego.

Na pierwszym miejscu w województwie Kraków jest z sześciu matur rozszerzonych: matematyki, angielskiego, geografii, historii, wiedzy o społeczeństwie i informatyki. Historię rozszerzoną krakowscy maturzyści napisali na 59,6%, a WOS na 59,8%, przy 47,2% i 44,0% w Polsce.

Angielski rozszerzony pisało w Krakowie 7351 osób, a średnia wzrosła z 72,2% do 76,4%. Informatyka rozszerzona, choć też najlepsza w województwie, wyszła na 49,0% wobec 54,9% przed rokiem. Chemia rozszerzona ma 49,8%, przy 52,0% w 2025 roku, i jest trzecia w Małopolsce.

Technika i podstawówki

Wśród techników najwyżej jest Technikum Łączności nr 14: 83,6% ze średniej trzech matur obowiązkowych i 4. miejsce wśród 1372 techników w Polsce. Na egzaminie ósmoklasisty Kraków ma z matematyki 70,9%, z polskiego 75,0%, a z angielskiego 84,8%. Wśród szkół podstawowych najwyższą średnią z trzech egzaminów ma Publiczna Katolicka SP im. św. Joanny Beretty Molli: 91,6%. Zestawienie szkół z co najmniej 25 zdającymi obejmuje 105 szkół, a najniższą średnią ma w nim SP nr 37 im. Juliana Tuwima: 57,8%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w Krakowie

Kraków na tle województwa i Polski

Matematyka6268 os. w 2026+16,1
Kraków70,9%
Województwo60,7%
Polska54,8%
w 2025: 68,0% · 1. miejsce na 22 w województwie
Polski6264 os. w 2026+10,2
Kraków75,0%
Województwo69,3%
Polska64,8%
w 2025: 73,2% · 1. miejsce na 22 w województwie
Angielski7159 os. w 2026+12,2
Kraków84,8%
Województwo75,4%
Polska72,6%
w 2025: 83,1% · 1. miejsce na 22 w województwie
  1. 1Publiczna Katolicka SP im. św. Joanny Beretty Molli91,0%42 os.
  2. 2Katolicka SP im. Świętej Jadwigi Królowej90,8%39 os.
  3. 3Społeczna SP nr 7 STO im. ks. Prof. Józefa Tischnera88,0%36 os.
  4. 4SP nr 26 im. Andrzeja Struga85,4%52 os.
  5. 5Prywatna SP Salwator84,3%31 os.
  6. 6Społeczna SP nr 4 im. Juliusza Słowackiego83,4%42 os.
  7. 7Społeczna SP nr 1 im. Józefa Piłsudskiego83,2%28 os.
  8. 8SP nr 33 im. Króla Stefana Batorego83,1%76 os.
  9. 9SP Zakonu Pijarów im. ks. Stanisława Konarskiego82,9%52 os.
  10. 10SP im. bł. Celiny Borzęckiej82,1%52 os.
  11. śr.Średnia miasta70,9%6268 os.

Egzamin ósmoklasisty 2026 (matematyka): szkoły podstawowe w Krakowie, w których pisało co najmniej 25 osób, według średniego wyniku procentowego; 10 z 106.

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w Krakowie z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 105, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Publiczna Katolicka SP im. św. Joanny Beretty Molli91,0%86,2%97,5%91,6%42
Katolicka SP im. Świętej Jadwigi Królowej90,8%87,1%95,2%91,0%39
SP Zakonu Pijarów im. ks. Stanisława Konarskiego82,9%87,9%95,5%88,8%52
Społeczna SP nr 7 STO im. ks. Prof. Józefa Tischnera88,0%83,8%93,6%88,5%36
SP nr 33 im. Króla Stefana Batorego83,1%84,8%94,5%87,5%76
SP nr 159 Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej79,5%86,4%94,9%86,9%42
Społeczna SP nr 4 im. Juliusza Słowackiego83,4%81,1%96,2%86,9%42
Społeczna SP nr 1 im. Józefa Piłsudskiego83,2%80,5%96,6%86,7%28
SP im. bł. Celiny Borzęckiej82,1%83,8%94,2%86,7%52
Prywatna SP Salwator84,3%77,9%97,3%86,5%31
Średnia miasta, wszystkie szkoły70,9%75,0%84,8%76,9%6268

