Licea i technika w Śródmieściu: matura 2026
Maturę pisały w Śródmieściu 32 szkoły z co najmniej 20 zdającymi, najwięcej w Warszawie: 25 liceów, sześć techników i „Bednarska Szkoła Realna”.
Na górze tabeli są V LO im. ks. Józefa Poniatowskiego (91,8%) i IX LO im. Klementyny Hoffmanowej (91,7%), a IX LO miało najwięcej maturzystów w dzielnicy: 330. XXVII LO im. Tadeusza Czackiego, rok wcześniej pierwsze w Polsce, ma teraz 90,1% i 12. miejsce w kraju.
Licea ze Śródmieścia zajmują 11 miejsc w pierwszej 50 rankingu liceów w Polsce.
Matura 2026, termin główny: szkoły w Śródmieściu, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski); pod nią średnia z 2025 roku. Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce w rankingu liceów 2026 wśród 145 liceów Warszawy i 1841 w Polsce (technika nie są w rankingu). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Szkoła | Zdających | Polski P | Matematyka P | Angielski P | Matematyka R | Średnia trzech matur | Ranking liceów |
|---|
| V LO im. ks. Józefa Poniatowskiegoliceum | 165 | 84,2% | 93,8% | 97,5% | 71,7%132 os. | 91,8%2025: 93,6% | 2. w Warszawie2. w Polsce |
| IX LO im. Klementyny Hoffmanowejliceum | 330 | 82,3% | 95,3% | 97,7% | 72,0%315 os. | 91,7%2025: 92,6% | 3. w Warszawie3. w Polsce |
| 2 Społeczne LO z oddziałami międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy STOliceum | 43 | 77,4% | 96,1% | 98,7% | 81,1%34 os. | 90,7%2025: 93,2% | 5. w Warszawie6. w Polsce |
| II LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Stefana Batoregoliceum | 171 | 80,0% | 93,5% | 97,7% | 68,5%132 os. | 90,4%2025: 91,7% | 7. w Warszawie9. w Polsce |
| XVIII LO im. Jana Zamoyskiegoliceum | 212 | 80,9% | 93,0% | 97,1% | 73,7%162 os. | 90,3%2025: 92,1% | 8. w Warszawie10. w Polsce |
| XXVII LO im. Tadeusza Czackiegoliceum | 135 | 80,7% | 92,0% | 97,6% | 73,0%95 os. | 90,1%2025: 93,9% | 9. w Warszawie12. w Polsce |
| CLVII LO im. Marii Skłodowskiej-Curieliceum | 165 | 77,7% | 93,5% | 96,4% | 70,1%138 os. | 89,2%2025: 90,7% | 13. w Warszawie23. w Polsce |
| LXVII LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiegoliceum | 161 | 75,3% | 93,0% | 97,6% | 74,7%124 os. | 88,6%2025: 91,1% | 15. w Warszawie27. w Polsce |
| LXXXI LO im. Aleksandra Fredryliceum | 151 | 77,4% | 91,7% | 96,7% | 70,1%84 os. | 88,6%2025: 91,9% | 16. w Warszawie28. w Polsce |
| XVII LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiegoliceum | 191 | 80,1% | 87,5% | 96,4% | 52,7%115 os. | 88,0%2025: 90,9% | 18. w Warszawie34. w Polsce |
| XI LO im. Mikołaja Rejaliceum | 160 | 73,1% | 91,5% | 97,2% | 66,6%98 os. | 87,3%2025: 89,3% | 21. w Warszawie45. w Polsce |
| XXXVII LO im. Jarosława Dąbrowskiegoliceum | 180 | 74,7% | 89,1% | 97,0% | 57,1%110 os. | 86,9%2025: 89,5% | 23. w Warszawie55. w Polsce |
Pokaż pozostałe szkoły (20)
| Szkoła | Zdających | Polski P | Matematyka P | Angielski P | Matematyka R | Średnia trzech matur | Ranking liceów |
|---|
| XV LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Narcyzy Żmichowskiejliceum | 164 | 78,7% | 81,4% | 96,5% | 54,3%37 os. | 85,5%2025: 86,5% | 27. w Warszawie80. w Polsce |
