Licea i technika na Mokotowie: matura 2026
Maturę 2026 pisało na Mokotowie 29 szkół z co najmniej 20 zdającymi: 23 licea, pięć techników i szkoła muzyczna. Więcej takich szkół ma w Warszawie tylko Śródmieście.
Trzy najwyższe średnie trzech matur obowiązkowych mają CLV LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Bohaterek Powstania Warszawskiego (89,8%), XXVIII LO im. Jana Kochanowskiego (87,3%) i Technikum Mechatroniczne nr 1 im. Piotra Drzewieckiego (86,2%). Technikum wyprzedza tu większość liceów, a matematykę rozszerzoną pisało w nim 130 osób, średnio na 66,9%.
Mocno w dół poszło VI LO im. Tadeusza Reytana: średnia trzech matur zmalała z 90,0% do 84,7%, a miejsce w Polsce z 34. na 101.
Matura 2026, termin główny: szkoły na Mokotowie, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski); pod nią średnia z 2025 roku. Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce w rankingu liceów 2026 wśród 145 liceów Warszawy i 1841 w Polsce (technika nie są w rankingu). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Szkoła | Zdających | Polski P | Matematyka P | Angielski P | Matematyka R | Średnia trzech matur | Ranking liceów |
|---|
| CLV LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Bohaterek Powstania Warszawskiegoliceum | 186 | 82,8% | 90,7% | 96,0% | 69,2%123 os. | 89,8%2025: 90,7% | 11. w Warszawie17. w Polsce |
| XXVIII LO im. Jana Kochanowskiegoliceum | 197 | 76,3% | 90,1% | 95,6% | 68,7%121 os. | 87,3%2025: 91,0% | 19. w Warszawie42. w Polsce |
| Technikum Mechatroniczne nr 1 im. Piotra Drzewieckiegotechnikum | 142 | 70,0% | 93,1% | 95,7% | 66,9%130 os. | 86,2%2025: 88,4% | – |
| VI LO im. Tadeusza Reytanaliceum | 244 | 68,9% | 90,2% | 94,9% | 67,4%175 os. | 84,7%2025: 90,0% | 30. w Warszawie101. w Polsce |
| Autorskie LO Niepubliczne nr 42liceum | 51 | 70,6% | 84,5% | 96,9% | 54,9%23 os. | 84,0%2025: 83,0% | 34. w Warszawie123. w Polsce |
| XXXIV LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Miguela de Cervantesaliceum | 150 | 70,9% | 79,4% | 96,3% | 55,9%33 os. | 82,2%2025: 85,1% | 43. w Warszawie181. w Polsce |
| X LO im. Królowej Jadwigiliceum | 200 | 71,1% | 80,6% | 94,7% | 50,8%93 os. | 82,1%2025: 86,9% | 44. w Warszawie188. w Polsce |
| Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Mariana Sawyszkoła muzyczna | 25 | 77,9% | 70,6% | 92,6% | – | 80,4%2025: – | – |
| XLIX LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Johanna Wolfganga Goethegoliceum | 185 | 64,2% | 81,7% | 94,6% | 54,6%83 os. | 80,2%2025: 83,9% | 53. w Warszawie264. w Polsce |
| XLIV LO im. Stefana Banachaliceum | 205 | 63,9% | 81,5% | 93,5% | 57,1%100 os. | 79,6%2025: 82,6% | 55. w Warszawie283. w Polsce |
| LO Niepubliczne nr 6liceum | 31 | 66,5% | 74,1% | 95,1% | – | 78,6%2025: – | 61. w Warszawie335. w Polsce |
| LXXX LO im. Leopolda Staffaliceum | 109 | 67,2% | 73,4% | 92,2% | 49,1%42 os. | 77,6%2025: 85,2% | 69. w Warszawie394. w Polsce |
Pokaż pozostałe szkoły (17)
| Szkoła | Zdających | Polski P | Matematyka P | Angielski P | Matematyka R | Średnia trzech matur | Ranking liceów |
|---|
| Lighthouse Liceum Stevensonaliceum | 24 | 63,0% | 71,8% | 92,8% | – | 75,9%2025: – | – |
| XLII LO im. Marii Konopnickiejliceum | 182 | 60,4% | 68,7% | 92,8% | 34,2%69 os. | 73,9%2025: 79,6% | 86. w Warszawie604. w Polsce |
| XLIII LO im. Kazimierza Wielkiegoliceum | 159 | 72,3% | 59,6% | 85,8% | 22,7%30 os. | 72,6%2025: 73,2% | 93. w Warszawie673. w Polsce |
| CLVI LO Integracyjne „Przy Łazienkach Królewskich”liceum | 50 | 72,1% | 56,8% | 88,5% | – | 72,5%2025: 74,1% | 94. w Warszawie678. w Polsce |
| LXV LO z oddziałami integracyjnymi im. gen. Józefa Bemaliceum | 110 | 62,6% | 63,6% | 90,4% | 37,4%20 os. | 72,2%2025: 77,1% | 96. w Warszawie697. w Polsce |
| CX LO im. Roberta Schumanaliceum | 98 | 66,2% | 57,4% | 82,4% | – | 68,7%2025: 70,1% | 106. w Warszawie884. w Polsce |
| CLXIV LO Mistrzostwa Sportowegoliceum | 23 | 64,5% | 54,4% | 79,5% | – | 66,1%2025: 64,8% | 112. w Warszawie999. w Polsce |