Licea i technika w Krakowie: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w Krakowie, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (158 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (122 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
V LO im. Augusta Witkowskiegoliceum25279,0%93,8%96,8%75,8%191 os.89,9%2025: 90,9%1. w woj.15. w Polsce
I LO im. Bartłomieja Nowodworskiegoliceum20482,4%89,5%96,0%70,6%141 os.89,3%2025: 89,4%2. w woj.22. w Polsce
VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiegoliceum21775,5%91,2%96,4%63,5%171 os.87,7%2025: 89,2%3. w woj.38. w Polsce
VI LO im. Adama Mickiewiczaliceum22778,0%87,0%96,9%64,3%126 os.87,3%2025: 87,3%4. w woj.43. w Polsce
VII LO im. Zofii Nałkowskiejliceum20076,2%89,7%95,9%60,9%142 os.87,3%2025: 87,4%5. w woj.46. w Polsce
II LO im. Króla Jana III Sobieskiegoliceum27875,5%89,8%95,0%65,3%202 os.86,8%2025: 88,6%6. w woj.61. w Polsce
X LO im. Komisji Edukacji Narodowejliceum20475,5%87,8%95,8%58,9%118 os.86,3%2025: 87,3%7. w woj.68. w Polsce
Publiczne Salezjańskie LOliceum18479,1%82,7%95,1%55,1%102 os.85,6%2025: 85,3%8. w woj.75. w Polsce
III LO im. Jana Kochanowskiegoliceum19975,1%85,2%95,3%61,3%110 os.85,2%2025: 86,8%9. w woj.85. w Polsce
IV LO im. Tadeusza Kościuszkiliceum21274,2%85,3%95,6%59,1%122 os.85,0%2025: 85,1%11. w woj.89. w Polsce
XLII LO im. Adama Mickiewiczaliceum11073,0%88,0%93,7%57,5%89 os.84,9%2025: 87,4%12. w woj.92. w Polsce
XXXI LO im. Romana Ingardenaliceum6171,2%86,9%96,3%51,4%51 os.84,8%2025: 77,9%13. w woj.100. w Polsce
Publiczne LO Zgromadzenia Sióstr Augustianek im. św. Rityliceum5375,0%88,1%89,6%67,9%34 os.84,2%2025: 89,8%14. w woj.116. w Polsce
XIII LO im. Bohaterów Westerplatteliceum21073,7%83,6%95,2%55,7%127 os.84,2%2025: 83,4%15. w woj.119. w Polsce
Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańskutechnikum24464,8%91,4%94,5%61,0%219 os.83,6%2025: 83,7%1. w woj.4. w Polsce
VII Prywatne LO im. Mikołaja Rejaliceum6676,5%77,0%95,6%60,6%28 os.83,1%2025: 88,2%21. w woj.151. w Polsce
VIII Prywatne Akademickie LOliceum7370,0%83,4%95,7%79,7%35 os.83,0%2025: 89,1%22. w woj.153. w Polsce
Kostka Publiczne LO Jezuitów im. św. Stanisława Kostkiliceum12370,6%80,8%95,3%59,7%67 os.82,2%2025: 80,7%24. w woj.182. w Polsce
IX LO im. Zygmunta Wróblewskiegoliceum13274,8%77,3%93,5%47,7%52 os.81,9%2025: 83,3%25. w woj.198. w Polsce
XI LO im. Marii Dąbrowskiejliceum17374,8%77,8%92,9%44,8%72 os.81,8%2025: 83,8%26. w woj.201. w Polsce
LO Zakonu Pijarów im. ks. Stanisława Konarskiegoliceum12371,3%82,8%91,2%60,8%85 os.81,8%2025: 85,2%27. w woj.202. w Polsce
LO z oddziałem dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego Tsspliceum3473,4%73,1%94,1%–80,2%2025: 83,3%32. w woj.263. w Polsce
III Społeczne LO im. Juliusza Słowackiego STOliceum8565,8%78,7%94,1%65,7%46 os.79,5%2025: 82,0%34. w woj.286. w Polsce
Technikum Energetyczno-Elektroniczne nr 9 im. Tadeusza Kościuszkitechnikum11966,3%82,8%88,6%36,9%88 os.79,2%2025: 76,8%3. w woj.13. w Polsce
XLIV LO im. ks. Stanisława Konarskiegoliceum15966,7%77,5%92,6%49,9%92 os.79,0%2025: 81,2%35. w woj.319. w Polsce
XXVI LOliceum8474,3%71,9%88,5%27,7%20 os.78,3%2025: 73,6%39. w woj.357. w Polsce
XX LO im. Leopolda Staffaliceum15768,0%71,1%91,8%50,8%64 os.77,0%2025: 79,9%48. w woj.430. w Polsce
I LO Sportoweliceum2764,1%79,3%85,6%–76,4%2025: 75,2%52. w woj.463. w Polsce
Publiczne LO Sióstr Prezentekliceum6468,2%71,1%86,6%47,7%27 os.75,3%2025: 77,1%59. w woj.523. w Polsce
XXVIII LO im. Wojciecha Bednarskiegoliceum10662,4%72,3%90,8%42,3%39 os.75,1%2025: 72,0%60. w woj.528. w Polsce
XLIII LO im. Zofii Chrzanowskiejliceum10567,2%67,1%90,7%38,0%32 os.75,0%2025: 72,0%61. w woj.539. w Polsce
XII LO im. Cypriana Kamila Norwidaliceum18170,8%66,8%86,9%34,0%63 os.74,8%2025: 75,1%62. w woj.548. w Polsce