| „Bednarska Szkoła Realna”szkoła ponadpodstawowa | 33 | 72,1% | 87,3% | 95,7% | 62,1%21 os. | 85,0%2025: 87,1% | – |
| Społeczne LO nr 25 im. Marzenny Okońskiejliceum | 31 | 71,8% | 80,8% | 94,6% | – | 82,4%2025: 86,4% | 41. w Warszawie176. w Polsce |
| LXXXIII LO im. Emiliana Konopczyńskiegoliceum | 184 | 71,7% | 79,4% | 94,7% | 58,8%70 os. | 81,9%2025: 83,9% | 45. w Warszawie192. w Polsce |
| Liceum Miodowaliceum | 39 | 70,8% | 78,0% | 95,9% | – | 81,6%2025: 81,3% | – |
| Technikum Kinematograficzno-Komputerowe im. Krzysztofa Kieślowskiegotechnikum | 66 | 68,1% | 78,1% | 93,2% | 47,6%33 os. | 79,8%2025: 77,4% | – |
| LXXV LO im. Jana III Sobieskiegoliceum | 195 | 74,0% | 69,2% | 94,3% | 25,3%22 os. | 79,1%2025: 80,8% | 59. w Warszawie305. w Polsce |
| LVIII LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiegoliceum | 133 | 72,1% | 66,0% | 90,3% | 20,5%37 os. | 76,1%2025: 77,0% | 76. w Warszawie476. w Polsce |
| LO Społeczne nr 17liceum | 37 | 74,2% | 58,6% | 93,2% | – | 75,4%2025: 74,8% | 82. w Warszawie516. w Polsce |
| Prywatne LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Cecylii Plater-Zyberkównyliceum | 27 | 64,5% | 60,4% | 94,5% | – | 73,1%2025: 76,0% | 90. w Warszawie649. w Polsce |
| Technikum Poligraficznetechnikum | 110 | 67,2% | 66,3% | 85,3% | – | 72,9%2025: 75,4% | – |
| Technikum Budownictwa i Architektury nr 1 im. prof. Zdzisława Mączeńskiegotechnikum | 43 | 58,7% | 71,0% | 82,0% | 23,4%24 os. | 70,5%2025: 71,6% | – |
| Technikum Architektoniczno-Budowlane im. Stanisława Noakowskiegotechnikum | 151 | 62,4% | 63,7% | 78,2% | 21,8%88 os. | 68,1%2025: 67,8% | – |
| Społeczne LO nr 7 im. Bronisława Geremkaliceum | 24 | 56,9% | 51,4% | 85,6% | – | 64,6%2025: 65,8% | 115. w Warszawie1067. w Polsce |
| Technikum Ekonomiczne nr 1 im. Mikołaja Kopernikatechnikum | 143 | 57,2% | 57,4% | 79,1% | 11,4%22 os. | 64,6%2025: 66,0% | – |
| LXII LO Mistrzostwa Sportowego im. Generała Broni Władysława Andersaliceum | 169 | 55,2% | 54,4% | 77,3% | 20,0%29 os. | 62,3%2025: 64,3% | 124. w Warszawie1182. w Polsce |
| Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie nr 1technikum | 167 | 58,7% | 47,3% | 75,9% | – | 60,6%2025: 62,5% | – |
| XXXII LO im. Stefana Grota-Roweckiegoliceum | 41 | 60,9% | 44,6% | 74,6% | – | 60,0%2025: 66,8% | 133. w Warszawie1299. w Polsce |
| Akademickie LOliceum | 37 | 49,0% | 39,4% | 75,5% | – | 54,6%2025: 54,8% | 141. w Warszawie1504. w Polsce |
| Zaoczne LO „Cosinus II”liceum | 84 | 44,0% | 27,4% | 63,5% | – | 45,0%2025: 43,9% | 145. w Warszawie1741. w Polsce |
Mniejsze szkoły i szkoły dla dorosłych, bez porównań, bo przy kilkunastu zdających jeden wynik mocno zmienia średnią: LIII LO dla Dorosłych (121 os.), 21 Społeczne LO im. Jerzego Grotowskiego (19 os.), Technikum dla Młodzieży (19 os.), Technikum Elektryczno-Elektroniczne nr 1 (17 os.), Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Romana Turczynowicza (15 os.), LO Lifeskills nr 1 (14 os.), Niepubliczne Technikum Usługowe Zakładu Doskonalenia Zawodowego (11 os.), LO Zakładu Doskonalenia Zawodowego (7 os.), LO „Multimedia” (6 os.). Ich wyniki liczą się do średniej Śródmieścia w tabeli niżej.