| LXI LO Specjalne im. Janiny Zawadowskiejliceum | 26 | 52,9% | 48,7% | 92,8% | – | 64,8%2025: 69,4% | 114. w Warszawie1057. w Polsce |
| LO im. Salvadora Dalegoliceum | 70 | 64,1% | 46,0% | 81,8% | – | 64,0%2025: 66,8% | 116. w Warszawie1098. w Polsce |
| LO „Szkoła Liderów”liceum | 88 | 64,5% | 46,2% | 80,8% | – | 63,8%2025: 62,7% | 118. w Warszawie1108. w Polsce |
| LO im. Komisji Edukacji Narodowejliceum | 38 | 60,7% | 41,7% | 88,4% | – | 63,6%2025: 67,3% | 121. w Warszawie1125. w Polsce |
| LXVIII LO im. Tytusa Chałubińskiegoliceum | 174 | 53,2% | 48,8% | 83,5% | – | 61,8%2025: 66,1% | 125. w Warszawie1208. w Polsce |
| Technikum Ogrodniczetechnikum | 74 | 57,5% | 51,5% | 71,6% | – | 60,2%2025: 65,9% | – |
| Technikum Ekonomiczne nr 8 im. prof. Witolda Kieżunatechnikum | 104 | 48,8% | 40,5% | 74,4% | – | 54,6%2025: 61,7% | – |
| Technikum Odzieżowe i Fryzjerskie im. Marii Bratkowskiejtechnikum | 76 | 47,2% | 37,4% | 69,5% | – | 51,4%2025: 53,5% | – |
| Technikum Hotelarsko-Turystyczno-Gastronomiczne nr 21technikum | 40 | 41,0% | 37,2% | 73,2% | – | 50,4%2025: 52,3% | – |
| LO Niepubliczne Kolegium św. Stanisława Kostkiliceum | 52 | 63,1% | 57,7% | – | 33,8%22 os. | –2025: 70,8% | – |
Mniejsze szkoły i szkoły dla dorosłych, bez porównań, bo przy kilkunastu zdających jeden wynik mocno zmienia średnią: Niepubliczne Internetowe LO dla Dorosłych Alfa (35 os.), LO Niepubliczne dla Dorosłych nr 3 (31 os.), Niepubliczne LO nr 81 SGH (18 os.), Prywatne LO Sióstr Nazaretanek z oddziałami międzynarodowymi (11 os.), CLII LO dla Dorosłych (10 os.), I Katolickie Liceum Społeczne (9 os.), Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Zenona Brzewskiego (9 os.). Ich wyniki liczą się do średniej Mokotowa w tabeli niżej.
Najwyżej w rankingu liceów Warszawy jest na Mokotowie CLV LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Bohaterek Powstania Warszawskiego: 11. miejsce wśród 145 liceów stolicy, 11. w województwie mazowieckim i 17. w rankingu liceów w Polsce (rok wcześniej 20. w Warszawie i 30. w Polsce). Ranking liczymy ze średniej trzech matur obowiązkowych.
Matura 2026 w szkołach na Mokotowie: wszystkie przedmioty
Średnia dzielnicy liczy wszystkie szkoły, także dla dorosłych. Polski podstawowy pisało w nich razem 3236 osób, matematykę rozszerzoną 1203, a fizykę rozszerzoną 297.
Matura 2026, termin główny: średni wynik procentowy wszystkich szkół na Mokotowie (także dla dorosłych), całej Warszawy i Polski. Przedmioty, które pisało w dzielnicy co najmniej 20 osób. Różnica w punktach procentowych. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Przedmiot | Mokotów 2026 | Mokotów 2025 | Warszawa | Polska | Różnica do Warszawy | Zdających |
|---|
| Polski, poziom podstawowy | 65,8% | 68,6% | 64,2% | 58,9% | +1,6 | 3236 |
| Matematyka, poziom podstawowy | 70,1% | 73,5% | 65,7% | 59,0% | +4,4 | 3234 |
| Angielski, poziom podstawowy | 89,2% | 91,7% | 86,6% | 78,4% | +2,6 | 3042 |
| Matematyka, poziom rozszerzony | 55,0% | 50,2% | 50,7% | 37,1% | +4,4 | 1203 |
| Angielski, poziom rozszerzony | 80,0% | 78,4% | 77,7% | 69,2% | +2,3 | 2723 |
| Polski, poziom rozszerzony | 43,6% | 57,5% | 50,8% | 43,9% | −7,2 | 664 |
| Biologia, poziom rozszerzony | 47,7% | 54,2% | 46,1% | 40,7% | +1,6 | 565 |
| Chemia, poziom rozszerzony | 42,9% | 46,7% | 46,6% | 40,8% | −3,7 | 422 |
| Fizyka, poziom rozszerzony | 55,6% | 66,2% | 55,2% | 41,8% | +0,4 | 297 |
| Geografia, poziom rozszerzony | 52,8% | 55,5% | 53,8% | 40,6% | −1,0 | 886 |
| Historia, poziom rozszerzony | 53,6% | 48,4% | 54,2% | 47,2% | −0,6 | 273 |
| Informatyka, poziom rozszerzony | 54,2% | 53,3% | 48,0% | 39,7% | +6,1 | 175 |
Co z tego wynika dla licealisty z Mokotowa? Matematyka rozszerzona wyszła w szkołach dzielnicy na 55,0%, o 4,4 punktu wyżej niż w całej Warszawie; lepiej jest tylko w Śródmieściu. Słabo poszedł polski rozszerzony: 43,6%, o 13,9 punktu mniej niż rok wcześniej i 14. wynik wśród dzielnic. Na rozszerzeniu z polskiego o wyniku decyduje głównie wypracowanie, więc od niego zaczynamy.