XXVII LO im. dr. Henryka Jordanaliceum22264,4%67,7%90,6%29,8%99 os.74,2%2025: 72,9%65. w woj.586. w Polsce
XLI LO im. księdza Jana Twardowskiegoliceum13766,8%65,7%89,5%32,8%37 os.74,0%2025: 73,2%67. w woj.600. w Polsce
XV LO im. Marii Skłodowskiej-Curieliceum21661,1%69,8%88,9%42,1%43 os.73,3%2025: 75,4%70. w woj.643. w Polsce
Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3technikum4565,6%74,6%79,3%30,9%30 os.73,2%2025: 74,9%5. w woj.40. w Polsce
XVII LO im. Młodej Polskiliceum7270,9%58,4%89,1%–72,8%2025: 77,5%71. w woj.663. w Polsce
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Kluzyliceum6566,9%57,7%92,2%–72,3%2025: 75,6%–
Technikum Elektryczno-Elektroniczne nr 7 im. Powstańców Śląskichtechnikum16158,5%71,9%85,5%29,4%105 os.72,0%2025: 74,3%7. w woj.51. w Polsce
Katolickie LO im. Świętej Rodziny z Nazaretuliceum6265,1%66,2%84,7%–72,0%2025: 81,4%74. w woj.706. w Polsce
Pokaż pozostałe szkoły (45)
Ciąg dalszy tabeli: szkoły od 41. do 85. według średniej trzech matur obowiązkowych.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
XVIII LO im. Profesora Akademii Krakowskiej św. Jana Kantegoliceum14659,5%66,8%87,4%33,0%55 os.71,2%2025: 65,9%77. w woj.739. w Polsce
XIV LO im. Mikołaja Kopernikaliceum11863,3%61,9%87,7%30,2%31 os.71,0%2025: 63,7%78. w woj.753. w Polsce
III Prywatne LOliceum4657,6%65,5%88,6%–70,6%2025: 64,6%80. w woj.772. w Polsce
Publiczne LO Sióstr Salezjanek im. Świętego Dominika Savioliceum14265,7%62,6%81,2%33,5%31 os.69,8%2025: 76,0%83. w woj.824. w Polsce
XVI LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiegoliceum13467,4%57,4%84,2%17,6%24 os.69,7%2025: 62,3%85. w woj.831. w Polsce
IV Prywatne LO im. Królów Polskichliceum4359,6%65,5%84,0%–69,7%2025: 65,2%86. w woj.832. w Polsce
Katolickie Liceum Montessori im. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świataliceum4756,9%59,8%90,0%–68,9%2025: 73,9%–
XXIV LO im. Jana Pawła IIliceum15961,2%60,8%84,5%26,2%49 os.68,8%2025: 68,9%89. w woj.877. w Polsce
XXIII LO im. płk. Pilota Stanisława Skarżyńskiegoliceum5054,8%63,7%83,8%23,7%26 os.67,4%2025: 70,7%93. w woj.937. w Polsce
Da Vinci Społeczne LOliceum2160,0%54,6%86,5%–67,0%2025: –96. w woj.961. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum9457,3%61,1%82,7%23,9%31 os.67,0%2025: 65,6%18. w woj.127. w Polsce
V Prywatne LO im. Królowej Jadwigiliceum8360,3%55,6%83,5%22,7%31 os.66,5%2025: 66,0%99. w woj.989. w Polsce
I Społeczne LO im. X. B. W. Ignacego Krasickiegoliceum5359,3%54,0%85,8%–66,4%2025: –100. w woj.991. w Polsce
Technikum Poligraficzno-Medialne nr 20 im. Zenona Klemensiewiczatechnikum10963,9%54,8%79,3%–66,0%2025: 63,3%21. w woj.153. w Polsce
Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie nr 10technikum2371,0%50,8%75,7%–65,8%2025: 49,0%22. w woj.156. w Polsce
Technikum Ekonomiczno-Hotelarskie nr 4 im. Mikołaja Kopernikatechnikum15361,7%54,9%80,7%13,7%42 os.65,8%2025: 68,2%23. w woj.158. w Polsce
XXII LO im. Generała Bronisława Duchaliceum2158,1%56,2%80,2%–64,9%2025: –104. w woj.1052. w Polsce
Technikum Budowlane nr 1technikum6755,8%65,6%73,1%22,7%24 os.64,8%2025: 67,5%26. w woj.181. w Polsce
Akademickie LO Emmanuelliceum7459,9%48,9%85,6%–64,8%2025: 65,6%105. w woj.1056. w Polsce
XXI LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza-Witkacegoliceum2957,8%46,4%88,5%–64,2%2025: 68,9%108. w woj.1086. w Polsce
Technikum Kształtowania Środowiska nr 24technikum7051,7%56,2%80,0%16,7%27 os.62,6%2025: 68,8%33. w woj.251. w Polsce
Publiczne LO im. Królowej Apostołówliceum11060,2%50,9%75,7%17,2%29 os.62,3%2025: 59,9%120. w woj.1184. w Polsce
Technikum Mechaniczne nr 15 im. Szczepana Humbertatechnikum9753,7%59,0%73,4%25,6%29 os.62,0%2025: 64,0%36. w woj.270. w Polsce
Technikum Elektryczne nr 8technikum7564,9%51,4%69,0%10,7%37 os.61,8%2025: 57,6%37. w woj.282. w Polsce