Najwyżej w rankingu liceów Warszawy jest w Śródmieściu V LO im. ks. Józefa Poniatowskiego: 2. miejsce wśród 145 liceów stolicy, 2. w województwie mazowieckim i 2. w rankingu liceów w Polsce (rok wcześniej 3. w Warszawie i 3. w Polsce). Ranking liczymy ze średniej trzech matur obowiązkowych.
Matura 2026 w szkołach w Śródmieściu: wszystkie przedmioty
Polski podstawowy pisały w szkołach dzielnicy 4174 osoby, matematykę rozszerzoną 2014, a biologię rozszerzoną 834.
Matura 2026, termin główny: średni wynik procentowy wszystkich szkół w Śródmieściu (także dla dorosłych), całej Warszawy i Polski. Przedmioty, które pisało w dzielnicy co najmniej 20 osób. Różnica w punktach procentowych. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.| Przedmiot | Śródmieście 2026 | Śródmieście 2025 | Warszawa | Polska | Różnica do Warszawy | Zdających |
|---|
| Polski, poziom podstawowy | 71,5% | 73,7% | 64,2% | 58,9% | +7,2 | 4174 |
| Matematyka, poziom podstawowy | 76,9% | 77,5% | 65,7% | 59,0% | +11,2 | 4171 |
| Angielski, poziom podstawowy | 90,7% | 90,4% | 86,6% | 78,4% | +4,0 | 3883 |
| Matematyka, poziom rozszerzony | 61,1% | 55,8% | 50,7% | 37,1% | +10,4 | 2014 |
| Angielski, poziom rozszerzony | 83,6% | 79,7% | 77,7% | 69,2% | +5,9 | 3437 |
| Polski, poziom rozszerzony | 59,3% | 71,8% | 50,8% | 43,9% | +8,5 | 1012 |
| Biologia, poziom rozszerzony | 58,6% | 63,9% | 46,1% | 40,7% | +12,5 | 834 |
| Chemia, poziom rozszerzony | 60,5% | 62,2% | 46,6% | 40,8% | +13,9 | 714 |
| Fizyka, poziom rozszerzony | 68,3% | 75,1% | 55,2% | 41,8% | +13,1 | 564 |
| Geografia, poziom rozszerzony | 63,2% | 62,6% | 53,8% | 40,6% | +9,5 | 1055 |
| Historia, poziom rozszerzony | 64,5% | 61,2% | 54,2% | 47,2% | +10,3 | 412 |
| Informatyka, poziom rozszerzony | 56,3% | 68,7% | 48,0% | 39,7% | +8,2 | 99 |
Co z tego wynika dla licealisty ze Śródmieścia? Szkoły w dzielnicy mają najwyższe w Warszawie średnie z matematyki rozszerzonej (61,1%), biologii (58,6%), chemii (60,5%) i fizyki (68,3%). Uczeń w takim liceum porównuje się z bardzo mocną klasą: wynik 50% z rozszerzenia z matematyki, wyraźnie powyżej średniej Polski (37,1%), jest tu poniżej średniej dzielnicy.