Licea i technika na Pradze-Południe: matura 2026
Maturę pisało na Pradze-Południe 18 szkół z co najmniej 20 zdającymi: 12 liceów i sześć techników. Na górze są XXXV LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Bolesława Prusa (88,1%) i XIX LO im. Powstańców Warszawy (86,5%).
Wśród liceów najbardziej poprawiło się LO „Saska Szkoła Realna”: średnia trzech matur wzrosła z 75,3% do 81,7%, a miejsce w Warszawie z 88. na 47. Najmocniej spadło XCVI LO im. A. Osieckiej, z 78,1% do 67,4%.
Matura 2026, termin główny: szkoły na Pradze-Południe, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski); pod nią średnia z 2025 roku. Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce w rankingu liceów 2026 wśród 145 liceów Warszawy i 1841 w Polsce (technika nie są w rankingu). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Szkoła | Zdających | Polski P | Matematyka P | Angielski P | Matematyka R | Średnia trzech matur | Ranking liceów |
|---|
| XXXV LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Bolesława Prusaliceum | 196 | 79,9% | 87,3% | 97,1% | 60,9%98 os. | 88,1%2025: 88,2% | 17. w Warszawie32. w Polsce |
| XIX LO im. Powstańców Warszawyliceum | 173 | 73,7% | 89,8% | 95,9% | 62,4%128 os. | 86,5%2025: 88,6% | 24. w Warszawie64. w Polsce |
| IV LO im. Adama Mickiewiczaliceum | 169 | 70,6% | 83,0% | 94,3% | 45,5%120 os. | 82,6%2025: 85,0% | 39. w Warszawie168. w Polsce |
| LO „Saska Szkoła Realna”liceum | 35 | 71,1% | 78,9% | 95,0% | – | 81,7%2025: 75,3% | 47. w Warszawie208. w Polsce |
| XLVII LO im. Stanisława Wyspiańskiegoliceum | 160 | 69,2% | 77,5% | 91,0% | 49,9%75 os. | 79,3%2025: 82,9% | 58. w Warszawie300. w Polsce |
| XCIX LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herbertaliceum | 175 | 68,8% | 72,3% | 94,1% | 33,6%90 os. | 78,4%2025: 78,5% | 64. w Warszawie343. w Polsce |
| Technikum Łączności im. prof. dr. inż. Janusza Groszkowskiegotechnikum | 84 | 61,0% | 70,3% | 87,7% | – | 73,0%2025: 72,3% | – |
| XXIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curieliceum | 63 | 66,0% | 66,5% | 85,9% | – | 72,8%2025: 69,3% | 91. w Warszawie659. w Polsce |
| LXXII LO im. gen. Jakuba Jasińskiegoliceum | 163 | 62,2% | 59,9% | 87,8% | 20,8%40 os. | 70,0%2025: 69,5% | 103. w Warszawie811. w Polsce |
| XCVI LO im. A. Osieckiejliceum | 50 | 57,5% | 60,6% | 84,2% | 11,8%20 os. | 67,4%2025: 78,1% | 109. w Warszawie936. w Polsce |
| Technikum nr 27 im. prof. Józefa Zawadzkiegotechnikum | 60 | 58,8% | 60,5% | 76,5% | – | 65,3%2025: 57,5% | – |
| XCVII LO im. Olimpijczyków Polskichliceum | 64 | 59,7% | 45,4% | 77,3% | – | 60,8%2025: – | 129. w Warszawie1254. w Polsce |
Pokaż pozostałe szkoły (6)
| Szkoła | Zdających | Polski P | Matematyka P | Angielski P | Matematyka R | Średnia trzech matur | Ranking liceów |
|---|
| Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie nr 2 im. prof. Stanisława Bergeratechnikum | 23 | 52,5% | 57,8% | 70,8% | – | 60,4%2025: – | – |
| LXXXVII LO im. gen. Leopolda Okulickiegoliceum | 88 | 57,0% | 45,8% | 74,0% | – | 58,9%2025: 62,2% | 134. w Warszawie1335. w Polsce |
| Technikum nr 2 z oddziałami integracyjnymitechnikum | 24 | 51,7% | 46,7% | 71,5% | – | 56,6%2025: – | – |
| Technikum nr 12technikum | 34 | 56,1% | 41,2% | 68,6% | – | 55,3%2025: 49,5% | – |
| CXI LO z oddziałami integracyjnymi im. Stefana Kisielewskiegoliceum | 52 | 54,0% | 31,3% | 67,2% | – | 50,9%2025: 55,5% | 143. w Warszawie1624. w Polsce |
| Technikum Zawodowetechnikum | 24 | 36,6% | 35,5% | 64,5% | – | 45,5%2025: – | – |
Mniejsze szkoły i szkoły dla dorosłych, bez porównań, bo przy kilkunastu zdających jeden wynik mocno zmienia średnią: LO Niepubliczne dla Dorosłych nr 16 (66 os.), CIV LO dla Dorosłych (52 os.), LO dla Dorosłych Elita (51 os.), LO dla Dorosłych (20 os.), LO (14 os.), Technikum Spożywczo-Gastronomiczne im. Jana Pawła II (14 os.), Technikum Obsługi Turystycznej (7 os.). Ich wyniki liczą się do średniej Pragi-Południe w tabeli niżej.
