Licea na Białołęce: matura 2026
Na Białołęce są dwa licea z co najmniej 20 maturzystami: CV LO im. Zbigniewa Herberta (261 zdających) i CLXV LO (104). Techników w dzielnicy nie ma, a liceum dla dorosłych miało kilkanaście osób.
CV LO ma średnią trzech matur 79,5%, rok wcześniej 83,9%. W rankingu liceów Warszawy spadło z 48. na 56. miejsce.
Matura 2026, termin główny: szkoły na Białołęce, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski); pod nią średnia z 2025 roku. Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce w rankingu liceów 2026 wśród 145 liceów Warszawy i 1841 w Polsce (technika nie są w rankingu). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Szkoła | Zdających | Polski P | Matematyka P | Angielski P | Matematyka R | Średnia trzech matur | Ranking liceów |
|---|
| CV LO im. Zbigniewa Herbertaliceum | 261 | 71,3% | 75,5% | 91,7% | 43,2%108 os. | 79,5%2025: 83,9% | 56. w Warszawie288. w Polsce |
| CLXV LOliceum | 104 | 68,0% | 68,9% | 87,4% | 42,1%20 os. | 74,8%2025: 78,7% | 84. w Warszawie551. w Polsce |
Mniejsze szkoły i szkoły dla dorosłych, bez porównań, bo przy kilkunastu zdających jeden wynik mocno zmienia średnią: Niepubliczne LO dla Dorosłych (11 os.). Ich wyniki liczą się do średniej Białołęki w tabeli niżej.
Najwyżej w rankingu liceów Warszawy jest na Białołęce CV LO im. Zbigniewa Herberta: 56. miejsce wśród 145 liceów stolicy, 82. w województwie mazowieckim i 288. w rankingu liceów w Polsce (rok wcześniej 48. w Warszawie i 189. w Polsce). Ranking liczymy ze średniej trzech matur obowiązkowych.
Matura 2026 w szkołach na Białołęce: wszystkie przedmioty
Polski podstawowy pisało w obu liceach i w szkole dla dorosłych 376 osób, matematykę rozszerzoną 128, a chemię rozszerzoną 31.
Matura 2026, termin główny: średni wynik procentowy wszystkich szkół na Białołęce (także dla dorosłych), całej Warszawy i Polski. Przedmioty, które pisało w dzielnicy co najmniej 20 osób. Różnica w punktach procentowych. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Przedmiot | Białołęka 2026 | Białołęka 2025 | Warszawa | Polska | Różnica do Warszawy | Zdających |
|---|
| Polski, poziom podstawowy | 70,0% | 73,2% | 64,2% | 58,9% | +5,7 | 376 |
| Matematyka, poziom podstawowy | 73,3% | 78,0% | 65,7% | 59,0% | +7,6 | 376 |
| Angielski, poziom podstawowy | 90,3% | 91,1% | 86,6% | 78,4% | +3,6 | 370 |
| Matematyka, poziom rozszerzony | 43,0% | 43,1% | 50,7% | 37,1% | −7,7 | 128 |
| Angielski, poziom rozszerzony | 78,6% | 73,7% | 77,7% | 69,2% | +0,9 | 330 |
| Polski, poziom rozszerzony | 50,8% | 51,8% | 50,8% | 43,9% | +0,0 | 69 |
| Biologia, poziom rozszerzony | 45,9% | 44,2% | 46,1% | 40,7% | −0,3 | 37 |
| Chemia, poziom rozszerzony | 32,0% | 35,1% | 46,6% | 40,8% | −14,6 | 31 |
| Fizyka, poziom rozszerzony | 45,1% | 66,5% | 55,2% | 41,8% | −10,1 | 32 |
| Geografia, poziom rozszerzony | 49,1% | 46,6% | 53,8% | 40,6% | −4,7 | 139 |
| Historia, poziom rozszerzony | 57,1% | 54,0% | 54,2% | 47,2% | +2,9 | 29 |
Co z tego wynika dla licealisty z Białołęki? Na poziomie podstawowym licea dzielnicy wypadają dobrze: polski 70,0%, drugi wynik w Warszawie, matematyka 73,3%. Gorzej z rozszerzeniami. Matematyka rozszerzona wyszła na 43,0%, o 7,7 punktu poniżej średniej Warszawy, a chemia na 32,0%. Uczniowi, który celuje w politechnikę albo kierunek lekarski, układamy plan rozszerzenia od pierwszej klasy liceum.