Technikum Komunikacyjne nr 25technikum19849,5%59,3%76,1%27,2%72 os.61,6%2025: 59,3%38. w woj.286. w Polsce
LO Mistrzostwa Sportowegoliceum3956,2%53,2%72,5%–60,7%2025: 61,9%125. w woj.1264. w Polsce
Szkoła Mistrzostwa Sportowego LO Marcina Gortataliceum5358,4%45,9%76,8%–60,4%2025: 56,1%127. w woj.1277. w Polsce
Społeczne LO Mistrzostwa Sportowegoliceum3253,2%49,9%76,2%–59,8%2025: 53,0%131. w woj.1312. w Polsce
Technikum Odzieżowe nr 18 im. Stanisława Wyspiańskiegotechnikum3053,6%46,2%79,1%–59,6%2025: –43. w woj.377. w Polsce
Technikum Mechaniczne nr 17technikum9847,8%53,2%76,8%14,8%46 os.59,2%2025: 48,5%47. w woj.398. w Polsce
XXIX LO im. Krzysztofa Kieślowskiegoliceum3751,1%42,6%82,8%–58,8%2025: –132. w woj.1342. w Polsce
XXX LO im. Świętego Brata Alberta-Adama Chmielowskiegoliceum12160,8%39,5%76,2%–58,8%2025: 56,4%133. w woj.1346. w Polsce
Technikum Ekonomiczno-Handlowe nr 5technikum19059,3%42,3%67,4%–56,3%2025: 61,5%63. w woj.580. w Polsce
Technikum Gastronomiczne nr 11technikum8152,4%49,5%66,8%–56,2%2025: 57,2%64. w woj.592. w Polsce
LO Huty im. Tadeusza Sendzimiraliceum6357,1%36,4%72,6%–55,3%2025: –141. w woj.1478. w Polsce
Technikum Huty im. Tadeusza Sendzimiratechnikum3449,3%42,4%70,8%–54,2%2025: 59,1%80. w woj.748. w Polsce
Technikum nr 16 im. ks. dr. Jana Kaczkowskiegotechnikum8844,2%49,1%66,3%–53,2%2025: 52,2%88. w woj.815. w Polsce
Technikum Geodezji i Kształtowania Środowiska nr 12technikum6642,8%38,6%68,9%–50,1%2025: 56,3%104. w woj.1002. w Polsce
XXV LO im. Stefana Żeromskiegoliceum14045,5%37,1%67,5%–50,0%2025: 43,5%145. w woj.1649. w Polsce
Technikum nr 2 im. Studenckiego Komitetu Solidarnościtechnikum2844,5%31,4%71,1%–49,0%2025: 42,6%107. w woj.1072. w Polsce
Technikum Inżynierii Środowiska nr 13technikum8742,7%37,4%62,1%–47,4%2025: 53,3%113. w woj.1129. w Polsce
Technikum Mechaniczne nr 30technikum4138,1%36,1%66,5%–46,9%2025: 46,4%115. w woj.1149. w Polsce
Niepubliczne LO Szkoły Sportowej Piłki Nożnej im. Generała Bernarda Mondaliceum2545,5%33,5%58,0%–45,7%2025: –152. w woj.1733. w Polsce
Publiczne Technikum Rzemiosła i Przedsiębiorczościtechnikum4541,6%31,2%63,3%–45,4%2025: 40,3%118. w woj.1218. w Polsce
Technikum Przemysłu Spożywczego nr 22 im. św. Maksymiliana Marii Kolbetechnikum2328,9%25,6%46,2%–33,6%2025: –122. w woj.1365. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (25)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej Krakowa w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Państwowa ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Fryderyka Chopinaszkoła ponadpodstawowa63
Zaoczne LO dla Dorosłych Cosinus Plusliceum52
Edukacja 4u - LO dla Dorosłychliceum50
V LO dla Dorosłychliceum33
LO dla Dorosłych Żakliceum26
LO dla Dorosłych Zakładu Doskonalenia Zawodowegoliceum23
Zaoczne LO dla Dorosłych Yorkliceum23
Niepubliczne LO Zaoczne dla Dorosłychliceum21
IX Prywatne LOliceum19
Niepubliczne LO dla Dorosłych Renomaliceum19
I Prywatne LO im. Marszałka J. Piłsudskiegoliceum18
Prywatne LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Noblistów Polskichliceum16
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopniaszkoła ponadpodstawowa16
Branżowa Szkoła II stopnia nr 2szkoła branżowa II stopnia14
Technikum Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego chemobudowa-Kraków S. A.technikum12
VIII LO dla Dorosłych im. św. Maksymiliana Marii Kolbeliceum12
Publiczne LO Specjalne im. Świętej Siostry Faustynyliceum11
Branżowa Szkoła II stopnia nr 1szkoła branżowa II stopnia10
Niepubliczne LO Wolna Szkołaliceum10
Niepubliczne Chrześcijańskie LO Uczeńliceum9
Branżowa Szkoła II stopnia nr 9szkoła branżowa II stopnia9
Branżowa Szkoła II stopnia nr 3szkoła branżowa II stopnia9
XLVII LOliceum8
Niepubliczne Technikum New Technologytechnikum7
Faber-Niepubliczne LO dla Dorosłychliceum6