Najwyżej w rankingu liceów Warszawy jest na Pradze-Południe XXXV LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Bolesława Prusa: 17. miejsce wśród 145 liceów stolicy, 19. w województwie mazowieckim i 32. w rankingu liceów w Polsce (rok wcześniej 29. w Warszawie i 62. w Polsce). Ranking liczymy ze średniej trzech matur obowiązkowych.
Matura 2026 w szkołach na Pradze-Południe: wszystkie przedmioty
Polski podstawowy pisało w szkołach dzielnicy 1861 osób, matematykę rozszerzoną 669, a polski rozszerzony 366.
Matura 2026, termin główny: średni wynik procentowy wszystkich szkół na Pradze-Południe (także dla dorosłych), całej Warszawy i Polski. Przedmioty, które pisało w dzielnicy co najmniej 20 osób. Różnica w punktach procentowych. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Przedmiot | Praga-Płd. 2026 | Praga-Płd. 2025 | Warszawa | Polska | Różnica do Warszawy | Zdających |
|---|
| Polski, poziom podstawowy | 64,0% | 63,0% | 64,2% | 58,9% | −0,2 | 1861 |
| Matematyka, poziom podstawowy | 66,3% | 67,8% | 65,7% | 59,0% | +0,6 | 1861 |
| Angielski, poziom podstawowy | 85,6% | 86,3% | 86,6% | 78,4% | −1,0 | 1798 |
| Matematyka, poziom rozszerzony | 44,4% | 40,1% | 50,7% | 37,1% | −6,3 | 669 |
| Angielski, poziom rozszerzony | 76,0% | 72,2% | 77,7% | 69,2% | −1,7 | 1538 |
| Polski, poziom rozszerzony | 52,3% | 53,5% | 50,8% | 43,9% | +1,5 | 366 |
| Biologia, poziom rozszerzony | 42,7% | 50,7% | 46,1% | 40,7% | −3,5 | 286 |
| Chemia, poziom rozszerzony | 38,0% | 41,5% | 46,6% | 40,8% | −8,6 | 189 |
| Fizyka, poziom rozszerzony | 49,3% | 50,1% | 55,2% | 41,8% | −5,9 | 163 |
| Geografia, poziom rozszerzony | 56,8% | 53,8% | 53,8% | 40,6% | +3,0 | 500 |
| Historia, poziom rozszerzony | 48,5% | 48,6% | 54,2% | 47,2% | −5,8 | 149 |
| Informatyka, poziom rozszerzony | 44,1% | 48,0% | 48,0% | 39,7% | −3,9 | 46 |
Co z tego wynika dla licealisty z Pragi-Południe? Na poziomie podstawowym dzielnica wypada blisko średniej Warszawy, a gorzej na rozszerzeniach z przedmiotów ścisłych. Matematyka rozszerzona wyszła na 44,4%, o 6,3 punktu poniżej średniej miasta, chemia na 38,0%. Wyjątkiem jest XXXV LO, w którym chemia rozszerzona dała 71,9%, a biologia 71,1%.