Licea i technika na Woli: matura 2026
Na Woli maturę pisało 28 szkół z co najmniej 20 zdającymi: 19 liceów, osiem techników i szkoła branżowa II stopnia. XXXIII LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika ma średnią trzech matur 92,0%, a z polskiego podstawowego 84,4%.
Rok temu drugie miejsce w całej Polsce zajmowało inne liceum z Woli. XL LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego spadło ze średniej 93,8% do 87,2% i z 2. na 47. miejsce w kraju, choć matematykę rozszerzoną napisało najlepiej na Woli: 73,7% przy 130 zdających.
Największy spadek w dzielnicy ma XLV LO im. Romualda Traugutta: z 82,0% do 69,9%.
Matura 2026, termin główny: szkoły na Woli, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski); pod nią średnia z 2025 roku. Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce w rankingu liceów 2026 wśród 145 liceów Warszawy i 1841 w Polsce (technika nie są w rankingu). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Szkoła | Zdających | Polski P | Matematyka P | Angielski P | Matematyka R | Średnia trzech matur | Ranking liceów |
|---|
| XXXIII LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernikaliceum | 153 | 84,4% | 93,0% | 98,7% | 70,8%109 os. | 92,0%2025: 92,9% | 1. w Warszawie1. w Polsce |
| XL LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiegoliceum | 177 | 73,7% | 91,3% | 96,7% | 73,7%130 os. | 87,2%2025: 93,8% | 22. w Warszawie47. w Polsce |
| XII LO im. Henryka Sienkiewiczaliceum | 149 | 72,5% | 82,8% | 95,7% | 44,1%84 os. | 83,6%2025: 89,3% | 36. w Warszawie134. w Polsce |
| XXX LO im. Jana Śniadeckiegoliceum | 231 | 73,1% | 82,1% | 95,2% | 52,6%75 os. | 83,4%2025: 87,5% | 37. w Warszawie138. w Polsce |
| LO Artes Liberalesliceum | 45 | 70,9% | 78,8% | 95,3% | – | 81,6%2025: – | 48. w Warszawie211. w Polsce |
| I Społeczne LO z oddziałami międzynarodowymi im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhjiliceum | 74 | 68,9% | 79,6% | 95,6% | 64,9%35 os. | 81,4%2025: 84,8% | 49. w Warszawie226. w Polsce |
| Niepubliczne Technikum Programistyczne Techni Schoolstechnikum | 23 | 65,6% | 79,1% | 94,7% | 39,9%20 os. | 79,8%2025: – | – |
| LXXXVI LO im. Batalionu „Zośka”liceum | 142 | 68,4% | 78,1% | 91,8% | 45,8%50 os. | 79,4%2025: 83,2% | 57. w Warszawie293. w Polsce |
| Technikum Elektroniczne nr 1technikum | 199 | 63,0% | 79,2% | 92,4% | 36,3%141 os. | 78,2%2025: 78,5% | – |
| CLXI LOliceum | 88 | 71,6% | 70,2% | 90,7% | 40,6%36 os. | 77,5%2025: 81,4% | 70. w Warszawie399. w Polsce |
| XXIV LO im. Cypriana Kamila Norwidaliceum | 242 | 65,1% | 74,3% | 93,0% | 43,3%90 os. | 77,4%2025: 85,6% | 71. w Warszawie405. w Polsce |
| III LO im. gen. Józefa Sowińskiegoliceum | 246 | 63,6% | 76,9% | 91,7% | 36,2%111 os. | 77,4%2025: 81,1% | 72. w Warszawie408. w Polsce |
Pokaż pozostałe szkoły (16)
| Szkoła | Zdających | Polski P | Matematyka P | Angielski P | Matematyka R | Średnia trzech matur | Ranking liceów |
|---|
| LO Te Vizja z oddziałami dwujęzycznymiliceum | 24 | 61,3% | 78,4% | 91,8% | – | 77,2%2025: – | 73. w Warszawie419. w Polsce |
| Prywatne LO im. Zuzanny Ginczankiliceum | 24 | 66,8% | 67,4% | 92,8% | – | 75,7%2025: – | 79. w Warszawie499. w Polsce |
| CXIX LO im. Jacka Kuronialiceum | 120 | 66,4% | 71,1% | 89,4% | 44,1%24 os. | 75,6%2025: 82,0% | 80. w Warszawie501. w Polsce |
| Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersonaliceum | 51 | 70,4% | 51,9% | 93,5% | – | 71,9%2025: 80,0% | – |
| XLV LO im. Romualda Trauguttaliceum | 133 | 56,6% | 65,3% | 87,8% | 42,6%24 os. | 69,9%2025: 82,0% | 104. w Warszawie816. w Polsce |
| Technikum Fototechnicznetechnikum | 109 | 61,2% | 53,1% | 88,4% | 21,8%23 os. | 67,6%2025: 73,5% | – |
| LXXXVIII LO im. Michała Konarskiegoliceum | 87 | 61,8% | 44,3% | 78,2% | 6,4%22 os. | 61,4%2025: 68,5% | 127. w Warszawie1222. w Polsce |
