Licea w Wawrze: matura 2026
W Wawrze maturę pisało sześć szkół z co najmniej 20 zdającymi: pięć liceów i „Wawerska Szkoła Realna”. Największe jest XXV LO im. Józefa Wybickiego, ze 170 maturzystami i średnią trzech matur 75,6%.
Najwyżej jest małe „Żagle” LO Stowarzyszenia Sternik: 83,0% przy 34 maturzystach. XXVI LO im. Juliana Tuwima poprawiło się z 64,9% do 67,8%.
Matura 2026, termin główny: szkoły w Wawrze, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski); pod nią średnia z 2025 roku. Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce w rankingu liceów 2026 wśród 145 liceów Warszawy i 1841 w Polsce (technika nie są w rankingu). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Szkoła | Zdających | Polski P | Matematyka P | Angielski P | Matematyka R | Średnia trzech matur | Ranking liceów |
|---|
| „Żagle” LO Stowarzyszenia Sternikliceum | 34 | 69,9% | 86,7% | 92,3% | – | 83,0%2025: – | 38. w Warszawie156. w Polsce |
| „Wawerska Szkoła Realna”szkoła ponadpodstawowa | 34 | 63,0% | 74,2% | 94,2% | – | 77,1%2025: 78,3% | – |
| Katolickie LO im. św. Pawła z Tarsuliceum | 27 | 65,1% | 75,7% | 86,4% | – | 75,7%2025: – | 78. w Warszawie497. w Polsce |
| XXV LO im. Józefa Wybickiegoliceum | 170 | 71,2% | 65,9% | 89,7% | 43,1%24 os. | 75,6%2025: 77,7% | 81. w Warszawie503. w Polsce |
| LO Niepubliczne im. Janusza Korczakaliceum | 22 | 63,7% | 61,1% | 87,9% | – | 70,9%2025: 66,1% | 98. w Warszawie757. w Polsce |
| XXVI LO im. Juliana Tuwimaliceum | 97 | 64,0% | 54,7% | 84,6% | – | 67,8%2025: 64,9% | 107. w Warszawie916. w Polsce |
Mniejsze szkoły i szkoły dla dorosłych, bez porównań, bo przy kilkunastu zdających jeden wynik mocno zmienia średnią: LXXXV LO Specjalne (10 os.), Chrześcijańskie Liceum Samuel (7 os.). Ich wyniki liczą się do średniej Wawra w tabeli niżej.
Najwyżej w rankingu liceów Warszawy jest w Wawrze „Żagle” LO Stowarzyszenia Sternik: 38. miejsce wśród 145 liceów stolicy, 47. w województwie mazowieckim i 156. w rankingu liceów w Polsce. Ranking liczymy ze średniej trzech matur obowiązkowych.
Matura 2026 w szkołach w Wawrze: wszystkie przedmioty
Polski podstawowy pisało w szkołach dzielnicy 401 osób, angielski rozszerzony 345, a matematykę rozszerzoną tylko 85.
Matura 2026, termin główny: średni wynik procentowy wszystkich szkół w Wawrze (także dla dorosłych), całej Warszawy i Polski. Przedmioty, które pisało w dzielnicy co najmniej 20 osób. Różnica w punktach procentowych. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Przedmiot | Wawer 2026 | Wawer 2025 | Warszawa | Polska | Różnica do Warszawy | Zdających |
|---|
| Polski, poziom podstawowy | 66,9% | 61,4% | 64,2% | 58,9% | +2,7 | 401 |
| Matematyka, poziom podstawowy | 65,4% | 66,6% | 65,7% | 59,0% | −0,3 | 401 |
| Angielski, poziom podstawowy | 88,3% | 87,4% | 86,6% | 78,4% | +1,7 | 380 |
| Matematyka, poziom rozszerzony | 43,3% | 34,9% | 50,7% | 37,1% | −7,4 | 85 |
| Angielski, poziom rozszerzony | 77,8% | 73,0% | 77,7% | 69,2% | +0,1 | 345 |
| Polski, poziom rozszerzony | 46,4% | 50,5% | 50,8% | 43,9% | −4,4 | 89 |
| Biologia, poziom rozszerzony | 38,7% | 44,6% | 46,1% | 40,7% | −7,4 | 62 |
| Chemia, poziom rozszerzony | 40,4% | 36,0% | 46,6% | 40,8% | −6,2 | 21 |
| Geografia, poziom rozszerzony | 52,5% | 53,9% | 53,8% | 40,6% | −1,3 | 142 |
| Historia, poziom rozszerzony | 59,1% | 39,1% | 54,2% | 47,2% | +4,9 | 39 |
Co z tego wynika dla licealisty z Wawra? Polski podstawowy poszedł w górę z 61,4% do 66,9%. Matematyka rozszerzona wyszła na 43,3%, o 7,4 punktu poniżej średniej Warszawy, a w XXV LO pisały ją tylko 24 osoby. Uczeń, który chce zdawać rozszerzenie z matematyki, ma w szkole małą grupę, więc plan układamy mu indywidualnie od pierwszej klasy.