Kraków na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy Krakowa (miasto na prawach powiatu), województwa małopolskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminMiasto 2026Miasto 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty70,9%68,0%+2,960,7%54,8%+16,11. z 226268
Polski, egzamin ósmoklasisty75,0%73,2%+1,869,3%64,8%+10,21. z 226264
Angielski, egzamin ósmoklasisty84,8%83,1%+1,775,4%72,6%+12,21. z 227159
Polski, matura podstawowa64,8%64,3%+0,561,8%58,9%+6,03. z 229632
Matematyka, matura podstawowa68,3%70,8%−2,562,1%59,0%+9,31. z 229621
Angielski, matura podstawowa85,9%86,1%−0,279,5%78,4%+7,51. z 229532
Matematyka, matura rozszerzona48,5%44,0%+4,540,2%37,1%+11,41. z 224009
Angielski, matura rozszerzona76,4%72,2%+4,270,6%69,2%+7,21. z 227351
Polski, matura rozszerzona51,4%58,1%−6,848,1%43,9%+7,54. z 222136
Biologia, matura rozszerzona49,6%55,6%−6,043,6%40,7%+8,93. z 221895
Chemia, matura rozszerzona49,8%52,0%−2,244,5%40,8%+9,13. z 221118
Fizyka, matura rozszerzona53,6%65,5%−11,945,9%41,8%+11,83. z 20543
Geografia, matura rozszerzona50,5%48,9%+1,642,1%40,6%+9,91. z 221715
Historia, matura rozszerzona59,6%56,0%+3,654,4%47,2%+12,41. z 22717
WOS, matura rozszerzona59,8%––49,2%44,0%+15,81. z 22520
Informatyka, matura rozszerzona49,0%54,9%−5,943,3%39,7%+9,31. z 19470
Niemiecki, matura podstawowa93,7%85,8%+7,875,1%70,7%+23,01. z 1032

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią miasta, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.