| Technikum Samochodowe nr 2 im. Mariana Bublewiczatechnikum | 76 | 62,6% | 49,4% | 67,6% | – | 59,9%2025: 57,1% | – |
| XCII LO z oddziałami integracyjnymiliceum | 68 | 58,2% | 45,0% | 73,4% | – | 58,9%2025: 61,9% | 136. w Warszawie1339. w Polsce |
| Liceum Sztuk Plastycznych Cosinus im. Ludwiki Nitschowejliceum | 37 | 59,2% | 32,7% | 80,9% | – | 57,6%2025: – | – |
| CXXV LO im. Waldemara Milewiczaliceum | 74 | 49,0% | 44,4% | 73,4% | – | 55,6%2025: 63,9% | 139. w Warszawie1469. w Polsce |
| Technikum nr 3 im. Ludwika Krzywickiegotechnikum | 44 | 49,0% | 41,5% | 68,7% | – | 53,1%2025: 64,9% | – |
| Technikum nr 29technikum | 67 | 43,8% | 33,6% | 71,0% | – | 49,5%2025: 61,0% | – |
| Technikum Budowlane nr 5 im. prof. Stefana Bryłytechnikum | 56 | 44,9% | 36,7% | 58,8% | – | 46,8%2025: 51,0% | – |
| Technikum nr 26technikum | 37 | 45,9% | 29,6% | 60,6% | – | 45,4%2025: – | – |
| Branżowa Szkoła II stopnia nr 2szkoła branżowa II stopnia | 56 | 38,9% | 21,6% | 43,3% | – | 34,6%2025: 30,4% | – |
Mniejsze szkoły i szkoły dla dorosłych, bez porównań, bo przy kilkunastu zdających jeden wynik mocno zmienia średnią: LO dla Dorosłych „Żak” (54 os.), CXXVIII LO dla Dorosłych (50 os.), LO dla Dorosłych „Archimedes” (28 os.), LO dla Dorosłych Pascal (23 os.), LO dla Dorosłych (19 os.), Katolickie LO im. ks. Jerzego Popiełuszki (17 os.), Technikum nr 23 im. Fryderyka Skarbka (17 os.), Liceum Akademia Dobrej Edukacji im. gen. Józefa Sowińskiego (15 os.), Państwowa ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. (14 os.), Społeczne Waldorfskie LO nr 1 (9 os.), Niepubliczne LO dla Dorosłych przy Warszawskiej Szkole Zarządzania-Szkole Wyższej (8 os.), LO Dobratu im. Tosi Kozłowskiej (6 os.). Ich wyniki liczą się do średniej Woli w tabeli niżej.
Najwyżej w rankingu liceów Warszawy jest na Woli XXXIII LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika: 1. miejsce wśród 145 liceów stolicy, 1. w województwie mazowieckim i 1. w rankingu liceów w Polsce (rok wcześniej 5. w Warszawie i 6. w Polsce). Ranking liczymy ze średniej trzech matur obowiązkowych.
Matura 2026 w szkołach na Woli: wszystkie przedmioty
Polski podstawowy pisały w szkołach na Woli 3092 osoby, matematykę rozszerzoną 1098, a biologię rozszerzoną 537.
Matura 2026, termin główny: średni wynik procentowy wszystkich szkół na Woli (także dla dorosłych), całej Warszawy i Polski. Przedmioty, które pisało w dzielnicy co najmniej 20 osób. Różnica w punktach procentowych. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Przedmiot | Wola 2026 | Wola 2025 | Warszawa | Polska | Różnica do Warszawy | Zdających |
|---|
| Polski, poziom podstawowy | 63,6% | 71,7% | 64,2% | 58,9% | −0,6 | 3092 |
| Matematyka, poziom podstawowy | 67,1% | 70,0% | 65,7% | 59,0% | +1,4 | 3090 |
| Angielski, poziom podstawowy | 86,2% | 87,6% | 86,6% | 78,4% | −0,4 | 3009 |
| Matematyka, poziom rozszerzony | 46,6% | 43,6% | 50,7% | 37,1% | −4,0 | 1098 |
| Angielski, poziom rozszerzony | 76,5% | 71,9% | 77,7% | 69,2% | −1,2 | 2356 |
| Polski, poziom rozszerzony | 57,8% | 66,7% | 50,8% | 43,9% | +7,0 | 569 |
| Biologia, poziom rozszerzony | 50,9% | 57,0% | 46,1% | 40,7% | +4,7 | 537 |
| Chemia, poziom rozszerzony | 45,8% | 48,6% | 46,6% | 40,8% | −0,8 | 354 |
| Fizyka, poziom rozszerzony | 49,1% | 60,7% | 55,2% | 41,8% | −6,1 | 255 |
| Geografia, poziom rozszerzony | 56,4% | 54,9% | 53,8% | 40,6% | +2,6 | 801 |
| Historia, poziom rozszerzony | 57,8% | 46,3% | 54,2% | 47,2% | +3,6 | 188 |
| Informatyka, poziom rozszerzony | 43,3% | 45,6% | 48,0% | 39,7% | −4,7 | 129 |
Co z tego wynika dla licealisty z Woli? Średnia z polskiego podstawowego spadła z 71,7% do 63,6% i jest teraz trochę niższa niż w całej Warszawie. Matematyka rozszerzona (46,6%) jest o 4,0 punktu poniżej średniej miasta, choć XL LO ma z niej 73,7%. Uczeń, który chce zdawać rozszerzenie, a chodzi do liceum z niższymi wynikami, potrzebuje planu od pierwszej klasy.